Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dedurizare apa, Statii dedurizare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1501 replies to this topic

#955
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
Salut,
Ce parere aveti despre Ecomix Clack Expert 20 ?

Despre regenerarea cu O2+Apa ? e mai bine decat cu sare, tehnologia asta e mai eficienta ?

Edited by virtualx, 13 May 2018 - 14:41.


#956
coolin10

coolin10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.09.2010
Salutare, stie cineva ce solutie as avea pt apa evacuata de dedurizator ? Avem fosa septica ecologica, dar am inteles ca nu e recomandat sa duc apa folosita la regenerare in fosa.

Mersi

#957
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
De la nerecomandat la interzis e cale lunga. Daca nu iti bati joc cu alte chimicale de mediul din fosa, deversarea de la regenerare nu face chiar asa de rau.
Vorbesc din ani de experienta proprie.

#958
Kamira

Kamira

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.06.2007
Salutare!
Care credeți că ar fi soluția pentru o apă fff dură (din analize a ieșit 92,2 grade germane)?

PS: E posibil să fie analiza greșită? Să o repet?
Mulțumesc

#959
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View PostKamira, on 25 mai 2018 - 10:22, said:

Care credeți că ar fi soluția pentru o apă fff dură (din analize a ieșit 92,2 grade germane)?
Aia nu e apa dura, e putina apa in calcar!

#960
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Ori e apa de la Pamukkale, ori e analiza gresita.

#961
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Ma intalnesc diseara cu un om care sa evalueze terenul (camera tehnica) pentru o statie de dedurizare / deferizare / demanganizare si eliminare a amoniului. Apa la noi in Dumbravita / Timisoara e jalnica. Cum iese din put intra in robinet. Tratare zero. Singura problema pe care mi-a spus-o (pe langa faptul ca nu e ieftina) e ca apa va avea, in final, o duritate care tinde la zero, in loc de 5 cat cer normele.

Are cineva apa cu duritate aproape zero, e ok, speli sapunul din cap cu ea? Eu doar as gati cu ea, nu as bea-o si trebuie sa o tratez pentru ca e si dura si are si mangan de 5-6 ori limita admisa.

Din ce mi-au povestit au un sistem din componente, un rezervor de sare, unul de rasini, ma gandesc, o valva Clack si mai punem si o lampa UV ca sa terminam si bacteriile.

Firma e Absolut 2001, din Timisoara.

Si ei, ca si un prieten patit, mi-au recomandat sa nu bag in rezervorul Aquapur (da, pe langa ca e proasta nici nu prea are presiune apa la noi) apa netratata ci sa pun direct pe retea statia de tratare (chiar daca poate in unele momente nu va fi presiune suficienta ca sa functioneze, odata ce am 500l in Aquapur ar trebui sa ma descurc), sa duc apoi apa in rezervor si de acolo sa o ia pompa si sa o impinga prin casa.

Multumesc pentru orice recomandari / pareri / atentionari.

#962
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012
Eu merg cu duritate pe zero, dupa ce piesa de reglare din spatele dedurizatorului se blocase si am inlocuit-o cu una noua, pe care mi-a fost lene sa o mai reglez la 5 grade.
Terminasem solutia de titrat pentru determinarea densitatii si nu aveam decat hartie indicatoare, care e mai putin exacta...
Nu folosesc apa pentru consum direct, dar gatesc cu ea (si eu am mangan si fier mult), iar la dus, nu atat parul, cat pielea, pare ca mai are inca sampon pe ea. Te obisnuiesti...
Satia e instalata de Alexa Total Instal. Am apelat doar odata la ei, dupa instalare si au fost promti.
Au trecut vreo 5 ani...
Fantana la care e atasat dedurizatorul e in Cerneteaz.

Edited by ramadoss, 14 June 2018 - 19:47.


#963
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Cam cata sare folosesti la cati metri cubi tratati? Si tratezi si fier si mangan, nu? Nu doar duritatea. Multumesc de informatii.

P.S. Ai si lampa UV?

Edited by xml, 14 June 2018 - 19:51.


#964
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012
Nu am cotor, fiind fantana proprie, deci nu stiu consumul anual/lunar. Pe dedurizator vad si zile cu 150 litri consumati, dar si cu 300...in functie de anotimp/persoane/etc...Poate si spre 500 uneori.
Folosesc 3-4  saci "de Hornbach"pe an.
Dedurizatorul reduce ceva din fier (zic EcoWater) dar nu destul dupa aspectul obiectelor sanitare.
Nu tratez manganul. Nu am lampa UV, nu am probleme cu bacteriologia...

#965
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Fericitule! ;) Tre' sa trec sa beau o gura de apa de la arteza, ca pe vremuri ...

#966
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012
Haide...placerea de partea mea...locuiesc la 500 metri de Arteza, care apropo, e una nou forata, caci cea veche din probleme "necunoscute", nu mai dadea apa...

#967
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Odata, cand trec pe la cimitir, poate-poate ...

#968
rycy04

rycy04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.11.2008
Buna seara, rog frumos să-mi recomandați un service / o persoana ( Bucuresti, Ilfov, Giurgiu ) care ma poate ajuta cu repararea unei stații de dedurizare IDRANIA Idrasoft 255/769/15/V.  Nu mai face absolut nimic, pe afișajul electronic nu arată nici o eroare, mulțumesc anticipat!


#969
defunct

defunct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.11.2004

View PostClovis, on 13 martie 2013 - 19:32, said:

.... In Bucuresti apa de la retea are cam 7 grade germane......


Locuiesc in Bucuresti, Sectorul 1 si ma tot bate gandul sa iau un dedurizator. merita pentru 7 grade germane cat are Bucurestiul? Pana la ce valori minime s-ar merge cu dedurizarea? Sunt curios de cum utilizezi tu acest sistem in Bucuresti si ce tip de dedurizator folosesti. Merci!

#970
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005

 coolin10, on 20 mai 2018 - 21:48, said:

Salutare, stie cineva ce solutie as avea pt apa evacuata de dedurizator ? Avem fosa septica ecologica, dar am inteles ca nu e recomandat sa duc apa folosita la regenerare in fosa.

Mersi

Salutare,

Cam ce cantitate de astfel de  apa rezulta de la o statie de dedurizare?

Multumesc.

#971
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 defunct, on 06 septembrie 2018 - 01:37, said:

Locuiesc in Bucuresti, Sectorul 1 si ma tot bate gandul sa iau un dedurizator. merita pentru 7 grade germane cat are Bucurestiul? Pana la ce valori minime s-ar merge cu dedurizarea? Sunt curios de cum utilizezi tu acest sistem in Bucuresti si ce tip de dedurizator folosesti. Merci!
Eu nu locuiesc in Bucuresti. Stau la casa si am duritatea 19 grade germane la apa deci am dedurizator si lampa UV. Dedurizatorul iti face apa cu duritate 0. De fapt iti poti regla cum vrei duritatea intre 0 si duritatea maxima a apei tale. La bloc nu merita pentru 7 grade sa te complici cu un dedurizator. Poti folosi  un filtru ca cel din link. Nu stiu cat de bun este.

https://www.dedeman....lus-2/p/2013329

Edited by Clovis, 22 September 2018 - 19:15.


#972
defunct

defunct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.11.2004

 Clovis, on 22 septembrie 2018 - 19:12, said:

Eu nu locuiesc in Bucuresti. Stau la casa si am duritatea 19 grade germane la apa deci am dedurizator si lampa UV. Dedurizatorul iti face apa cu duritate 0. De fapt iti poti regla cum vrei duritatea intre 0 si duritatea maxima a apei tale. La bloc nu merita pentru 7 grade sa te complici cu un dedurizator. Poti folosi  un filtru ca cel din link. Nu stiu cat de bun este.

https://www.dedeman....lus-2/p/2013329


Multumesc pentru sugestie.

Pentru o instalatie la casa ma gandeam si eu sa implementez un sistem de dedurizare, doar ca eu am bransament la reteaua publica, ApaNova. Din cate am vazut in buletinul lor de analize apa ar avea undeva la 7 grade germane mai in tot Bucurestiul.  Problema mea majora este faptul ca in timp se depune usor usor calcar pe obiectele sanitare si as vrea sa scap de acest lucru intr-un fel sau altul. Nu prea stiu cam cat de mult ar trebui redusa duritatea apei astfel incat sa fie in valori ok, atat pentru instalatie cat si pentru sanatate in cazul in care se bea apa de la robinet.

De la 19 grade germane pana la cat reduci duritatea apei? In urma acestui proces rezulta apa potabila?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate