Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Bomboane/gume in loc de maruntis la magazine

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
nightwish06

nightwish06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 10.01.2007
Buna! Vreau sa stiu daca ati patit si voi ca trebuia sa vi se dea rest  de exemplu 0.2 RON (2000 lei vechi) la vreun magazin si vi s-a dat (nu oferit) o guma sau o bomboana. Ce parere aveti despre aceasta "moda" a magazinelor?

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
S-a mai discutat pe undeva. Unde am specificat si eu ca cel mai ciudat rest a fost o carte, primita la librarie ca rest la o rola de scoci, asta prin 93, cartea ramasese la pretul dinainte de 89.

Da, e o moda generalizata si foarte veche. Ma mir cum de s-a deschis discutia tocmai acum, de doua ori intr-o luna, cind restul in lame de guma e ceva normal la micile pravalii de cind imi amintesc eu. Adica dinainte de 89.

#3
nightwish06

nightwish06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 10.01.2007

 abancor, on Jul 23 2007, 19:02, said:

S-a mai discutat pe undeva. Unde am specificat si eu ca cel mai ciudat rest a fost o carte, primita la librarie ca rest la o rola de scoci, asta prin 93, cartea ramasese la pretul dinainte de 89.

Da, e o moda generalizata si foarte veche. Ma mir cum de s-a deschis discutia tocmai acum, de doua ori intr-o luna, cind restul in lame de guma e ceva normal la micile pravalii de cind imi amintesc eu. Adica dinainte de 89.
Eu, sincer n-am mai patit asa, numai de acum vreo doi ani tot ma "bantuie" treaba asta

#4
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007
si mie mi se intampla dintotdeauna :)

cand eram mica ma bucuram ca imi ramaneau mie bomboanele primite rest la paine (macar ma alegeam si eu cu ceva), acum mi-e indiferent, m-am obisnuit :)

#5
nightwish06

nightwish06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 10.01.2007

 Annny, on Jul 23 2007, 19:08, said:

si mie mi se intampla dintotdeauna :)

cand eram mica ma bucuram ca imi ramaneau mie bomboanele primite rest la paine (macar ma alegeam si eu cu ceva), acum mi-e indiferent, m-am obisnuit :)
Indiferenta e cauza pt care tine treaba asta din 89

#6
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007

 nightwish06, on Jul 23 2007, 19:11, said:

Indiferenta e cauza pt care tine treaba asta din 89
in 89 nu ma trimitea inca mama la paine ;)
si oricum, am altele pentru care sa ma stresez/enervez. plus ca acum ii zic sa-mi dea o guma pe care o folosesc. deci nu-i bai. sau plec inainte sa se caute tanti aia de 2000lei vechi
din ce in ce mai rar merg la magazinul din colt. prefer hipermarketurile

Edited by Annny, 23 July 2007 - 18:18.


#7
nightwish06

nightwish06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 10.01.2007
nici pe mine, dar aparent pe Abancor(uitate mai sus) da...pe mine ma enerveaza faptul ca nici nu intreaba...si daca iti trebuie guma iti iei TU...nu?

#8
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
mie mi se pare aiurea faza asta cu 10 bani daca ni da sau nu. vrei sa nu-i mai dai? plateste cu cardul, e f simplu.
in plus bomboane imi da dintotdeauna rest. deci nu e noua treaba.
eu dee multe ori si o paine mi-o cumpar cu cardul.

Edited by negotzel00, 23 July 2007 - 19:40.


#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
eu primesc in ultimul timp restul in cutii de chibrituri si pliculete de zahar/nes, si in benzinarii sunt nevoit sa cumpar de suma rotunda...

#10
nightwish06

nightwish06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 10.01.2007

 negotzel00, on Jul 23 2007, 20:38, said:

mie mi se pare aiurea faza asta cu 10 bani daca ni da sau nu. vrei sa nu-i mai dai? plateste cu cardul, e f simplu.
in plus bomboane imi da dintotdeauna rest. deci nu e noua treaba.
eu dee multe ori si o paine mi-o cumpar cu cardul.
Serios? Pai scuza-ma dar in partea tarii in care stau eu nam auzit de asa ceva...
Totusi nu-i o idee rea...

#11
nightwish06

nightwish06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 10.01.2007
Ati incercat vreodata sa va luati la harta spunand sa va dea bani?
:)) greseala vietii

#12
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Deobicei nu mai iau restul daca este in monezi sau gume dar le-am cerut banii de cateva ori cand m-au scos din sarite

#13
nightwish06

nightwish06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 10.01.2007

 walking^human, on Jul 23 2007, 21:27, said:

Deobicei nu mai iau restul daca este in monezi sau gume dar le-am cerut banii de cateva ori cand m-au scos din sarite
Si ce a fost raspunsul?

#14
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Eu stau intr-un oras mic, deci hipermarketurile sunt departe, iar despre card.. ce sa mai vorbim :D Am magazinul "de la colt" din care cumpar in fiecare zi de cativa ani buni si ma injtreaba vanzatoarele daca vreau o guma sau o bomboana :w00t: Se mai intampla si sa coste ceva, de exemplu, 10 lei si 10 bani, eu sa n-am marunt si sa raman dator pentru data viitoare.

Nu ma deranjeaza chestia asta si de fapt nu cred ca e vina vanzatoarelor, ci a BNR-ului, care nu scoate destui bani marunti, pentru ca am patit in mai multe locuri sa nu aiba maruntis. La farmacie de regula iau cateva pastile de paracetamol care sunt bune la casa omului *eu iau si ca analgezic usor), dar cel mai nasol am patit sa nu aiba rest la posta, unde imi platesc facturile :death: A trebuit sa iau cateva plicuri :)

#15
nightwish06

nightwish06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 10.01.2007
Sa va zic eu o faza tare...astazi ma duc la banca sa-mi platesc o factura, iar cand sa platesc tipa de la ghiseu ma intreaba:"Aveti 0.30 RON"?
??????????
Poi daca nici banca nu are bani marunti...

#16
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005

 pufonel, on Jul 24 2007, 00:16, said:

Nu ma deranjeaza chestia asta si de fapt nu cred ca e vina vanzatoarelor, ci a BNR-ului, care nu scoate destui bani marunti, pentru ca am patit in mai multe locuri sa nu aiba maruntis.
Nu e vina BNR-ului, maruntis este berechet. Lenea celor ce golesc casa la sfarsit de zi e mare. Nu-i mai simplu de numarat hartii? Plus ca de pe guma aia mai scoate si un profit ca deh, "se vinde". Deci ce interes sa ai maruntis in casa? Si eu imi fac micile cumparaturi frecvent de la magazinul din colt. Mereu primesc rest cum trebuie. Daca se mai si iau la cearta, se conving ca e mai rentabil sa zica, "lasati ca imi aduceti alta data" si imi intinde inapoi o bancnota de un leu. Eu nu mai iau gumele alea daca nu le vreau. Asta ar trebui sa fie atitudinea generala. Daca face urat pomenesti de OPC. Magazinul de la care cumpar eu a avut cel putin doua vizite ale OPC-ului in mai putin de doua luni. S-au invatat minte. Daca vad ca te uiti urat, se razgandesc si iti dau restul in moneda divizionara.

 nightwish06, on Jul 24 2007, 01:21, said:

Sa va zic eu o faza tare...astazi ma duc la banca sa-mi platesc o factura, iar cand sa platesc tipa de la ghiseu ma intreaba:"Aveti 0.30 RON"?
??????????
Poi daca nici banca nu are bani marunti...
Si nu cred ca tu ai zis NU si ti-a dat o guma ... Eu zic ca ti-a dat frumos banii pana la ultimul leu.

Edited by Memo, 24 July 2007 - 00:30.


#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
el trebuia la intrebarea daca are 0,30 ron sa spuna ca n-are, dar ii da o guma in loc.

#18
nightwish06

nightwish06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 10.01.2007

 Ion_de_la_Raion, on Jul 24 2007, 03:50, said:

el trebuia la intrebarea daca are 0,30 ron sa spuna ca n-are, dar ii da o guma in loc.
Mda, sa-ti dea guma la banca :))
ar fi tare...
Am facut si eu faza cu OPCul dar fara nici un rezultat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate