Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Caminul sau gazda?

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#109
adrianne_Dru

adrianne_Dru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.01.2008
nu...amazingly, distractia nu e singurul meu scop in viata. si probabil ca nu ai citit, dar parintii mei nu sunt multi-milionari, ca sa am ce bani sa cheltuiesc:P altfel le-as cere direct sa-mi plateasca chirie intr-o garsoniera(normal ca si mie mi-ar conveni sa am propria baie, sa fac ce vreau, cand vreau). Dar daca tot nu se poate, si daca ma atrage ideea de camin...cel putin pt o perioada...de ce sa nu incerc? Intr-adevar...probabil toti simt la un moment dat dorinta sa doarma cat vor...sa poata sa invete cand vor...dar asta tine si de adaptare. Si de cum te descurci:P Se gaseste vreun prieten mai linistit care locuieste intr-un apartament, si care te lasa sa inveti intr-un colt, acolo:P Oricum, chiar daca se va intampla sa fiu dezamagita, macar stiu ca am incercat, nu?

Si pana la urma, la ce concluzii ati ajuns, in urma discutiilor? camin sau gazda/chirie ? :)

#110
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006

View Postadrianne_Dru, on Jan 15 2008, 17:37, said:

Si pana la urma, la ce concluzii ati ajuns, in urma discutiilor? camin sau gazda/chirie ? :)


pai cred ca 90% din cei ce au postat aici nu stau la camin  :P
la ce concluzie am ajuns noi...si mie mi se pare amazing  de ce mai intrebi daca zici ca nu iti permiti o chirie...daca nu ai alta alternativa stai la camin evident...intre timp iti cauti un job part-time(care ar acoperi macar jumate de chirie) si vezi daca rezisti la camin si in timp gasesti o prietena/prieten si va mutati impreuna la o garsoniera ceva

Edited by justasking, 16 January 2008 - 10:50.


#111
adrianne_Dru

adrianne_Dru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.01.2008
da..probabil ca nu m-am exprimat eu cum trebuie....dar am postat mai mult ca sa aflu daca am sanse la camin. Stiam ca cei de anul 1, de la universitate, nu prea au asigurat camin....decat daca au noroc. Ma rog, am precizat ca sunt putin off topic..sorry.

#112
deena01

deena01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.08.2007

View Postjustasking, on Jan 15 2008, 11:54, said:

:) hehe entuziasmul unui om care vine in bucuresti la facultate...can't beat that...DAR acest entuziasm o sa iti treaca foooartteeee repede si nu o sa stii cum sa pleci mai repede gazda/chirie oriunde :P ...tot aud cliseul asta..viata de camin...ete fas...viata de camin e un chin pentru orice om care are pretentii de om civilizat; daca singurul tau scop in viata este sa te distrezi la maxim, sa dormi in discoteci si sa toci banii parintilor da...atunci caminul poate fi o optiune..dar si asa...nu e tocmai cea mai buna B)

over and out

mai, nu mai speria copilu'  !!!! :angry2:
adrianne_Dru, nu e asa rau la camin.
eu stau la camin si nu pentru ca venisem cu gandul sa ma distrez la maxim, sa dorm in discoteci si nici sa tocesc banii parintilor. am putut invata. anul trecut am stat intr-un camin cu baie la comun si nu am patit nimic.  
SO, nu mai generaliza, pt ca nu peste tot e la fel !  
si parca toti ne incepem viata de student plini de entuziasm, remember ?! :)


View Postadrianne_Dru, on Jan 15 2008, 17:37, said:

nu...amazingly, distractia nu e singurul meu scop in viata. si probabil ca nu ai citit, dar parintii mei nu sunt multi-milionari, ca sa am ce bani sa cheltuiesc:P altfel le-as cere direct sa-mi plateasca chirie intr-o garsoniera(normal ca si mie mi-ar conveni sa am propria baie, sa fac ce vreau, cand vreau). Dar daca tot nu se poate, si daca ma atrage ideea de camin...cel putin pt o perioada...de ce sa nu incerc? Intr-adevar...probabil toti simt la un moment dat dorinta sa doarma cat vor...sa poata sa invete cand vor...dar asta tine si de adaptare. Si de cum te descurci:P Se gaseste vreun prieten mai linistit care locuieste intr-un apartament, si care te lasa sa inveti intr-un colt, acolo:P Oricum, chiar daca se va intampla sa fiu dezamagita, macar stiu ca am incercat, nu?

Si pana la urma, la ce concluzii ati ajuns, in urma discutiilor? camin sau gazda/chirie ? :)

chiar merita sa incerci !
nu te lua dupa tot ce s-a scris pe aici. :P

#113
adrianne_Dru

adrianne_Dru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.01.2008
thx:) i appreciate it. sunt de acord cu ce ai zis, si sper sa fie la fel si pt mine...

#114
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006

View Postdeena01, on Jan 16 2008, 22:30, said:

mai, nu mai speria copilu'  !!!! :angry2:
adrianne_Dru, nu e asa rau la camin.
eu stau la camin si nu pentru ca venisem cu gandul sa ma distrez la maxim, sa dorm in discoteci si nici sa tocesc banii parintilor. am putut invata. anul trecut am stat intr-un camin cu baie la comun si nu am patit nimic.  
SO, nu mai generaliza, pt ca nu peste tot e la fel !  
si parca toti ne incepem viata de student plini de entuziasm, remember ?! :)




chiar merita sa incerci !
nu te lua dupa tot ce s-a scris pe aici. :P


Nu am zis ca nu pot fi si exceptii dar in 90% din cazuri e cum am zis eu sau spare-me ; daca tie iti bine acolo...well am intalnit si romani fericiti  :D ,mai degraba TU nu generaliza situatia ta

ps: acum chiar nu am chef sa imi pun pe cap studentii care stau prin camine...din partea mea sper sa va fie bine la toti B)

#115
deena01

deena01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.08.2007

View Postjustasking, on Jan 16 2008, 23:16, said:

Nu am zis ca nu pot fi si exceptii dar in 90% din cazuri e cum am zis eu sau spare-me ; daca tie iti bine acolo...well am intalnit si romani fericiti  :D ,mai degraba TU nu generaliza situatia ta

eu NU generalizez nimic.
poate vei fi uimit, dar procentul e mult mai mic. :P

#116
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
In camin, totul depinde de ce colegi de camera o sa ai .

#117
tiasmeea

tiasmeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.01.2008
salut,

Am citit mesajele voastre, si eu sunt de acord sa stau in chiriem in iasi (dau la anul asat la fac acolo). Asi vrea sa stiu cat mai ajunge o chirie in iasi, mai ales in zona univ asachi. Imi cer scuze ptr offtopic si mc anticipat ptr info.

#118
alex_nitz_87

alex_nitz_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.04.2007
Eu sunt la Electronica si Telecom, la Poli in Buc.E al doilea meu an la camin in aceeasi camera :).Stau in caminul mic de la Leu si nu am nici o problema (nici nu am avut).Am refuzat camera de trei persoane in Leu A, complet renovata cu baie in camera in favoarea camerei in care stau acum care este de 2 persoane si nu are baie in camera.Mi se pare mai lejer sa stam 2 intr-um camin mai linistit.
In nici un caz nu as sta la apartament sau garsoniera.Aici am tot ce imi trebuie plus ca am facultatea peste alee si nu mai pierd atata timp pe drum.Am colegi care fac cate 2 ore dus-intors de acasa la facultate.Mi se pare foarte mult.
Deci votez pentru camin!

#119
kingdom

kingdom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.08.2007
Spare-ma, inca un norocos care a intalnit rarisima oferta de 300E/3 camere, luat din septembrie '07, partial mobilat; sa-nnebunesti nu alta, nu? :lol:
Optez pt chirie.

#120
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
in primul rand pe mine ma doare direct, da' direct in cot !
pentru ca nu numai ca sunt din buc, dar familia are mai multe locatii si case si ap. si chiar ma lasa rece.
motivul pentru care nu-mi vine sa cred, dupa cum am mai mentionat, este pentru ca am doua rude cu agentii imobiliare si stiu f. bine preturile inchirierilor din bucuresti si in zone de lux si in zone obisnuite.

iar 300 de euro , semi-mobilat, pe 3 camere nu poate sa fie decat intr-o zona execrabila, direct de la proprietar, fara imbunatatiri, finisaje, etc.

fapt care in niciun caz nu ma face pe mine sa-nnebunesc ci pe ala care da o caruta de bani pe o porcarie, cam cat de un om pe o garsoniera dar mai in centru, mobilata, finisaje lux chiar, pe la 300-400 de euro

important e ca tu esti fericit nu ?..bravo !

#121
kingdom

kingdom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.08.2007
Stimate domn, ideea postului meu nu a fost nicidecum "Cat de norocos sunt eu" sau "Vreau sa te lovesc pe tine" :huh:  Sintagma pe care am folosit-o cu "sa-nnebunesti" nu se referea la o innebunire reala a ta, nu la cat de mult iti pasa tie de ce se intampla sau la cum te afecteaza ce scriu eu. Ceea ce am scris eu a fost rezultatul citirii posturilor tale anterioare, in care erai exagerat de mirat ca mai exista astfel de preturi in Bucuresti si m-am exprimat astfel pentru ca deja eram a nu stiu cata persoana care a intalnit o astfel de oferta.

Ma corectez acum, apartamentul este aproape complet mobilat, ba chiar si utilat (acum intervine "partial"), intr-adevar fara imbunatatiri, dar finisat (ce naiba! :o ), iar zona nu este execrabila.

Important e ca tu ai rude cu agentii imobiliare in Bucuresti, iar familia are mai multe case si apartamente? Bravo :peacefingers:

#122
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da, argumentul ala e important in a-ti arata cat de putin imi pasa.
si mai e important ca sa-mi dau seama ca minti. uita-te in orice ziar, in orice site de imobiliare sa vezi ca si garsoniere, mobilate si utilate gasesti rar la 300 de euro, d-apoi 3 camere in zona buna, mobilat, utilat si finisat !

termina cu prostiile astea ca oricum niciun om sanatos la cap nu te crede, si de altfel putin pasa cuiva, inclusiv mie, daca minti sau nu.

#123
kingdom

kingdom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.08.2007
Domnule, nu vrei sa ma crezi, treaba ta. Stiu ca pare ireal, dar n-ar avea niciun rost sa ma apuc de aruncat minciuni pe-un forum doar de dragul de a ma vede postand...
Vezi ca te contrazici: mai intai zici ca nu-ti pasa, apoi zici ca mint, iar din nou, mentionarea faptului ca nu-i pasa nimanui ca mint sau nu, denota tocmai ca iti pasa -_-  Sau cel putin dai atentie suficienta incat sa vizualizezi o situatie cu anumite date ale problemei si sa-i mai verifici si credibilitatea. Eu am incheiat subiectul, multumesc.

#124
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
la fel cum pe pamantul asta se gasesc mame la 5 sau 6 ani, persoane care traiesc 110-120 de ani, femei cu penis si barbati cu ciclu, etc, se mai gasesc si exceptii de la media pietei...
asta nu inseamna ca ma doare pe mine de banii tai, viata tau sau casa ta.
spun doar ca eu cunosc piata si stiu ca ce spui tu e imposibil, dar mai sunt si exceptii care intaresc regula...daca ai nimerit in circumstante deosebite, timpul potrivit, locul potrivit, asa o fi...bravo tie...

#125
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postkingdom, on Feb 14 2008, 16:17, said:

Domnule, nu vrei sa ma crezi, treaba ta. Stiu ca pare ireal, dar n-ar avea niciun rost sa ma apuc de aruncat minciuni pe-un forum doar de dragul de a ma vede postand...

Eu nu cred ca e minciuna. Sint multe situatii in care anumite lucruri se vind sub pretul pietei, uneori cu mult. Aceeasi masina second hand de ex  poti sa o iei intr-o gama de pret de mai mult de 4:1, doar pt ca intr-un caz a fost dusa la spalat si "aranjata" si in alt caz sta nespalata si cu cauciucurile desumflate (desi merge la fel de bine). Si asta nu inseamna ca vinzatorul e plin de bani, exista si alte motive. La fel si cu apartamentele. Sint oameni care nu vor sa se umple de bani din treaba asta, care nu modifica chiriile multi ani, care inchiriaza mai ieftin la studenti, altii care sint clueless despre preturi, sau care considera ca e incorect sa ceara pretul respectiv avind in vedere salariul mediu, in unele cazuri rare te lasa sa stai si pe gratis daca ai grija de el si ii platesti intretinerea (cunosc cazul unei femei in virsta plecata in strainatate, care asa a facut cu apartamentul ei)...

Din pacate, unii oameni in Romania sint atit de ahtiati dupa bani incit nici nu realizeaza ca alti oameni pot gindi cu totul altfel... daramite sa gindeasca EI altfel !

Bineinteles, ca sa prinzi asa ceva iti trebuie noroc...

#126
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da, si mai ales, pe langa noroc, trebuie sa prinzi "din gura in gura" direct de la un proprietar...
pentru ca prin agentie nu visezi asa pret la 3 camere

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate