Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Caminul sau gazda?

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#91
robertmihaileanu

robertmihaileanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 27.08.2007

View Postspare-me, on Oct 30 2007, 15:59, said:

pe 3 camere ?
luat acum cat timp ? de la proprietar ?

oricum in berceni e explicabil pana la un punct...
Pe doua camere. Toata exemplele date sunt pentru doua camere. Pe de alta parte, am si o prietena care da 300 E pentru o garsoniera, tot in zona City Mall. :)

#92
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ultima varianta e cea mai plauzibila, cu conditia sa fie mobilata si finisata complet...

#93
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
spare-me nu stiu de ce ti se pare asa de imposibil. sora mea da 6 mil pe un ap cu 2 camere in iancului si stau 2 pers. eu am mai zis votez pt camin. momentan, cat mai sunt tanara si ma mai tin nervii.

#94
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
REPET !
acum cati ani a facut contractul sau intelegerea ?

mi se pare IMPOSIBIL pentru ca am doua rude care au agentii imobiliare si stiu preturile si ofertele PE DE ROST !

repet, agentie sau nu ? si acum cati ani...de cate ori trebuie sa mai zic ?!

Edited by spare-me, 30 October 2007 - 21:24.


#95
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
nu cred ca a fost prin agentie. din primavara asta au inceput sa plateasca 3mil pentru ca pana atunci au platit 2 mil de pers.

#96
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
este absolut imposibil !
6 milioane inseamna sub 200 de euro, asta in timp ce pretul mediu pe piata pentru un apartament cu doua camere mobilat, in zona aia e de 450-600 de euro.

asta inseamna ca ceva sigur nu e in regula, sau nu ne spui : adica, sunt cunostinta, proprietar care le-a mai inchiriat si in trecut (adica tot cunostinta), nemobilat si nerenovat cu probleme mari, etc

#97
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
nu e mobilat ce-i drept, dar nu sunt cunostinte, sta acolo de aproape un an jumate.

#98
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
aha ! pai....nemobilat, luat direct de la proprietar si inchiriat in primavara lui 2006 pare mai plauzibil in zona 200 de euro.

hai ca incet incet ajungem la realitate....

#99
robertmihaileanu

robertmihaileanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 27.08.2007

View Postspare-me, on Oct 31 2007, 09:05, said:

aha ! pai....nemobilat, luat direct de la proprietar si inchiriat in primavara lui 2006 pare mai plauzibil in zona 200 de euro.

hai ca incet incet ajungem la realitate....
Ce zici de un apartament in Kiseleff, mobilat, la 200 de euro? :D Se muta un prieten la sfarsitul saptamanii.

Ideea e ca, intr-adevar, chiriile sunt de prost gust. Dar, cu putin noroc si cateva cunostinte, poti gasi si locuinte mai ieftine.

Legat de intrebarea din topic. Eu stau si voi sta numai in chirie. Gazda sau caminul ies din discutie. Prima varianta pentru ca babele din Bucuresti sunt sclerozate, iar a doua varianta pentru ca n-am chef sa stau dupa doi-trei insi care au chef sa asculte manele noaptea, "sa-si traiasca viata". :)

P.S.: sper ca se face diferenta intre "gazda" (adica locuiesti cu proprietarul) si inchiriere.

#100
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006

View Postrobertmihaileanu, on Oct 31 2007, 09:42, said:

Ce zici de un apartament in Kiseleff, mobilat, la 200 de euro? :D Se muta un prieten la sfarsitul saptamanii.
Apartament? Nu garsoniera? Unde gasiti voi ofertele astea? Dati-mi si mie o oferta d-asta si maine ma mut  :lol:
Eu am gasit oferte de genul 250 euro in Ferentari pe garsoniera. Bine, e adevarat ca asta era prin septembrie, exact cand era sezonul de studenti in toi..

On: chirie. Cu toate ca mi-ar placea si in camin, dar depinde prea mult de persoanele cu care stai in camera si nu prea imi vine sa ma risc. Gazde se exclude din start.

#101
al3xya2000

al3xya2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.03.2007

View Postspare-me, on Oct 29 2007, 13:06, said:

in ce oras ai stat la 3 camere cu 250 de euro ? sau cu 300 ?

sau acum cati ani ?

ca daca e vorba de bucuresti minti de ingheata apele !...


Da, e vorba de Bucuresti wow!!! Si nu vad motivul pentru care as minti ????

Am stat din oct. 2005 pana in mai 2006 intr-un apart de 3 camere cu 250 euro luat direct de la proprietar, pe strada Politehnicii ( langa liceul "Tudor Vladimirescu"). Apart. avea mobila destul de veche, dar acceptabila, nu era varuit si era semidecomandat.  Dupa ce m-am mutat de acolo, am inteles ca a marit chiria la 300 euro.

In perioada sept. 2006 - iulie 2007 am stat tot intr-un apart. de 3 cam, cu 300 euro, in zona Orsova (intre Militari si Crangasi ), luat de asemenea direct de la proprietar. Apartamentul era mai modern decat primul, decomandat, mult mai spatios, insa nu era complet mobilat ( fusese sediul unei firme si am avut 4 birouri, sifonier, scaune, mese, dulap; paturile ni le-am adus noi ). Bucataria (complet utilata) si baia fusesera recent renovate. Ne-au pus si termopane pe parcurs. In schimb, nu aveam acces direct la transportul in comun, mergeam 8-10 min pe jos pana la tramvaiul 41.

Din august 2007 stau intr-un apartament de 2 camere in Drumul Taberei, la 34, unde platesc 150 euro. Apart este semidecomandat, complet mobilat (clasic), fara imbunatatiri, curat, am acces imediat la RATB. L-am gasit printr-o cunostinta, dar care n-a avut nicio legatura in ceea ce priveste chiria. Apart. este al unei babe plecate in Canada de mult timp, care vine o data pe an ( sau chiar la doi ani ) si a lasat apart. in grija unui vecin. Pe baba n-am vazut-o niciodata, dar e foarte bogata si pur si simplu nu pune mare pret pe chirie.

Nu am mintit cu absolut nimic...chiar am avut noroc. B)

#102
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
fantastic ! e absolut uimitor si imbucurator ca din cei 10, 15 mii de studenti care vin in buc in fiecare toamna si platesc 300-400 de euro pe garsoniere (anul asta) mai sunt si norocosi

#103
robertmihaileanu

robertmihaileanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 27.08.2007

View Postspare-me, on Nov 1 2007, 15:33, said:

fantastic ! e absolut uimitor si imbucurator ca din cei 10, 15 mii de studenti care vin in buc in fiecare toamna si platesc 300-400 de euro pe garsoniere (anul asta) mai sunt si norocosi
Pai, spare-me, aia care dau 400 E pe o garsoniera muncesc ca sa-si plateasca chiria, n-au timp sa stea pe forum. :D

Legat de garsoniera aia de care ma intrebai, da, e foarte misto amenajata. E mobilata modern (bine, prietena mea e mai ... foarte greu impresionabila la bucuriile mobilierului din PAL, adica e anti-kitsch :D) si utilata (bucatarie complet, masina de spalat automata, termopan, usa metalica etc). Practic, garsoniera respectiva a fost amenajata de proprietar pentru a fi locuita chiar de el, nu e ca majoritatea apartamentelor de inchiriat (apartamente vechi, mosteniri in mare parte, neimbunatatite).

#104
adrianne_Dru

adrianne_Dru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.01.2008
hello...probabil ca sunt putin off topic, dar... caut de o groaza de vreme pe cineva care sa ma lamureasca si pe mine in legatura cu caminele...sunt a12a acuma...in pitesti, si vreau sa dau la litere in bucuresti...Bun..si sa presupunem ca intru la fara taxa(tre sa fim optimisti, nu?) ...am vreo sansa sa primesc loc in camin? eu nu sunt deloc mofturoasa, ma adaptez perfect oriunde...ma imprietenesc si cu gandacii daca e nevoie (am niste prieteni in regie care mi-au zis ca sunt foarte receptivi daca le dai firimituri :D )...stau si intr-o camera de 4....Consider ca e mult mai confortabil sa stai cu chirie, dar o sa am timp toata viata sa stau confortabil si sa mucegaiesc in pat la mine in casa...acu vreau sa imbin viata de student cu invatatul...ca doar d-aia plec de acasa, nu? :P Am vazut cum se traieste in camin....m-am dus in regie, in camin de baieti, intr-o camera cu 4 paturi si vreo 6 calculatoare care stau non-stop deschise:)) ma rog, deviez de la subiect..treaba e ca viata la camin e cea mai tare...te distrezi cat, unde si cand vrei...si daca ai vointa, imbini utilul cu placutul, si poti sa si inveti. In concluzie..am vreo sansa? am vazut criteriile dupa care se repartizeaza locurile, si nu prea sunt ok pt studentii din anul I, din provincie, care nu-si permit sa plateasca o chirie astronomica. Asa, ca mine :D  So...anybody??? Un raspuns, sfat, ceva? :D multumesc anticipat ;;)

#105
deena01

deena01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.08.2007

View Postadrianne_Dru, on Jan 10 2008, 22:55, said:

hello...probabil ca sunt putin off topic, dar... caut de o groaza de vreme pe cineva care sa ma lamureasca si pe mine in legatura cu caminele...sunt a12a acuma...in pitesti, si vreau sa dau la litere in bucuresti...Bun..si sa presupunem ca intru la fara taxa(tre sa fim optimisti, nu?) ...am vreo sansa sa primesc loc in camin? eu nu sunt deloc mofturoasa, ma adaptez perfect oriunde...ma imprietenesc si cu gandacii daca e nevoie (am niste prieteni in regie care mi-au zis ca sunt foarte receptivi daca le dai firimituri :D )...stau si intr-o camera de 4....Consider ca e mult mai confortabil sa stai cu chirie, dar o sa am timp toata viata sa stau confortabil si sa mucegaiesc in pat la mine in casa...acu vreau sa imbin viata de student cu invatatul...ca doar d-aia plec de acasa, nu? :P Am vazut cum se traieste in camin....m-am dus in regie, in camin de baieti, intr-o camera cu 4 paturi si vreo 6 calculatoare care stau non-stop deschise:)) ma rog, deviez de la subiect..treaba e ca viata la camin e cea mai tare...te distrezi cat, unde si cand vrei...si daca ai vointa, imbini utilul cu placutul, si poti sa si inveti. In concluzie..am vreo sansa? am vazut criteriile dupa care se repartizeaza locurile, si nu prea sunt ok pt studentii din anul I, din provincie, care nu-si permit sa plateasca o chirie astronomica. Asa, ca mine :D So...anybody??? Un raspuns, sfat, ceva? :D multumesc anticipat ;;)

si eu sunt din pitesti.
eu stau in regie, in caminele medicinei. e nice in regie, e nice in camin. DAR nu in toate caminele e la fel.  
ce ai vazut tu era la poli. la noi gasesti cu totul altceva ... e liniste si pace. PREA liniste si pace :D. si eu am venit cu ganduri mari legate de viata de camin ... lucrurile nu au stat chiar asa. whatever ... asta e alta poveste.

ai zis ca vrei la litere, deci la universitate. universitatea nu are camine in regie. ca atmosfera nu se compara cu regia, deci din nou, depinde de camin.
loc la camin prinzi in functie de medie, bine, trecand peste deja clasicele masline, atentii, scobitori :D.  
so ... bafta multa!
sper ca te-a ajutat cu ceva postul meu ...

#106
adrianne_Dru

adrianne_Dru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.01.2008
mi-ai facut pofta cu maslinele alea:P  
thx, chiar mi-a fost de folos ce ai zis...inseamna ca am sanse, si ca nu tre sa disper (bine, e putin exagerat). Si in legatura cu atmosfera...Asa am auzit si am vazut si eu...ca in caminele de la poli e adevarata viata(parca stiam ca exista camine de-ale universitatii si prin Grozavesti. Nu tot pe acolo e? :-? ma rog, nu conteaza asta). Atata timp cat nu ajung sa mucegaiesc in camera de camin, e ok. Sunt destul de sociabila, ma descurc eu cumva. N-ar fi aia problema. Treaba e ca deocamdata ma incanta ideea, si chiar vreau sa iau loc in camin, macar sa stiu cum e. In orice caz, daca nu-mi convine, pot oricand sa ma mut cu chirie, nu?
Thanks again:)

#107
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
:) hehe entuziasmul unui om care vine in bucuresti la facultate...can't beat that...DAR acest entuziasm o sa iti treaca foooartteeee repede si nu o sa stii cum sa pleci mai repede gazda/chirie oriunde  :P ...tot aud cliseul asta..viata de camin...ete fas...viata de camin e un chin pentru orice om care are pretentii de om civilizat; daca singurul tau scop in viata este sa te distrezi la maxim, sa dormi in discoteci si sa toci banii parintilor da...atunci caminul poate fi o optiune..dar si asa...nu e tocmai cea mai buna  B)

over and out

Edited by justasking, 15 January 2008 - 11:56.


#108
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
sa vezi cum e cand o sa vrei sa dormi...sa inveti....etc...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate