Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Caminul sau gazda?

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#1
iulia89

iulia89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 22.04.2007
Mai am doar un an de facultate si ma indrept spre Cluj la facultate... ^_^ Nu stiu ce sa fac: sa-mi gasesc cumva loc la camin sau sa mai dau ceva bani in plus si sa stau la gazda?
   Nu stiu ce avantaje si dezavantaje sunt la amandoua...
   Cine are sfaturi/experienta etc. e binevenit sa-si spuna parerea :D  :D  :D

#2
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007
gazda..sa stai cu proprietarul in casa sau sa inchiriezi ceva? ca de stat cu proprietarul e nasol ( mai ales daca nimeresti vreo baba)..am auzit mii de povesti ( cam aiurea ce-i drept). daca itit permiti sa inchiriezi ceva e ok. in camin e fain ca viata sociala, distracite, dar poti sa ai nesansa sa nimeresti cu persoane naspa in camera. plus ca e mai greu cu invatatul prin camere in unele camine ( galagie, fiecare face ce vrea)

#3
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 18.03.2007
depinde cati bani ai.
la mine din anul 2 sau3 s-a dat ceva lege si am avut gratuit si la master caminul.
nici nu concepeam sa stau in chirie/gazda deoarece am profitat din plin de gratuitate.
sunt si sali de lectura prin camine, intreaba de ele intai unde te poti caza pe diverse medii obtinute.
am prieten care avea apartament al lui (parintii in alt oras) si a preferat caminul pana pe sfarsitul anului 4.

depinde si de tine cum vrei sa ai studentia.

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
probabil termini liceul :scratchchin: daca vrei sa-ti maninci nervii (sau cum zic aia care o sa te faca sa-ti maninci nervii, "daca vrei sa te distrezi") stai la camin. distractie curata, nu ala

#5
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 18.03.2007
daca esti singura fata la parinti si nu ai avut nici prieten si nici tendinte din liceu, si nu vrei sa vezi cum se bulanesc colegele de camera live si sa vina pretenul lor de la dus cu mandravela sculata pe sub prosop mergi fata in gazda/chirie!
daca poti cohabita si ai si tu intentii deschise de socializare si sa mergi cu trupa la cursuri si invatatul poate cu colegii (face bine uneori) stai in camin.

#6
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
camin, fara discutie.
Numai acolo inveti sa faci foamea impreuna cu colegii (pardon, colegele), sa dormi bustean cand se asculta muzica la maxim, sa imparti, sa ierti, sa comunici...
Ca sa nu mai spun ca prietenii pe care ti-i faci in camin sunt prieteni adevarati. Aia care impart cu tine painea cu mustar si "generalii" te inteleg altfel decat aia cu care te duci "in club".

#7
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005
La camin acolo e adevarata viata. Eu am fost dat afara dintr-un camin si am reusit sa gasesc loc in altul abia dupa 2 luni periada in care m-am plictisit ingrozitor.
Daca iti place distractia si nu esti vreo sclifosita du-te la camin. Oricum daca nu-ti place poti sa-ti gasesti gazda dupa.

#8
alexandra_hutton

alexandra_hutton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.06.2007

 iulia89, on Jul 12 2007, 17:00, said:

Mai am doar un an de facultate si ma indrept spre Cluj la facultate... ^_^ Nu stiu ce sa fac: sa-mi gasesc cumva loc la camin sau sa mai dau ceva bani in plus si sa stau la gazda?
   Nu stiu ce avantaje si dezavantaje sunt la amandoua...
   Cine are sfaturi/experienta etc. e binevenit sa-si spuna parerea :D  :D  :D

Gazda in nici un caz...am avut experiente foarte urate..nimica nu e bine cand esti la vreo gazda..plus ca spune una la inceput, alta pe parcurs.
Pe de alta parte..camin...io nici in camin nu as fi stat, nu vreau sa fiu off-topic dar analizand toate posibilitatile as opta pentru un apartament de 3-4 camere cu colege de apartament, fiecare cu o camera separata.Chirie adica.
Acuma tu timp inca mai ai, in Cluj usor ajungi si poti vizita caminele... :coolspeak:

#9
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 maradona13, on Jul 12 2007, 18:45, said:

La camin acolo e adevarata viata. Eu am fost dat afara dintr-un camin si am reusit sa gasesc loc in altul abia dupa 2 luni periada in care m-am plictisit ingrozitor.
Daca iti place distractia si nu esti vreo sclifosita du-te la camin. Oricum daca nu-ti place poti sa-ti gasesti gazda dupa.
depinde....eu stau la mine acasa dar majoritatea colegelor stau in camin, si imi mai fac veacul pe la ele prin timpul semestrului. Depinde si de ce oameni sunt. Adica...am colege care stau impreuna si nu se suporta. La modul ca nu vorbesc unele cu altele, "asta e hirtia mea igienica", "asta e sfertul meu de sertar"," asta e mouse-ul meu, ce ma intereseaza ca eu n-am calculator si al tau s-a stricat". :)
Doua s-au si batut pentru o umbrela. :)
Pe de alta parte, am si colege la care e petrecere tot timpul, la care intra si iese oricine din camera, super-fun ( mai ales la petreceri cind te trezesti cu baietii de la poli de vizavi care vin sa manince si sa bea moka, ca stiu deja ca acolo e usa deschisa...:lol:. si cind intrebi gazda " auzi, cine e tipul ala?" si-ti raspunde "habar n-am, nu-l cunosc" ).
Dar asa, per ansamblu, in U-uri e liniste....dar banuiesc ca viata de camin e aia cu cite 4/6 in camera, intr-o camera cit bucataria mea in care n-ai loc sa te misti n-ai loc sa te intinzi, n-ai loc sa respiri, cu baie la capatul culoarului si cantina in cel mai bun caz la parter. :) Daca esti mai...hmm..pasnic asa si studios din fire, daca n-ai si colegii la fel n-ai viata buna cu ei. In 2 luni maxim iti iei cimpii. Imi aduc aminte de var-miu cind a intrat la Poli, el baiat singur la parinti ( plin de fite, la el acasa nu misca nimeni in fata lui, nu intra nimei in camera lui, avea mincarea la dispozitie non-stop, nu punea mina nici pe un pahar sa-l mute de pe masa ) si a fost nevoit sa stea la camin....a venit dupa vreo citeva saptamini la maica-mea milog sa-l lasam si pe el sa stea la noi... :lol:
Pe de alta parte, in gazda....hm, am colege care stau si-n gazda, pe la mosi/babe, dar la majoritatea e ..naspa. Nu mai stiu cum sa plece de acolo. Pe una n-o lasa baba sa-si tina mincarea in frigider si-i facea scandal ca-i consuma apa si ca ea are apometre. Si-i mai si cotrobaia prin camera  cind nu era acasa. Alteia ii dadea baba telefon maica-sii sa-i zica ba ca a venit tirziu azi-noapte, ba cine a venit pe la ea, ba ca s-a trezit la nu-stiu-ce ora si nu s-a dus la facultate...bine, poti sa gasesti si oameni ok, da' eu n-as sta cu cineva, sa ma "spioneze" tot timpul, sau sa ma simt cumva...constrinsa.

Edited by rox, 12 July 2007 - 18:11.


#10
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Trebuie să fii vreun fel de sinucigașă pentru a sta la cămin. Trebuie să ucizi în fiecare zi o parte din tine...
În gazdă e și mai rău dacă nu stai singură sau cu cineva iubit!!!! Căminul e pentru lesbiene!

#11
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 Eminovici, on Jul 12 2007, 19:19, said:

Trebuie să fii vreun fel de sinucigașă pentru a sta la cămin. Trebuie să ucizi în fiecare zi o parte din tine...
În gazdă e și mai rău dacă nu stai singură sau cu cineva iubit!!!! Căminul e pentru lesbiene!
atunci sa stam cu totii sub un pod, daca acolo nu, acolo nu...
Caminul e pentru aia care nu au unde sa stea in alta parte. Ca printre aia sunt si lesbiene, e alta poveste. Pina la urma si ele sunt oameni

#12
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 18.03.2007
colegii de facultate si mai ales cei din camin (nu sunt numai colegii tai de an) sunt cei care te invata bine sau rau cum sa te descurci, ce sa inveti, unde si de ce.
iti dezvolti rabdarea si intelegerea.
peste ani o sa descoperi la locul de munca faptul ca deja cunosti multi oameni doar ca au fost cu tine in camin sau mai ales i-ai cunoscut pe la nu stiu ce chefuri sau alte activitati (spalat pe dinti in baia comuna, spart seminte in fata caminului pe banca, la coada la cazare sau ca ai luat 11 usi la rand pentru un cablu sau ciocan.

#13
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005

 rox, on Jul 12 2007, 19:09, said:

depinde....eu stau la mine acasa dar majoritatea colegelor stau in camin, si imi mai fac veacul pe la ele prin timpul semestrului. Depinde si de ce oameni sunt. Adica...am colege care stau impreuna si nu se suporta. La modul ca nu vorbesc unele cu altele, "asta e hirtia mea igienica", "asta e sfertul meu de sertar"," asta e mouse-ul meu, ce ma intereseaza ca eu n-am calculator si al tau s-a stricat". :)
Doua s-au si batut pentru o umbrela. :)
Adevarul ca fetele sunt mai rele si mai posesive :P
Dar sa stii ca si ele se pot schimba. Este ca prietenele astea ale tale nu au prieten? de asta sunt stresate ca nu are cine sa le ****. De obicei sunt geloase pe colega de camera ca are prieten si le enerveaza ca vine cu el si mai ramane si peste noapte :rolleyes:
Si eu am avut colege din astea care se purtau urat unele cu altele dar motivul real era cel de mai sus. Cand problema se rezolva erau cele mai bune prietene :D

#14
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Sunt de acord cu cei de dinaintea mea care au spus ca depinde de fiecare persoana in parte. Dar mai depinde si de norocul pe care il ai la repartizarea in camin, atunci cand ti se trag la sorti colegele de camera :) Pentru ca, mai presus de conditiile mai bune sau mai proaste pe care le poti intalni in caminul in care vei ajunge, conteaza persoanele cu care vei imparti timp de cel putin un an acea camera. Am stat si eu in camin, in fiecare an am avut alti colegi, cu unii m-am inteles mai bine, cu altii mai putin bine. Daca esti o persoana altruista, sociabila, care stie sa faca si compromisuri atunci cand situatia o cere, atunci cu siguranta iti va placea in camin. Pentru ca, asa cum se spune, numai acolo vei afla ce inseamna ca adevarat viata de student! (sa nu se supere acum pe mine cei care stau in gazda sau care fac facultatea in localitatea natala)

Pe de alta parte, daca esti o fata care sta toata ziua cu nasul in carti, foarte serioasa, cuminte, timida, atunci poate caminul nu e de tine. Daca nu-ti place prea mult sa imparti lucrurile (si mancarea :) ) cu altii, daca nu poti sa dormi in camera decat cu lumina stinsa si in liniste deplina, daca ti-e frica de gandaci si paianjeni, atunci probabil mai bine te-ai orienta spre o gazda. Desi, ca si altii care au scris pe acest topic inaintea mea, am stat si eu in gazda si.. n-am ramas cu o impresie prea placuta.

Ca si concluzie, iti recomand totusi sa te orientezi spre camin, sunt convins ca aproape oricine se poate adapta la conditiile de acolo. Pana la urma, dintre doua rele, important e sa-l alegi pe cel mai mic :D

Edited by Jacques, 12 July 2007 - 18:38.


#15
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 maradona13, on Jul 12 2007, 19:33, said:

Adevarul ca fetele sunt mai rele si mai posesive :P
Dar sa stii ca si ele se pot schimba. Este ca prietenele astea ale tale nu au prieten? de asta sunt stresate ca nu are cine sa le ****. De obicei sunt geloase pe colega de camera ca are prieten si le enerveaza ca vine cu el si mai ramane si peste noapte :rolleyes:
Si eu am avut colege din astea care se purtau urat unele cu altele dar motivul real era cel de mai sus. Cand problema se rezolva erau cele mai bune prietene :D
nope, chiar au toate trei prieten. una e in anul 5 si alealalte doua sunt colegele mele , si inainte sa stea impreuna se intelegeau super. Bine, si acuma se inteleg cind nu se cearta .:P N-au nimic una cu prietenul celeilalte, cind vin aia p-acolo se poarta chiar normal. Certurile sunt mereu pe chestii gen " iar n-ai spalat vasele, eu nu le spal", " mai da si tu cu matura ca numai eu dau", "iar ai scrumat pe covor", " ai mizgalit perna cu carioca"....numai timpenii, da' au amindoua gura mare si sa vezi scandal, de la astea neimportante se iau si ajung la paruiala

#16
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 Jacques, on Jul 12 2007, 19:36, said:

1.daca nu poti sa dormi in camera decat cu lumina stinsa si in liniste deplina,
2.daca ti-e frica de gandaci si paianjeni
1. mi-am adus aminte de o faza, o colega avea acvariu si celelate i-au omorit pestii ( i-au turnat bere tuborg in acvariu :lol:) ca " le enerva lumina ca nu pot sa doarma noaptea" ( am dormit si eu acolo si chiar NU era deranjanta, da'...)
2. ah ce lupte am dat intr-o noapte....:)

Edited by rox, 12 July 2007 - 19:03.


#17
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Ca veni vorba, are careva vreo camera libera prin vreo gazda pe undeva ?
Nu sunt dispus sa stau la camin, vezi mai sus argumentele, nu ca as avea acvariu  :coolspeak: .
Ce mai eram pe jos pe burta de ras daca vedeam faza cu acvariu si cu berea  :naughty:

#18
iulia89

iulia89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 22.04.2007
Baiul cel mai mare e ca locurile la camin sunt mult prea putine...si nu intra decat cei cu medii bune sau "privilegiati". Eu nu cred ca am vreo sansa( decat poate daca intru la buget)  :o  
Oricum poate ca pt. mine ar fi mai bine sa inchiriez un mic apartament...poate si pt. ca sunt linistita, urasc dezordinea, vreau sa am parte de intimitate...
Daca as reusi sa intru la camin...sunt sigura ca ar fii distractiv...dar ce e mult strica  
  Deh, trebuie sa ma gandesc bine :scratchchin:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate