Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Dedurizare apa, Statii dedurizare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1491 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Desi nu era initial in plan, proprietarii au facut presiune pt a se monta un dedurizator de apa in cartier.
El deserveste teoretic 36 de case in Pipera, und epe o scare de la 1 la 10, estimez duritatea apri pe la 6-7.

Problema este ca am ineles ca exista cel putin un consumabil: sarea

Problema este ca se va consuma MULTA apa, pt ca desi apa este dedurizata, cea mai multa va fi folosita la udatul gradinii...

Intrebarea mea este: cam care este cantitatea de sare folosita la dedurizare ?

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cantitatea  de sare/alte consumabile  depinde de metoda folosita, de duritatea apei si de consumul respectiv.
Exemple:
http://www.apswater....er_capacity.asp
http://www.culliganmiami.com/pf7.html
http://www.popularme...126.html?page=2
http://www.derwentwa...teners-faq.html
http://www.apswater....er_softener.asp

#3
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
courage,

Cine trebuie sa intretina si deci cine plateste dedurizarea? Proprietarii? Daca da atunci nu-i problema,instaleaza-le ce vor,daca nu, atunci trebuie sa-si instaleze un astfel de aparat dupa contorul de apa,clapetul anti-poluare, regulatorul de presiune si mai ales dupa....robinetul de udat rosiile :-).

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Hehe, eu sunt vizat ca proprietar si urmeaza undeva anul asta sa vina si un dedurizator de mare capacitate, care va fi pus dupa pompa centrala si va deservi toata resedinta Madrid.

Ideea este ca se consuma apa in draci cu udatul gradinilor si prevad ca dedurizatorul va fi nefolositor sau cu niste costuri exorbitante.
Deja am citit pe forum si cred ca pt udatul gradinii voi opta pt un put dedicat.

#5
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

 Courage, on Jul 16 2007, 09:54, said:

Hehe, eu sunt vizat ca proprietar si urmeaza undeva anul asta sa vina si un dedurizator de mare capacitate, care va fi pus dupa pompa centrala si va deservi toata resedinta Madrid.

Ideea este ca se consuma apa in draci cu udatul gradinilor si prevad ca dedurizatorul va fi nefolositor sau cu niste costuri exorbitante.
Deja am citit pe forum si cred ca pt udatul gradinii voi opta pt un put dedicat.
Da, la fel cum anul ăsta se va face drumul, termina casele, lega la canalizarea mare și alte basme :w00t:
Cît timp doar tu ești cel care face asta, efectul va fi nul. Adică apa care-ți va veni la robinet tot plină de calcar o să fie și tu tot vei da bani pe sarea folosită la dedurizare.

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Exista 2-3 probleme legate de aceasta dedurizare.
Problema ar fi costurile si dc nu eficienta :)

Nu cred ca Benta va da o caruta de bani pt cine stie ce scula de dedurizare.
Normal ar fi ca fiecare sa aiba put pt irigatii.

#7
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 Courage, on Jul 16 2007, 09:54, said:

Hehe, eu sunt vizat ca proprietar si urmeaza undeva anul asta sa vina si un dedurizator de mare capacitate, care va fi pus dupa pompa centrala si va deservi toata resedinta Madrid.

Ideea este ca se consuma apa in draci cu udatul gradinilor si prevad ca dedurizatorul va fi nefolositor sau cu niste costuri exorbitante.
Deja am citit pe forum si cred ca pt udatul gradinii voi opta pt un put dedicat.


MAi eficient este sa aiba fiecare casa statie individuala pentru dedurizare. E si mai ieftina solutia.

#8
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

 X-plane, on Jul 16 2007, 15:10, said:

MAi eficient este sa aiba fiecare casa statie individuala pentru dedurizare. E si mai ieftina solutia.
Mda, știu că ar există un astfel de dispozitiv și costă cam 1000 RON. Nu știu cît de bun e.

#9
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 mufă, on Jul 16 2007, 15:15, said:

Mda, știu că ar există un astfel de dispozitiv și costă cam 1000 RON. Nu știu cît de bun e.


Costa mai mult de atat. Statia pentru dedurizare. Exista si un dispozitiv electromagnetic dar nu stiu exact cat e de eficient.

#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

 X-plane, on Jul 17 2007, 00:28, said:

Costa mai mult de atat. Statia pentru dedurizare. Exista si un dispozitiv electromagnetic dar nu stiu exact cat e de eficient.
Da, de ăla electromagnetic vorbeam.

#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Si ala electromagnetic foloseste sarea, insa nu mai foloseste rasina :)

Asa functioneaza masina de spalat vase.

#12
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

 Courage, on Jul 17 2007, 09:37, said:

Si ala electromagnetic foloseste sarea, insa nu mai foloseste rasina :)

Asa functioneaza masina de spalat vase.
Nu cred că vorbim de același lucru. Vezi pdf-ul atașat :)

Attached Files



#13
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Am vazut jucarii de acest fel in Praktiker si Mr. Bricolage.
Sincer.. am mari dubii in privinta lor.
Ideea este ca ionizeaza atomii de Ca/Na etc si acestia nu mai adera la suprafete incarcate negativ.

#14
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 Courage, on Jul 17 2007, 11:15, said:

Am vazut jucarii de acest fel in Praktiker si Mr. Bricolage.
Sincer.. am mari dubii in privinta lor.
Ideea este ca ionizeaza atomii de Ca/Na etc si acestia nu mai adera la suprafete incarcate negativ.


Instalatie pentru dedurizare pentru fiecare casa e solutia cea mai portivita. Costa in jur de 2300 Ron o instalatie, marca serioasa.
`

#15
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

 X-plane, on Jul 17 2007, 11:45, said:

Instalatie pentru dedurizare pentru fiecare casa e solutia cea mai portivita. Costa in jur de 2300 Ron o instalatie, marca serioasa.
`
Da, dar cît de mare e respectivul aparat? Unde-l montezi fizic? Ce zici tu e o idee foarte bună dacă respectivele case ar fi avut beci. Și în definitiv dacă tot a făcut puț care să deservească TOT cartierul, să se îngrijească și de calitatea apei.

#16
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,009
  • Înscris: 01.05.2004

 mufă, on Jul 17 2007, 13:08, said:

Da, dar cît de mare e respectivul aparat? Unde-l montezi fizic? Ce zici tu e o idee foarte bună dacă respectivele case ar fi avut beci. Și în definitiv dacă tot a făcut puț care să deservească TOT cartierul, să se îngrijească și de calitatea apei.
Respectivul aparat este ceva mai mare decat jumatate din masina de spalat rufe. Este indicat sa se monteze undeva unde mai ai si o scurgere si aproape de robinetul general de apa. Daca vrei poti sa lasi un robinet inainte de statia de dedurizare pt. a folosi apa la udat sau la alte activitati unde nu este necesara apa dedurizata.
Cantitatea de apa sarata folosita si eliminata in decursul procesului de regenerare este cam de 80l la cea mai mica statie.
Timpul intre regenerari este variabil si se poate regla in functie de duritatea apei din zona. Acest lucru determina si consumul de sare.

#17
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004
Salutare ,
Deschid acest topic....deoarece tocmai am laut un teren la tzara...si am o mare problema...apa de acolo e fffff dura....
Daca o pun al fiert intr-o cratita....se face alb pe fundul ei in 2 zile :D.....

Care ar fi solutia optima si eficienta pt dedurizare...Cand zic eficienta...ma refer la pret...ca am gasit variante pe la NObel si pe la altii...la sume astronomice...peste 1500 -2500 ron.
Astept opinii pareri...mai ales de la cei ce au deja....Am inteles ca multe nici nu functioenaza cum trebuie....
Toate cele bune,
Danny

PS LA MULTI ANI ...2008 !!!!

#18
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Cine a dat acele preturi nu a aberat , de ce ? pentru ca instalatia in sine costa dupa cum urmeaza : pt un consum de 0,8-1,2 m cubi/h in jur de 420E , iar pt un consum de 2,0-2,5 m cubi/h in jur de 700E (atentie consumul este pe ora nu pe minut sau secunda ! ) , la aceste costuri se adauga :teava de racord , filtru de impuritati , robinet de siguranta , posibilitate racord la 220v cu impamintare + consumabile , adica pastilele de sare .
numai bine

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate