Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Pentaxisti, voi la ce obiective visati?

- - - - -
  • Please log in to reply
1858 replies to this topic

#55
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Uite, ca tot i-am promis lui Kunzite ca bag sampleuri cu 50-200 straight out of camera jpeg chiar daca nu am timp sa caut cele mai bune exemplare. Din pacate a trebuit sa le comprim putin mai tare decat erau original ceea ce le-a facut ff putin perceptibil mai soft, va asigur ca originalele nu sunt cu mult mai sharp.
Cadrul intreg, f5.6 zona de focus, undeva pe floarea galbena:
Attached File  IMGP2403.JPG   177.94K   88 downloads

si 100% crop din zona de focus:

Attached File  crop1jpg.jpg   163.84K   83 downloads

Asta e un alt crop 100% dar din pacate nu am obtinut model release (las ca vede ea :rolleyes: ) pt. SPD asa ca nu va pot arata cadrul intreg. Cropul e pe zona de focus care se afla cam pe la mijlocul imaginii, partea din dreapta a cropului este chiar pana in marginea dreapta a fotografiei originale. f7.1

Attached File  IMGP4014.JPG   235.08K   70 downloads

#56
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
quod erat demonstrandum
Hellrider  :coolspeak:

#57
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Intrebare: obiectivele Tamron au motorizare SDM? sau USM/SWM/HSM (whatever... stiti la ce ma refer... motor piezoelectric, asa-zis ultrasonic) ?

Visam la 70-200 f2.8 propus de ei... daca nu au SDM atunci... mai bine ma infig la Sigma 70-200 pe montura Pentax, care desi nu se mai produce, mai apare in magazine online undeva pe la 1000E.

#58
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View PostSato, on Aug 1 2007, 12:23, said:

35 isi schimba unghiul pe digital...devine aproximativ un 50...e bine si asa :D

da...35 e fain...
Mdea... si mie imi surade asta, e o focala care imi convine de minune, dar tare mi-e ca nu il vedem in urmatorii 2 ani  -_-
Suna fain cel din roadmap, mai ales ca e SDM si deci avem toate premisele sa credem ca va fi si luminos. Eu am in vedere si  P-FA 31 f1.8 Limited, dar pretul este dezolant, pe la 1100E ! Urat!  :stickouttongue:  Desi posesorii si coneseorii sustin ca este "practically faultless".

Cine stie, poate pana mai strang eu bani si imi achit din datorii, o aparea DA 35-ul...  :confused:

Edited by qudatheo, 03 August 2007 - 00:35.


#59
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View PostKunzite, on Aug 1 2007, 10:13, said:

Cateva idei:
- DA*-urile sunt pe cat de 'pro' se poate. Cui nu-i convine, sa rabde.
- primele DA*-uri deja sunt in drum spre magazine. Nu stiu daca vor mai reusi sa lanseze alte obiective (in afara de 16-50 si 50-135) anul acesta, insa parerea mea e ca vom vedea inca un model pe piata.
- a existat un Sigma 70-200 f/2.8 pentru Pentax; a fost inlocuit cu o noua versiune, iar varianta pentru Pentax intarzie. Despre HSM, nu stiu ce sa zic... poate vom vedea peste ceva vreme, poate Sigma se va multumi cu vechiul sistem. Reverse engineering-ul asta e cam complicat :)
- logica din spatele alegerii focalelor pentru noile obiective e clara: se doreste duplicarea obiectivelor de succes de pe 135, tinand cont de factorul de crop. Deci 50-135-ul inlocuieste 80-200-le FA.
- 50 f/1.7 a existat, inclusiv autofocus/F si FA; a fost insa retras iar 50 f/1.4 ieftinit. O mutare logica, intrucat constructia si optica nu le permitea sa-l vanda pe nimic; practic nu mai e loc de el. Oricum, cine doreste sa-l cumpere (second hand) sa stie ca-i un obiectiv foarte bun.

Acum... ce lipseste in acest moment? Capacitatea de productie, as zice. Roadmap-ul arata binisor (sigur, multi ar prefera modificari pe ici, pe colo dar), din cate-mi dau seama o sa urmeze si tele-uri peste 300mm (caci in mare asta a cam ramas). Nu m-ar mira ca un 400mm sa-si faca loc in urmatorul roadmap.
Ce-mi doresc eu? Am 3 obiective: 21mm Limited, FA 50mm f/1.7 si FA 100mm f/2.8 macro; 50-ul e cel mai putin folosit. Probabil, 70-ul Limited va fi urmatorul...

P.S. 50-135-ul deja e pe piata, in Japonia cel putin. Pentax de altfel isi cere scuze ca productia nu poate satisface cererea (trebuie sa acopere o groaza de pre-comenzi).
Ca de obicei sunt de acord cu Kunzite ! (sunt sigur ca ceilalti cred ca sunt vreun prozelit sau emul de-al lui, sau chiar clona :lol: ).
Am doar
- o completare: Cred ca le lipseste nu numai capacitatea de productie adecvata cererii, cat si un marketing judicios, care sa se adapteze fluxului lor de proiectare-implementare-productie. Vreau sa zic ca nu mi se pare normal si decent fata de clienti ca sa anunti un produs cu tamtam ca il scoti "soon" si sa il lansezi efectiv la apa peste un an sau la Doamne-asteapta si in cantitati infime -_-
- o obiectie: nu ma incalzeste cu nimic ca "50-135-ul inlocuieste 80-200-le FA"! Eu am nevoie de un 70-200 pe APS-C ! Ma raportez exclusiv la unghiul de care am eu nevoie (cca 30-8 grade), nu la cat ar veni el pe FF.
Si nu numai eu. Concurenta de ce crezi ca bate moneda la greu pe 70-200 rapid si luminos?

Edited by qudatheo, 03 August 2007 - 00:58.


#60
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eu nu visez prea mult la obiective inca neaparute pe piata, dar mai sunt unele deja existente, carora vreau sa le mai fac loc in rucsac.
Mai curand vizez la o camera inca neaparuta pe piata..... insa nici asta f. mult.

Nu de mult am achizitionat un FA 35 f 2 care este un obiectiv excelent, atat d.p.d.v al rezolutiei extrem de mari !!!!!, cat si al culorilor si chiar al bokehului.
FA 31 LTD are un bokeh ceva mai bun zic eu, profunzime de claritate ceva mai mica  la f 1.8, dar si focala este mai scurta asa ca nu este prea mare diferenta....( cunosc pe cineva care prefera totusi FA 35-ul si la bokeh....), insa FA 31 este clar mai putin rezistent la flare fata de FA 35 f 2 ! si este si mult mai scump.
Este posibil ca FA 35 sa nu fie de top vis-a-vis de sharpness-ul la distanta mai mare , dar am si un K 35 f 3.5 asa ca stau linistit...:)

Acum astept sa-mi vina zilele astea un FA 43 LTD - asa, sa am si un LTD - glumesc, chiar imi doresc focala asta pe full frame !
De multe ori, in f. de subiect si distanta, FA 43 nu sta deloc bine la bokeh wide open, dar la f 3.2-3.5 este cel putin OK, si profunzimea pare inca surprinzator de mica !
Imi trebuie pt. semiwide cu perspectiva tinuta sub control.
In plus, este extrem de sharp odata diafragmat putin, si are si un contrast specific care detaseaza obiectele de fundal, dand senzatia de 3D.

Imi vine greu sa vorbesc despre obiectivele pe care mai vreau sa pun mana.....:)
Cred ca ma limitez la maxim .......30 de modele diferite Pentax - nu de alta, dar mai multe nici nu incap in rucsac...... :lol: ; poate si ceva dubluri pt. cele la care nu as suporta gandul sa raman fara - smc-F 50 f 1.7 de ex.
Pe masura ce fac rost de ele, o sa le amintesc.

Edited by loock, 03 August 2007 - 03:11.


#61
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,003
  • Înscris: 12.06.2004
Hellrider: nu pricep... se presupune ca sample-urile alea ar dovedi ca 50-200-le e mai sharp? Ceva nu-i in regula aici... dar in fine, fiecare crede ce vrea.

Tamron-ul nu are SDM/USM/whatever (si nici Tokina, de altfel), Sigma nu ofera HSM pentru Pentax (mai dureaza cu reverse engineering-ul).

#62
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View Postloock, on Aug 3 2007, 02:01, said:

Cred ca ma limitez la maxim .......30 de modele diferite Pentax - nu de alta, dar mai multe nici nu incap in rucsac....
Sa inteleg ca ai in jur de 30 de obiective ????  :eek: Waw!

Quote

poate si ceva dubluri pt. cele la care nu as suporta gandul sa raman fara - smc-F 50 f 1.7 de ex.
Eu am doar 4, dar 50 f1.7 e de departe favoritul meu.  :peacefingers:

#63
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Am zis ca inca mai adun obiective, si o sa ma limitez probabil pe la 30 de modele diferite, toate de top, extrem de bune.
  Inca nu am atatea, inca mai strang.
  Am ceva zoomuri - 3 buc. bune, dar nu prea ma mai tenteaza deocamdata zoomurile.
  Da* 16-50 si 50-135 nu ma tenteaza deocamdata.
  Eu mai mult fixe f. bune strang.
  Nu am de gand sa fac doar colectie de obiective Pentax oarecare.... sunt peste 121 aparute numai pana acum, doar pe baioneta K, originale Pentax.
  Daca tot vorbim de visat, sa zicem ca-mi doresc tot ce e f. bun de la cel putin 16mm la cel putin 600mm....:), tote full frame

Am zis, eu astept o camera noua cu senzor mare, macar crop 1,3 dar as prefera full frame Leica.
In viitorul indepartat este posibil sa ma tenteze si un 645D, cu obiectivele lui evident - alta poveste....

Edited by loock, 03 August 2007 - 11:46.


#64
liviul2006

liviul2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 04.12.2006

View Postqudatheo, on Aug 3 2007, 12:31, said:

Sa inteleg ca ai in jur de 30 de obiective ????  :eek: Waw!
Eu am doar 4, dar 50 f1.7 e de departe favoritul meu.  :peacefingers:

pt obiectivele luate din UK sau Irlanda se platesc taxe vamale ?

#65
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Inca n-am apucat sa iau de acolo....dar de unde nu e UE, e clar acum ca legal..... trebuie sa platesti ceva.
In afara de UE ( am luat din Germania, Austria, Elvetia, Franta, Italia si ....Romania....:)) am mai luat pana acum doar din USA si din Canada.
La SH nu e cine stie ce vama ;), iar cu alea noi mai trec si prieteni, relatii, cunostinte, legaturi si rude cu ele in geanta, daca te roade un 10% asa de tare......:)

Edited by loock, 03 August 2007 - 11:53.


#66
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,003
  • Înscris: 12.06.2004
Pai UK si Irlanda sunt in UE :) Deci nu platesti taxe.

#67
liviul2006

liviul2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 04.12.2006

View PostKunzite, on Aug 3 2007, 13:36, said:

Pai UK si Irlanda sunt in UE :) Deci nu platesti taxe.

m-am documentat si eu, dupa raspunsul lui loock, ms ! :D Elvetia nu este, Groenlanda, Islanda, Norvegia, dar au ceva acorduri economice ... :D

Islanda, Liechtenstein și Norvegia, sunt membre ale Spațiului Economic European (SEE/EEA), statut care le permite acestora participarea în cea mai mare parte a aspectelor pieței unice a EU, fără obligația de a adera. Elveția, cel de-al patrulea stat EFTA, a respins participarea în EEA printr-un referendum, dar a stabilit mai multe tratate bilaterale care au un rol similar. Groenlanda (parte a Danemarcei) s-a retras în 1985, după un referendum negativ.

mmm, oricum, nu prea am vazut obiective sh in Groenlanda...  :rolleyes:

Edited by liviul2006, 03 August 2007 - 12:56.


#68
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View Postliviul2006, on Aug 3 2007, 10:44, said:

pt obiectivele luate din UK sau Irlanda se platesc taxe vamale ?
NU
Dar de ce le ei de acolo? Mai scumpe nu gasesti in Uniune decat in Uk!
Vezi si tu prin Germania sau Italia ;)

#69
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Un link pentru cei necredinciosi. ;)
Si un extras:
"The big difference was in low light where the DA* lenses were always able to lock focus and the Canon lenses tended to hunt and never really lock on. We a black textured cabinet and the DA* lenses always confirmed focus and the Canon USM never confirmed after 8 tries... "  :naughty:

PS: Pe paginile urmatoare ale threadului se poate observa ca sunt destui oameni care plang dupa un 70-200f2.8 de la Pentax... Ce v-am zis eu?
Intr-o revista scria cineva ca in urma unui sondaj, in medie unul din doi fotografi detin un 70-200 sau isi doresc unul...

#70
liviul2006

liviul2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 04.12.2006
ca tot veni vorba de obiective :rolleyes:, hai sa va zic ceva intelept,  ;) cum se schimba omu in 10 ani  :D : cand eram mic, si fara minte, adica in primul an de facultate, mi se scurgeau ochii dupa toate obiectivele tele, zoom-uri de pana la 200 si chiar 320mm. Ce vreti, bolile copilariei...  Vremurile acelea au trecut... Cand am crescut mai mare, mi-a venit mintea la loc, si mi s-au deschis ochii, am inceput sa visez la obiective cat mai wide, adica cu deschidere cat mai larga, si cu diafragma cat mai deschisa... in fine, undeva pe-acolo... :D Adica, mi s-au deschis ochii...  B)

Credeti ca asta e un semn de maturitate ? :D

p.s. ce ziceti de un 14 2.8 ? Are cineva ? Simt si eu nevoia sa prind muntele in cadru cand sunt in excursie... :D

Edited by liviul2006, 07 August 2007 - 01:02.


#71
JollyRoger

JollyRoger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.09.2004

View Postliviul2006, on Aug 7 2007, 02:01, said:

[...]am inceput sa visez la obiective cat mai wide, adica cu deschidere cat mai larga
Asa am patit eu cand mi-am luat un S2 IS :). Dupa aia am inceput sa vreau wide. Momentan cea mai lunga focala pe care o am 200mm si nu cred voi lua ceva mai lung in perioada urmatoare. In schimb un 10-17 sau un 10-20... :rolleyes:  Nici 14 ala fix de care ziceai n-ar fi rau :D.

#72
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
14-le pe crop 1,5 incadreaza ca un 21mm pe ff, asa ca e destul de wide pt. cazurile in care chiar vrei vide f. serios.
Mai wide de atat, pe langa 12-24 si 10-17, oricum poti face pano - si acolo cel mai bun e un 50.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate