Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#2431
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Revin cu vesti despre Bellara mea plina de purici si stresata cu insecticid. Am reusit sa o salvez (cu mici pierderi ale unor frunze tratate cu prea mult simt de raspundere), si acum am doi noi lastari, care cresc destul de repede si sper ca pana la primavara sa am si flori.

Aviz amatorilor de o orhidee relativ usor de ingrijit si parfumata :)

Attached Files



#2432
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 anonima1, on 09 septembrie 2016 - 07:38, said:

De ce  se ingalbenesc frunzele ? Nu am facut nimic diferit are si o tija cu flori si nu stiu ce sa fac sa nu o pierd

Incearca sa ii tai varful ( partea ingalbenita) si pudreaza cu carbune medicinal /scortisoara poate opresti uscarea restului orhideei . Eu am pierdut asa 2 phale mini, ambele cu flori. La ele nu prea am avut ce sa tai .. poate sub microscop) Daca ai noroc, dupa ce ii tai varful si opresti uscarea poate iti creste pe tija un pui , sau la baza ei.

#2433
Lorycika

Lorycika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.10.2016
Buna, am si eu o intrebare... Ce sa fac cu radacinile de la orhidee care ies din ghiveci????

#2434
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Nimic :).

#2435
auranecoara

auranecoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2014
Le mai pulverizezi din cand in cand ( la 3-4 zile, depinde cata umiditate ai in casa).

#2436
perlutza

perlutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.07.2009
Salut !
Am o Phale care face flori albe mari . Problema este ca atunci cand infloreste , pe flori face un lichid transparent lipicios  iar pe cealalta parte a petalelor niste pete mici maro care se desprind usoar cu unghia .  Am incerat sa  curat  petalele dar pana la urma am taiat floarea (tija ) ca imi era teama sa nu se transmita la celelalte orhidee .
Cu ce sa o tratez ?

#2437
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Salut!

O intrebare pt cei care au Cymbidium si Dendrobium Nobile. Cat timp tineti plantele in frig pt a inflori? Eu am in balcon inchis, dar geamurile stau deschise, si ma gandeam sa le bag in casa .. macar noaptea.

Voi cum procedati?

#2438
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
eu am o Dendrobium Nobile, este cenusareasa intre orhidee. Nu am scos o la rece niciodata. periodic infloreste.

#2439
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 uledu, on 03 noiembrie 2016 - 22:35, said:

eu am o Dendrobium Nobile, este cenusareasa intre orhidee. Nu am scos o la rece niciodata. periodic infloreste.

Vreau si eu in pui :)

Am auzit ca at fi o predispozitie genetica a unor Dendrobium nobile sa faca pui ( keki) in loc de flori. E prima re-inflorire (tentative)  dupa achizitie, asa ca am emotii

#2440
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
eu o am de cativa ani si de vreo  4 luni am luat 4 butasi care aveau radacini aeriene si i-am pus in 2 ghivece.
Acum o saptamana am vazut ca intr-un ghivechi s-au prins amandoi. Unul a pleznit chiar sus la aer, iar celalalt a facut tulpina pe la mijlocul/partea inferioara a ghiveciului. Se chinuie sa iasa la aer, am sa il ajut peste vreo cateva saptamani, dar inca nu vreau sa ii deranjez.

am verificat/scos butasii din al doilea, din pacate nu s-au prins, erau putreziti.

#2441
AlGhe

AlGhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.09.2011

 unknown_35, on 31 octombrie 2016 - 13:48, said:

Salut!

O intrebare pt cei care au Cymbidium si Dendrobium Nobile. Cat timp tineti plantele in frig pt a inflori? Eu am in balcon inchis, dar geamurile stau deschise, si ma gandeam sa le bag in casa .. macar noaptea.

Voi cum procedati?

Cymbidium le-am tinut afara din primavara si le-am pus acum doua saptamani pe o terasa inchisa, dar neincalzita.
Unul deja a facut o tija cu flori:

[ http://i1202.photobucket.com/albums/bb367/alexghe1/cc5fa2b1-41b5-4178-b35d-a8d275fccf18_zpspbthqjb1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]:

Daca temperaturile nu scad noaptea sub 7-8 grade, e ok, zic eu.

#2442
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 AlGhe, on 06 noiembrie 2016 - 01:33, said:


Cymbidium le-am tinut afara din primavara si le-am pus acum doua saptamani pe o terasa inchisa, dar neincalzita.
Unul deja a facut o tija cu flori:

Daca temperaturile nu scad noaptea sub 7-8 grade, e ok, zic eu.

Arata super. E nu stiu ce culoare are, ca am cumparat-o fara flori. Dar inca nu are tije florale, desi am tinut-o numai pe balcon.

In schimb phale-le m-au uimit, am 2 care au a doua tija florala, si 2 phale mini cu o prima tija florala. O sa fac niste poze cand voi avea ceva timp.

#2443
AlGhe

AlGhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.09.2011
Anul trecut, au dat tija undeva in ianuarie-februarie, asa ca nu este o regula. Oricum, diferentele de temperatura zi-noapte sunt esentiale. La inceput, le-am tinut in casa, vreo doi ani. Nu au inflorit. Apoi le-am tinut afara din primavara pana in toamna. Au inflorit prin iarna.

#2444
AlGhe

AlGhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.09.2011
Iarna bate la usa si noroc cu orhideele:

[ http://i1202.photobucket.com/albums/bb367/alexghe1/DSCN2133_zpswgclavkq.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1202.photobucket.com/albums/bb367/alexghe1/DSCN2128_zpsxuepj6je.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ca ne mai alina dorul de frumos

[ http://i1202.photobucket.com/albums/bb367/alexghe1/d8bbe4e4-e35e-4686-9d3c-f5cd1118c42c_zpspbrszx7n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1202.photobucket.com/albums/bb367/alexghe1/DSCN1790_zpsdytfsmx0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1202.photobucket.com/albums/bb367/alexghe1/DSCN1781_zpsjkwtqzhq.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1202.photobucket.com/albums/bb367/alexghe1/DSCN1775_zpshzoyfqm4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1202.photobucket.com/albums/bb367/alexghe1/DSCN1717_zpsd1jfyu32.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un pic off-topic, recunosc, dar nu m-am putut abtine... Posted Image

#2445
AlGhe

AlGhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.09.2011
A propos de trandafiri, am cateva orhidee parfumate (numai in anumite momente ale zilei, cand dau de soare). Am postat deja poze cu ele.
Una ar fi Cymbidiumul galben cu poza mai sus. Are un parfum de zambila, dar mai fin si n-as fi descoperit daca n-am fi avut zillele insorite din ultima vreme.Miroase cel mai frumos dintre toate orhideele pe care le am.
Alta - Burrageara Nelly Isler - la fel, poza mai sus, cu un parfum de lamaita.
Mai am un Oncidium Sharry Baby, cu aroma de vanilie - zic eu, si o noua achizitie, o Maxillaria tenuifolia

[ http://i1202.photobucket.com/albums/bb367/alexghe1/DSCN2140_zpsl1o3fd31.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sper sa infloreasca!

Mai am niste Cattleya, dar nu sunt foarte optimist in privinta lor. Daca vor rezista si vor inflori, sigur o sa postez o poza (sau mai multe). La fel si cu Vanilla, pentru care nu prea am conditii, mai ales acum, iarna.

Ce orhidee parfumate aveti?

#2446
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Orhidee parfumate:
Un dendrobium Phalenopsis, 2 Nelly Isler ( una portocalie), 1 cattleya ( nu stiu daca o salvez ca a avut radacinile putrezite), 1 Dendrobium nobile (comet king akatsuki - astept sa se decida daca face flori anul asta), 1 phale ( luata din Hornbach, tocmai pt miros), 1 bellara, 1 miltoniopsis ( a doua tentativa nu stiu daca se va adapta in apartamentul meu), 1 miltassia ( Dennis Kleinback "Crowhurst')

#2447
AlGhe

AlGhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.09.2011
Cu C. am si eu probleme. Eu le-am primit cu frunzele deja patate. Le-am pudrat radacinile cu scortisoara si le-am schimbat ghiveciul. Am folosit numai scoarta. Nu stiu daca vor supravietui.

#2448
AlGhe

AlGhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.09.2011
Cred ca am si eu o Akatsuki: [ http://i1202.photobucket.com/albums/bb367/alexghe1/DSCN2141_zpsdze1ktsh.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mirosul la ea insa nu este foarte atragator..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate