Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Dedurizare apa, Statii dedurizare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1496 replies to this topic

#973
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Pentru sanatate duritatea trebuie sa fie minim 5 grade germane. Daca bei apa cu duritate 0  faci periodic analizele medicale in care-ti verifici magneziul din sange.
Pentru instalatii, electrocasnice  (MSV, MSR, centrala, etc..) duritatea trebuie sa fie 0.

Eu reduc duritatea de la 19 la 0. Evident ca o pot bea pentru ca  nu prezinta pericol din punct de vedere chimic. Dedurizatorul nu afecteaza calitatea apei. Am facut analiza apei si este in regula. La duritate 0 nimeni nu ti-o da potabila chiar daca restul analizelor sunt in parametrii. Apa potabila  are minim 5 grade duritate.

Edited by Clovis, 18 October 2018 - 19:21.


#974
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,975
  • Înscris: 01.03.2013
Recent am aflat despre o noua tehnologie de dedurizare numita Template Assisted Crystallization (T.A.C.).

Aici un rezumat despre tehnologie:
https://www.e-tankle...w-TAC-works.php
https://www.purewate...crystallization

Aici un studiu interesant care compara mai multe metode de dedurizare. TAC are rezultate foarte bune.
https://watereuse.or...Reuse-08-06.pdf

Am gasit dedurizatoare TAC in catalogul Markus Automation 2018, pag. 247 si 248:
http://markus.ro/new...us-2018-1-9.pdf

#975
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 27.10.2005
Cu manganul ești în parametri? Vãd acolo limita de 50 micrograme pe litru. La mine sunt vreo 230-250, alții au și 300 și peste în Dumbravita.

#976
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,975
  • Înscris: 01.03.2013
Nu stiu, n-am facut nici o analiza.

Am apa de la reteaua orasului, in Timisoara. Fiind in zona de sud a orasului, apa vine de la Statia Urseni, din foraje de mare adancime. Are duritatea intre 10  si 20 grade germane. Pateaza tot. Infunda schimbatoarele secundare de la centrale...

#977
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 27.10.2005
Nasol. Dar poate manganul e ok.

#978
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012
Cerneteaz...
Pe buletinul de analiza eliberat de Directia de Sanatate Publica Timis, la o duritate de 18 grade Germane si 250 micro-g Mangan, pun rezolutia :
"Apa potabila bacteriologic si chimic cu exceptia Mangan. Se poate consuma." Doctor...semnatura...  
???

Am dedurizator, care zice ca mai scoate si ceva Fier (analiza e 140 micro-g/ 200 limita)
Nu am consumat-o la baut, dar o folosesc la gatit....de sase ani.

#979
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View Postkolfleading, on 01 noiembrie 2018 - 11:33, said:

Recent am aflat despre o noua tehnologie de dedurizare numita Template Assisted Crystallization (T.A.C.).

Aici un rezumat despre tehnologie:
https://www.e-tankle...w-TAC-works.php
https://www.purewate...crystallization

Aici un studiu interesant care compara mai multe metode de dedurizare. TAC are rezultate foarte bune.
https://watereuse.or...Reuse-08-06.pdf

Am gasit dedurizatoare TAC in catalogul Markus Automation 2018, pag. 247 si 248:
http://markus.ro/new...us-2018-1-9.pdf
Si eu sunt foarte interesat de aceasta alternativa la dedurizatoarele clasice cu sare mai ales de cand am aflat ca nu sunt recomandate celor care sufera de hipertensiune (cum sunt eu) datorita sodiului prezent in apa dedurizata pe care o consum (la gatit dar si ca apa de baut). Are cineva o experienta practica cu aceste sisteme noi de conditionare a apei (ca nu e corect se pare sa le numim dedurizatoare)?

#980
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Nu foloseste nimeni o instalatie de dedurizare care sa nu functioneze cu tablete de sare (care lasa sodiu in apa dedurizata)?

#981
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 09.01.2008
Vreau sa va sfatuiesc sa nu folositi tabletele de la Valrom. E sare cu reziduri multe care raman in rezervorul de saramura. Pana acum 2 luni am folosit o sare cred ca ungureasca si dupa aproape 7 ani rezervorul era lacrima. Acum e murdar si va trebui sa-l curat.

Edited by camsonat, 20 January 2019 - 21:38.


#982
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 19.02.2011
Buna, a folosit cineva un asemenea tip de dedurizator: https://www.enqan.ro...R0QAvD_BwE.   Ma intereseaza sa il,folosesc in principal pt. centrala termica sau sa il pun pe iesirea hidroforului si sa-l folosesc pt. alimentarea intregei locuinte in situatia in care apa filtrata este potabila.

#983
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 09.01.2008
Eu sunt dispus sa testez gratuit acest sistem si sa-i acord toata atentia cuvenita. Pana nu vad cu ochii mei nu cred.
Oare rinichii ce parere au despre acele cristale?
Clorurile deversate de statiile clasice sunt din sarea care este extrasa din pamant. Asa ca nu se cheama poluare atata vreme cat nu deversezi zeama aia pe trandafiri.
Sa te lauzi cu ce fac altii mai prost este cea mai idioata metoda de promovare.

#984
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Bunã seara.
Am dedurizare de la Kinetico  pt apa de puț. Am scapat de calcar dar am dat de sodiu. Baterii ºi chiuvete albite, filtru de cafea ºi fier de cãlcat stricate. La ce sã mã mai aºtept? Ce soluție sã gãsesc?

#985
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 09.01.2008
De cat timp e in serviciu?
Nu e normal ca sodiul rezultat al dedurizarii sa genereze astfel de probleme. Ceva e gresit.

#986
kelye

kelye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.04.2005
Recomandari brand-uri ?
Am vazut ca cel mai vehiculat pe aici e EcoWater dar ma enerveaza groaznic ca au 5 game cu 5 modele fiecare si o descriere generalista fara sa poti vedea exact diferentele.

Toate ( +/-  20L rasina ) se invart pe la 1000E in afara de BlueSoft care acum, la promotie, e cam la jumatate (K100-VR34).
Ma intereseaza daca aveti ceva feedback privind fiabilitatea.

Ca idee duritatea apei e 27 gr germane, fara fier/nitriti/mangan/etc

#987
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 09.01.2008
Eu am o statie Ecowater Ecomix 50 de 7 ani si pana acum nici o problema. Duritate 20dH si o groaza de fier. Suportul tehnic in Romania, acum 6-7 ani era praf. Acum nu stiu cum mai sunt.

Edited by camsonat, 12 February 2019 - 20:45.


#988
andreihey

andreihey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 06.10.2013
Eu am de la aquafilter. Este f buna, fara probleme de vreo 6 ani

#989
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postramadoss, on 02 noiembrie 2018 - 19:21, said:

Cerneteaz...
Pe buletinul de analiza eliberat de Directia de Sanatate Publica Timis, la o duritate de 18 grade Germane si 250 micro-g Mangan, pun rezolutia :
"Apa potabila bacteriologic si chimic cu exceptia Mangan. Se poate consuma." Doctor...semnatura...  
???

Am dedurizator, care zice ca mai scoate si ceva Fier (analiza e 140 micro-g/ 200 limita)
Nu am consumat-o la baut, dar o folosesc la gatit....de sase ani.
Nici un dedurizator normal nu scoate fierul. Exista dedurizator-deferizator care pe langa dedurizare elimina si fierul. Dar astea sunt mult mai scumpe.
Legat de mangan. Manganul vine la pachet cu fierul. Daca vasul de WC se ingalbeneste-inroseste-inegreste usor sau face dunga pe acolo pe unde curge apa inseamna ca ai fier in apa. Daca apa calda care vine din centrala are miros de oua clocite (hidrogenul sulfurat produce mirosul) inseamna ca ai mangan si fier. Daca ai ce am spus eu apa nu e numai nepotabila dar mai e si periculoasa. Manganul in anumite concentratii (el oricum se acumuleaza in organism) ataca sistemul nervos central.

Pentru mai multe informatii exista Gogu.

Edited by Clovis, 14 February 2019 - 01:49.


#990
cristibcd

cristibcd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.09.2006
Atentie de la cine cumparati si ce oferte vi se baga pe gat:

Exemplu instalatie Clack 30L Ecomix CI
vanzator: Sc Clack International Solutions SRL

1) oferte:
- Va ofera litri de rasina cat mai multa
- echipamente fabricate in  vest: rezervor saramura complet echipat fabricat in IT, tank fabricat in Belgia, vana in USA
- certificari pe fiecare componenta

2) realitatea:
- la un tank de 10x35 in toate documentatii spune ca intra 25L de ecomix -- vanzatorul jura ca el poate pune 30L de rasina
- sacii de ecomix de vand la 25L si 12L deci dupa aceea tot nu ai cum sa bagi cat a spus vanzatorul doar daca ai bani de blocat cu ce ramane dupa ce ai schimbat rasina.
- bazinul de saramura: tubul este facut din cel mai ieftin tub PVC (fante taiate cu flexul, bavuri, gauri date cu ce a fost la indemana, sorbul de saramura "fixat" de gravitatie si de furtul care duce la valva)
- iesirea de preaplin fara garnitura (furtunul montat era de decor daca nu se monta garnitura de etansare). Apa cugea pe peretele vasului de saramura.
- tank made in China.
- placa de baza de la valva pusa necorespunzator: daca se apasa butonul (softtuch) Regen acesta ramanea blocat si nu mai revenea. Echipamentul intra in balarii.


Dupa remedieri ajustaje echipamentul este functional.
Dar aveti grija de banii pe care ii dati si la cine.

Bafta

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate