Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Caminul sau gazda?

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#73
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Camin  :first: ca la gazda-i scump  :wacko: .

Edited by magic-gabi, 29 August 2007 - 12:23.


#74
alinaivan

alinaivan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.03.2007
la RISE sau studii politice (UBB Cluj) - unde primesc loc la camin?

#75
zorsen

zorsen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.08.2007
sal. am intrat si eu la fac de geografie la universitate si sunt intr-o mare dilema :unsure: sa stau in camin .. cu toate ca nu prea sunt asa entuziasmat de chefuri in fiecare seara muzica la maxim non-stop , nopti albe si mai stiu eu ce se mai face pe acolo , ori sa stau cu chirie impreuna cu 2-3 prieteni , asta ar inseamna sa ma angajez pentru ca nu stiu daca ar putea sa suporte mama toate cheltuielile. dati-mi un sfat , cum e mai bine ?

Edited by Lucian_M, 29 October 2007 - 18:32.
Irc si ortografie


#76
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View Postzorsen, on Aug 30 2007, 06:32, said:

sal. am intrat si eu la fac de geografie la universitate si sunt intr-o mare dilema :unsure: sa stau in camin .. cu toate k nu prea sunt asa entuziasmat de chefuri in fiecare seara muzica la maxim non-stop , nopti albe si mai stiu eu ce se mai face pe acolo , ori sa stau cu chirie impreuna cu 2-3 prieteni , asta ar inseamna sa ma angajez pentru ca nu stiu daca ar putea sa suporte mama toate cheltuielile. da-ti-mi un sfat , cum e mai bine ?
Daca esti la Geografie la UB si ai sansa sa fii cazat in Grozavesti, este ok, sa zicem. Caminele sunt renovate, iar spatiul insuficient ne le recomanda ca fiind party spot-uri.
Daca insa ai ocazia sa stai cu chirie iti recomand aceasta ultima varianta, desi de la un timp a devenit din ce in ce mai scumpa.
Camin=ieftin si bun, chirie=dai un ban dar face.

#77
cella

cella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.12.2006

View Postzorsen, on Aug 30 2007, 07:32, said:

sal. am intrat si eu la fac de geografie la universitate si sunt intr-o mare dilema :unsure: sa stau in camin .. cu toate k nu prea sunt asa entuziasmat de chefuri in fiecare seara muzica la maxim non-stop , nopti albe si mai stiu eu ce se mai face pe acolo , ori sa stau cu chirie impreuna cu 2-3 prieteni , asta ar inseamna sa ma angajez pentru ca nu stiu daca ar putea sa suporte mama toate cheltuielile. da-ti-mi un sfat , cum e mai bine ?
eu zic sa stai la camin. nu cred ca e ok sa te inveti de-acum cu munca si cu banii castigati de tine, pentru ca s-ar putea sa lasi scoala pe planul doi  -_- .
daca as putea sa dau timpul inapoi nu m-as mai angaja in timpul facultatii.

#78
deena01

deena01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.08.2007
eu sunt pentru camin (bine, tot chiria e ce mai buna solutie :D)
nu in toate caminele e la fel : muzica la maxim,mizerie,colegi retardati,nopti albe si lista pate fi completata citind posturile de mai sus.depinde de camin,  de studentii de acolo.

eu am stat un an in camin (in regie) si a fost ok.am putut invata, am avut intimitate, nu mi s-a furat nimic, nu m-am certat (serios) cu colegele de camera, nu au fost gandaci, sobolani nici atat, partyuri...mai mult prin week-end, am invatat sa fac mancare :D,  am cunoscut o gramada de oameni, fiecare unic in felul lui, am invatat cate ceva de la fiecare. cred ca asta a fost castigul cel mai mare, pentru ca ei sunt oamenii pe care ii vei intalni si in viata. din octombrie voi sta tot acolo .

asa ca nu mai exagerati atata, ca ne speriati viitorii colegi de camin :P

#79
al3xya2000

al3xya2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.03.2007
Eu votez categoric pt chirie!! nu sunt o sclifosita, as fi putut f bine sa stau si in camin, dar am gasit oferte f bune la chirie. plus ca am stat cu persoane super ok. in primul an, am stat 6 intr-un apart de 3 cam ( nah..aproape ca la camin ), unde era chiria 250 euro. in al doilea an, am stat tot intr-un apart de 3 cam, unde chiria era 300 euro si eram 5 pers. acum stau intr-un apart de 2 cam cu prietena mea cea mai buna, unde chiria e 150 eur  :D . ce sa mai...chiar am gasit oferte bune .  si probleme cu proprietarii n-am avut niciodata, nici cu vecinii. si e mai mereu muzica tare si cate o petrecere din cand in cand  :P Proprietara apart unde stau acum e o babeta de 80 de ani, care e plecata din tara de vreo 2 ani si pe care n-am vazut-o niciodata, banii de chirie ii pun in cont.
ca sa nu mai zic ca mai faci si tu iarna o baie fierbinte in cada ca sa te dezgheti, mai faci si tu un cartof prajit fara sa imputi pe toata lumea etc.  
Cand mi se face dor sa vad cum e viata la camin, ma duc sa-mi mai vizitez prietenii, unii o duc bine, altii nu.  macar cand stai cu chirie poti sa-ti alegi pe cine vrei. la camin...mai rar. de multi ori esti fortat sa stai cu niste straini, mi se pare cam aiurea sa dorm in camera cu niste oameni despre care nu stiu nimic. nu e vb ca nu sunt sociabila sau ca n-as putea sa ma adaptez, dar nu stii peste ce fel de persoane dai..

cat despre gazda, no way!!! e mai ieftin dar nu recomand nimanui, am multi prieteni care au regretat aceasta alegere.

#80
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
in ce oras ai stat la 3 camere cu 250 de euro ? sau cu 300 ?

sau acum cati ani ?

ca daca e vorba de bucuresti minti de ingheata apele !...

Edited by spare-me, 29 October 2007 - 13:07.


#81
Georgia99

Georgia99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.03.2007

View Postspare-me, on Oct 29 2007, 14:06, said:

in ce oras ai stat la 3 camere cu 250 de euro ? sau cu 300 ?

sau acum cati ani ?

ca daca e vorba de bucuresti minti de ingheata apele !...


exista si in buc astfel de oferte. ideea e sa stai cu ziarul in mana si cu tel prin apropiere. am stat la romana, ap de 3 cam, 400 de euro

#82
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
acum cat timp ?

ofertele de genul asta sunt rare, f. rare si vin din partea proprietarilor (direct) rupti de realitate.

#83
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postspare-me, on Oct 29 2007, 13:06, said:

in ce oras ai stat la 3 camere cu 250 de euro ? sau cu 300 ?

sau acum cati ani ?

ca daca e vorba de bucuresti minti de ingheata apele !...
Se refera la chiria pe intregul apartament, spare-me, nu de caciula. Daca erai un pic atent a spus ca prima data stateau cate 6 persoane intr-un apartament cu 3 camere cu 250 de euro. Cred ca-ti dai si tu seama ca n-avea cum sa ceara aia 1500 euro/luna pe tot apartamentul, nu?
Deci se referea la pretul/apartament, ca asa se inchiriaza acum, nu de caciula. Pe proprietar nu-l intereseaza ca stai singur sau cu unul-doi colegi. El iti fixeaza pretul si daca nu te descurici, normal ca o sa cauti un coleg cu care sa imparti suma. In Cluj var-miu sta in apartament cu 3 camere cu alti 2 colegi, cu 300-350 de euro.

Edited by duculeana, 30 October 2007 - 13:07.


#84
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
NENE ! NORMAL ca ma refeream la pretul per apartament !!!
desi pe caciula e mai rezonabil.
in bucuresti nu exista apartament cu 3 camere la < 500 de euro ! cu greu (mobilat)
doar 450-500 pe doua camere, cu greu !

dar 250 ? e hilar, e absurd, e bataie de joc, e imposibil intr-un cuvant

doamne maica domnului...

Edited by spare-me, 30 October 2007 - 13:11.


#85
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007

View PostEminovici, on Jul 12 2007, 18:19, said:

Trebuie să fii vreun fel de sinucigașă pentru a sta la cămin. Trebuie să ucizi în fiecare zi o parte din tine...
În gazdă e și mai rău dacă nu stai singură sau cu cineva iubit!!!! Căminul e pentru lesbiene!
adica si eu sunt lesbiana?... :w00t:

#86
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007

View Postfracture, on Aug 20 2007, 10:06, said:

si daca te mai acomodezi cu muzica la maxim la orice ora din zi si din noapte.
toata asta au o limita...cand se depaseste limita e bine sa ai un topor one handed la indemana ca mine :P

#87
robertmihaileanu

robertmihaileanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 27.08.2007

View Postspare-me, on Oct 30 2007, 13:10, said:

NENE ! NORMAL ca ma refeream la pretul per apartament !!!
desi pe caciula e mai rezonabil.
in bucuresti nu exista apartament cu 3 camere la < 500 de euro ! cu greu (mobilat)
doar 450-500 pe doua camere, cu greu !

dar 250 ? e hilar, e absurd, e bataie de joc, e imposibil intr-un cuvant

doamne maica domnului...
Eu dau 350 E. E mobilat. "Clasic", normal. :lol: Semidecomandat. Am un prieten care da 300. La Muncii-Lia Manoliu. Un coleg de munca da 250 pe la City Mall, pe acolo...e o piata, am uitat cum ii zice... trece 7 pe acolo.

#88
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pe 3 camere ?
luat acum cat timp ? de la proprietar ?

oricum in berceni e explicabil pana la un punct...

#89
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Eu as alege fara indoiala caminul, fiindca e mai ieftin si acolo inveti ce e viata, sa socializezi, sa respecti regulile grupului. Cu invatatul nu-i o problema, cine vrea sa-nvete o face si la lumina lampii si intre 4-5 sau mai multe persoane.
@spare-me: de ce te prinde mirarea referitor la preturile scazute care iata, inca se mai gasesc in capitala? Poate nu toti proprietarii traiesc de pe urma chiriei, si o fac ca pe un venit suplimentar, asa ca nu se mai uita la bani multi si prefera sa ofere sub pretul pietei. Asta nu inseamna ca sunt ciudati sau mai stiu eu cum.

#90
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu stiu cum e unde stai tu, dar pe planeta bucuresti nu se intampla "minuni" d-astea...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate