Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Vine Isus!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
207 replies to this topic

#127
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
titlul sutrei de față e outdated. Trebuie scris „Iisus vine”.. aș mai pune un cuvințel lângă cele 2 dar o să provoc spasme celor care vor citi..

A-L aștepta pe Dumnezeu înseamnă, chiar prin aceasta și deja de pe acum, a ne bucura de El. Oamenii au știut să răstignească Cuvântul. Ce fac cu Tăcerea lui Dumnezeu? Tăcerea lui Dumnezeu e, înainte de toate, o tăcere a Iubirii. In tăcerea cea mai transcendentă, cea mai completă a lui Dumnezeu, mereu prezent e Cuvântul, și un Cuvânt care nu numai se aude, ci și luminează, și vrea să lumi­neze pe oricine a venit în această lume.

Vom fi judecați, înainte de toate, după ceea ce am făcut cu tăcerile lui Dumnezeu.

Edited by shapeshifter, 14 January 2008 - 23:30.


#128
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Nu vom fi niciodată nici judecați, nici condamnați, decât de Iubire, în numele Iubirii și pe temeiul iubirii noastre.

#129
MortCopt

MortCopt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.12.2007

 shapeshifter, on Jan 15 2008, 00:42, said:

Nu vom fi niciodată nici judecați, nici condamnați, decât de Iubire, în numele Iubirii și pe temeiul iubirii noastre.
Serios? O fi artistic, superfilosofic și aproape manelist ce zici tu, dar temei nu prea are. Și cu cei care iubesc răul și-l practică cu toată ființa lor ce se va întâmpla. Vor fi judecați tot după iubire?... Pute a câine ud...

#130
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006

Quote

Vom fi judecați, înainte de toate, după ceea ce am făcut cu tăcerile lui Dumnezeu.  

Mda, asta e pentru că, în materie de miracolul/misterul înconjurător, bărbații iudeo-crestini, de regulă egofilitici și hyper-macho-picho, nu prea știe ca să tacă. Păi da cum alftel, dacă Dumnezeu însuși i-a ales primii beneficiari ai Canaanului Cosmic, dintre toate ființele, chiar cu chip de om ? -_-
Și dacă amvonul și toiagul episcopal au înlocuit oniric, demult, funcțiile erectile imposibil de compensat altfel în afara discursului psihotico-represiv ?

...

De aia pt ei Dumnezeu e mai degrabă Logos-Cuvânt decat Tăcere, Iisus mai degrabă a Predicat decât a Iubit, iar Biserica mai degrabă edictează și blestemă decât ascultă, iartă și îmbrățișează.

De asta, pentru prelații ăștia sifilitico-răzbunători, Maria Magdalena va ramâne mai degrabă o curvă păcătoasă salvată de la gheenă și scrâșnirea dinților, decât o femeie care nu-și afla locul și înțelegerea nicăieri, pentru că inima ei era mai mult decât puteau tolera niște clerici psihotici despotici și libidinoși.

...

PS - @shape, măcar pt fraza aia, și tot ai merita să-ți șteargă măcar 50% din warn :bigwhitegrin: -_-.

Edited by sexterminator, 15 January 2008 - 01:37.


#131
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
----------
Nu vom fi niciodată nici judecați, nici condamnați, decât de Iubire, în numele Iubirii și pe temeiul iubirii noastre.
----------

 MortCopt, on Jan 15 2008, 00:55, said:

Serios? O fi artistic, superfilosofic și aproape manelist ce zici tu, dar temei nu prea are. Și cu cei care iubesc răul și-l practică cu toată ființa lor ce se va întâmpla. Vor fi judecați tot după iubire?... Pute a câine ud...
decât de Iubire, în numele Iubirii și pe temeiul iubirii noastre.
cei care iubesc răul și-l practică vor fi judecați da după iubirea lor care este o formă de iubire divină întoarsă spre sine, adică iubire de sine și lume.. de aia ziceam că guvernatorul iadurilor e tot Dumnezeu..

Edited by shapeshifter, 16 January 2008 - 19:18.


#132
Nosmas

Nosmas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.12.2007
Dj_Blizzard  ,Dumnezeu nu se lasa batjocorit dupa cum cred unii!
De la afirmatia clara ca Isus vine s-a ajuns la intrebarea venirii Lui ,apoi la existenta Lui etc.Am gresit eu oare ? nu sunt pe un forum de crestini? Un vocabular de cartier cu o viata mizera de asemenea de cartier isi permite sa vb la adresa Printului universului ca si cum ar fi unul din grupul din discoteca care a incercat pentru a 5 oara sa se mai drogheze o data .Spun aceasta nu ca si cum Dumnezeu ar avea nevoie ca cineva sa-l apere ci pentru ca efectiv nu am mai putut sa tac.Va sfatuiesc sa luati Scriptura si sa o studiati si sa vedeti ca acel Isus va veni ,El nu a mintit niciodata si nici nu a dezamagit niciodata pe nimeni.Iata ,Eu vin curand!
Evreul noului testament!

#133
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 MortCopt, on Jan 15 2008, 00:55, said:

Serios? O fi artistic, superfilosofic și aproape manelist ce zici tu, dar temei nu prea are. Și cu cei care iubesc răul și-l practică cu toată ființa lor ce se va întâmpla. Vor fi judecați tot după iubire?... Pute a câine ud...


       Lupul care prinde mielul si-l sfasie ca sa se hraneasca el si familia lui, primeste premiul cel mare, adica Viata, adica pe Hristos, caci a implinit o lege a firii lui: sa manance mieii prosti si care nu stau sub paza ciobanului lor! Drept este ca uneori chiar ciobanul este cel prost care lasa lupul sa intre in turma si sa i-o faca vraiste, caci el este prea fricos sau beat.
      Mielul care stie sa stea in mijlocul turmei si sa se tina de fusta masii, ba chiar sa suga la doua oi, primeste tot premiul cel mare, adica Viata, adica pe Hristos, si ajunge la urma berbec cu coarne mari de care se poate teme chiar si un lup.
      In schimb, lupul care mananca iarba slabeste si moare de foame, iar oaia care se duce sa se infrunte cu lupul vrand sa manance carne, sfarseste a fi mancata de lupi, si ambii ajung in Locuinta Mortilor!
      Morala: daca esti rau, practica raul, daca esti bun, practica binele, dar niciodata invers, iar tu nu mai imparti lumea in buni si rai ca nu dai dovada de intelepciune!

#134
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 Nosmas, on Jan 24 2008, 23:58, said:

Dj_Blizzard  ,Dumnezeu nu se lasa batjocorit dupa cum cred unii!
De la afirmatia clara ca Isus vine s-a ajuns la intrebarea venirii Lui ,apoi la existenta Lui etc.Am gresit eu oare ? nu sunt pe un forum de crestini? Un vocabular de cartier cu o viata mizera de asemenea de cartier isi permite sa vb la adresa Printului universului ca si cum ar fi unul din grupul din discoteca care a incercat pentru a 5 oara sa se mai drogheze o data .Spun aceasta nu ca si cum Dumnezeu ar avea nevoie ca cineva sa-l apere ci pentru ca efectiv nu am mai putut sa tac.Va sfatuiesc sa luati Scriptura si sa o studiati si sa vedeti ca acel Isus va veni ,El nu a mintit niciodata si nici nu a dezamagit niciodata pe nimeni.Iata ,Eu vin curand!
Evreul noului testament!

       Doua mii de ani ti se pare curand?!

       Si apropo de Biblie, din ea reiese ca acel Hristos a venit de mult si si-a rapit alesii la cer!

#135
Ruben121

Ruben121

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2008

 tudorel666, on Feb 4 2008, 01:02, said:

Doua mii de ani ti se pare curand?!

       Si apropo de Biblie, din ea reiese ca acel Hristos a venit de mult si si-a rapit alesii la cer!
I a rapit dar nu pe toti,
Apocalipsa 6:10 Ei strigau cu glas tare, și ziceau: "Până când, Stăpâne, Tu, care ești sfânt și adevărat, zăbovești să judeci și să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?"
Apocalips 6:11 Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă, și li s-a spus să se mai odihnească puțină vreme, până se va împlini numărul tovarășilor lor de slujbă și al fraților lor, care aveau să fie omorâți ca și ei.
Cand numarul va fi complect atunci va avea loc razbunarea.
1 Tesaloniceni 4:16 Căci însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, și întâi vor învia cei morți în Hristos.
1 Tesaloniceni 4:17 Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul.
Clipa mortii lor va fi clipa rapirii lor:
1 Corinteni 15:51 Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toți, dar toți vom fi schimbați,

#136
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Ruben121, on Jun 1 2008, 18:30, said:

I a rapit dar nu pe toti,
Apocalipsa 6:10 Ei strigau cu glas tare, și ziceau: "Până când, Stăpâne, Tu, care ești sfânt și adevărat, zăbovești să judeci și să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?"
Apocalips 6:11 Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă, și li s-a spus să se mai odihnească puțină vreme, până se va împlini numărul tovarășilor lor de slujbă și al fraților lor, care aveau să fie omorâți ca și ei.
Cand numarul va fi complect atunci va avea loc razbunarea.
1 Tesaloniceni 4:16 Căci însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, și întâi vor învia cei morți în Hristos.
1 Tesaloniceni 4:17 Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul.
Clipa mortii lor va fi clipa rapirii lor:
1 Corinteni 15:51 Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toți, dar toți vom fi schimbați,
poate ne arăți și nouă, celor care verifică cu Scriptura orice declarație care este suspectă a fi mincinoasă, unde este data răpirii celor credincioși, dacă tot afirmi că s-a și întâmplat. :D  :lol:
Asta nu înseamnă să ne vâri pe gât poveste de prost gust a unor americani omorâți în ”turnul de veghe” în 1914, pt că nu vine din Scriptură, e o scamatorie mincinoasă care o spuneți celor care nu vă verifică cu Scriptura......... :D  :coolspeak:

#137
Ruben121

Ruben121

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2008

 zexelica, on Jun 1 2008, 22:20, said:

poate ne arăți și nouă, celor care verifică cu Scriptura orice declarație care este suspectă a fi mincinoasă, unde este data răpirii celor credincioși, dacă tot afirmi că s-a și întâmplat. :D  :lol:
Asta nu înseamnă să ne vâri pe gât poveste de prost gust a unor americani omorâți în ”turnul de veghe” în 1914, pt că nu vine din Scriptură, e o scamatorie mincinoasă care o spuneți celor care nu vă verifică cu Scriptura......... :D  :coolspeak:

AICI ESTE ACEA  šPOVESTEš  ,  CITESTE O  CERCETEAZA LA LUMINA BIBLIEI APOI SPUNE-MI DACA E ADEVARATA SA VEDEM CINE MINTE  


IEHOVA DUMNEZEU dispune de timp nelimitat, totuși ,pentru realizarea scopurilor Sale, El planifică timpul și atunci când el expiră ,acționează eficient pentru realizarea acestor scopuri.
Exod 12:40,41 (Șederea copiilor lui Israel în Egipt a fost de patru sute treizeci de ani. Și după patru sute treizeci de ani, chiar în  ziua aceea, toate oștile Domnului au ieșit din țara Egiptului.) Galateni 4:4,5 (Dar când a venit implinirea, Dumnezeu a trimis pe Fiul Său, născut din femeie, născut sub Lege,ca să răscumpere pe cei ce erau sub Lege, ca să căpătăm înfierea).
Biblia,Cuvântul inspirat al lui Dumnezeu,conține multe profeții,care sunt de fapt o istorie anticipată(scrisă înainte ca să aibă loc evenimentul) cu privire la unele evenimente de importanță deosebită de privesc pe om. Ele exprimă scopul lui IEHOVA DUMNEZEU în mod anticipat și nu pot fi înțelese înainte de a se împlini sau,în mod excepțional,în cursul împlinirii lor. Daniel 8:26 (Iar vedenia cu serile și diminețile, de care a fost vorba, este adevărată. Tu, pecetluiește vedenia aceasta, căci este cu privire la niște vremuri îndepărtate).  Daniel 12:4 (Tu, însă, Daniele, ține ascunse aceste cuvinte, și pecetluiește cartea, până la vremea sfârșitului.... Atunci mulți o vor citi, și cunoștința va crește).
Principalul instrument în realizarea scopurilor Sale cu privire la om este Fiul Său întâi născut,care a devenit omul Isus Christos.
Prima Sa prezență,ca omul perfect Isus,cât și a doua prezență,când trebuia să ia dreptul de domnie peste pământ,au constituit obiectul unor profeții de maximă importanță,consemnate în Biblie. Trebuia să sosească timpul ca acestea să fie înțelese în mod clar și acest timp este sosit. Daniel 12:4,10 (Tu, însă, Daniele, ține ascunse aceste cuvinte, și pecetluiește cartea, până la vremea sfârșitului....  Mulți vor fi curățiți, albiți și lămuriți; cei răi vor face răul, și nici unul din cei răi nu va înțelege, dar cei pricepuți vor înțelege.)
Vom analiza aici aceste două profeții cu toate dovezile împlinirii lor,deoarece în ultimul timp tot mai multe voci se ridică ca să conteste exactitatea împlinirii lor. Studiul care urmează aduce dovezile biblice și istorice care marchează cu claritate împlinirea acestor profeții,dar ia în considerare și opiniile contestatarilor și le combate,folosind toate instrucțiunile conținute în manualul „Ajutor teocratic pentru vestitorii împărăției”,Lecțiile 51-54,subtitlul „Argumentarea”.
Întrucât studiul implică cunoașterea aprofundată atât a istoriei biblice,cât și a istoriei profane(lumești),este necesar ca,în orice discuție ce o avem cu oricine are o altă opinie,să stabilim un principiu pe baza căruia să purtăm toată discuția.
Acest principiu este absolut necesar și constă sau poate fi exprimat printr-o întrebare logică: Dacă istoria lumească se contrazice cu istoria biblică,pe care o luăm în considerare? Mulți recunosc că istoria biblică este mai credibilă,deoarece,este consemnată deseori de martori oculari(care au văzut cu ochii lor evenimentele consemnate) și în plus contează mult faptul că este scrisă sub inspirație divină. 2Petru 1:19-21 (Și avem cuvântul proorociei făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă și va răsări luceafărul de dimineață în inimile voastre. Fiindcă mai întâi de toate, să știți că nici o proorocie din Scriptură nu se tîlcuiește singură. Căci nici o proorocie n-a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, mânați de Duhul Sfânt).  2Timotei 3:15,16 (din pruncie cunoști Sfintele Scripturi, care pot să-ți dea înțelepciunea care duce la mântuire, prin credința în Hristos Isus. Toată Scriptura este însuflată de Dumnezeu și de folos ca să învețe, să mustre, să îndrepte, să dea înțelepciune în neprihănire).
Așadar să abordăm pe rând cele două profeții și să le analizăm cu atenție.
Profetul Daniel a fost favorizat de IEHOVA DUMNEZEU ca să consemneze în scris aceste profeții,iar împlinirea lor,ca și semnificația propriu-zisă a acestora au constituit subiectul multor controverse printre teologii acestei lumi, „înțelepți în felul lumii”. Biblia însă ne arată următoarele: 1Cor.2:6-8 (Totuși ceea ce propovăduim noi printre cei desăvârșiți, este o înțelepciune; dar nu a veacului acestuia, nici a fruntașilor veacului acestuia, care vor fi nimiciți. Noi propovăduim înțelepciunea lui Dumnezeu, cea tainică și ținută ascunsă pe care o rânduise Dumnezeu, spre slava noastră, mai înainte de veci,  și pe care n-a cunoscut-o nici unul din fruntașii veacului acestuia; căci, dacă ar fi cunoscut-o, n-ar fi răstignit pe Domnul slavei).  Prov. 3:5-7 (Încrede-te în Domnul din toată inima ta, și nu te bizui pe înțelepciunea ta!  Recunoaște-L în toate căile tale, și El îți va netezi cărările. Nu te socoti singur înțelept; teme-te de Domnul, și abate-te de la rău!).
Prima prezență a lui Isus Christos este profețită în Daniel 9:25-27 (Să știi, deci, și să înțelegi, că de la darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului, până la Unsul (Mesia), la Cârmuitorul, vor trece șapte săptămâni; apoi timp de șaizeci și două de săptămâni, piețele și gropile vor fi zidite din nou, și anume în vremuri de strîmtorare. După aceste șaizeci și două de săptămâni, unsul va fi stîrpit, și nu va avea nimic. Poporul unui domn care va veni, va nimici cetatea și Sfântul Locaș, și sfârșitul lui va fi ca printr-un potop; este Hotărât că războiul va ține până la sfârșit și împreună cu el și pustiirile. El va face un legământ trainic cu mulți, timp de o săptămână, dar la jumătatea săptămânii va face să înceteze jertfa și darul de mâncare, și pe aripa urîciunilor idolești va veni unul care pustiește, până va cădea asupra celui pustiit prăpădul Hotărât). Această primă prezență trebuia să fie identificată atât cronologic,cât și pe baza unor semne doveditoare care trebuiau să o însoțească. Cu privire la semne,însuși citațiunea lui Isus din Isaia 61:1,2 (Duhul Domnului Dumnezeu este peste Mine, căci Domnul M-a uns să aduc vești bune celor nenorociți: El M-a trimis să vindec pe cei cu inima zdrobită, să vestesc robilor slobozenia, și prinșilor de război izbăvirea; să vestesc un an de îndurare al Domnului, și o zi de răzbunare a Dumnezeului nostru; să mângâi pe toți cei întristați),pe care a făcut-o în sinagoga orașului său natal Nazaret,precum și răspunsul dat trimișilor lui Ioan Botezătorul, consemnat în Matei 11:2-5 ( Ioan a auzit din temniță despre lucrările lui Hristos,și a trimis să-L întrebe prin ucenicii săi: „Tu ești Acela care are să vină sau să așteptăm pe altul?” Drept răspuns, Isus le-a zis: „Duceți-vă de spuneți lui Ioan ce auziți și ce vedeți:
Orbii își capătă vederea, șchiopii umblă, leproșii Sunt curățiți, surzii aud, morții înviază, și săracilor li se propovăduiește Evanghelia.), sunt revelatoare.
Cu toate acestea mărturia cronologică în exactitatea ei este contestată azi de diferite curente teologice. De ce aceasta? Din cauza confuziei generate de datele istorice contradictorii ale istoricilor lumești,care au trăit la mai mult timp după evenimentele care au marcat începutul profeției. Observăm că începutul celor 70 de săptămâni este legat nemijlocit de porunca privitoare la reconstrucția Ierusalimului,distrus de Nebucadnețar,regele Babilonului,după cum arată 2Regi 25:8-10 (În ziua a șaptea a lunii a cincea, era în anul al nouăsprezecelea al domniei lui Nebucadnețar, împăratul Babilonului, a venit Nebuzaradan, căpetenia străjerilor, slujitorul împăratului Babilonului, și a intrat în Ierusalim. A ars Casa Domnului, casa împăratului, și toate casele Ierusalimului; a pus foc tuturor caselor care aveau vreo însemnătate oarecare. Toată oștirea Haldeilor, care era cu căpetenia străjerilor, a dărîmat zidurile dimprejurul Ierusalimului).
Când s-a dat această poruncă? Darea de seamă din Neemia 2:1-6 (În luna Nisan, anul al douăzecilea al împăratului Artaxerxe, pe când vinul era înaintea lui, am luat vinul și l-am dat împăratului. Niciodată nu fusesem trist înaintea lui. Împăratul mi-a zis: „Pentru ce ai fața tristă? Totuși nu ești bolnav; nu poate fi decât o întristare a inimii.” Atunci m-a apucat o mare frică,și am răspuns împăratului: „Trăiască împăratul în veac! Cum să n-am fața tristă, când cetatea în care Sunt mormintele părinților mei este nimicită și porțile ei Sunt arse de foc?”
Și împăratul mi-a zis: „Ce ceri?” Eu m-am rugat Dumnezeului cerurilor, și am răspuns împăratului: „Dacă găsește cu cale împăratul, și dacă robul tău îi este plăcut, trimite-mă în Iuda, la cetatea mormintelor părinților mei, ca s-o zidesc din nou.” Împăratul, lângă care ședea și împărăteasa, mi-a zis atunci: „Cît va ține călătoria ta, și când te vei întoarce?” Împăratul a găsit cu cale să mă lase să plec, și i-am Hotărât o vreme),arată că aceasta a avut loc în anul al 20-lea al împăratului persan Artaxerxe și a fost executată sub conducerea lui Neemia,paharnicul împăratului persan.
Tocmai începutul domniei lui Artaxerxe constitue subiectul de discuție,deoarece majoritatea istoricilor latini din primul secol dau ca data de început a domniei lui Artaxerxe anul 464î.Chr. Ar rezulta că anul al 20-lea al domniei sale ar fi anul 444î.Chr.
Plecând de la acest an 444î.Chr. și luând în considerare faptul că Daniel 9:25 (Să știi, deci, și să înțelegi, că de la darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului, până la Unsul (Mesia), la Cârmuitorul, vor trece șapte săptămâni; apoi timp de șaizeci și două de săptămâni, piețele și gropile vor fi zidite din nou, și anume în vremuri de strîmtorare):spune că trebuiau să treacă 7 săptămâni de ani și apoi încă 62 săptămâni de ani de la această dată și până la apariția Unsului sau a lui Mesia,rezultă următoarele calcule:
7 săpt. +62 săpt.=69 săpt. de ani
69 săpt.*7=483 ani.
Din acești 483 ani,444 de ani au fost în epoca dinainte de Christos și 39 ani în epoca după Christos.
483-444=39d.Chr. Ar rezulta deci că Isus s-a botezat sau a devenit Mesia în anul 39d.Chr. Dar toți istoricii spun că Isus a fost răstignit vineri 3 aprilie anul 33d.Chr. Așadar în anul 39d.Chr. El era deja de 6 ani înălțat la cer! Unde este așadar greșeala? Ea constă în datarea incorectă a începutului domniei lui Artaxerxe. Există însă și alte mărturii? Da. Aceasta aparține grecului Tucidide,un istoric care a fost contemporan cu Artaxerxe. El relatează faptul că generalul atenian Temistocle,în anul 473î.Chr. trădează pe greci și fuge în Persia la Artaxerxe,ajungând acolo la scurt timp după întronarea lui Artaxerxe,care a avut loc în anul 474î.Chr. Această dată istorică este credibilă,întrucât este sprijinită de altă relatare biblică pe care  o s-o aducem ca argument final în urma noului calcul pe care o să-l facem:
474-20=454Î.Chr.
483-454=29D.Chr.
Rezultă anul 29d.Chr. ca anul când Isus s-a botezat,devenind Mesia. Ioan 1:29,41 (A doua zi, Ioan a văzut pe Isus venind la el și a zis: „Iată Mielul lui Dumnezeu, care ridică păcatul lumii! El, cel dintâi, a găsit pe fratele său Simon, și i-a zis: „Noi am găsit pe Mesia” (care, tălmăcit înseamnă Hristos).
Istoricul Luca,în evanghelia sa,confirmă această dată,arătând că în anul al 15-lea al lui Tiberiu Cezar,Isus s-a botezat devenind Mesia sau Christos.  Luca 3:1,22,23 (În anul al cincisprezecelea al domniei lui Tiberiu Cezar, pe când Pilat din Pont era dregător în Iudea, Irod, cârmuitor al Galileii, Filip, fratele lui, cârmuitor al Ituriei și al Trahonitei, Lisania, cârmuitor al Abilenei, ; și Duhul Sfânt S-a pogorât peste El în chip trupesc, ca un porumbel. Și din cer s-a auzit un glas, care zicea: „Tu ești Fiul Meu prea iubit: în Tine Îmi găsesc toată plăcerea Mea!”  Isus avea aproape treizeci de ani, când a început să învețe pe norod; și era, cum se credea, fiul lui Iosif, fiul lui Eli,).
Este recunoscut faptul că Tiberiu Cezar s-a întronat la data de 19 august anul 14d.Chr. așadar anul al 15-lea al domniei sale merge până la 18 august anul 29d.Chr. Deci data întronării lui Artaxerxe corectă este anul 474î.Chr. și nu anul 464î.Chr.
Aici se mai poate remarca și faptul că întrucât la data botezului,adică vara lui 29d.Chr., Isus avea aproape 30 de ani,pe care urma să-i împlinească în jurul datei de 1 octombrie anul 29d.Chr.,atunci El s-a născut în toamna anului 2î.Chr.,în jurul lui 1 oct. Când începe anul nou Iudeu(după calendarul biblic) Levetic 23:23-25 (Domnul a vorbit lui Moise și a zis: „Vorbește copiilor lui Israel, și spune-le: „În luna a șaptea, în cea dintâi zi a lunii, să aveți o zi de odihnă, vestită cu sunet de trâmbițe, și o adunare Sfântă. Atunci să nu faceți nici o lucrare de slugă, și să aduceți Domnului jertfe mistuite de foc.)următor,adică anul 1 î.Chr.
Unii teologi iau ca dată tot anul 464î.Chr ca an al începutului domniei lui Artaxerxe,dar,conform cu Ezra cap.7,susțin că în anul al 7-lea al domniei lui Artaxerxe s-a dat lui Ezra poruncă pentru reconstrucția Ierusalimului. Aceste lucru nu reiese din cap.7 din cartea lui Ezra altul fiind scopul deplasării lui Ezra la Ierusalim.(Ezra 7:25-28) (Și tu, Ezra, după înțelepciunea lui Dumnezeu pe care o ai, pune judecători și dregători care să facă dreptate la tot poporul de dincolo de Râu, tuturor celor ce cunosc legile Dumnezeului tău; și fă-le cunoscut celor ce nu le cunosc. Oricine nu va păzi întocmai Legea Dumnezeului tău și legea împăratului, să fie osîndit la moarte, la surghiun, la o gloabă sau la temniță.” Binecuvântat să fie Domnul, Dumnezeul părinților noștri, care a pregătit inima împăratului ca să slăvească astfel Casa Domnului la Ierusalim, și a îndreptat asupra mea bunăvoința împăratului, a sfetnicilor săi, și a tuturor căpeteniilor puternice ale lui! Întărit de mâna Domnului, Dumnezeului meu, care era asupra mea, am strâns pe căpeteniile lui Israel, ca să plece cu mine.). Mai mult decât atât,raportul lui Hanani,fratele lui Neemia,făcut cu 13 ani mai târziu,deci după călătoria lui Ezra,arată Ierusalimul în starea distrusă de pe timpul lui Nebucadnețar. Neemia 1:1-3 ( Istorisirea lui Neemia, fiul lui Hacalia. În luna Chișleu, în al douăzecilea an, pe când eram în capitala Susa, a venit Hanani, unul din frații mei, și cîțiva oameni din Iuda. I-am întrebat despre Iudeii scăpați care mai rămăseseră din robie, și despre Ierusalim. Ei mi-au răspuns: „Cei ce au mai rămas din robie Sunt acolo în țară, în cea mai mare nenorocire și ocară; zidurile Ierusalimului Sunt dărîmate, și porțile Sunt arse de foc.) Așadar nu Ezra a primit această poruncă,ci Neemia(Neemia 2:4,5) (Și împăratul mi-a zis: „Ce ceri?” Eu m-am rugat Dumnezeului cerurilor, și am răspuns împăratului: „Dacă găsește cu cale împăratul, și dacă robul tău îi este plăcut, trimite-mă în Iuda, la cetatea mormintelor părinților mei, ca s-o zidesc din nou).
Calculând totuși cu acest an avem:
464-7=457ÎChr. 483-457=26ÎChr.
Acest an nu concordă cu Luca 3;1,22,23. dar teologii susțin părerea că Isus s-ar fi născut în anul 4î.Chr.,deoarece Irod,care a poruncit uciderea pruncilor,susțin ei,a domnit până în anul 4î.Chr. Noi însă nu putem să trecem peste mărturia biblică a lui Luca din cap.3 al evangheliei sale,mai ales că Luca este unanim recunoscut ca un istoric foarte precis,iar relatările sale au fost confirmate de cei mai severi critici istorici ai secolelor 19 și 20 ai erei creștine. În plus mai menționăm din nou că anul al 7-lea al regelui Artaxerxe nu este susținut de Biblie ca fiind anul când s-a dat porunca pentru reconstrucția Ierusalimului. Chiar și mărturia istoricului grec Herodot,considerat de mulți ca fiind „părintele istoriei”confirmă că reconstrucția orașului Ierusalim(numit de el Kaditis),a fost terminată în intervalul primei perioade de 7 săptămâni de ani,adică 49 de ani,care a început în anul 454î.Chr. și s-a terminat în anul 405î.Chr. Mărturia sa,datată în anul 408î.Chr.,deci cu trei ani înainte de anul 405î.Chr. menționat mai sus,arată că Ierusalimul era un oraș cu nimic mai prejos decât cele mai renumite orașe din vremea sa.
Așadar nu ne rămâne decât să cităm aici inspiratele cuvinte ale apostolului Pavel din Romani 3:3,4! (Și ce are a face dacă unii n-au crezut? Necredința lor va nimici ea credincioșia lui Dumnezeu?  Nicidecum! Dimpotrivă, Dumnezeu să fie găsit adevărat și toți oamenii să fie găsiți mincinoși, după cum este scris: „Ca să fii găsit neprihănit în cuvintele Tale, și să ieși biruitor când vei fi judecat). Cuvântul lui Dumnezeu este încercat,și nu poate fi combătut cu succes de nici un înțelept al lumii acesteia,oricât de înțelept s-ar considera el. Prov. 30:5,6 (Orice cuvânt al lui Dumnezeu este încercat. El este un scut pentru cei ce se încred în El. N-adăuga nimic la cuvintele Lui, ca să nu te pedepsească, și să fii găsit mincinos)! Cât despre noi,în calitate de martori ai lui IEHOVA DUMNEZEU,rămânem la declarația apostolului Pavel din 2Corinteni 4:2,13 (Ca unii, care am lepădat meșteșugirile rușinoase și ascunse, nu umblăm cu vicleșug și nu stricăm Cuvântul lui Dumnezeu. Ci, prin arătarea adevărului, ne facem vrednici să fim primiți de orice cuget omenesc, înaintea lui Dumnezeu.   Însă fiindcă avem același duh de credință, potrivit cu ceea ce este scris: „Am crezut, de aceea am vorbit!” și noi credem, și de aceea vorbim.),deoarece ne bazăm mărturia pe cuvântul scris al lui Dumnezeu. Întocmai ca Maestrul Nostru,Isus Christos,noi declarăm: SCRIS ESTE !!!
Dacă profeția primei prezențe a fost și este atât de contestată,profeția celei de a doua prezențe este și mai vehement contestată de diferite curente teologice și chiar de unii care s-au desprins din rândurile Martorilor lui Iehova.
Vom analiza pe rând dovezile care susțin explicarea corectă a profeției,iar apoi vom analiza pe rând toate obiecțiile criticilor și ale opozanților și vom dovedi netemeinicia lor.
Profeția ce arată cronologia referitoare la cea de-a doua prezență a lui Isus Christos este relatată în Daniel cap.4. Că visul lui Nabucadnețar nu se referă numai la niște lucruri literale ce s-au împlinit asupra lui Nebucadnețar,vom demonstra pe parcursul studiului nostru.
Daniel și Ezechil au fost amândoi exilați în Babilon,odată cu necredinciosul rege Ioiachin,în al optulea an a lui Nebucadnețar,așa cum arată 2Regi 24:12-14 (Atunci Ioiachin, împăratul lui Iuda, s-a dus la împăratul Babilonului, cu mamă-sa, cu slujitorii, căpeteniile și dregătorii lui. Și împăratul Babilonului l-a luat prins, în al optulea an al domniei lui. A luat de acolo toate vistieriile Casei Domnului și vistieriile casei împăratului; și a sfărîmat toate vasele din aur pe care le făcuse Solomon, împăratul lui Israel, în Templul Domnului, cum spusese Domnul. A dus în robie tot Ierusalimul, toate căpeteniile și toți oamenii viteji, în număr de zece mii, cu toți teslarii și ferarii; n-a mai rămas decât poporul sărac al țării). Cei doi au servit ca profeți ai lui IEHOVA DUMNEZEU în Babilon,așa cum Ieremia a profețit în mijlocul Ierusalimului apostat. Pe parcursul studiului vom vedea că profețiile lor au o legătură strânsă una cu alta,completându-se reciproc.
Micul regat al lui Iuda avea pe tron regi din casa lui David,casă cuprinsă în legământul pentru împărăție făcut de IEHOVA DUMNZEU cu credinciosul rege David. 1Cronici 17:11-14 (Când ți se vor împlini zilele, și când te vei duce la părinții tăi, voi ridica sămânța ta după tine, și anume pe unul din fiii tăi, și-i voi întări domnia. El Îmi va zidi o casă, și-i voi întări pe vecie scaunul lui de domnie. Eu îi voi fi Tată și el Îmi va fi fiu; și nu voi îndepărta bunătatea Mea de la el, cum am îndepărtat-o de la cel dinaintea ta. Îl voi așeza pentru totdeauna în Casa Mea, și în împărăția Mea scaunul lui de domnie va fi întărit pe vecie.) ; Psalm 89:29-36. (Îi voi face veșnică sămânța, și scaunul lui de domnie ca zilele cerurilor. Dacă fiii lui vor părăsi Legea Mea, și nu vor umbla după poruncile Mele, dacă vor călca orânduirile Mele, și nu vor păzi poruncile Mele, atunci le voi pedepsi fărădelegile cu nuiaua, și nelegiuirile cu lovituri; dar nu-Mi voi îndepărta deloc bunătatea de la ei, și nu-Mi voi face credincioșia de minciună; nu-Mi voi călca legământul, și nu voi schimba ce a ieșit de pe buzele mele. Am jurat odată pe sfințenia Mea: să mint Eu oare lui David? Sămânța lui va dăinui în veci; scaunul lui de domnie va fi înaintea Mea ca soarele).Așadar regatul lui Iuda era o teocrație regală,iar regii respectivi domneau prin drept dumnezeiesc,în virtutea acestui legământ. Această teocrație a căzut însă atunci când ultimul rege Zedechia a fost detronat,în anul al 19 -lea al lui Nebucadnețar,așa cum arată 2 Regi 25:8-10. ( În ziua a șaptea a lunii a cincea, era în anul al nouăsprezecelea al domniei lui Nebucadnețar, împăratul Babilonului, a venit Nebuzaradan, căpetenia străjerilor, slujitorul împăratului Babilonului, și a intrat în Ierusalim. A ars Casa Domnului, casa împăratului, și toate casele Ierusalimului; a pus foc tuturor caselor care aveau vreo însemnătate oarecare. Toată oștirea Haldeilor, care era cu căpetenia străjerilor, a dărîmat zidurile dimprejurul Ierusalimului).
Înainte ca acest eveniment să aibă loc,au fost rostite două profeții,una de către Ieremia,consemnată în Ieremia 25:11,12 ( Toată țara aceasta va fi o paragină, un pustiu, și neamurile acestea vor fi supuse împăratului Babilonului timp de șaptezeci de ani. Dar când se vor împlini acești șaptezeci de ani, voi pedepsi pe împăratul Babilonului și pe neamul acela, zice Domnul, pentru nelegiuirile lor; voi pedepsi țara Haldeilor, și o voi preface în niște dărîmături veșnice.),iar alta de către Ezechil,consemnată în Ezechil 21:25-27 (Și tu, domn nelegiuit, gata să fii ucis, domn al lui Israel, a cărui zi vine tocmai când nelegiuirea este la culme! Așa vorbește Domnul Dumnezeu: „La o parte cu mitra, jos cununa împărătească! Nu mai este cum a fost. Ce este plecat va fi înălțat, și ce este înălțat va fi plecat! Voi da jos cununa, o voi da jos, o voi da jos. Dar lucrul acesta nu va avea loc  decât la venirea Aceluia care are drept la ea, și în mâna căruia o voi încredința.),profeții care au o legătură strânsă cu profeția lui Daniel cap.4,în special versetul 17 (Hotărârea aceasta a fost luată în sfatul străjerilor, și pusă la cale înaintea sfinților, ca să știe cei vii că Cel Prea Înalt stăpânește peste împărăția oamenilor, că o dă cui îi place, și înalță pe ea pe cel mai de jos dintre oameni!).
Dacă Ezechil spune că coroana regală din Iuda este suspendată,prin detronarea lui Zedechia și că nu va mai fi dată decât la venirea aceluia ce are dreptul la ea,profetul Daniel identifică pe cel ce are dreptul la coroana regală și anume pe care oamenii nelegiuiți îl consideră ca „cel mai de jos dintre oameni”! Cine este acesta? Desigur,omul Isus Christos,răstignit între cei doi tâlhari.
În profeția lui Ezechil este cuprins și alt personaj purtător de coroană,adică Lucifer,devenit Satan,reprezentat în profeție de regele Nebucadnețar, așa cu arată Isaia 14:4,12-14 (atunci vei cânta cântarea aceasta asupra împăratului Babilonului, și vei zice: „Iată, asupritorul nu mai este, asuprirea a încetat,” „Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborît la pământ, tu, biruitorul neamurilor!  Tu ziceai în inima ta: „Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu; voi ședea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miazănoaptei; mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Prea Înalt.). Prin căderea teocrației regale a lui Iuda,nici o națiune nu a mai avut regi care să domnească cu drept dumnezeiesc și astfel Satan a devenit stăpânitorul întregului pământ și astfel s-a întrat în perioada numită biblic „vremurile neamurilor” menționate de Isus în Luca 21:24 (Vor cădea sub ascuțișul săbiei, vor fi luați robi printre toate neamurile; și Ierusalimul va fi călcat în picioare de neamuri, până se vor împlini vremurile neamurilor.).
Serviciul ceresc a lui Lucifer peste om în Eden simbolizat de copacul cel mare,care domina tot pământul a fost suspendat,lucru simbolizat prin tăierea copacului din profeția lui Daniel,dar el a continuat să domnească,în mod nelegiuit. Căderea teocrației regale a lui Iuda a cauzat ca el să devină stăpânul lumii acesteia. Ioan 12:31 ( Acum are loc judecata lumii acesteia, acum stăpânitorul lumii acesteia va fi aruncat afară)și 14:30 (Nu voi mai vorbi mult cu voi; căci vine stăpânitorul lumii acesteia. El n-are nimic în Mine;).
Până când a continuat el să domnească neîmpiedicat peste acest pământ? Până la venirea aceluia care avea dreptul la coroană regală,ca rege în adevărata teocrație a lumii noi. Dacă prima dare jos a coroanei a avut loc nemijlocit la detronarea necredinciosului rege Zedechia,așa cum arată Ezechil 21:25,26 ( Și tu, domn nelegiuit, gata să fii ucis, domn al lui Israel, a cărui zi vine tocmai când nelegiuirea este la culme! Așa vorbește Domnul Dumnezeu: „La o parte cu mitra, jos cununa împărătească! Nu mai este cum a fost. Ce este plecat va fi înălțat, și ce este înălțat va fi plecat!),celelalte două dări jos a coroanei nu se mai referă la el,ci la Satan. Pentru ce ? Pentru simplul motiv că Zedechia nu a trăit până la venirea Aceluia care avea drept la coroana regală și pe care Isaia îl identifică ca pe adevăratul moștenitor al legământului pentru împărăție făcut cu David. Isaia 9:6,7 (Căci un Copil ni s-a născut, un Fiu ni s-a dat, și domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: „Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veșniciilor, Domn al păcii. El va face ca domnia Lui să crească, și o pace fără sfârșit va da scaunului de domnie al lui David și împărăției lui, o va întări și o va sprijini prin judecată și neprihănire, de acum și-n veci de veci: iată ce va face rîvna Domnului oștirilor.).
Astfel profeția lui Ezechil 21:27 (Voi da jos cununa, o voi da jos, o voi da jos. Dar lucrul acesta nu va avea loc  decât la venirea Aceluia care are drept la ea, și în mâna căruia o voi încredința.),precum și Daniel 4:15,16 (Dar trunchiul cu rădăcinile lui, lăsați-l în pământ, și legați-l cu lanțuri din fier și din aramă, în iarba de pe câmp, ca să fie udat de roua cerului, și să fie la un loc cu fiarele în iarba pământului.
Inima lui de om i se va preface într-o inimă de fiară, și vor trece șapte vremuri peste el.), arată cu certitudine că de la căderea teocrației tipice și până la restatornicirea dreptului de domnie asupra acestui pământ,adică până la împlinirea legământului pentru împărăție,în persoana Fiului lui Dumnezeu,Isus Christos,trebuiau să treacă un timp îndelungat. Cât a durat acest timp? Răspunsul este: 7 vremi.
În cartea Apocalipsa cap.12:6 și 14 (Și femeia a fugit în pustie, într-un loc pregătit de Dumnezeu, ca să fie hrănită acolo o mie două sute șaizeci de zile.”; „ Și cele două aripi ale vulturului celui mare au fost date femeii, ca să zboare cu ele în pustie, în locul ei unde este hrănită o vreme, vremuri, și jumătatea unei vremei, departe de fața șarpelui.),este arătat că 3 vremi și jumătate constitue 1260 zile. Așadar 7 vremi,dublul lui 3 vremi și jumătate,au durata de 2520. În stabilirea timpului de împlinire a diferitelor profeții,IEHOVA DUMNEZEU furnizează următoarea regulă: Numeri 14:34 (După cum în patruzeci de zile ați iscodit țara, tot așa, patruzeci de ani veți purta pedeapsa fărădelegilor voastre; adică un an de fiecare zi: și veți ști atunci ce înseamnă să-Mi trag Eu mâna de la voi.) și Ezechil 4:6 (După ce vei isprăvi aceste zile, culcă-te a doua oară pe coasta dreaptă, și poartă nelegiuirea casei lui Iuda patruzeci de zile; îți pun câte o zi pentru fiecare an.). Deci,cele 2520 de zile devin 2520 de ani solari.
De când au început să se numere cei 2520 de ani? Evident, de la căderea teocrației lui Iuda,în anul 607î.Chr. Pustiirea de 70 de ani a Ierusalimului distrus de Nebucadnețar și țării lui Iuda a devenit afectivă la începutul toamnei anului 607î.Chr.,așa cum arată mărturia din 2Regi 25:8-11 ( În ziua a șaptea a lunii a cincea, era în anul al nouăsprezecelea al domniei lui Nebucadnețar, împăratul Babilonului, a venit Nebuzaradan, căpetenia străjerilor, slujitorul împăratului Babilonului, și a intrat în Ierusalim. A ars Casa Domnului, casa împăratului, și toate casele Ierusalimului; a pus foc tuturor caselor care aveau vreo însemnătate oarecare. Toată oștirea Haldeilor, care era cu căpetenia străjerilor, a dărîmat zidurile dimprejurul Ierusalimului.  Nebuzaradan, căpetenia străjerilor, a luat robi pe cei ce mai rămăseseră în cetate din popor, pe cei ce fugiseră la împăratul Babilonului, și pe cealaltă mulțime.).
Prin urmare avem următorul calcul:
1.Din toamna anului 607î.Chr. până în toamna anului 1î.Chr.avem 606 ani.
2.Din toamna anului 1î.Chr. până în toamna anului 1d.Chr. avem 1 an.
3.Din toamna anului 1d.Chr. până în toamna anului 1914 avem 1913 ani.
606+1+1913=2520. ani.

#138
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Evident că ignorând Scriptura de atâta timp fără să studiezi singur, doar cu copy/paste din escrocul Șarli Rasăl, nu ai observat că în Daniel terminația cuvântului tradus săptămână este în IM, adică masculin, plural, ceea ce este imposibil, șavuot fiind fem., plural.

Nu te mai băga unde nu-ți fierbe, mai ales că nu contează ce scrii tu, atâta timp cât  nu compari Scriptură cu Scriptură, ci mintea lu' Șarli Șarlatanu' cu Scriptura.

#139
Ruben121

Ruben121

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2008

 zexelica, on Jun 2 2008, 14:36, said:

Evident că ignorând Scriptura de atâta timp fără să studiezi singur, doar cu copy/paste din escrocul Șarli Rasăl, nu ai observat că în Daniel terminația cuvântului tradus săptămână este în IM, adică masculin, plural, ceea ce este imposibil, șavuot fiind fem., plural.

Nu te mai băga unde nu-ți fierbe, mai ales că nu contează ce scrii tu, atâta timp cât  nu compari Scriptură cu Scriptură, ci mintea lu' Șarli Șarlatanu' cu Scriptura.
Citate nu vorbe
unde anume, demonstreaza pana la capat, sau n ai cum???

Edited by Ruben121, 02 June 2008 - 14:41.


#140
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Ruben121, on Jun 2 2008, 15:40, said:

Citate nu vorbe
unde anume, demonstreaza pana la capat, sau n ai cum???
דניאל
9:24

24 שָׁבֻעִ֨ים שִׁבְעִ֜ים נֶחְתַּ֥ךְ עַֽל־עַמְּךָ֣ ׀ וְעַל־עִ֣יר קָדְשֶׁ֗ךָ לְכַלֵּ֨א הַפֶּ֜שַׁע וּלְכַפֵּ֣ר עָוֹ֔ן וּלְהָבִ֖יא צֶ֣דֶק עֹֽלָמִ֑ים וְלַחְתֹּם֙ חָזֹ֣ון וְנָבִ֔יא וְלִמְשֹׁ֖חַ קֹ֥דֶשׁ קָֽדָשִֽׁים׃

Am cum, însă tu habar n-ai să studiezi. Singurul lucru pe care-l știi este să dai paste/copy de pe site-urile voastre  :lol:  :lol:  :coolspeak:

#141
Ruben121

Ruben121

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2008

 zexelica, on Jun 2 2008, 22:15, said:

דניאל
9:24

24 שָׁבֻעִ֨ים שִׁבְעִ֜ים נֶחְתַּ֥ךְ עַֽל־עַמְּךָ֣ ׀ וְעַל־עִ֣יר קָדְשֶׁ֗ךָ לְכַלֵּ֨א הַפֶּ֜שַׁע וּלְכַפֵּ֣ר עָוֹ֔ן וּלְהָבִ֖יא צֶ֣דֶק עֹֽלָמִ֑ים וְלַחְתֹּם֙ חָזֹ֣ון וְנָבִ֔יא וְלִמְשֹׁ֖חַ קֹ֥דֶשׁ קָֽדָשִֽׁים׃

Am cum, însă tu habar n-ai să studiezi. Singurul lucru pe care-l știi este să dai paste/copy de pe site-urile voastre  :lol:  :lol:  :coolspeak:

NE AI CONVINS DEJA.  NU POTI SA DEMONSTREZI NIMIK. HABAR NU AI SA ADUCI NISTE ARUMENTE.

#142
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Ruben121, on Jun 3 2008, 02:57, said:

NE AI CONVINS DEJA.  NU POTI SA DEMONSTREZI NIMIK. HABAR NU AI SA ADUCI NISTE ARUMENTE.
Daca tu nu ai interliniara si nu studiezi versurile pe care le comentezi din cap, ca la literatura, ce sa-ti fac?

Orice ti-as arata in Scriptura, guru tau si autoritatea ta este biserica ta si șarlatanul Șarli Rasăl, care s-a dat ca stie greceste si nu stia. Un mincinos prins cu mâța în sac  :lol:  :first:

#143
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 zexelica, on Jun 3 2008, 09:58, said:

Daca tu nu ai interliniara si nu studiezi versurile pe care le comentezi din cap, ca la literatura, ce sa-ti fac?

Orice ti-as arata in Scriptura, guru tau si autoritatea ta este biserica ta si șarlatanul Șarli Rasăl, care s-a dat ca stie greceste si nu stia. Un mincinos prins cu mâța în sac  :lol:  :first:
Tu si studiul este un pleonasm.
Vad ca tot asa de prost stai, de fapt de tine se prinde tare greu. Dupa atata amar de timp tot "hermenutica" zici. M-am uitat si pe roportal si in atata amar de posturi nu ai fost in stare sa zici macar o data cuvantul corect. De fapt asa este si pe SP.

Pricepe o data ca se spune corect HERMENEUTICA si nu HERMENUTICA. De dai expert in greaca dar habar n-ai de limba romana. Esti penal :lol:

#144
sebi900

sebi900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 02.05.2008

 Dj_Blizzard, on Jan 5 2008, 20:32, said:

sfatul meu nu te pocai ! :lol:  daca totusi ti`e frica asa tare de moarte cheama un popa si te spovedesti se iarta si ajungi fara de pacate in rai , asta daca spui tot  :D
Nu mai spune? da cine-i popa? e Dumnezeu pentru ortodocsi! El nu poate sa-ti ierte pacatele!!!!!numai Dumnezeu! si chestiile cu sfintii nici aia nu iarta pacatele si nici nu vindeca! Singurul care vindeca si iarta pacatele este DUMNEZEU!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate