Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vine Isus!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
207 replies to this topic

#199
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGabbes, on Mar 22 2009, 14:52, said:

serios? inseamna k aici te minti si pe tine... sunt pasaje foarte clare in Biblie ce sustin ceea ce ti-am zis in atatea postari... dar tu zici ca e tradusa gresit...
Eu zic pt ca am studiat si am gasit ca traducerile erau gresite.

Quote

stii ce mai scie in Biblie? uite: Apoc. 22 vers. 18-19: 'marturisesc oricui aude cuvintele proorociei din Cartea aceasta ca, daca va adauga cineva ceva la ele, Dumnezeu ii va adauga urgiile scrise in Cartea aceasta. Si daca scoate cineva ceva din cuvintele cartii acestei proorocii, ii va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul Vietii si din Cetetea Sfanta, scrise in Cartea aceasta.'

Koine a schimbat sensul cuvintelor din Biblie, deci exact ce scrie mai sus...
:lol: :lol:  Bai Gabbes, sa moara mama lu' coana mare daca nu esti de belea!!!! :lol:
Frate, koine este limba greaca in care au fost scrise manuscrisele!!!!!!!!!!!

Neeeeeeeeeeexxt!!!

#200
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009

View Postzexelica, on Mar 23 2009, 01:25, said:

Eu zic pt ca am studiat si am gasit ca traducerile erau gresite.


:lol:  :lol: Bai Gabbes, sa moara mama lu' coana mare daca nu esti de belea!!!! :lol:
Frate, koine este limba greaca in care au fost scrise manuscrisele!!!!!!!!!!!

Neeeeeeeeeeexxt!!!


da mai, pai asta am vrut sa spun... ca limba greaca in care a fost tradusa sau scrisa sau stiu eu ce... E GRESITA... dar vorba vine, ... ca special au scris asa gresit... dar sa lasam asta, k degeaba ne contrazicem; acu altceva vreau sa iti spun... uite ce mai zice Iisus: 'Crede si nu cerceta!' stii la ce se refera? de fapt la mai multe lucruri printre care si la: adica sa NU cercetezi in AFARA credintei tale, ci sa cercetezi in credinta, in doctrina, sa vezi daca e adevarat... insa tu te-ai denaturat, si ai cautat in alta parte... de aceea te-ai ratacit... e bine sa cercetezi, dar in credinta ta, si ai sa vezi k nu sunt neconcordante (ma refer la cei ce sunt in Ortodoxie)... iar daca gasesti neconcordante, MAI INTAI intrebi un preot, ca el are har (am mai vb de asta) si poate sa-ti explice, iar daca nici el nu te convinge... poti sa cauti mai, ca asta este... Totusi nu poti sa fii de capul tau pe lumea asta... dar fiecare alege... oricum, sper SA REVII LA CREDINTA CEA ADEVARATA vreodata... dar inainte de moarte, ca apoi e prea tarziu... m-am cam lungit cu explicatiile, dar ce sa-i faci?

#201
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008
Nu faceti nimic din duh de cearta sau din slava desarta; ci in smerenie fiecare sa priveasca pe altul mai pe sus de el insus. (Filip.2:3)

1. Fariseii stiua 5 carti din biblie pederost.
2. Biblia era original.

Ce nu aviau Fariseiii?

Eu pot sa raspund pentru cuvintele mele in fata la oricine:

1.Daca exista un OM care are 100% doctrina corecta.
2.Care in numele Doctrinii a fost ARS, prigonit, persecutat s.a
SI nu are Dragoste fata de Dumnezeu si fata de Aproiat.
Care il numeste pe Fratele sau Prostule sau cu alte cuvinte urite. Se duce in IAD cu Doctrina lui 100% corecta.

Omul care nu are credinta nu poate cu faptele sa ajunga salvat. Pentru ca este un POM rau si pomul rau nu poate sa faca roade bune.
Dar omul care incepe sa creada el se face pom bun. Si el poate purta roada. Daca nu poarta roade si pomul bun este taiat.
Dragostea curata o poate avea numai un pom bun.
Dragostea care daruie fara sa ceara.
Pace sufletului. Atunci cind cineva te improasca cu pietre sa spui : "Iartal Doamne", Dar oamenii sa inereviaza si se maninca cind se improasca cu Cuvinte °rusine°.
Omul firesc va secera Moartea.

Daca ati fi stiut ce inseamna: "Mila voiesc, iar nu jertfe," n-ati fi osandit pe niste nevinovati. (Mat.12:7)
Fariseii poate si aveau fapte.
Dar ei nu aveau Dragoste, Mila, iertare.

Nu faceti nimic din duh de cearta sau din slava desarta; ci in smerenie fiecare sa priveasca pe altul mai pe sus de el insus. (Filip.2:3

Eu acum nu am avut timp sa scriu cu multe versete din biblie. Pentru cei ce stiu bine biblia o sa inteleaga. Cine nu intelege ce spun. Adresativa si va aduc dovezi mai multe pe baza CUVINTULUI.

Edited by aduntu, 23 March 2009 - 16:08.


#202
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGabbes, on Mar 23 2009, 10:51, said:

da mai, pai asta am vrut sa spun... ca limba greaca in care a fost tradusa sau scrisa sau stiu eu ce... E GRESITA...
Gabbes, pana si un preot d-ala d-al tau, fara har, iti va spune ca singura autoritate este textul koine. Pana si seminariile asa invata.

#203
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009

View Postzexelica, on Mar 24 2009, 12:35, said:

Gabbes, pana si un preot d-ala d-al tau, fara har, iti va spune ca singura autoritate este textul koine. Pana si seminariile asa invata.

ok, dar atunci inseamna ca ei in TRADUC CORECT, nu eretic ca cei k tine...

#204
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGabbes, on Mar 24 2009, 13:33, said:

ok, dar atunci inseamna ca ei in TRADUC CORECT, nu eretic ca cei k tine...
Eu nu traduc. Am probat cu gramatica, o resursa ANALITICA. La gramatica nu merge sa minti: daca e, se vede, daca nu, nu e!

Da' imi place ca tu nici nu stii ce e koine, nu ai studiat, insa stii ca popii ortodocsi traduc corect!!!!
Asta dpdv academic stii cum se cheama, nu? :lol:

#205
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009

View Postzexelica, on Mar 24 2009, 14:52, said:

Eu nu traduc. Am probat cu gramatica, o resursa ANALITICA. La gramatica nu merge sa minti: daca e, se vede, daca nu, nu e!

Da' imi place ca tu nici nu stii ce e koine, nu ai studiat, insa stii ca popii ortodocsi traduc corect!!!!
Asta dpdv academic stii cum se cheama, nu? :lol:

Normal k ma incred in preoti si Biserica mai, ca noi oamenii de rand nu suntem in stare sa talmacim Biblia... iar daca tu o iei 'cuvant cu cuvant', n-am ce-ti face... ti-am mai zis, preotii sunt hirotoniti si au Harul Duhului Sfant... tu de unde stii ca iL ai?

#206
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View PostGabbes, on Mar 24 2009, 17:24, said:

Normal k ma incred in preoti si Biserica mai, ca noi oamenii de rand nu suntem in stare sa talmacim Biblia... iar daca tu o iei 'cuvant cu cuvant', n-am ce-ti face... ti-am mai zis, preotii sunt hirotoniti si au Harul Duhului Sfant... tu de unde stii ca iL ai?
Ehe, mai Gabi, el este cel mai sfant dintre oameni, mai are un pic si se crede nemuritor si egal cu Dumnezeu.
I-am recomandat un control la cap si sa ne arate si noua rezultatul.:lol:

#207
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGabbes, on Mar 24 2009, 17:24, said:

Normal k ma incred in preoti si Biserica mai, ca noi oamenii de rand nu suntem in stare sa talmacim Biblia... iar daca tu o iei 'cuvant cu cuvant', n-am ce-ti face... ti-am mai zis, preotii sunt hirotoniti si au Harul Duhului Sfant... tu de unde stii ca iL ai?
Te increzi in preoti, huh? Mai mult decat decat in Scriptura, care e Cuvantul lui Dumnezeu.

Ieremia 17

5,,Așa vorbește Domnul: blestemat să fie omul care se încrede în om, care se sprijinește pe un muritor și își abate inima dela Domnul!

Sa-ti mai dau video-ul cu calugarul hirotonit homosexual? Cum poti sa spui ca preotii sunt hirotoniti cu Duhul Sfant? Cand au doctrina falsa........

#208
floryn_1249

floryn_1249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 08.09.2008
Zexelica la tne Adventisti au doctrina falsa Preotii la fel  dar cine are Doctrina adevarata?


Si  Gaby sau cine zicea ca nu suntem in stare sa talmacim BIBLIA CUM SA NU DOMNUL A LASATO PENTRU PREOTII SAU PENTRU TOTII OAMENII?PENTRU TOTII NORMAL  DECI ESTI IN STARE SI TrEBUIE CITITA CUVANT CU CUVANT SI MAI ALES INTELELEASA CUM TREBUIE NU SA O INTELEGI CUM VREI TU.


5,,Așa vorbește Domnul: blestemat să fie omul care se încrede în om, care se sprijinește pe un muritor și își abate inima dela Domnul!

SI ASTA VREA SA ZICA CA  BLESTEMAT FIE OMUL CARE SE INCREDE IN OM SI NU IN DOMNUL , care se sprijinește pe un muritor și își abate  INIMA DE LA DOMNUL .NU  SA ZICA SA NU CREEZI PE NIMENI CA DAC CREEZI ESTI BLESTEMAT.

Edited by floryn_1249, 24 March 2009 - 23:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate