Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Bomboane/gume in loc de maruntis la magazine

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#37
depressed_daysleeper

depressed_daysleeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 01.02.2007
mdea..nu ma supar bogdy, stai linistit, n-ai zis cine stie ce.. am spus mai sus ca romanii sunt galagiosi si se vede, se alimenteaza cu scandal, se plictisesc fara, intra in sevraj daca nu urla/injura/balacareste pe cineva.
in alt post am precizat ca f mult deranjeaza atitudinea si sictirul vanzatoareleor, insa multi pun pret pe maruntisu' ala, de parca s-ar face averi asa, si asta se vede. Ar trebuie si noi, clienti fiind, sa ne purtam cum vrem sa se comporte ei cu noi, dar nuuu..bombanim si nu suntem in stare sa facem altceva concret, in privinte serioase, nu copilarii ca exemplul din topic.

Edited by depressed_daysleeper, 25 July 2007 - 20:09.


#38
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

View Postdepressed_daysleeper, on Jul 25 2007, 21:08, said:

mdea..nu ma supar bogdy, stai linistit, n-ai zis cine stie ce.. am spus mai sus ca romanii sunt galagiosi si se vede, se alimenteaza cu scandal, se plictisesc fara, intra in sevraj daca nu urla/injura/balacareste pe cineva.
in alt post am precizat ca f mult deranjeaza atitudinea si sictirul vanzatoareleor, insa multi pun pret pe maruntisu' ala, de parca s-ar face averi asa, si asta se vede. Ar trebuie si noi, clienti fiind, sa ne purtam cum vrem sa se comporte ei cu noi, dar nuuu..bombanim si nu suntem in stare sa facem altceva concret, in privinte serioase, nu copilarii ca exemplul din topic.

eu ,ca un client simplu,dau banii si cer x produse....1--am pretentia normala sa imi iau RESTUL ,cat o fii acela...2--nu e treaba mea,firma mea,afacerea mea sa iau decizii...dar ,daca nu exista marunt,CA PATRON, ma duc la banca -saptamanal-si schimb 400- 500 ron IN  MARUNT!! si acela sa fie rulajul pt marunt...este ceva foarte simplu si normal!! uite,pe mine ,ca si client, ma gandesc la solutii...un patron nu poate face asta????cara sau stringe pe zi saculeti de marunt??stii ca daca nu ai 1-2000 lei,nu ti se da o paine??ce fac,am 5 mii si ii zic la vanzatoare ca ii mai dau 3 gume pt 1 paine,ca la magazinul vecin in loc de rest mi-a dat 3 gume??si fii sigur ca sunt destui amarati,batrani pentru care conteaza sa poata lua o paine de cei 2-3 mii... ZAU CA DACA AR MERGE SI BARTERUL ACESTA LA TOATE MAGAZINELE,AR FI OK SI NIMENI NU S-AR MAI SUPARA pt restul de tip ''gume,topi-top si caramele''....

#39
nightwish06

nightwish06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 10.01.2007
"nu suntem in stare sa facem altceva concret"

Ce ar trebui facut? OPC, o bata de baseball? Ca pe primul l-am incercat... De multe ori.... Rezultat 0

#40
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
M-am lasat inflluentat de voi si i-am zis vanzatoarei de ieri sa-mi dea lei ca ea pusese guma pe masa.
Si face "n-am maruunt *mormait*sau dati-mi 2 mii"
Ii dau.
imi da 5 mii.

Ha Ha!

Dar hai sa vedem si rata de schimb. pachetul de lame e aproximativ 15.000 impartit la 5 lame per pachet = 3 mii lei / lama.
Deci in cazul meu era profit. :D

Edited by katman, 02 August 2007 - 10:56.


#41
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Nu cred ca este vorba de imbogatire cu maruntul care este inlocuit de guma.

1. Daca vreau guma imi cumpar un pachet. Guma nu trebuie vanduta la bucata.
2. Intr-un magazin mi s-a dat o pastila Orbit scoasa din blister, mai mult, mi-a dat-o in acea tavita in care se pun banii, deci in cel mai murdar loc posibil. Bineinteles ca nu am luat-o.
3. Nu ar fi o problema grava daca s-ar da guma in loc de rest, cu conditia sa se primeasca guma in loc de bani.
4. Nu este vorba de valoare, este vorba de respect. Si eu am fost surprins ca in Italia imi dadea rest pana la ultimul cent. La fiecare casierie era un suport special in care se asezau monedele.
4. Daca vreau sa las bacsis la taxi sau la ospatar, pot sa las 1ron sau 10ron dar restul la o sticla de suc il vreau. Este dreptul meu sa decid daca iau restul sau nu. Daca vanzatoarea nu are marunt, logic ar fi sa ma intrebe daca poate sa imi dea ceva de 0.2ron. Eu la aceasta intrebare nu comentez si daca trebuie sa ii dau 0.2ron de obicei nu ii iau, dar daca imi da o guma eu ii spun ca mai bine imi da un pliculet de ness, ca am geanta plina de gume.
5. O guma nu valoreaza 0.2ron sau 0.3ron, ci mai putin. O bomboana are adaos 150%.
6. BNR intr-adevar nu prea bate moneda suficienta, dar nici nu exista cerere. Costurile monedelor sunt mai mari decat valoarea lor. Plata cu cardul va reduce aceasta problema.

#42
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Daca vreti sa vi se dea rest pana la ultimu leutz, cumparati si voi din magazine mari, hipermarket-uri(Carrefour, METRO, Billa, etc.) si nu o sa va mai plangeti. majoritatea vanzatoarelor de la buticurile astea mici nu VOR sa dea rest.. nu ca nu au(cele care nu au chiar iti arata cutia cu maruntis, zicand "uite, nu am nimic marunt sa-ti dau." ok, pe alea le inteleg. da cand are sa-ti dea si nu vrea, imi vine sa chem politia. la una i-am si zis odata: "cum adica facem discriminari aici? mie nu imi dati si daca vine un politist lui imediat ii dati" si dupa s-a uitat urat la mine si mi-a dat restu. deci uneori trebuie sa ai vointa.. sa dai pana si ultimu rest. asta e adevaru

#43
jamesbond

jamesbond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.04.2007

View Postnelu97, on Aug 16 2007, 09:28, said:

Plata cu cardul va reduce aceasta problema.
Ai perfecta dreptate insa exista 2 probleme:
1.romanul nu e educat sa faca asta.cand ia salariul da fuga la bancomat sa isi ia toti banii(in cazul in care i se vireaza pe card)  -_-
2.nici comerciantii nu prea vor sa adopte plata cu cardul deoarece am inteles ca li se percepe comision la banca de unde au POS-ul

Era sa uit:de multe ori mi s-a intamplat sa cumpar cu cardul ceva care costa spre exemplu 19,70 lei si sa mi se bata 20. :mellow:
Bineinteles ca puteam sa nu semnez chitanta insa....nu imi place sa ma tiganesc.
Daca romanul nu e educat... <_<

#44
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Pai nu te tiganesti.. spui frumos ca tu nu atat ai de platit.. cu vorba buna merge. de ce sa-ti ia mai mult cu 0,30 bani mai mult? ce daca la acelasi magazin te duci ziua urmatoare si zici ca nu ai marunt(sa zicem) 0.30 bani crezi ca accepta vanzatoarea? nici pe departe. asa ca de ce clientii sa iasa in pierdere? ca magazinele au grija ca niciodata sa nu pateasca asa. eu unul cer pana la ultimul leu. daca nu are, asta e, "la revedere", merg la urmatorul magazin.

#45
mistique

mistique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 09.04.2006
Eu m-am adaptat , asa ca la magazinul de unde iau painea care-mi place in loc sa mai iau 3 paini la 0,60 ron cand primeam inevitabil rest la 2 lei  "o gumita" , acum iau 2 paini la 0,60 ron si un colacel impletit de 0,80 ron si am rezolvat problema! Nu pot fi suparat pe biata fata care vinde pentru ca sunt aproape sigur ca e "o directiva" a "domnului patron" sa procedeze asa . Mentalitate de "patron" care se gandeste ca pierde parca 2-3 lei comision cand depune 100 de lei la banca daca sunt in monede...

#46
stiffler19

stiffler19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.02.2008
Deci cateva exemple: cand merg la abc deobicei imi da rest caramele, gume de mestecat, bomboane etc... Cea mai tare faza o fost cand mi-am un lant de la kingart in valoare de 152 mii lei(lei vechi), aveam 2 bancnote de 10 ron si una de 5 ron. Am intrebat-o pe vanzatoare daca e ok daca i dau 15 ron sa nu mai ma complic cu rest.... Dupa ce vanzatoarea baga o privire  :ack: imi zice ca pretul e 15,2 lei nu 15 lei... Apoi bag si io o privire :ack: si zic no bine...I dau 20 ron...Cand sa-mi deie rest, ce sa vezi nu are marunt. Incepe ea sa se agite pe acolo si sa intrebe colegele ei daca nu ai nu stiu cat maruntis...in fine nu o avut sa-mi deie rest si ce credeti ca mi-o dat in loc de bani?... 10 pachete de chibrituri :lol: :death:

#47
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Ii dadeam foc cu ele...

#48
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Astazi am dat la magazin 2 gume in loc de 30 bani. (2 pastile taiate cu foarfeca) primite tot de la ei ca si rest. Incepuse aia sa faca nazuri si i-am retezat-o de fata cu toti "ia bre nu tot matale mi-ai dat ieri rest". De primit nu primiti???  :coolspeak:

#49
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Super tare. Si mie, daca mi ar face faza asta... as aduna restul pe o saptamana si la final as face cumparaturi la greu cu bomboane si gume :)))

#50
SimilarDreams

SimilarDreams

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.07.2008

View PostC.F.S., on Jul 15 2008, 17:52, said:

Super tare. Si mie, daca mi ar face faza asta... as aduna restul pe o saptamana si la final as face cumparaturi la greu cu bomboane si gume :)))
:rolleyes: te-ai plictisi...
știu că e o chestie de principiu, dar parcă prea nu merită atâta energie consumată

#51
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Corect. La mine e mai simplu...la serviciu iau restul (caramele, gume etc) si le las pe birou. A 2-a zi ma duc pregatit    :coolspeak:

#52
zala

zala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 19.05.2008
si io ma duc la magazin si la resturi de genul asta primesc caramele, lame orbit e numai in RO cei drept.

#53
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
http://www.trilulilu.../fbfd74a28a4baf

#54
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
Astazi guma a ajuns la valoarea de  3.4 RON
Tranzactiile efectuate in guma au avut de suferit de pe urma acestei cresteri.

Totusi, guma incepe sa devina moneda nationala.
O sa vedem anunturi pentru masini: Vand BMW 12000 Gu (gume) negociabil
Eu am primit si hartie igienica, pliculete de ness, zahar, sau chiar o ciocolatica la 50bani :huh:

Sunt unele magazine care iti umplu buzunarele de marunt pentru ca au prea mult si unele care te obliga sa mesteci guma pana faci ulcer.O sa ajungem sa mergem la magazin sa cumparam o paine si primim in loc de rest...2 felii de parizer (taiate cu foarfeca bineinteles).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate