Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 

Bomboane/gume in loc de maruntis la magazine

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#55
Andrey29

Andrey29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.11.2007
gume si acadele  de 50 bani am mai primit si eu -_- dar un biet copil de vreo 7-8 ani care a cumparat o paine i-a dat vanzatoarea rest de 3 lei tot felu de dulciuri :deadtongue:
nu avea marunt? :rolleyes:

Edited by Andrey29, 15 July 2008 - 22:47.


#56
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,456
  • Înscris: 20.02.2008

 Skelet, on Jul 15 2008, 22:05, said:

:roflmaofast: :roflmao:

#57
feli_vfm

feli_vfm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 05.06.2008
si mie imi tanti de la colt gume vesnic. si mi se tot plange ca da maruntis 3-5 miliane in 2-3 zile. ca doamna ce avea un aparat de cafea nu-i mai da maruntis. de la banca nu primeste. mie mi draga. primesc bomboanele si le dau mai departe. se bucura si unii si altii de bomboane. de o vreme tot vreau sa-i zic sa nu faca asta cu atii pt ca exista o lege care nu o lasa. citez:

"Senatul a votat azi o propunere legislativa initiata de deputatul PSD Mihai Apostolache potrivit careia comerciantii care dau rest sub orice alta forma decat in numerar risca amenzi cuprinse intre 2 000 si 4 000 de lei.
Senatorii au adoptat, cu 61 de voturi „pentru", unul „impotriva" si sase abtineri, propunerea legislativa pentru completarea Ordonantei 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor pe piata.

Actul normativ, initiat de deputul PSD Mihai Cristian Apostolache, prevede interzicerea platii restului altfel decat in numerar si amenzi intre 2 000 lei si 4 000 lei in cazul nerespectarii acestei prevederi.

Reprezentantul PSD propusese initial amenzi mai mari, de pana la 10 000 de lei, insa senatorii din Comisia economica au diminuat aceasta suma.   "

#58
galuscutza

galuscutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.07.2008
Dar la taxi vi s-a întâmplat faza asta? Ok, las și eu acolo 1-2 lei... Dar cursa era vreo 5, iar eu i-am întins o hârtie de 10. Trebuia să îl rog să mă mai plimbe câteva străzi de 3-4 lei?!! Asta ca să nu mai spun că mi s-a întâmplat ca la o cursă de 10 lei să îi dau o hârtie de 50 și să-mi spună foarte relaxat și senin că nu are să-mi schimbe!
Cât despre magazinul de la colț... Îi mai las eu 20-30 de bani, îmi mai dă ea fără 20-30 de bani...

Edited by galuscutza, 23 July 2008 - 10:04.


#59
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Oameni (teoretic) buni, voi pe unde locuiti? Nu de alta, da eu am patit-o in mai multe orase identic: daca tre sa imi dea rest 2-3 mii sau imi da o lama Orbit, sau ii cer eu direct lama Orbit (unii mai folosesc si dinasta), sau ii las restul si daca tre sa dau 2-3 mii si merg des pe acolo de obicei ma pasuieste pe data viitoare daca n-am marunti. Si asa procedeaza toata lumea. Probabil ca daca vii mai zdrentaros iti va da si ultima moneda de 5 bani, ca poate ai nevoie de ea. Monezile de obicei sunt acolo, daca le ceri ti le da, dar daca toata lumea si-ar cere monezile (si le-ar zornai cu mandrie in buzunare pana acasa) n-ar mai avea magazinele la un moment dat cu ce sa dea rest.

P.S. Mai mult ca sigur s-a mai discutat.

Edited by AlexIP, 24 July 2008 - 08:08.


#60
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Daca toata clientela ar cere restul in bani, atunci si vanzatorii ar fi obisnuiti cu asta :P Insa multa lume spune "dati-mi o guma de rest" sau "dati-mi o bomboana" sau etc. Normal ar fi sa ti se dea restul cuvenit, insa exista fel si fel de oameni: unii chiar vor sa li se dea gume de rest (cum sunt eu, de altel :P ), altii nu (poate au nevoie de ei pentru un alt magazin) si-asa mai departe.
Cum ati mai spus si voi, asta doar in Romania se intampla :lol:

#61
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Ieri s-a adoptat legea conform careia vanzatorii sunt obligati sa dea restul in monezi.  :D Acum o sa se umple tara de ele.  :P N-o sa ne mai plangem ca ni se dau ca rest pliculete de ness sau zahar, bomboane sau sare de lamaie, etc.

#62
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Aia lipsea, legea. Bine ca o avem de acum... inca o lege de incalcat. :rolleyes:

#63
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Pana acum v-ati plans ca vanzatorii va dau restul in gume de mestecat, iar acum cand s-a dat lege tot nu va convine? Cine sa va mai inteleaga?

Edited by duculeana, 08 October 2008 - 13:57.


#64
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
duculeana tu te unde cumperi te obicei cum iti da restul monezi sau bomboane?

#65
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Nu ma incalzeste cu nimic o lege data ci una aplicata.

#66
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
degeaba statu da legi daca la trezorerie nu au maruntis adica rest adica monezi... ce face vanzatorul? inchide pravalia? sau serveste clientii care accepta bomboane... deci problema nu e la vanzatori e la trezorerie...

#67
softimiu

softimiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 08.07.2006
Enervant e cand iti dau de 10 bani. De ce au facut o moneda asa mica ?

#68
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

 softimiu, on Oct 8 2008, 21:00, said:

Enervant e cand iti dau de 10 bani. De ce au facut o moneda asa mica ?

Pai aia e moneda mica la tine? Ala e maruntisul uzual, de 50 de bani si de 10 bani. Mici sunt monedele de 5 si, da, de 1 ban. Am vazut o vanzatoare scotand din casa 10 monede de 1 ban pentru a da 10 bani unui client in fata mea. Normal, omul s-a uitat câș la ea si i-a lasat restul pe tejghea.
Si eu practic "mica intelegere" cu vanzatoarea - gume/caramea daca nu are marunt sau mai las de la mine, rotunjesc. Mi s-a intamplat insa si sa fiu "scutit" de 10, 20 de bani, daca nu aveam bani ficsi si intindeam cate o hartie de un leu in loc, care mai mult le incurca lucrurile. So, nu-i asa mare problema, nu saraceste si nu se imbogateste nimeni de pe urma acestui obicei, care, by the way, cred ca exista si prin alte parti, nu numai la noi.

#69
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Eu tocmai am primit mai devreme trei banuti de ciocolata. :boredlook:

#70
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
toate astea se vor rezolva cand se va obisnui lumea (prin 2200) sa plateasca doar cu cardul. Is curios insa daca in strainatate bancile iau mai putin sau mai mult de la magazine pt acest serviciu. Oricum eu deocamdata is dintre cei care nu prea foloseste cardul la plati, pt ca nu is obisnuit sa platesc cu cardul, desi incep sa se gaseasca tot mai multe locuri unde poti plati cu cardul..

#71
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 romaximusro, on Oct 8 2008, 21:21, said:

toate astea se vor rezolva cand se va obisnui lumea (prin 2200) sa plateasca doar cu cardul. Is curios insa daca in strainatate bancile iau mai putin sau mai mult de la magazine pt acest serviciu. Oricum eu deocamdata is dintre cei care nu prea foloseste cardul la plati, pt ca nu is obisnuit sa platesc cu cardul, desi incep sa se gaseasca tot mai multe locuri unde poti plati cu cardul..
Pai da, dar plata cu cardul presupune sa ai ceva bani pe card, astfel incat sa nu ramai in pana la casa de marcat. Ce faci daca de exemplu intr-un supermarket ti-ai pus in carucior marfa de 300 de lei, si tu mai ai pe card doar 250 de lei? O sa te puna sa dai ceva inapoi, si s-ar putea sa fie un lucru de care chiar ai nevoie pentru ziua aia. Asa, cu bani gheata e mai simplu, intotdeauna iti mai iei ceva in plus la tine, sa ai de rezerva.  ;)
Cardul nu merita nici sa-ti tii banii pe el, daramite sa platesti! Cu banii care mi-i ia banca drept comision de administrare +comisionul la fiecare retragere, mai bine cumpar ceva.

#72
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 duculeana, on Oct 9 2008, 08:13, said:

Cardul nu merita nici sa-ti tii banii pe el, daramite sa platesti! Cu banii care mi-i ia banca drept comision de administrare +comisionul la fiecare retragere, mai bine cumpar ceva.

Asa e! Nu platiti cu 666-le! :drac:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate