Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pentaxisti, voi la ce obiective visati?

- - - - -
  • Please log in to reply
1858 replies to this topic

#1
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Daca tot e acuzat sistemul Pentax de catre ceilalti - canonisti si nikonisti in special - ca are deficiente grave la capitolul accesorii optice, m-am gandit sa deschid acest topic ca sa vedem cum stam. In fapt, ca sa aflam si parerea celorlalti membrii  (pentaxisti) ai forumului referitor la ce obiective si-ar dori sa aiba pe viitor.

Am atasat mai jos poza cu asa-zisul roadmap al Pentaxului, ca sa vedem in ce cadru ne situam. Nu stiu cat de serios e acest roadmap, mi degraba i-as zice delayed virtual roadmap, avand in vedere ca ei lanseaza pompos un obiectiv si apoi il arunca pe piata in near future (adica peste 1 an).
Attached File  roadmap_P.jpg   133.25K   477 downloads

Obiectivele aflate pe galantare  :P  in prezent, le puteti afla aici.

Avand in vedere cele doua liste, eu pot sa zic ca nu stam chiar asa de rau, nici la nivelul entry (eftin si bun) si nici la nivelul "cu steluta" si/sau Limited - nu vreau sa zic pro ca iar or sa imi sara in cap unii. Avem si zoomuri si primeuri. Ba mai mult, pot sa spun ca le suflam efectiv in coasta concurentei. Cu o singura obiectie: sa se tina de cuvant si sa le scoata pe toate, chiar daca or sa fie inerente intarzieri. Aaaa... si bani sa fie!!

Singura gama de focale neacoperita este cea extreme telephoto: 300-500 (600)mm. Adica tunurile grele si urate. Aici intradevar, suntem deficitari; probabil ca cei care se ocupa cu planningul si managementul la Pentax nici nu isi propun sa atace acest segment. Desi, trebuie mentionat, sunt multi cei care isi doresc un X-teleu Pentax: ma uit pe forumurile frantuzesc si multi baieti sa plang ca nu au un obiectiv decent pentru sport, paparazzi, wildlife. Insa nu stiu cati dintre pentaxistii romani au astfel de nevoi... Din cate stiu, au existat in trecut cateva teleuri lungi Pentax-made - 400, 500, 600 si chiar 1000mm - insa dupa cateva luni de vanatoare asidua pe eBay, am realizat ca acestea sunt rara avis si ajung sa fie licitate la valori destul de nesimtite. Si pe langa asta, eu personal nu prea sunt incantat de chestii scumpe la 2nd hand.  <_<

In ceea ce ma priveste, am platit deja un avans pentru DA* 16-50 f2.8, sper sa il am pana in septembrie si pe viitorul - mai mult sau mai putin - indepartat sper sa imi pot permite 2-3 Limited-uri - in special cel de 31mm, un DA 12-24f4 si un DA* 300f4. Ma rog... e un vis, m-ar costa foarte mult, insa vreau sa subliniez faptul ca SE POATE! INTRUCAT SUNT SI VOR FI DISPONIBILE.  :coolspeak:

De un singur obiectiv as avea nevoie si nu apare in listele Pentax: este vorba de un zoom tele performant; care este disponibil si mult apreciat la concurenta: un tele rapid 70-200mm. Pentax a incercat sa suplineasca acest segment prin introducerea celor doua supersonice DA* 50-135f2.8 si respctiv DA* 60-250f4. Eu imi doream un 50(70)-200f2.8, intrucat primul este prea scurt, iar al doilea cam chior si se pare cam scump.
Alternative: Sigma produce un 70-200f2.8 apreciat insa nu si pe baioneta K. Tamron se pare ca are in plan unul similar cu disponibilitate si pentru noi. Nu se stie inca mare lucru despre el. Si nu in ultimul rand, mai exista alternativa low-cost DA 50-200 f4-5.6 - pe care il am si la care se pare nu voi renunta prea curand. Este foarte bun raportat la pretul lui, surprinzator de sharp, insa mi-as dori ceva mai performant: SDM, f2.8 pe toata linia, OOF mai dulce si aberatii cromatice moderate.

Acuma va las si pe voi sa va expuneti pasul - ce obiective va doriti ? Ce lipseste din  listele lor? Ce ar mai trebui Pentax sa arunce in joc pentru sistemul lor dSLR ? :photo:

Edited by qudatheo, 31 July 2007 - 16:55.


#2
mihai2005

mihai2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.09.2006
M-ar interesa DA* 16-50 f2.8, si un telele DA* 300f/4 sau un DA 55-300 in functie de deschiderea maxima pe care o va avea. Decamdata stau calm cat sunt "scorurile" mari, mai am de lucru la alte aspecte ale creatiei fotografice. Am pana atunci cateva obiective manuale cu focale fixe destul de "luminoase" care sunt ok.

#3
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
eu deocamdata un 21mm...si as mai vrea sa nu mai traiesc in orasul de 2lei si sa am ce poza cand ies in oras...

#4
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Chiar asa Mihai? Ti se par asa de scumpe ???  :eheyebrow: Cate obiective are Pentax peste 1000$ ?
Ia uita-te in curte la Canon/Nikon ca sa pici pe spate!  :scared:

Edited by qudatheo, 31 July 2007 - 20:11.


#5
mihai2005

mihai2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.09.2006

 Sato, on Jul 31 2007, 21:05, said:

eu deocamdata un 21mm...si as mai vrea sa nu mai traiesc in orasul de 2lei si sa am ce poza cand ies in oras...

Stai calm ca nici in Bucuresti nu gasesti mare "branza" sa pozezi.

#6
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

 Sato, on Jul 31 2007, 20:05, said:

eu deocamdata un 21mm...si as mai vrea sa nu mai traiesc in orasul de 2lei si sa am ce poza cand ies in oras...
Si eu m-am tot gandit la 21mm ala.... nu stiu... nu e nici prea-prea, nici foarte-foarte... La focala ma refer.
Adica mi se pare prea stramt pt arhitectura/peisaj si prea wide pt street/portret. Gusturi personale... deh!
Tu la ce l-ai folosi?

#7
mihai2005

mihai2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.09.2006

 qudatheo, on Jul 31 2007, 21:11, said:

Chiar asa Mihai? Ti se par asa de scumpe ???  :eheyebrow: Cate obiective are Pentax peste 1000$ ?
Ia uita-te in curte la Canon/Nikon ca sa pici pe spate!  :scared:

Daca raportam la preturile Canon/Nikon chiar sunt rezonabile preturile la noile obiective Pentax.
Nu sunt inca in situatia ca factorul limitator in calitatea fotografiilor mele sa fie obiectivul. Deocamdata am acoperita plaja focala, cu obiective ok(exceptand 500mm :D). Era doar o apreciere subiectiva cea de mai sus. Prioritatile financiare sunt altele din pacate, asa ca pentru hobby-uri deocamdata doar ce mai "scap" din cand in cand.

#8
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
e foarte ok 21-ul pentru street. Focalizeaza foarte rapid si e foarte discret. F/3.2 nu e asa rau pe cat pare - pentru ca o poza la 1/20 are mari sanse sa-ti iasa bine, din cauza focalei + SR (am poze onorabile si la 1/8 cu el, fara sa fiu eu vreo mana de aur). Mie imi place mult.

Eu vreau sa faca Sigma 70-200'le f/2.8 pt. Pentax din nou :) Cu SDM.

Edited by CountZero, 31 July 2007 - 22:11.


#9
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

 mihai2005, on Jul 31 2007, 21:28, said:

Daca raportam la preturile Canon/Nikon chiar sunt rezonabile preturile la noile obiective Pentax.
Aoleu! Cum asa? :lol: Man, noile DA*-uri sunt sub 1000$. Ia uita-te tu sa vezi cate L-uri gasesti sub 1000 !!!

Quote

Nu sunt inca in situatia ca factorul limitator in calitatea fotografiilor mele sa fie obiectivul.
Asta asa e... depinde cat de exigent esti. Eu am scos cateva zeci de A3-uri si am facut poze si pentru un calendar si stiu ca sunt limitat de calitatea opticii.

#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
60-250 ala suna bine. Sunt curios ce calitate a imaginii o sa aiba.

#11
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001

 qudatheo, on Jul 31 2007, 21:16, said:

Si eu m-am tot gandit la 21mm ala.... nu stiu... nu e nici prea-prea, nici foarte-foarte... La focala ma refer.
Adica mi se pare prea stramt pt arhitectura/peisaj si prea wide pt street/portret. Gusturi personale... deh!
Tu la ce l-ai folosi?

pai iese aproape de 35 pe film...adica un standard. L-as folosi la street ...mai discret asa...;) merge bine cu 40-ul ...

#12
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006
Eu as vrea DA* 16-50 f/2.8, dar pana atunci ma declar super incantat de 21mm f/3.2 (singurul obiectiv pe care il am pana acum pe pentax) si nu stiu daca 16-50 si-ar justifica achizitia. Ca si obiective inexistente ar fi interesant daca pentax se va gandi sa scoata ceva de genul 24-70 f/2.8.

#13
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Vad ca toata lumea lauda 21-unul ala....  :scratchchin: Eu, foarte putine poze le fac cu kitul la 21mm: majoritatea sunt la 18mm (ies nasol, da stiu: distorsiuni, vigneta, dar altu n-am deocamdata) si peste 30mm.  :huh:

 Hann, on Jul 31 2007, 23:14, said:

Ca si obiective inexistente ar fi interesant daca pentax se va gandi sa scoata ceva de genul 24-70 f/2.8.
Mie imi e clar ca nu, cel putin in urmatorii 4-5 ani. Aceeasi poveste ca si cu un ipotetic 70-200 f2.8...  :dribbledrool:
Vezi ca au totusi pe roadmap un 17-70, dar e DA fara steluta, deci nu te astepta sa fie f2.8, SDM si tropicalizat.  :no: La ritmul lor probabil o sa il avem candva prin vara lui 2010.

Edited by qudatheo, 01 August 2007 - 00:04.


#14
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

 AlexIP, on Jul 31 2007, 22:20, said:

60-250 ala suna bine.
Partial! Un f2.8 in loc de f4 ar fi sunat si mai bine!

Quote

Sunt curios ce calitate a imaginii o sa aiba.
Si eu! Insa mai avem de asteptat cel putin 1 an. Nu te lua dupa "Target Availability: December 2007" ca e laxa si relativa rau la Pentax.

Edited by qudatheo, 31 July 2007 - 23:46.


#15
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

 CountZero, on Jul 31 2007, 22:08, said:

Eu vreau sa faca Sigma 70-200'le f/2.8 pt. Pentax din nou :) Cu SDM.
He he... crede-ma ca as fi primul client din UE!  :lol:  Dar tare ma indoiesc. A propos, Sigma produce ceva cu HSM pe montura Pentax?

#16
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006

 qudatheo, on Jul 31 2007, 23:37, said:

Vad ca toata lumea lauda 21-unul ala....  :scratchchin: Eu, foarte putine poze le fac cu kitul la 21mm: majoritatea sunt la 18mm (ies nasol, da stiu: distorsiuni, vigneta, dar altu n-am deocamdata) si peste 30mm.  :huh:

Mie imi e clar ca nu, cel putin in urmatorii 4-5 ani. Aceeasi poveste ca si cu un ipotetic 70-200 f2.8...  :dribbledrool:
Vezi ca au totusi pe roadmap un 17-70, dar e DA fara steluta, deci nu te astepta sa fie f2.8, SDM si tropicalizat.  :no: La ritmul lor probabil o sa il avem candva prin vara lui 2010.

21mm e foarte bun ca si focala, optica, constructie (l-am trantit pe asfalt cu tot cu K10D - abia le luasem - si n'are nici pe dracu ) si dimensiune. Nu e perfect, dar avand in vedere limitarile de proiectare date de dimensiunea pankake-urilor eu zic ca a iesit foarte bine. Pretul putea fi totusi ceva mai mic. Avand focala fixa te face sa muncesti ceva mai mult decat un zoom iar la cei 31mm echivalent trebuie sa casti bine ochii la compozitie ca altfel te trezesti cu cadre goale si lipsite de substanta, insa satisfactiile sunt pe masura efortului. Oricum eu mi-am propus ca cel putin un an de acum inainte sa nu mai iau alt obiectiv. Am deja doua sisteme diferite si daca scap iar in lucerna dau faliment  :D

DA 17-70 ala e posibil sa fie un nou obiectiv de chit (gen 18-70 de la Nikon)?

Edited by Hann, 01 August 2007 - 06:47.


#17
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001

 Hann, on Aug 1 2007, 07:47, said:

DA 17-70 ala e posibil sa fie un nou obiectiv de chit (gen 18-70 de la Nikon)?

exact..lumea spera sa fie mai bun decat 18-55 si poate la fel ca 16-45...dar fara constant f/4..

#18
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Si eu as vrea DA 17-70. Din punctul meu de vedere ar putea sa fie ca 18-55-ul meu la calitate (cred ca am pus mana pe o super copie) numai sa aiba SDM. Altceva nu imi trebuie, poate ceva mai lung si mai luminos pt concert dar pana in 300 EUR....se poate? :naughty:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate