Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Bomboane/gume in loc de maruntis la magazine

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#19
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
pe mine au inceput sa ma streseze fazele astea. pentru ca in ultima vreme nici nu mai ma intreaba. mi-am luat ieri un pachet de tigari si mi-a dat rest la 10 RON direct o bomboana si 5 RON. fara macar sa se scuze ca nu are. nu am mai zis nimic si am plecat. data viitoare o sa-l intreb pe respectivul vanzator daca vin dupa 47 de zile cu 48 de bomboane de la el imi da un pachet de tigari? nu asa ar fi normal? prefer supermarket-urile, dar nu intotdeauna esti langa unul cand vrei sa iei un suc sau altceva marunt.

#20
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Duminica seara, am intrat sa cumpar dintr-un magazin "de la colt" o paine, restul cateva bancnote si... o guma, la tejgheaua alaturata, acelasi magazin, am luat un suc si ma intreaba:
- Aveti 20 de bani?
- Nu, dar am o guma.(mai in gluma, mai in serios)
- Dati-o asa. Pe bune.
I-am dat guma luata la tejgheaua alaturata.
A fost singura data cand mi-a mers faza cu "guma", e drept nici nu am mai incercat. Stiu ca inainte de 89 la paine iti mai taia o alta bucata daca nu avea rest sa-ti dea, sau chiar puteai sa cumperi doar o jumatate de paine, atunci, parca o paine costa: 5 lei 75 :D pentru 6 lei, primeai o paine si un colt, coltul il mancam eu :D foarte bune, oricum painea de atunci... era paine si nu burete. Da' asta e o alta poveste.
Oricum, la noi restul se mai da si in produse de mult timp.
Am fost in Italia, in nord, acolo restul ti-l dadeau pana la ultima centisima, peste tot, m-am intors cu o multime de marunti.

Edited by Ciubex, 24 July 2007 - 10:39.


#21
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
O sa ajungem sa avem gume marcate cu insemnele BNR. Guma de mestecat va fi moneda de schimb si va aparea in lista caseolr de schimb valutar.  :lol:

#22
kessler

kessler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.02.2006
Eu nici nu ma mai chinuiesc cu ei.
Daca imi dau rest o guma sau mai stiu eu ce, le zic frumos ca nu ma intereseaza.
Daca maraie, le dau marfa inapoi.
Metoda te scapa de stres. Testat

#23
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Vanzatoarele au bani marunti pentru rest, dar putini si ii pastreaza pentru cei care "maraie", care nu accepta bomboana.

#24
Sheilla

Sheilla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.02.2006
majoritatea vanzatoarelor au marunt dar deh ... mai fac si ei vanzare

eu sunt multumita cand primesc in loc de 2000 -3000 de lei  cate o lama orbit dar cand imi da caramele sau mai stiu eu ce mai bine ma lipsesc

#25
depressed_daysleeper

depressed_daysleeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 01.02.2007
am mai spus-o pe un topic asemanator, dar asta e, ma repet..vai de capul nostru cu maruntisu' nostru cu tot..daca ar citi bogatanii romanicii ar rade cu lacrimi de ce se scrie p'aci, adevarate "probleme"domne ce sa mai..
ce mare bucurie sa umblu cu monedele dupa mine?.. daca ne dadea tot maruntul iar nu ne convenea, ca ce ma, io's amarat? daca iti da gume iar nu-i bine..e adevarat, atitudinea deranjeaza, nu faptul in sine.

#26
nightwish06

nightwish06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 10.01.2007

View PostCiubex, on Jul 24 2007, 11:37, said:

Duminica seara, am intrat sa cumpar dintr-un magazin "de la colt" o paine, restul cateva bancnote si... o guma, la tejgheaua alaturata, acelasi magazin, am luat un suc si ma intreaba:
- Aveti 20 de bani?
- Nu, dar am o guma.(mai in gluma, mai in serios)
- Dati-o asa. Pe bune.
I-am dat guma luata la tejgheaua alaturata.
A fost singura data cand mi-a mers faza cu "guma", e drept nici nu am mai incercat. Stiu ca inainte de 89 la paine iti mai taia o alta bucata daca nu avea rest sa-ti dea, sau chiar puteai sa cumperi doar o jumatate de paine, atunci, parca o paine costa: 5 lei 75 :D pentru 6 lei, primeai o paine si un colt, coltul il mancam eu :D foarte bune, oricum painea de atunci... era paine si nu burete. Da' asta e o alta poveste.
Oricum, la noi restul se mai da si in produse de mult timp.
Am fost in Italia, in nord, acolo restul ti-l dadeau pana la ultima centisima, peste tot, m-am intors cu o multime de marunti.
Nu trebuie sa te duci atat de departe, si in Ungaria se dau banii inapoi fara comentarii

#27
nightwish06

nightwish06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 10.01.2007

View Postdepressed_daysleeper, on Jul 24 2007, 14:38, said:

am mai spus-o pe un topic asemanator, dar asta e, ma repet..vai de capul nostru cu maruntisu' nostru cu tot..daca ar citi bogatanii romanicii ar rade cu lacrimi de ce se scrie p'aci, adevarate "probleme"domne ce sa mai..
ce mare bucurie sa umblu cu monedele dupa mine?.. daca ne dadea tot maruntul iar nu ne convenea, ca ce ma, io's amarat? daca iti da gume iar nu-i bine..e adevarat, atitudinea deranjeaza, nu faptul in sine.
Exact, firmele de ani buni fac bani de pe indiferenta oamenilor. Si nu-mi ziceti ca "ce bani, ca e numa 0.2RON", ca se aduna...

#28
depressed_daysleeper

depressed_daysleeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 01.02.2007

View Postnightwish06, on Jul 24 2007, 14:44, said:

Exact, firmele de ani buni fac bani de pe indiferenta oamenilor. Si nu-mi ziceti ca "ce bani, ca e numa 0.2RON", ca se aduna...

bine..iti doresc sa te imbogatesti tu din restu' ala si pt noi :)

#29
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
:)nightwish06, am fost acolo doar in delegatie, nu am avut ocazia pana acum sa vizitez si alte tari.
Avand in vedere ca multe produse au preturile psihologice, gen xx,99 singura varianta in care platesti exact cat face indiferent de restul avut sau nu de catre comerciant, este cu ajutorul cardurilor.
Totusi aceasta practica a restituirii restului si sub forma de bomboane sau gume am observat-o mai mult in cazul micilor magazine de cartier, la supermarket-uri am primit restul de cele mai multe ori pana la ultimul banut.

#30
nightwish06

nightwish06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 10.01.2007

View PostCiubex, on Jul 24 2007, 15:55, said:

:)nightwish06, am fost acolo doar in delegatie, nu am avut ocazia pana acum sa vizitez si alte tari.
Avand in vedere ca multe produse au preturile psihologice, gen xx,99 singura varianta in care platesti exact cat face indiferent de restul avut sau nu de catre comerciant, este cu ajutorul cardurilor.
Totusi aceasta practica a restituirii restului si sub forma de bomboane sau gume am observat-o mai mult in cazul micilor magazine de cartier, la supermarket-uri am primit restul de cele mai multe ori pana la ultimul banut.
Mda...chiar se pare ca baba de la magazinul de la colt e prea lenesa sa numere banii la sfarsitul zilei
Asta e

#31
alexvl

alexvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.06.2007

View Postnightwish06, on Jul 23 2007, 18:57, said:

Buna! Vreau sa stiu daca ati patit si voi ca trebuia sa vi se dea rest  de exemplu 0.2 RON (2000 lei vechi) la vreun magazin si vi s-a dat (nu oferit) o guma sau o bomboana. Ce parere aveti despre aceasta "moda" a magazinelor?
asta se poate intâmpla doar in Romania

no offence  :rolleyes:

#32
nightwish06

nightwish06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 10.01.2007

View Postalexvl, on Jul 25 2007, 00:53, said:

asta se poate intâmpla doar in Romania

no offence  :rolleyes:
Ce dreptate ai...

#33
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
astazi am facut un experiment.
de obicei imi iau tigari de la magazinul de la coltul blocului, unde de 5 lei imi iau intotdeauna un pachet si o pastila de guma. m-a rugat un prieten sa ii iau si lui un pachet de tigari care costa 5,2 lei. cum nu aveam decat o bancnota de 5 si alte cateva de 50 m-am hotarat sa platesc 5 lei si o gumita ramasa prin borseta.
eram hotarat sa fac scandal mare si cred ca si-a dat seama si tanti. dupa o privire foarte mirata mi-a dat pachetul de tigari fara sa zica absolut nimic.

#34
depressed_daysleeper

depressed_daysleeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 01.02.2007

View Postalexvl, on Jul 25 2007, 00:53, said:

asta se poate intâmpla doar in Romania

no offence  :rolleyes:
dap, doar in Romania se poate intampla asa o"tragedie"..doar romanii sunt asa o rasa galagioasa, carora le place la nebunie cearta si scandalul din nimic.  asa e. no offence :)

Edited by depressed_daysleeper, 25 July 2007 - 19:33.


#35
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

View Postdepressed_daysleeper, on Jul 25 2007, 20:31, said:

dap, doar in Romania se poate intampla asa o"tragedie"..doar romanii sunt asa o rasa galagioasa, carora le place la nebunie cearta si scandalul din nimic.  asa e. no offence :)

ca mare dreptate ai... :puke: ....cand casiera din germania mai ca nu fugea dupa tine sa iti dea restul de 10 pfenningi(cand era marca germana),dar sa iti bage obligat --ca rest-- gume,caramele,bomboane,etc...Sau  cum,in alte tari,ti se da restul pana la eurocenti...Si din ''nimicurile'' astea au ''aia'' civilizatia asta care o au acum....

..si poti sa te ''offence'',cu o guma poate iti trece(chiar daca nu e din rest).... ;)

Edited by bogdy68, 25 July 2007 - 19:50.


#36
qwayke

qwayke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 09.02.2007
Si eu m-am trezit cu un sul de hartie Igienica, care este mai practica decat guma de mestecat. B) :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate