Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

FaniiPC vs. fanii Apple? In care tabara sinteti?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007
Buna,
Pina acum vreo saptamina a trebuit sa ma decid ce laptop sa cumpar.Nu exagerez cind spun ca toata lumea la care am cerut sfaturi sau pareri au fost de partea Apple. Eu personal sint obisnuita de ani de zile cu PC si Windows,asa ca pina la urma am decis sa ramin la aceleasi produse. Nu mi-ar fi fost nemaipomenit de greu sa invat sa operez pe alta platforma,ba dimpotriva as fi putut considera experienta ca un challenge,dar stiti cum vin vorba aia:de ce sa ma scarpin daca nu ma maninca. Si uite asa am luat un Sony Vaio de care sint multumita pina in prezent,dar am ramas cu ginduri.Oare am facut bine? Am pierdut ceva necumparind un Apple computer? Ar fi fost oare mai mult fun sau mai bun din punct de vedere technologic? Voi ce pareri aveti?
Am auzit ca fanii Apple sint foarte loialy spre deosebire de fanii PC care se "convertesc" tot mai mult in ziua de azi.Daca este adevarat,din ce motive?

PS: Daca mai exista un topic pe tema asta,rog moderatorii sa ma scuze.

#2
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Din cate am inteles studiind fenomenul, Apple iti vinde "un mod de viata". Se pare ca tot mai multi au nevoie de asta.. :(

#3
easycom_uk

easycom_uk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 05.04.2007
Inca un topic care o sa devina rosu de discutii in cateva zile... :P  Astea imi plac mie...
Personal nu cred ca tu, eu si altii am decis prost fiindca am ales PC in loc de Apple. Ce pot sa zic din prima e ca exista o delimitare teritoriala foarte bine vizibila in ce priveste acesti 2 giganti. SUA si Canada sunt mai mult de partea Apple, chiar si in filmele americane vezi numai Apple-uri. In acelasi timp in Europa (UK si Romania inclus) lumea se indreapta mai mult spre PC.
Am lucrat pe Apple, nu e nu stiu ce dracovenie, in 90 de minute, te-ai prins de tot ce e necesar sa stii. Da, intr-adevar Apple este lider in ce priveste stabilitatea si siguranta insa are un dezavantaj mare: pretul. Un Apple cu tot cu OS costa dublu fata de un PC cu OS. Stiu si adeptii Apple foarte bine ca nici acele sisteme nu-s pe viata... dupa vreo 5 ani il schimbi din diferite motive. Deci automat incepe sa devina un lux prea scump. Cand mi-am luat laptopul sieu m-am jucat cu ideea de a lua un Apple, insa am renuntat, fiindca mi-am dat seama ca nu-mi ofera nimic, eu fiind utilizator casnic, care sa ma faca sa dau banii a 2 PC-uri pe un Apple. Apoi e si obisnuinta cu PC, plus cateva probleme de compatibilitate... neavand pe nimeni cu Apple aici in Anglia, ar fi fost momente de pana, apoi si numarul putin de programe Apple si pana la urma mi-am dat seama ca numai necazuri mi-as face. Unele firme mari din Romania, altele mai mici, de genul tipografii folosesc Apple dar ei au motivele lor bine stabilite. Romania nu va adopta Apple dintr-un singur motiv foarte clar: lipsa de bani. Anglia, desi tara bogata, este impotriva a tot ce este American... e un fix de-al lor. In plus, nici englezul nu e prost cand ii arati doua preturi: 600 lire si 1200 lire, nu e nebun sa aleaga cel cu 1200, mai ales ca nici nu intelege care ar fi eventualele beneficii la varianta mai scumpa. Eu cred ca un om parctic nu va alege Apple, cel putin nu in conditiile de fata.

#4
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
O sa fiu foarte scurt.
Daca Pc-ul ar fi fost mai scump decit un Apple as fi ales Apple, lucrul asta este valabil pentru majoritatea celor care folosesc calculatorul. Apple tine preturile ridicate la produsele lor (doar ei stiu de ce) desi nu cred ca sunt ca si calitate mult peste Pc, chiar cred contrariul.

#5
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

View Posteasycom_uk, on Jul 13 2007, 09:27, said:

Inca un topic care o sa devina rosu de discutii in cateva zile... :P  Astea imi plac mie...
Personal nu cred ca tu, eu si altii am decis prost fiindca am ales PC in loc de Apple. Ce pot sa zic din prima e ca exista o delimitare teritoriala foarte bine vizibila in ce priveste acesti 2 giganti. SUA si Canada sunt mai mult de partea Apple, chiar si in filmele americane vezi numai Apple-uri. In acelasi timp in Europa (UK si Romania inclus) lumea se indreapta mai mult spre PC.
Am lucrat pe Apple, nu e nu stiu ce dracovenie, in 90 de minute, te-ai prins de tot ce e necesar sa stii. Da, intr-adevar Apple este lider in ce priveste stabilitatea si siguranta insa are un dezavantaj mare: pretul. Un Apple cu tot cu OS costa dublu fata de un PC cu OS. Stiu si adeptii Apple foarte bine ca nici acele sisteme nu-s pe viata... dupa vreo 5 ani il schimbi din diferite motive. Deci automat incepe sa devina un lux prea scump. Cand mi-am luat laptopul sieu m-am jucat cu ideea de a lua un Apple, insa am renuntat, fiindca mi-am dat seama ca nu-mi ofera nimic, eu fiind utilizator casnic, care sa ma faca sa dau banii a 2 PC-uri pe un Apple. Apoi e si obisnuinta cu PC, plus cateva probleme de compatibilitate... neavand pe nimeni cu Apple aici in Anglia, ar fi fost momente de pana, apoi si numarul putin de programe Apple si pana la urma mi-am dat seama ca numai necazuri mi-as face. Unele firme mari din Romania, altele mai mici, de genul tipografii folosesc Apple dar ei au motivele lor bine stabilite. Romania nu va adopta Apple dintr-un singur motiv foarte clar: lipsa de bani. Anglia, desi tara bogata, este impotriva a tot ce este American... e un fix de-al lor. In plus, nici englezul nu e prost cand ii arati doua preturi: 600 lire si 1200 lire, nu e nebun sa aleaga cel cu 1200, mai ales ca nici nu intelege care ar fi eventualele beneficii la varianta mai scumpa. Eu cred ca un om parctic nu va alege Apple, cel putin nu in conditiile de fata.

M-am gindit si eu inainte de a cumpara exact la citeva din lucrurile la care te referi tu in rindurile tale.La ce o sa folosesc eu acel laptop?Din moment ce nu sint grafic designer sau music producer(sa zic asa) :P si am trecut de virsta la care ceea ce fac toata ziua is play computer games sau ma joc cu diferite aplicatii si ghizmos,am luat decizia ca pentru "nevoile" mele personale ramin cu PC. Este bineinteles si o zona de confort,din moment ce esti obisnuit cu ceva de foarte mult timp.Se poate merge pe principiul:" Old habits die hard".
Oricum o alta concluzie este ca Apple este favorit cind vine vorba despre anumite aplicatii sau joburi specifice pe care le executa.Multi media si design industry professionals il prefera,dar ca home device,un  PC este mai mult ca adecvat si of course let's not forget about the $.....

PS: mnezo a spus ceva extraordinar de adevarat: Apple is selling a lifestyle. Prestigiul sau mai bine zis impresia de prestigiu si succes a jucat mereu un rol major in societate,dar in ziua de azi se pare ca lumea este extrem de dornica sa proiecteze aceasta imagine prin toate mijloacele posibile...Cumpararea "jucariilor" scumpe este probabil in top 3.

Edited by Nefersetty, 13 July 2007 - 15:58.


#6
easycom_uk

easycom_uk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 05.04.2007
Intr-adevar, cand intru intr-un office si mai rar vad ca un tip cu cravata e cu nasul in laptop iar pe spatele ecranului vad magicul mar, imi vine sa oftez un pic si nu zic ca nu mi-ar parea bine sa am si eu unul, dar stiu ca singurule motive pt care mi-as lua Apple ar fi ca sa ma dau si eu mare cu ceva si sa am Vista pe Mac OS X10. Insa astea nu-s motive serioase... In ce priveste aplicatiile foto-video, ma refer la cele profesionale, cred ca un PC face fata destul de bine. Eu folosesc foarte mult Photoshop si nu am nici cea mai mica problema. Pe cand fanii Photoshop mai trebuie sa astepte un pic dc au Apple deoarece lansarea Photoshop CS pt Apple va fi candva anul viitor cel mai devreme. Eh, si sa nu uitam de istoria ironica a lui Apple Mac si Mac OS. De fapt singurul lor pas gresit a adus la nasterea Windowslui, la explozia mare de PC-uri si la tot ce inseamna azi Microsoft. E chiar mai mult decat ironic.... Sa nu zic ca dc te uiti la un comp cu Windows 3.1 si la un comp cu Mac OS din aceeasi generatie... o sa observi un lucru... e 90% la fel. Apple la faza asta si-a tras singur suturi si le simte si acuma.

#7
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Sincer as prefera un MacOS X pe un laptop mai durabil, dar cum nu prea se poate, trebuie sa ma multumesc cu ce am. Sper sa se schimbe treaba, iar Apple sa vina cu o placa video mai sanatoasa pe MacBook-uri.
Apropo, detaliaza putin ce ai spus mai sus, sa inteleg si eu ce vrei sa spui.

Edited by FadeToBlack, 13 July 2007 - 18:27.


#8
easycom_uk

easycom_uk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 05.04.2007

View PostFadeToBlack, on Jul 13 2007, 18:04, said:

Ultima parte, de la "istoria ironica".

Pai, in era de piatra a calculatoarelor, acum mai bine de 20 de ani, cei de la Apple Mac au scos un sistem de operare numit Mac OS. Pe atunci doar firmele lucrau cu desktopuri. Cei de la Apple au facut o mare gafa pe atunci spunand ca calculatoarele nu vor deveni niciodata un aparat casnic, ceva ce sa-l aiba tot omul. Dl Bill Gates ce-a facut? Cu acordul celor de la Apple a luat frumos Mac OS-ul, i-a tras un semn de Windows, a schimbat numele si inca cateva chestii minore, deci cu alte cuvinte a facut Windows 3.1 peste noapte. Culmea era ca oamenii incepeau sa-l cumpere, le placea si intr-un scurt timp s-a ajuns la situatia de utilizatori casnici de calculatoare, rezultand PC (personal computer), au inceput sa apara si laptopuri cu Win 3.1 si uite asa, in zilele noastre a ajuns Bill Gates cu Microsoft sa conduca piata calculatoarelor in loc de Apple. Toate astea fiindca cei de la Apple nu s-au gandit si la viitor intr-un mod serios.

#9
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Mie mi-ar place enorm un MacBook cu MacOS 10.5, dar deocamdata nu se merita.

#10
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007

View Posteasycom_uk, on Jul 13 2007, 20:45, said:

Pai, in era de piatra a calculatoarelor, acum mai bine de 20 de ani, cei de la Apple Mac au scos un sistem de operare numit Mac OS. Pe atunci doar firmele lucrau cu desktopuri. Cei de la Apple au facut o mare gafa pe atunci spunand ca calculatoarele nu vor deveni niciodata un aparat casnic, ceva ce sa-l aiba tot omul. Dl Bill Gates ce-a facut? Cu acordul celor de la Apple a luat frumos Mac OS-ul, i-a tras un semn de Windows, a schimbat numele si inca cateva chestii minore, deci cu alte cuvinte a facut Windows 3.1 peste noapte. Culmea era ca oamenii incepeau sa-l cumpere, le placea si intr-un scurt timp s-a ajuns la situatia de utilizatori casnici de calculatoare, rezultand PC (personal computer), au inceput sa apara si laptopuri cu Win 3.1 si uite asa, in zilele noastre a ajuns Bill Gates cu Microsoft sa conduca piata calculatoarelor in loc de Apple. Toate astea fiindca cei de la Apple nu s-au gandit si la viitor intr-un mod serios.
Ne arati si noua sursa afirmatiilor tale?
eu stiam ca Bill Gates a facut prima oara Ms-Dos.

#11
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006

View Postschumy1502, on Jul 14 2007, 12:49, said:

Ne arati si noua sursa afirmatiilor tale?
eu stiam ca Bill Gates a facut prima oara Ms-Dos.

subscriu

#12
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006
Fan Apple
Utilizator PC

despre apple am auzit numai lucruri bune. De utilizat l-am folosit de doua ori maxim 1 ora de fiecare data. Nu mi-am dat seama foarte bine de performante, dar a avut ceva care m-a facut sa ma indragostesc de el.

mai e apoi la mijloc si strategia de marketing a celor de la apple.

#13
easycom_uk

easycom_uk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 05.04.2007

View Postschumy1502, on Jul 14 2007, 10:49, said:

Ne arati si noua sursa afirmatiilor tale?
eu stiam ca Bill Gates a facut prima oara Ms-Dos.

Am zis eu ca nu??? Eu am vb despre Win 3.1 si Mac OS din acea generatie. Poate voi nu le-ai folosit si nu stiti. Fara greseala aia pe care a facut-o atunci Apple nu cred ca am avea noi ce avem acuma... adica PC peste PC, Windows Vista, etc. Eu am vorbit strict ontopic sa arat inca un motiv de ce PC e atat de popular fata de Apple. MSDOS... ce vrei sa faci cu el? Era inaintea erei ferestrelor... zi tu ce vrei dar ideea de ferestre a dat avantul mare si necesar pt dezvoltarea PC-urilor. Iar cum v-am spus... ideea asta nu apartine lui Bill Gates.

View Postrolo, on Jul 14 2007, 10:55, said:

Fan Apple
Utilizator PC

despre apple am auzit numai lucruri bune. De utilizat l-am folosit de doua ori maxim 1 ora de fiecare data. Nu mi-am dat seama foarte bine de performante, dar a avut ceva care m-a facut sa ma indragostesc de el.

mai e apoi la mijloc si strategia de marketing a celor de la apple.

Umm... care strategie?

FOLOSEȘTE EDIT!!

Edited by ripper, 14 July 2007 - 13:13.


#14
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Cel putin unde sunt eu, in N new York`ului, unde lucrez ca si chelner si barman, multa lume vine efectiv la cina cu Apple`ul si se uita la poze sau filme in timp ce beau un vin, bere sau supa. Nu ma mira, tinand cont ca popularitatea marului muscat creste pe zi ce trece. 2 colegi de`ai mei deja si`au schimbat preferinta de la un Dell la un Apple, si poate si eu as lua unul daca ar avea si pretentiile pe care le am eu dpdv al performantei sau pretul mai omenesc.

#15
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
La noi în țară sunt foarte puțin populare, nu se compară cu USA! Acest lucru pentru simplul fapt că se adresează doar "cunoscătorilor" în domeniu, nu utilizatorilor de rând!

#16
visez.trance

visez.trance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 31.12.2006

View Posteasycom_uk, on Jul 13 2007, 16:27, said:

Inca un topic care o sa devina rosu de discutii in cateva zile... :P  Astea imi plac mie...
Personal nu cred ca tu, eu si altii am decis prost fiindca am ales PC in loc de Apple. Ce pot sa zic din prima e ca exista o delimitare teritoriala foarte bine vizibila in ce priveste acesti 2 giganti. SUA si Canada sunt mai mult de partea Apple, chiar si in filmele americane vezi numai Apple-uri. In acelasi timp in Europa (UK si Romania inclus) lumea se indreapta mai mult spre PC.
Am lucrat pe Apple, nu e nu stiu ce dracovenie, in 90 de minute, te-ai prins de tot ce e necesar sa stii. Da, intr-adevar Apple este lider in ce priveste stabilitatea si siguranta insa are un dezavantaj mare: pretul. Un Apple cu tot cu OS costa dublu fata de un PC cu OS. Stiu si adeptii Apple foarte bine ca nici acele sisteme nu-s pe viata... dupa vreo 5 ani il schimbi din diferite motive. Deci automat incepe sa devina un lux prea scump. Cand mi-am luat laptopul sieu m-am jucat cu ideea de a lua un Apple, insa am renuntat, fiindca mi-am dat seama ca nu-mi ofera nimic, eu fiind utilizator casnic, care sa ma faca sa dau banii a 2 PC-uri pe un Apple. Apoi e si obisnuinta cu PC, plus cateva probleme de compatibilitate... neavand pe nimeni cu Apple aici in Anglia, ar fi fost momente de pana, apoi si numarul putin de programe Apple si pana la urma mi-am dat seama ca numai necazuri mi-as face. Unele firme mari din Romania, altele mai mici, de genul tipografii folosesc Apple dar ei au motivele lor bine stabilite. Romania nu va adopta Apple dintr-un singur motiv foarte clar: lipsa de bani. Anglia, desi tara bogata, este impotriva a tot ce este American... e un fix de-al lor. In plus, nici englezul nu e prost cand ii arati doua preturi: 600 lire si 1200 lire, nu e nebun sa aleaga cel cu 1200, mai ales ca nici nu intelege care ar fi eventualele beneficii la varianta mai scumpa. Eu cred ca un om parctic nu va alege Apple, cel putin nu in conditiile de fata.
Lasa pretul. Vorbesti prostii. Compara ca pret un macbook pro cu aceeasi configuratie pc.
2000 usd
15 inch
2.2GHz Intel Core 2 Duo
1440 x 900 resolution
2GB memory
120GB hard drive1
8x double-layer SuperDrive
NVIDIA GeForce 8600M GT graphics with 128MB SDRAM

Cat de ieftin gasesti un laptop (pc) identic ? Mai pune si pretul sistemului de operare..

Macurile au multe minusuri, dar pretul .. nu cred.

Nu ma mai leg de windows 3.1 versus mac os. Fara suparare,  win 3.1 era doar un gui pentru dos ce dadea iluzia de multitasking, nu un sistem de operare. Si mac os era gunoi ce-i just, dar la acea vreme era bunicel, dar cui ii pasa de trecut, traim in prezent :)

#17
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
ASUS G1S, Compal IFL90, ASUS C90S, ASUS G2S, Sager 570RU samd. Se gasesc multe care sa bata un MacBook Pro. Placa video de 128MB e prastie complet.

Edited by FadeToBlack, 14 July 2007 - 15:00.


#18
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View Posteasycom_uk, on Jul 14 2007, 13:51, said:

Umm... care strategie?

Strategia care spune ca prin cumpararea produsului Apple apartii unei comunitati aparte. Produsele lor iti ofera un statut deosebit fata de utilizatorii PC

Strategia care spune ca produsele Apple sunt cele mai stabile, cele mai bune, cele care se revand foarte avantajos.

Astea nu sunt strategii de mk si comunicare, de creare a unui concept?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate