Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Austrian Village - vi-l recomand cu caldura

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#91
m00n88

m00n88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.12.2006

 hardcore76, on Feb 7 2008, 20:11, said:

te rog frumos poti sa-mi spui ceva despre internet si telefonia din zona?
pentru caci eu din cate m-am interesat romtelecom,rds sau altii nu sunt iar pentru internet sunt cei din zona(cu viteze mici-max 1mb) sau solutiii de la zapp sau vodafone (cu viteze de dial up)

Cam asa e. Eu merg pe Zapp pentru ca e singurul care imi da unlimited. N-as zice chiar dialup, e undeva intre 800k si 1M. Telefonie fixa este prin Romtelecom dar se pare ca au centrala veche, am cerut Clicknet si nu mi-au putut da.
Pentru TV eu merg cu Boom. Oricum, un DTH, cablul in zona e jalnic.
Totusi, ar trebui sa vorbesti cu reprezentantul dezvoltatorului, din cate stiu era vorba ca acesta va asigura internet si cablu TV.

#92
hardcore76

hardcore76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.01.2008

 m00n88, on Feb 8 2008, 09:44, said:

Cam asa e. Eu merg pe Zapp pentru ca e singurul care imi da unlimited. N-as zice chiar dialup, e undeva intre 800k si 1M. Telefonie fixa este prin Romtelecom dar se pare ca au centrala veche, am cerut Clicknet si nu mi-au putut da.
Pentru TV eu merg cu Boom. Oricum, un DTH, cablul in zona e jalnic.
Totusi, ar trebui sa vorbesti cu reprezentantul dezvoltatorului, din cate stiu era vorba ca acesta va asigura internet si cablu TV.
Dar ai cumva Romtelecom?

#93
m00n88

m00n88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.12.2006

 hardcore76, on Feb 10 2008, 17:55, said:

Dar ai cumva Romtelecom?

Nu. Nu ma interesa decat ca provider de internet, nu de telefonie.

#94
crionut

crionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.02.2008
apa potabila cum ti-o asiguri?eu deja am probleme cu putul din curte.imi poti da cateva sugestii?

un sfat pentru cei care urmeaza sa se mute in cartier:VERIFICATI CU MARE ATENTIE INSTALATIILE SANITARE SI ELECTRICE.NU FACETI RECEPTIA PANA NU PROBATI TOT , IN REGIM DE FUNCTIONARE NORMALA (CENTRALA TERMICA, APA POTABILA, CURENT ELCTRIC , CU TOATA SARCINA, ETC. VA DAU ACEST SFAT PENTRU A PREINTAMPINA EVENTUALELE NEPLACERI. Fiti cu ochii in patru!![

#95
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003

 m00n88, on Feb 6 2008, 22:01, said:

... Insa in ultima perioada se circula binisor prin Mogosoaia, eu plec de acasa pe la 8 fara un sfert, la 8-8 si cinci sunt in oras si pe la 8,20 sunt in Victoriei. Inapoi, depinde de ora, dupa 21 fac 15 minute din Victoriei pana acasa, la 18 tot 30-45 de minute.

Cum reusesti frate sa faci atat de putin? Eu asta-vara, in perioada de concedii, nu faceam mai putin de o ora pana la Victoriei, din Buftea. In Mogosoaia, la intersectia cu centura se facea o coadaaaaa....

#96
m00n88

m00n88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.12.2006

 crionut, on Feb 21 2008, 16:32, said:

apa potabila cum ti-o asiguri?eu deja am probleme cu putul din curte.imi poti da cateva sugestii?

un sfat pentru cei care urmeaza sa se mute in cartier:VERIFICATI CU MARE ATENTIE INSTALATIILE SANITARE SI ELECTRICE.NU FACETI RECEPTIA PANA NU PROBATI TOT , IN REGIM DE FUNCTIONARE NORMALA (CENTRALA TERMICA, APA POTABILA, CURENT ELCTRIC , CU TOATA SARCINA, ETC. VA DAU ACEST SFAT PENTRU A PREINTAMPINA EVENTUALELE NEPLACERI. Fiti cu ochii in patru!![

Put in beci, la a doua panza freatica si filtre. Cum am putul si hidroforul in beci si teava de apa ingropata la 50 cm, n-am avut nici o problema cuapa, nici la -12 grade. Trebuie insa sa schimb rezervorul de la hidrofor, e destul de mic si nu am presiune pentru mai multi consumatori simultan.

 johnny bravo, on Feb 21 2008, 16:48, said:

Cum reusesti frate sa faci atat de putin? Eu asta-vara, in perioada de concedii, nu faceam mai putin de o ora pana la Victoriei, din Buftea. In Mogosoaia, la intersectia cu centura se facea o coadaaaaa....

HINT: afla orarul trenurilor  :D si planifica-ti plecarile in consecinta.

#97
m00n88

m00n88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.12.2006
UPDATE: am revenit la Chitila. Prin Mogosoaia nu mai reusesc sa fac mai putin de o ora asa ca prefer sa ocolesc putin si sa scot max 40 de minute pana in Piata Victoriei.  Acum ca e uscat se poate merge si prin Samurcasi, daca nu prin Buftea.
Al doilea vecin e pe forum?  :D Am vazut ca sunt 2 familii care s-au mutat deja.

Edited by mufã, 06 March 2008 - 12:17.


#98
hardcore76

hardcore76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.01.2008
Te-ai mutat ? Cum e? Spune-ne si noua ;)

#99
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Deci e vorba de un complex de case realizat de Volksbank? Poate ar fi ok, dar din pacate cei de la Volksbank nu stiu sa-si vanda marfa. Am stat vreun sfert de ora la un sediu Volksbank (pe Calea Mosilor), ca sa ma bage cineva in seama. Singurul functionar abilitat pentru credite imobiliare si pentru case era ocupat cu alt client, si nu se grabea deloc. Dupa un sfert de ora de asteptare in picioare am plecat. Nimeni dintre functionarii bancii nu m-a chemat inapoi. Si nu sunt chiar un boschetar... !

Edited by negociator, 16 October 2008 - 17:26.


#100
hardcore76

hardcore76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.01.2008
s-a mutat cineva aici?

#101
m00n88

m00n88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.12.2006
In complex s-au mutat 2 familii, intr-unul din duplexurile din fata.
Se lucreaza din greu, probabil anul asta se vor termina toate vilele.
Pe site am vazut ca acum vor fi si cateva apartamente in cladirea care initial era doar centru comercial.
Eu ma indrept deja spre al doilea an de cand stau aici si n-am regretat nici un singur moment decizia.
Noutati: s-a asfaltat strada iar Romtelecom face upgrade la infrastructura pentru Clicknet. Am inteles ca va fi disponibil in circa 2 saptamani.
A aparut si o oferta de internet prin Mediasat dar e cu vreo 10 ani in urma si romaneste, adica banda putina si figuri cat cuprinde.
Partea proasta este ca intr-una din vile stau vreo 20 de insi, oameni linistiti de altfel dar care, pe langa faptul ca blocheaza strazile cu masinile  - n-am inteles de ce nu folosesc garajul, dorm si acolo, nu vor sa-l murdareasca? - dau minunatului cartier austriac un aer sa spunem cosmopolit.
Ma intreb cum fac prezentarile cei de la firma: aici sta un director de la orange, aici 20 de muncitori in constructii. LOL. Romaneste.

#102
mayam

mayam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.03.2009

 negociator, on Oct 16 2008, 17:25, said:

Deci e vorba de un complex de case realizat de Volksbank? Poate ar fi ok, dar din pacate cei de la Volksbank nu stiu sa-si vanda marfa. Am stat vreun sfert de ora la un sediu Volksbank (pe Calea Mosilor), ca sa ma bage cineva in seama. Singurul functionar abilitat pentru credite imobiliare si pentru case era ocupat cu alt client, si nu se grabea deloc. Dupa un sfert de ora de asteptare in picioare am plecat. Nimeni dintre functionarii bancii nu m-a chemat inapoi. Si nu sunt chiar un boschetar... !

din cate stiu eu, proiectul nu are nici o legatura cu Volksbankul. mai mult, ce legatura ar avea casele din Crevedia cu Banca sau serviciile bancii. tot dupa stiinta mea, bancile nici nu au voie sa se ocupe de altceva decat "banca".

 crionut, on Feb 21 2008, 16:32, said:

apa potabila cum ti-o asiguri?eu deja am probleme cu putul din curte.imi poti da cateva sugestii?

un sfat pentru cei care urmeaza sa se mute in cartier:VERIFICATI CU MARE ATENTIE INSTALATIILE SANITARE SI ELECTRICE.NU FACETI RECEPTIA PANA NU PROBATI TOT , IN REGIM DE FUNCTIONARE NORMALA (CENTRALA TERMICA, APA POTABILA, CURENT ELCTRIC , CU TOATA SARCINA, ETC. VA DAU ACEST SFAT PENTRU A PREINTAMPINA EVENTUALELE NEPLACERI. Fiti cu ochii in patru!![

mda ....., as face-o dar din pacate casa am contractat-o fara bransament la utilitati, ca si ceillati banuiesc. pana nu-mi bransez casa la utilitati nu prea am cum sa fac verificarea asta. ma pot baza pe procesele verbale de receptie ale constructorilor pe care sincer nu dau doi bani. mai multa incredere imi da faptul ca dezvoltatorul locuieste visavis de mine si ca tot ei imi vor furniza utilitati asa incat cred ca 1. ii a aproape si stiu de unde sa ii iau si 2. raman in continuare in santier asa ca daca ceva nu merge cand dau drumul la utilitati, vin si imi rezolva. inca mai lucreaza in santier. am vazut ca au inceput sa se mute pe spate deja (la confort), am inteles ca ei au deja apa potabila, canalizare, electricitate, gaz si cica functioneaza chiar bine. apa se pare ca e potabila chiar.


 m00n88, on Feb 23 2009, 21:46, said:

In complex s-au mutat 2 familii, intr-unul din duplexurile din fata.
Se lucreaza din greu, probabil anul asta se vor termina toate vilele.
Pe site am vazut ca acum vor fi si cateva apartamente in cladirea care initial era doar centru comercial.
Eu ma indrept deja spre al doilea an de cand stau aici si n-am regretat nici un singur moment decizia.
Noutati: s-a asfaltat strada iar Romtelecom face upgrade la infrastructura pentru Clicknet. Am inteles ca va fi disponibil in circa 2 saptamani.
A aparut si o oferta de internet prin Mediasat dar e cu vreo 10 ani in urma si romaneste, adica banda putina si figuri cat cuprinde.
Partea proasta este ca intr-una din vile stau vreo 20 de insi, oameni linistiti de altfel dar care, pe langa faptul ca blocheaza strazile cu masinile  - n-am inteles de ce nu folosesc garajul, dorm si acolo, nu vor sa-l murdareasca? - dau minunatului cartier austriac un aer sa spunem cosmopolit.
Ma intreb cum fac prezentarile cei de la firma: aici sta un director de la orange, aici 20 de muncitori in constructii. LOL. Romaneste.

info de ultima ora: se pare ca sunt 5 familii mutate, 2 in confort plus si 3 in confort.
sper ca eu sa fiu al 6-lea!
mai am putin si imi iau casa in primire.
Doamne ajuta! am putin emotii.

#103
mayam

mayam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.03.2009
heeeeiiiii, mai sunt vecini pe forum? :rolleyes:

#104
gascan

gascan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.04.2009
Salut,


Aveti idee cam cat costa fiecare contract de racordare in parte (apa, gaze, curent)?

Am inteles ca racordarea la apa se invarte in jurul sumei de 2000E.
Oare cum o fi cu celelalte?



In curand o sa ne preluam si noi casa :D...avem putine emotii :D.

:thumbup:

#105
dantes87

dantes87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.02.2007

 gascan, on Apr 8 2009, 14:10, said:

Salut,


Aveti idee cam cat costa fiecare contract de racordare in parte (apa, gaze, curent)?

Am inteles ca racordarea la apa se invarte in jurul sumei de 2000E.
Oare cum o fi cu celelalte?



In curand o sa ne preluam si noi casa :D...avem putine emotii :D.

:thumbup:
salutare,

am preferat sa nu mai scriu pe forum pt ca mi-am dat seama ca lucrurile nu au fost chiar cum  mi-am imaginat la inceput. santier inca exista si va fi gata sper anul asta penttru ca deja au cam intarziat. cred k ar fi fost mai ideal sa imi cumpar acum aici decat acum un an si jumatate aproape doi. nu as fi avut stresul continuu al santierului. dar nu ma mai plang, altii gen planorama si-au luat-o foarte rau. in fact, cam asta a fost singurul impediment: intarzierea. in rest casele arata foarte bine, mai bine ca oricand chiar si deja a inceput sa prinda contur. ca si altcineva de mai sus, nu regret totusi decizia. arata fain!

cine s-a mai mutat? ce mai face alina?:)

#106
AustriadeCrevedia

AustriadeCrevedia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.04.2009

 dantes87, on Apr 22 2009, 20:06, said:

salutare,

am preferat sa nu mai scriu pe forum pt ca mi-am dat seama ca lucrurile nu au fost chiar cum  mi-am imaginat la inceput. santier inca exista si va fi gata sper anul asta penttru ca deja au cam intarziat. cred k ar fi fost mai ideal sa imi cumpar acum aici decat acum un an si jumatate aproape doi. nu as fi avut stresul continuu al santierului. dar nu ma mai plang, altii gen planorama si-au luat-o foarte rau. in fact, cam asta a fost singurul impediment: intarzierea. in rest casele arata foarte bine, mai bine ca oricand chiar si deja a inceput sa prinda contur. ca si altcineva de mai sus, nu regret totusi decizia. arata fain!

cine s-a mai mutat? ce mai face alina?:)


 dantes87, on Apr 22 2009, 20:06, said:

salutare,

am preferat sa nu mai scriu pe forum pt ca mi-am dat seama ca lucrurile nu au fost chiar cum  mi-am imaginat la inceput. santier inca exista si va fi gata sper anul asta penttru ca deja au cam intarziat. cred k ar fi fost mai ideal sa imi cumpar acum aici decat acum un an si jumatate aproape doi. nu as fi avut stresul continuu al santierului. dar nu ma mai plang, altii gen planorama si-au luat-o foarte rau. in fact, cam asta a fost singurul impediment: intarzierea. in rest casele arata foarte bine, mai bine ca oricand chiar si deja a inceput sa prinda contur. ca si altcineva de mai sus, nu regret totusi decizia. arata fain!

cine s-a mai mutat? ce mai face alina?:)



Este dezolant si o mare dezamagire pina acum fata de ce asteptari aveam dupa primele discutii cu dezvoltatorul:
Costuri ascunse cu utilitatile sunt foarte mari desi asta trebuia sa fie inclus in pretul casei (eu asa am inteles de la Alina)
Racord caalizare : 2000 Euro
Racord retea electrica : 1400 Euro
Racord gaze : ~ 2000 Euro
toate contractele sunt " take it or leave it" nu poti aduce nimic nici un comentariu esti condamnat sa accepti orice conditie impusa de dezvoltator.

Daca mai adaugi la toate astea intirzierea de cel putin 6 luni de zile pina in momentul de fata la care se vor adauga alte 6 luni probabil - este dezolant sa stai intr-un cartier plin de praf de muncitori gunoaie si noroaie plin de muncitori care asculta manele.

Multe lucruri sunt facute de mantuiala, am auzit de o multime de probleme . Tevi sparte sub sapa, prize lipsa sau nefunctionale pereti si plafoane strimbe(realizezi cind incerci sa pui gresia si faianta)  sa nu mai vorbesc de scari cum sunt turnate. Te mai poti confrunta cu canalizare infundata si iti refuleaza apa in casa atunci cind o sa dai drumul la apa si caldura, pe ici colo mici infiltratii din cauza carora a cazut varul de pe pereti si lista poate continua.
Sa nu va imaginati ca reparatiile si neregulile odata semnalate vor fi si rezolvate ca va setati astepatari prea mari.

Sa auzim numa de bine.

#107
mayam

mayam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.03.2009

 AustriadeCrevedia, on Apr 28 2009, 14:04, said:

Este dezolant si o mare dezamagire pina acum fata de ce asteptari aveam dupa primele discutii cu dezvoltatorul:
Costuri ascunse cu utilitatile sunt foarte mari desi asta trebuia sa fie inclus in pretul casei (eu asa am inteles de la Alina)
Racord caalizare : 2000 Euro
Racord retea electrica : 1400 Euro
Racord gaze : ~ 2000 Euro
toate contractele sunt " take it or leave it" nu poti aduce nimic nici un comentariu esti condamnat sa accepti orice conditie impusa de dezvoltator.

Daca mai adaugi la toate astea intirzierea de cel putin 6 luni de zile pina in momentul de fata la care se vor adauga alte 6 luni probabil - este dezolant sa stai intr-un cartier plin de praf de muncitori gunoaie si noroaie plin de muncitori care asculta manele.

Multe lucruri sunt facute de mantuiala, am auzit de o multime de probleme . Tevi sparte sub sapa, prize lipsa sau nefunctionale pereti si plafoane strimbe(realizezi cind incerci sa pui gresia si faianta)  sa nu mai vorbesc de scari cum sunt turnate. Te mai poti confrunta cu canalizare infundata si iti refuleaza apa in casa atunci cind o sa dai drumul la apa si caldura, pe ici colo mici infiltratii din cauza carora a cazut varul de pe pereti si lista poate continua.
Sa nu va imaginati ca reparatiile si neregulile odata semnalate vor fi si rezolvate ca va setati astepatari prea mari.

Sa auzim numa de bine.

Ai dreptate, sunt intarziati, este inca santier dar trebuie sa remarcam un lucru de care eu m-am temut si nu s-a intamplat. A fost frica mea cea mai mare si sunt usurat cat de cat acum. M-am temut ca nu vor termina santierul datorita crizei (cum se intampla in alte locuri) si ca eu voi fi condamnat sa traiesc vesnic in santier, fara utilitati fara nimic. Se lucreaza, se vede progresul chiar daca este cam lent pentru mine Am avut si eu mici probleme cu casa dar s-au rezolvat, acum am apa potabila, am canalizare, am energie, internet si merg toate, nu ma pot plange. Vad ca au inceput sa faca strada, ziceau acum o luna ca o termina in 4 saptamani dar inca nu sunt gata, inca mai lucreaza la ea, sper ca in cateva saptamani sa nu mai plec de acasa murdar pe pantofi. Cat despre contracte .... ce sa zic, sunt aceleasi ca peste tot. Gazul .... e cu Distrigazul ca toata lumea, pe asta l-am platit cel mai mult dar trebuie sa fim corecti si sa spunem ca nu la ei.    


 gascan, on Apr 8 2009, 13:10, said:

Salut,


Aveti idee cam cat costa fiecare contract de racordare in parte (apa, gaze, curent)?

Am inteles ca racordarea la apa se invarte in jurul sumei de 2000E.
Oare cum o fi cu celelalte?



In curand o sa ne preluam si noi casa :D...avem putine emotii :D.

:thumbup:

salutare,

eu am platit deja tot asa incat ti pot da preturile:
- apa si canalizare cca. 1900 euro
- energie 1400 euro
- la Distrigaz am platit vreo 2000 pentru gaz ca asta nu-l ofera decat ei si te ard rau.
la energie, daca mi-as fi luat Electrica as fi platit in functie de puerea instalata vreo 3000 eur ca sa nu mai vorbim ca m-as fi alimentat din reteau comunei care nu mai face fata de mult si as fi avut intreruperi in fiecare zi.
dar nu ai intrebat la dezvoltator de valori? nu stiu sa iti spun daca toate tipurile de casa au aceleasi taxe. cu siguranta te vor lamuri. eu am reusit sa obtin plata taxelor de bransare esalonat ca m-ar fi dezechlibrat toate odata. doar la Disrigaz am platit ca la bordel.

#108
epure_de_Crevedia

epure_de_Crevedia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2009
Am nevoie de ajutorul celor ce s-au mutat in Austrian Village sau macar au semnat receptia finala.
Eu am lucrarea intarziata de peste 6 luni si incerc sa obtin incasarea penalitatilor de intarziere. Nu reusesc.
Ma simt pacalit sa tot aud amanari sau explicatii despre motivele intarzierilor, gen ploi, vina constructorilor,....
Caut persoane care s-au lovit de acest lucru pentru a incerca o actiune comuna in fata doamnei Schreiner.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate