Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Dedurizare apa, Statii dedurizare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1501 replies to this topic

#937
luc09

luc09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2009

 eadin79, on 18 martie 2018 - 15:04, said:

Luati titrant din dedeman sau leroy si puneti in eprubeta 5ml apa iar apoi picatura cu picatura si amestecati pana e verde crud (la inceput poate fi rosu daca e apa dura) ... numarati picaturile si astfel va dau gradele (depinde de titrant... fr sau gr)

Si la mine toti au spus ca e apa dura (fara teste), iar eu am testat dupa ce 8 ore am scos apa din put (atentie: neutilizarea putului pe periode mari duce la evaporarea apei si reimprospatarea ei Dar calcarul, cum stiu toti - de fapt saruri de calciu - se concentreaza) rezultat: 51 grd germane.... apoi am luat de la Rs...tall (fara publicitate)  Decalux 15 si am dedurizat apa pana la ... azi inainte de postare verificat... 1 grd german adica o picatura de titrant la 5ml de apa si apa a devenit verde direct....
Deci incercati singuri....

Poate nu am inteles, cum dedurizezi apa?
Ai turnat Decalux in puț?
Sau ai stație?

#938
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Decalux e o statie de dedurizare. Nu ai ce sa torni in put sa dedurizezi apa. Titrantul e o solutie lichida care picurat in 5 sau 10ml de apa arata cat de dura e apa.

#939
luc09

luc09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2009

 camsonat, on 24 martie 2018 - 09:24, said:

Decalux e o statie de dedurizare. Nu ai ce sa torni in put sa dedurizezi apa. Titrantul e o solutie lichida care picurat in 5 sau 10ml de apa arata cat de dura e apa.

Mulțumesc pentru răspuns.
Apa mea din fântâna are 21 grade germane. Unii au zis să o las așa, alții să iau stație, alții să cumpar asta:
https://azura.ro/pro...watcher-4-star/
Habar n-am ce sa fac🤔

#940
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Daca uzi gazonul si gradina cu ea las-o asa. Daca ai planuri mai complicate ar fi bine sa o tratezi.

#941
florinctvn

florinctvn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.12.2009

 florinctvn, on 23 martie 2018 - 13:37, said:

Buna ziua. Ce parere aveti despre
https://www.dedeman....-a800/p/2021516
folosita pt o locuita 4 peroane DT 15 grade germane?

sau merita diferenta de aprox 5-6 mil in plus pt o statie cu valva clack WS1CI aceeasi capacitate?
sau sa merg pe un ecowater ap22??

#942
luc09

luc09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2009

 camsonat, on 24 martie 2018 - 16:59, said:

Daca uzi gazonul si gradina cu ea las-o asa. Daca ai planuri mai complicate ar fi bine sa o tratezi.
Apa o folosesc pentru bai, spălat, duș, etc. Nu bem apa din fântâna, deși este potabilă, am făcut analiza la dsp. Ma gandesc sa cumpăr asta: https://azura.ro/pro...-stop-nss-110b/
Ce părere ai?

#943
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
As lua in teste un an conditionatorul ala si abia apoi l-as plati. Daca as fi multumit l-as promova chiar.

@florinctvn, eu am Ecowater acasa. La serviciu am instalat si Clack si pot spune ca e orientata spre industrial dar e foarte buna. Daca ar fi sa fac o alegere acum, as avea probleme de decizie.

Edited by camsonat, 25 March 2018 - 08:36.


#944
florinctvn

florinctvn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.12.2009

 camsonat, on 25 martie 2018 - 08:35, said:

As lua in teste un an conditionatorul ala si abia apoi l-as plati. Daca as fi multumit l-as promova chiar.

@florinctvn, eu am Ecowater acasa. La serviciu am instalat si Clack si pot spune ca e orientata spre industrial dar e foarte buna. Daca ar fi sa fac o alegere acum, as avea probleme de decizie.
@camsonat multumesc de raspuns. In final cred ca voi merge pe ecowater modelul aquasafe ap22 (consum mediu de apa - duritate 14.29 acum 10.23 in cateva luni cand trec la reteaua centralizata). Sper sa fi luat decizia corecta. Acasa esti multumit de ecowater?

#945
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Eu sunt multumit de a mea. Daca treci exclusiv pe apa de la retea (posibil sa furnizeze apa chiar mai dura) e posibil sa fie nevoie sa folosesti dedurizarea si atunci.

#946
florinctvn

florinctvn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.12.2009

 camsonat, on 25 martie 2018 - 19:00, said:

Eu sunt multumit de a mea. Daca treci exclusiv pe apa de la retea (posibil sa furnizeze apa chiar mai dura) e posibil sa fie nevoie sa folosesti dedurizarea si atunci.

Voi folosi permanent. Apa de la retea are 10.23 DT gr germane. De la ecowater am o oferta destul de ok pt aquasafe ap 22.

#947
luc09

luc09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2009

 camsonat, on 25 martie 2018 - 08:35, said:

As lua in teste un an conditionatorul ala si abia apoi l-as plati. Daca as fi multumit l-as promova chiar.

@florinctvn, eu am Ecowater acasa. La serviciu am instalat si Clack si pot spune ca e orientata spre industrial dar e foarte buna. Daca ar fi sa fac o alegere acum, as avea probleme de decizie.

La stațiile astea, regenerarea este mare consumatoare de apa. Cam cata apă consumă stația ta la o regenerare?

#948
luc09

luc09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2009

 florinctvn, on 25 martie 2018 - 20:06, said:

De la ecowater am o oferta destul de ok pt aquasafe ap 22.

Cât e "halatul"?
Văd că are 22 litri de rășină, câtă apă estimezi că va consuma la o regenerare?

#949
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
La 50L de rasina consuma 60L de apa la regenerare. Nu am masurat, asa scrie in carte.

#950
florinctvn

florinctvn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.12.2009

 luc09, on 26 martie 2018 - 08:41, said:

Cât e "halatul"?
Văd că are 22 litri de rășină, câtă apă estimezi că va consuma la o regenerare?
"halatul" e la pachet doar el costa 2900 iar din cate stiu eu foloseste 110 l apa/regen

#951
arhivistu

arhivistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.02.2010

 camsonat, on 22 martie 2018 - 18:50, said:

Ex: duritate 19dh, statie cu 50l de rasini, 2 adulti si un bebe, regenerare la cca 12 zile. Consum 100kg sare la 6 luni. Statia e setata pe mod volumetric.
La tine nu se potriveste ceva. Duritatea e zero de 6 ani.
Am intrebat pe cei de la care am achizitionat statia si mi-au zis ca daca nu consum cei 1.5 m3 in 5 zile se regenereaza automat(si eu nu consum 1.5m3 in 5 zile)Deci trebuie sa maresc numarul de zile acolo in program,de la 5 la 10 12 zile ca timpul asta se consuma cei 1.5 m3..multumesc pt raspunsuri si pareri

#952
romulus90

romulus90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.01.2004
Buna ziua! Doresc sa achizitionez o statie de dedurizare  care va deseservi o bucatarie de vara in care exista chuveta si o masina de spalat .Apa este din foraj, este deosebit de dura, (cam in 6 saptamani poate strica orice baterie , filtru de caea sau fier de calcat) nu am apucat sa masor inca duritatea apei dar este evident stratul destul de apreciabil de calcar care ramane pe oale si tacamuri si orice alte suprafata care  intra in contact cu apa din putul din curtea parintilor mei.(singurii locatari)Estimez ca nu se consuma mai mult de 1\2 m3 pe saptamana dar se poate face o aproximare de  1-1,5 m3 pe saptamana in perioadele de consum supermaximorum...As dori , daca se poate o recomandare de statie de dedurizare, care sa tina seama pe cat se poate de parametrii , nu foarte exacti recunosc, indicati mai sus, si care sa se incadreze intr-un buget de aprox. 2000lei. Multumesc!

#953
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Pana nu aduci informatia clara despre duritate nu iti va recomanda nimeni nimic. Duritatea de acolo poate depasi ceea ce suporta majoritatea dedurizatoarelor. Sa masori duritatea nu e nici scump si nici greu. Sunt tot felul de solutii in magazinele de acvaristica si in cateva din cele de bricolaj.
Dupa aceea mai discutam.

#954
alma271182

alma271182

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.05.2011
Buna seara, ma poate ajuta cineva cu instructiuni de instalare si utilizare pentru statie de dedurizare RADIKAL?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate