Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Caminul sau gazda?

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#55
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
[quote name='carmenb62' date='Aug 15 2007, 15:13' post='3236828']
fratilor, eu ce sanse am sa primesc camin fiind in anul I, la csrp, la universitatea bucuresti, facultatea de litere?
suntem numai 5 baieti la buget... va rog, invatati-ma ce sa fac sa prind camin.


Nu astepta loc de la facultate, du-te direct la rectorat (e la Fac de Drept) si acolo unul din prorector se ocupa de camine si ...ai sa vezi tu ca mai sunt altii ca tine. Asa faceam pe timpul meu (au trecut 4 ani de atunci) . Si viata la camin e cea mai tare :coolspeak:

#56
OnShop

OnShop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,289
  • Înscris: 07.03.2007
camin eu zis ca e mai super acolo colegi ... etc ... !

#57
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
La baieti e super fain daca te descurci sa-ti faci si prieteni.
La fete in schimb, e jale mare. N-am vazut in viata mea o camera de 4 fete sa se inteleaga toate la un loc. M-as bucura sa prindeti voi exceptiile totusi.
Va tineti pica una celeilalte, va certati, va mintiti, va barfiti etc. (Si le faceti capu mare cu toate astea la boyfriend`ul vostru, care n-are nici o vina cu ce se intampla, sau doar eu am ghinionul asta?  <_< ).

#58
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Cu siguranta nu la camin.
Daca vrei sa te aplatizezi si sa te uniformizezi (ca sa nu va spun ca exista riscul de ajunge un depravat/depravata) te duci la camin. Acolo o sa dai peste 3 colege de camera, doua curve si una retardata. Ca baiat poti sa dai peste 3 colegi dintre care 2 menlisti suparati unul din ei alcoolic iar cel de-al treilea va fi un drogat.
Mai bine cu chirie, liniste, intimitate, curatenie tot ce vrei.
Asta bineinteles daca vrei sa inveti ca daca ai alte ganduri   :rolleyes: poti sta linistita la camin.

Edited by fracture, 17 August 2007 - 14:35.


#59
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
of doamne fracture ce-ai putut sa spui! 75% dintre colegii mei de grupa care iau bursa stau la camin si nu este bursa sociala. in plus unul dintre ei a terminat cu 10. poti sa inveti in camin, daca vrei, poti sa faci ce vrei. nu stiu de unde ai auzit tu chestiile alea sau pe unde le-ai vazut dar nu sunt universal valabile. si eu stau la camin, n-am avut nicio restanta, am luat si bursa intr-un semestru si nu stau 24/7 cu ochii in carte. iar cu chirie nu m-as muta nici sa ma rogi.

#60
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View PostCea Care, on Aug 17 2007, 13:47, said:

of doamne fracture ce-ai putut sa spui! 75% dintre colegii mei de grupa care iau bursa stau la camin si nu este bursa sociala. in plus unul dintre ei a terminat cu 10. poti sa inveti in camin, daca vrei, poti sa faci ce vrei. nu stiu de unde ai auzit tu chestiile alea sau pe unde le-ai vazut dar nu sunt universal valabile. si eu stau la camin, n-am avut nicio restanta, am luat si bursa intr-un semestru si nu stau 24/7 cu ochii in carte. iar cu chirie nu m-as muta nici sa ma rogi.
E...stai ca nu e timpul trecut, ce an esti, la ce facultate, in ce oras si in ce camin stai? :rolleyes:

#61
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
nu prea cred ca are relevanta in ce camin stau. peste tot este cam la fel. si au am avut parte de 2 colege in primul an "de cosmar". dar a fost o experienta din care am invatat ceva. sunt studenta in buc si trec anul 2. nu conteaza ce camin e, insa nu e particular sau cum s-o numi.

#62
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View PostCea Care, on Aug 17 2007, 13:54, said:

nu prea cred ca are relevanta in ce camin stau. peste tot este cam la fel.
nu e chier la fel, in caminele teologilor e liniste si pace, poate ai nimerit fara sa stii intr-unul.

Quote

si au am avut parte de 2 colege in primul an "de cosmar"
Eu ce ti-am zis.

#63
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
nu am stat intr-un camin al celor de la teologie, am mai mentionat in topicul asta in ce camin am fost si la ce facultate sunt. intr-adevar nu m-am inteles bine cu 2 dintre colegele de camera, dar nu erau nici drogate si nici retardate, sau ce ai zis tu. pur si simplu au interpretat gresit anumite gesturi si le-a cam placut sa bage strambe. povestea e lunga si n-am de gand sa o expun aici. ideea e si cred ca am mai spus-o, caminul nu e pentru toata lumea, pdepinde de gusturi si daca te acomodezi sau nu cu traiul in comun.

#64
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Lasa-l sa traiasca avand impresia ca in camin sunt numai retardati si drogati

#65
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View PostCea Care, on Aug 17 2007, 14:50, said:

ideea e si cred ca am mai spus-o, caminul nu e pentru toata lumea, pdepinde de gusturi si daca te acomodezi sau nu cu traiul in comun.
si daca te mai acomodezi cu mizeria, cu sobolanii, cu muzica la maxim la orice ora din zi si din noapte.
A fi student inseamna a studia nu a face chefuri non stop si a merge in discoteca sau club in fiecare seara.

Nenea Zap said:

Lasa-l sa traiasca avand impresia ca in camin sunt numai retardati si drogati
Am zis eu ca sunt numai retardati si drogati? :huh: M-am referit doar la majoritate :)
Evident mai sunt si unii studenti care isi vad de treaba, dar acestia de obicei nu stau in camin.

#66
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006

View Postfracture, on Aug 20 2007, 11:06, said:

si daca te mai acomodezi cu mizeria, cu sobolanii, cu muzica la maxim la orice ora din zi si din noapte.
A fi student inseamna a studia nu a face chefuri non stop si a merge in discoteca sau club in fiecare seara.


in caminul in care am stat eu am avut baie in camera, era curat, n-am vazut un gandac in 9 luni de zile, de sobolani nici nu se mai pune problema. chefuri in timpul saptamanii sau muzica tare nu erau, doar in weekenduri. iar mersul in cluburi il privea pe fiecare. asta pentru ca acolo unde am stat se intra cu medii destul de mari, lasandu-i la o parte pe cei care stateau cu pile. evident nu in toate caminele este asa.

#67
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Cum ziceam, cred ca o fi vreun frustrat pe care nu l-au lasat parintii la camin si i-au bagat astea pe gat.
Ce spui tu acolo se intampla in anii 90 sau se mai intampla acum niste camine foarte slab dotate. Dar noi nu vorbeam de alea.

#68
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View PostCea Care, on Aug 20 2007, 09:07, said:

in caminul in care am stat eu am avut baie in camera, era curat, n-am vazut un gandac in 9 luni de zile, de sobolani nici nu se mai pune problema. chefuri in timpul saptamanii sau muzica tare nu erau, doar in weekenduri. iar mersul in cluburi il privea pe fiecare. asta pentru ca acolo unde am stat se intra cu medii destul de mari, lasandu-i la o parte pe cei care stateau cu pile. evident nu in toate caminele este asa.
Ma dau batut...imi place sa exagerez si nu cred 100% in ceea ce am spus mai sus. Ceva ceva este adevarat pentru anumite camine care oricat de renovate si aranjate ar fi tot au probleme (mizeria de afara si din camin, mizeria de la toalete, muzica data la maxim la orice ora).
La fel sta treaba si cu studentii. Marea majoritatea sunt ok, insa mai e si o minoritatea mica, undeva in jur de 10-20 % care este sub orice critica.
Si eu am stat in camin, 3 ani de zile si as mai fi stat pentru ca era un camin foarte fain. Mi-a parut rau cand a trebuit sa plec, insa acum pot spune ca am luat decizia fericita.
Fiecare lucru la timpul lui :)

#69
mada1988_1

mada1988_1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.08.2007
Buna! Sper sa nu fiu off-topic, dar as avea si eu nevoie de ajutor. Vreau sa fac doua facultati, am intrat la ambele la buget, dar camin nu pot primi decat de la cea pe care vreau sa o fac cu taxa (la cealalta taxa e de 3 ori mai mare :D ). Credeti ca daca fac la taxa pot primi camin (totusi la admitere am fost prima... :P ) ? E vorba de Universitatea Bucuresti. Ms mult anticipat!!!!!

Edited by Lucian_M, 29 October 2007 - 18:22.
Irc


#70
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostNenea Zap, on Aug 20 2007, 13:29, said:

Cum ziceam, cred ca o fi vreun frustrat pe care nu l-au lasat parintii la camin si i-au bagat astea pe gat.

Ei as , o fi vreun frustrat ce nu si-a permis sa stea in alta parte decat caminul :)

#71
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View Postmada1988_1, on Aug 28 2007, 19:25, said:

Buna! Sper sa nu fiu off-topic, dar as avea si eu nevoie de ajutor. Vreau sa fac doua facultati, am intrat la ambele la buget, dar camin nu pot primi decat de la cea pe care vreau sa o fac cu taxa (la cealalta taxa e de 3 ori mai mare :D ). Credeti ca dak fac la taxa pot primi camin (totusi la admitere am fost prima... :P ) ? E vorba de Universitatea Bucuresti. Ms mult anticipat!!!!!
Din cate stiu eu se poate dar o sa primesti prin Magurele sau in Poligrafie ceea ce nu e tocmai reconfortant.

AMDG said:

Ei as , o fi vreun frustrat ce nu si-a permis sa stea in alta parte decat caminul
Am stat 2 ani cu chirie (nu cu gazda) si 4 in camin. Stiu despre ce vorbesc. :)

#72
robertmihaileanu

robertmihaileanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 27.08.2007
Camin, in nicun caz. :) Eu lucrez, fac si facultatea, am si alte chestii de invatat... Sunt momente cand vreau pur si simplu sa fiu lasat in pace, sa mananc niste seminte uitandu-ma la stiri sau citind presa. Deja ma oboseste cliseul ala cu : esti student, distreaza-te la maxim! Si fiecare intelege prin distractie betie, nopti albe, timp pierdut etc.
Problema e ca chiriile sunt mari rau. :(

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate