Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegeri 9 iunie 2024

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?
 Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...
 

Adrian Pop

- - - - -
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#199
bilder

bilder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 17.06.2007

View Postbilder, on Sep 14 2008, 21:55, said:

Ce intelegi prin profunzime? Eu stiu ca profunzimea se refera la .....
........
Cea tonala aparat in cazul cadrelor alb-negru unde senzatia de spatiu "se realiz folosind o gama larga de tonuri de gri iar pt imaginea color, o mare varietate de nuante de culoare. Mijloacele pentru realizarea perspectivei tonale sunt lumina si culoarea " (definitii preluate din : "Tehnica filmului de la A la Z", editura Tehnica, Buc, 1979)
Mii de scuze! M-am referit la perspectiva, nu la profunzime, eram destul de obosit aseara. Nu inteleg cum am putut scrie mereu profunz in loc de perspectiva..

Astfel, postul meu se traduce asa:

"Ce intelegi prin perspectiva? Eu stiu ca perspectiva se refera la crearea senzatiei de adancime in imaginile bidimensionale (picturi, fotografii, filme). Exista de exemplu, cea aeriana si cea tonala. Perspectiva aeriana consta in totalitatea schimbarilor care intervin in perceperea culorilor datorita masei de aer dintre obiect si aparatul de fotografiat/filmat. de exemplu, la munte e clar ca zonele albastrii care apartin varfurilor sunt mult mai indepartate decat lucrurile apropiate care isi pastreaza culorile. Asta e un lucru logic, insa te ghideaza atunci cand privesti o imagine si nu esti tu autorul ei.
Cea tonala aparat in cazul cadrelor alb-negru unde senzatia de spatiu "se realiz folosind o gama larga de tonuri de gri iar pt imaginea color, o mare varietate de nuante de culoare. Mijloacele pentru realizarea perspectivei tonale sunt lumina si culoarea " (definitii preluate din : "Tehnica filmului de la A la Z", editura Tehnica, Buc, 1979)"   {acum are mai mult sens}

Deci?

#200
Addy007

Addy007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 31.03.2005
Feeling free
Attached File  feeling_free.jpg   145.13K   87 downloads

#201
Flame2

Flame2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.11.2008
sorry.. nu prea am fost atent ..aveam mai multe ferestre deschise si le-am pus din greseala aici. acum le-=am scos. thx

Edited by Flame2, 04 November 2008 - 22:19.


#202
tudormanolache

tudormanolache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 17.02.2007

View PostFlame2, on Nov 4 2008, 22:06, said:

mm...ce parere aveti? :D am vreo sansa? :D

partea a 2-a

3
Esti de neoprit! De ce poluezi topicul omului?? Citeste regulamnetul mai intai.. ;)

#203
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 25.01.2007

View PostAddy007, on Oct 22 2008, 00:12, said:

Feeling free

Attachment feeling_free.jpg

S-a simtit atat de libera incat n-ai mai apucat s-o "prinzi" in cadru? :)
Astept noi lucrari! Ai fotomodel fain, ai idei faine, ai natura cam... potrivnica acum!

Keep :photo:!

Edited by nrlarry, 13 December 2008 - 00:24.


#204
dj_stv

dj_stv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2006
Dacă d-șoara din fotografii este prietena ta ești foarte norocos că îți poate poza atât de natural și cu o asemenea lejeritate. Nu e destul să fii fotogenică, trebuie să știi să comunici cu fotograful, ca model, iar la voi văd o legătură destul de strânsă în acest sens. Keep it up!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate