Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Segregare la baza stalpului

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 

MINIDV-DVD, pe DVD imaginea e sacadata

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
cristone

cristone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.08.2004

View Postcristone, on Sep 4 2007, 10:31, said:

ala care face iso. ma sfatuiesti sa fac o compresie in mpeg2 si sa fac authoring cu nero?
tmpgenc dvd source creator

#20
ITD69

ITD69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 23.05.2005
cititi ghidul lui MTZ.eu il folosesc de mai mult de un an si merge super(folosesc TMPGEnc) http://forum.softped...showtopic=69841

#21
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

View Postcristone, on Sep 4 2007, 10:31, said:

ala care face iso. ma sfatuiesti sa fac o compresie in mpeg2 si sa fac authoring cu nero?

N-am auzit de asta. Eu am doar TMPGEnc Plus si TMPGEnc DVD Author.
Te sfatuiesc sa incerci sa iei pas cu pas toate programele si poate-ti dai seama unde este eroarea.
Sau schimba absolut tot si....

#22
cristone

cristone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.08.2004
dap, e ceva cu ulead-ul, face la el si cu captura de pe firewire. am reusit sa le fac mpeg2 si o sa vad cum le pun pe dvd, cu meniu. mai citesc pe-aici... o trebui sa reinstalez windows-ul?  :o

#23
cristone

cristone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.08.2004
Tractoristule, mi-au trebuit cateva luni bune sa inteleg care e treaba. am gasit un filtru de virtualdub care elimina aproape in totalitate imaginile dublate. ramane sa vad daca mai am probleme cu sacadarea..
Multumesc.

http://thedeemon.com...etailed.html#71, Deinterlace - area based. inca ma uit dupa un filtru care sa combine ce zice omul ala in linkul de la tine.

#24
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Esti un tip care nu cerseste informatie sau nu o vrea pe tava ? Adica mai si citesti/documentezi ??? Pe cale de disparitie creaturi ca tine. Hmm...ia da-mi niste PM-uri si povesteste-mi ce te mai framanta. O sa incerc sa te ajut cat pot eu de bine.

#25
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
S-ar putea sa ma insel...dar am impresia ca in anumite situatii, ulead 10 face conversia PAL > NTSC indiferent de ce setari ai ales (care bineinteles sunt PAL). Din cate mai imi aduc aminte merge sa salvezi in MPEG2 si sa faci authoring cu alt program. De asta o sa-ti dai seama cand timpul de randare pt un mpeg2 este mult mai mic decat timpul de randare pt formatul DVD-video. Chiar ar trebui sa verifici daca nu cumva ce ai obtinut este NTSC. (de aici si sacadarea probabil 25>30 fps)

Edited by pif_foto, 25 December 2007 - 04:43.


#26
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
De ce nu incerci Ulead 11 ? Ulead 10 are problema asta. Scapi de ea daca treci la 11.

#27
opreagheorghe

opreagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.05.2007
Aceeasi problema o am si eu. Filmul de pe DVD obtinut cu Ulead Videostudio 10 Plus se misca sacadat (imaginea este clara dar parca lipseste ceva, nu se misca cum trebuie). Am prezentat acest lucru in alt topic si pana acum nu am gasit solutia de rezolvare a acestei probleme. Poate "cristone" sau altcineva a gasit solutia.

#28
solitarcris

solitarcris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.01.2008
Dca observi, pif_foto a explicat si aici, ca si in celalalt topic, ce se intampla cu ulead 10. Ce te costa sa incerci ce ti-au recomandat cei de pe forum. Macar incearca si ne spui si noua daca merge.

#29
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
@opreagheorghe spui ca inca nu ai gasit solutia, spune-ne si noua ce ai incercat pana acum, si la ce rezultate ai ajuns. Daca tu incerci sa mai faci ceva la rezultatul tau final (acel DVD-video care merge sacadat), afla ca nu mai ai ce-i face. Tot ce poti sa faci este sa te folosesti de acel MPEG2 care merge bine. Doar acolo poti sa mai faci ceva. Sunt o gramada de programe de authoring, ti s-a recomandat TMPGEnc, Ulead MovieFactory, poti folosi si Nero Vision Express (poate il ai), dar cel mai bine mai rasfoieste un pic forumul la aria GHIDURI (este un pic mai sus). Crede-ma, chiar nu putem sa te ajutam daca tu nu incerci macar sa aplici sfaturile pe care ti le dam. Imi eate imposibil sa cred ca, daca ai un MPEG2 bun, ai facut ce ti s-a recomandat pana acum si nu ai ajuns la un rezultat cel putin bun.

#30
opreagheorghe

opreagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.05.2007
Imi pare rau ca v-am tot stresat cu intrebari fara sa fac o analiza mai atenta a filmului in toate fazele (captura, editare, encodare). Filmul prezinta problemele semnalate inca din faza de captura (care se amplifica odata cu pierderea de calitate de la encodare). Captura cu programul CaptureFlux (pe care l-am preferat pentru ca pune data si ora pe filmul din captura) este facuta intr-un fisier DV type2 recomp. Am sa fac captura cu alt program (Ulead Videostudio 10 Plus pe care il am) si data si ora sa o pun ca subtitrare sau ca text pentru o scurta perioada la inceputul filmuletelor pe care le editez.
Va cer scuze si va multumesc pentru ajutor.

#31
solitarcris

solitarcris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.01.2008
Nu trebuie sa-ti ceri scuze. Nimeni nu incearca sa te ajute din obligatie. Daca faci captura cu Ulead in format DV type 2 este OK. Data si ora exista tot timpul, codata, in acest format. Poti face editarea, apoi salvezi tot in formatul DV si iti pastreaza data in continuare (pe care o poti salva ca subtitrare cu DVdate), sau poti scrie data din cand in cand peste imagine in momentul editarii. Poti folosi in continuare Ulead video studio 10 pt a salva in format mpeg2, apoi sa folosesti un alt program de authoring pt a obtine DVD-video, sau poti face direct din DV, tot cu alt program de authoring, DVD-video. Spor la treaba si asteptam rezultate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate