Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Austrian Village - vi-l recomand cu caldura

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#73
kity

kity

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.11.2007

 ovidiumihalcea, on Nov 21 2007, 01:57, said:

kitty poti sa ne dai mai multe detalii despre zona si cartierul in sine? sincer mie crevedia nu imi spune nimic...poate doar avicola crevedia... in schimb vad ca proiectul arata destul de bine din discutiile voastre..

detalii despre cartier nu am decat ca arata bine din departare, am mai trecut pe acolo cand incepeau constructiile, nu stiu cat teren este alocat pentru o casa ( ca asta este esential daca tot ti iei casa, nu?) - sau ca in Pipera - 20 mp?!  ca daca iesi in curte (?!) te simti privit din toate unghiurile..
cu avicola lucrurile stau bine - adica se dezvolta - dar nu cred ca ferma de vis-a -vis de cartier ci celelalte ferme - si sunt multe, da asta este bine, nu?
personal, zic ca e mult mai bine decat in Bucuresti , unde  tensiunea dintre oameni e maxima - atmosfera inca este mai calma aici din pacate nu cred ca va mai dura mult timp da poate pt ca aici am trait ma face sa vad lucrurile mult mai frumos .....

:)

#74
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Nu stiu altii cum sunt :) , dar mie nu mi se pare ok oferta lor. Pe pagina de internet cea mai ieftina casa este undeva la 150k, predare "la cheie". Niste prieteni, actuali si viitori vecini (pentru ca si eu sunt pe punctul de a-mi construi o casa in Crevedia), au contractat acel model "ieftin" de casa iar predarea se face la semifinit.

#75
dantes87

dantes87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.02.2007

 LED, on Nov 23 2007, 20:05, said:

Nu stiu altii cum sunt :) , dar mie nu mi se pare ok oferta lor. Pe pagina de internet cea mai ieftina casa este undeva la 150k, predare "la cheie". Niste prieteni, actuali si viitori vecini (pentru ca si eu sunt pe punctul de a-mi construi o casa in Crevedia), au contractat acel model "ieftin" de casa iar predarea se face la semifinit.
nu vad unde e problema. eu ca multi alti clienti prefer sa imi pun amprenta asupra casei macar la interior daca la exterior nu se poate. prefer o solutie incompleta decat una prefabricata care sa nu imi placa. oricum ei mi-o vor face pana la sfarsit decinu voi ramane cu casa asa, dar cu un cost supimentar care cred k nu ma va duce mai mult de 10.000 Euro.

#76
alexsuciu1970

alexsuciu1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 16.02.2007
Din cate stiu eu nu mai au case abordabile ci doar cateva din acelea pentru "premianti". Am vorbit cu agentia acum cca 10 zile.

#77
m00n88

m00n88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.12.2006
Buna seara,

Am puternice legaturi cu Austrian Village: sunt vecinii mei.
De asemena am un interes nedisimulat sa se vinda toate vilele cat mai repede, nimeni nu e incantat de un santier in fata portii.
Cateva precizari:
-locatia : km. 24, adica aprox. 13-14 km de Bucuresti, nu 20. cartierul se construieste intr-o zona care este practic o insula intre lacuri
-timp de acces: depinde de ora si masina: cele 2 extreme: cca 20 minute Austrian Village - Pta Victoriei, circuland perfect legal, pe 28 decembrie
pana la 75-90 de minute daca se pleaca dupa ora 7:45. Principalele bottleneck-uri: bariera de la intrarea in Mogosoaia (dinspre Crevedia),
trecerea de pietoni din fata scolii din Mogosoaia, intersectia cu soseaua de centura
-rute alternative: Crevedia-Buftea-Tamasi-Corbeanca-DN1; Crevedia-Buftea-Chitila - foarte rapida dar mai sunt circa 1,5 km neasfaltati, de preferat cu SUV
-gradinita, scoala: exista mai multe gradinite particulare in zona (Buftea, Mogosoaia) cu masini care iau copiii si ii aduc acasa seara. In alta ordine de idei exista intotdeauna solutia cumpararii unu microbuz si platit un sofer care sa duca/aduca copiii la/de la scoala.
- ritmul lucrarilor: mult imbunatatit in ultima perioada, din cate stiu principala problema a constituit-o lipsa totala de respect a unor firme de constructii fata de contractele semnate
-diverse: dezvoltatorul locuieste acolo, cred ca e un punct in plus; in 2007 nu prea au fost probleme cu tintarii, primaria a trimis avionul cu insecticid de cateva ori; nu este nici o problema cu mirosul, ferma din zona este dezafectata; pentru cei interesati: pot sa confirm ca dezvoltatorul a facut baie personal in lac de mai multe ori, impreuna cu copiii  :naughty: e adevarat, nu in cel pe malul caruia se afla cartierul, in cel de vizavi.

#78
hardcore76

hardcore76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.01.2008

 LED, on Nov 23 2007, 20:05, said:

Nu stiu altii cum sunt :) , dar mie nu mi se pare ok oferta lor. Pe pagina de internet cea mai ieftina casa este undeva la 150k, predare "la cheie". Niste prieteni, actuali si viitori vecini (pentru ca si eu sunt pe punctul de a-mi construi o casa in Crevedia), au contractat acel model "ieftin" de casa iar predarea se face la semifinit.


predarea se face fara amenajarea pardoselilor si fara manasarda aranjata

#79
dantes87

dantes87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.02.2007

 hardcore76, on Jan 16 2008, 23:54, said:

predarea se face fara amenajarea pardoselilor si fara manasarda aranjata
da. dar exista posibilitatea sa o duca pana la cheie, la un pret suplimentar negociat direct cu constructorul. cel putin eu asa am facut

#80
hardcore76

hardcore76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.01.2008

 dantes87, on Feb 1 2008, 12:38, said:

da. dar exista posibilitatea sa o duca pana la cheie, la un pret suplimentar negociat direct cu constructorul. cel putin eu asa am facut

si  te-ai mutat deja? la cat ai iesit cu pretul suplimentar?

#81
crionut

crionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.02.2008

 hardcore76, on Feb 5 2008, 22:01, said:

si  te-ai mutat deja? la cat ai iesit cu pretul suplimentar?


salutare,
  


urmaresc de ceva timp dialogul vostru si, ma distreaza comentariile.eu m-am mutat de 3 luni si am suferit destul de mult.Mai sunt inca destule de facut, dupa ce m-am mutat.Dar, una peste alta poate fi o alegere buna.Timpul o va demonstra.Mutati-va mai repede ca sa schimbam atmosfera.

Edited by crionut, 05 February 2008 - 22:37.


#82
dantes87

dantes87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.02.2007

 hardcore76, on Feb 5 2008, 22:01, said:

si  te-ai mutat deja? la cat ai iesit cu pretul suplimentar?
nu m-am mutat...pentru ca m-au intarziat deja cu predarea casei... urmeaza in primavara asta.... dupa calculele mele ma va duce la 10.000 Euro

#83
m00n88

m00n88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.12.2006

 crionut, on Feb 5 2008, 22:35, said:

salutare,
  


urmaresc de ceva timp dialogul vostru si, ma distreaza comentariile.eu m-am mutat de 3 luni si am suferit destul de mult.Mai sunt inca destule de facut, dupa ce m-am mutat.Dar, una peste alta poate fi o alegere buna.Timpul o va demonstra.Mutati-va mai repede ca sa schimbam atmosfera.

Daca te-ai mutat, treci si tu drumul in WE sa punem de un gratar? daca ne lasa vremea :D
E binevenit si dantes daca trece sa-si vada casa, am vazut ca se lucreaza la mansarde.

#84
dantes87

dantes87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.02.2007

 m00n88, on Feb 6 2008, 10:13, said:

Daca te-ai mutat, treci si tu drumul in WE sa punem de un gratar? daca ne lasa vremea :D
E binevenit si dantes daca trece sa-si vada casa, am vazut ca se lucreaza la mansarde.
cu mare placere... cand il facem? :D

#85
hardcore76

hardcore76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.01.2008

 dantes87, on Feb 6 2008, 09:32, said:

nu m-am mutat...pentru ca m-au intarziat deja cu predarea casei... urmeaza in primavara asta.... dupa calculele mele ma va duce la 10.000 Euro

curios ....
caci pe mine m-a costat pana acum mansarda(instalatii,pereti,etc) si pardoselile(fara terase) vreo 20000
poate la rosu doar 10000

#86
hardcore76

hardcore76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.01.2008

 dantes87, on Feb 6 2008, 09:32, said:

nu m-am mutat...pentru ca m-au intarziat deja cu predarea casei... urmeaza in primavara asta.... dupa calculele mele ma va duce la 10.000 Euro
eu sper sa ma mut pana la sfarsitul lunii
sa tii totusi cont de mesajul de mai sus pentru interioare(asta ca sa nu te enervezi apoi)

#87
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

 m00n88, on Jan 4 2008, 17:11, said:

Crevedia-Buftea-Chitila
E jale pe Sabareni. Am testat eu varianta pe ploaie...drumul desfundat, nu stii pe unde sa mai ocolesti. Plus zilnic cu masina la spalatorie.

#88
m00n88

m00n88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.12.2006

 LED, on Feb 6 2008, 20:19, said:

E jale pe Sabareni. Am testat eu varianta pe ploaie...drumul desfundat, nu stii pe unde sa mai ocolesti. Plus zilnic cu masina la spalatorie.

Asa e, a ramas bucata de 1,5 km de la fosta fabrica de oxigen care e acum ca dupa bombardament.
Iar prin Buftea prin spate au bagat dobitocii canalizare si au facut praf soseaua care altfel era bunicica. poate asfalteaza din nou la primavara.
Insa in ultima perioada se circula binisor prin Mogosoaia, eu plec de acasa pe la 8 fara un sfert, la 8-8 si cinci sunt in oras si pe la 8,20 sunt in Victoriei. Inapoi, depinde de ora, dupa 21 fac 15 minute din Victoriei pana acasa, la 18 tot 30-45 de minute.

@dantes: prognoza e cam proasta pt WE asta pentru gratar, sunteti insa bineveniti sa socializam  :) , daca nu ne ploua nu e greu sa aprindem gratarul.
(offtopic:Tocmai am descoperit unul din avantajele de a fi deja mutat: poti socializa linistit cu prietenu Chivas, de exemplu  :D )
Casa mea e usor de gasit, este prima pe stanga, nr 743, fata in fata cu primul duplex din cartier.

#89
crionut

crionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.02.2008

 hardcore76, on Feb 6 2008, 20:07, said:

eu sper sa ma mut pana la sfarsitul lunii
sa tii totusi cont de mesajul de mai sus pentru interioare(asta ca sa nu te enervezi apoi)



   Te astept vecine! ai dreptate in privinta costurilor de finisare, se cifreaza in jurul a 20000 €.Ai pus la socoteala gazele, gardul si toate celelalte cheltuieli?
   Ai uitat de aranjatul curtii (nivelare, adus pamant, etc), de aranjatul trotuarului din fata caselor noastre?
   Vineri stii ca avem treaba! Te astept!

#90
hardcore76

hardcore76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.01.2008

 m00n88, on Feb 6 2008, 22:01, said:

Asa e, a ramas bucata de 1,5 km de la fosta fabrica de oxigen care e acum ca dupa bombardament.
Iar prin Buftea prin spate au bagat dobitocii canalizare si au facut praf soseaua care altfel era bunicica. poate asfalteaza din nou la primavara.
Insa in ultima perioada se circula binisor prin Mogosoaia, eu plec de acasa pe la 8 fara un sfert, la 8-8 si cinci sunt in oras si pe la 8,20 sunt in Victoriei. Inapoi, depinde de ora, dupa 21 fac 15 minute din Victoriei pana acasa, la 18 tot 30-45 de minute.

@dantes: prognoza e cam proasta pt WE asta pentru gratar, sunteti insa bineveniti sa socializam  :) , daca nu ne ploua nu e greu sa aprindem gratarul.
(offtopic:Tocmai am descoperit unul din avantajele de a fi deja mutat: poti socializa linistit cu prietenu Chivas, de exemplu  :D )
Casa mea e usor de gasit, este prima pe stanga, nr 743, fata in fata cu primul duplex din cartier.
te rog frumos poti sa-mi spui ceva despre internet si telefonia din zona?
pentru caci eu din cate m-am interesat romtelecom,rds sau altii nu sunt iar pentru internet sunt cei din zona(cu viteze mici-max 1mb) sau solutiii de la zapp sau vodafone (cu viteze de dial up)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate