Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

va rog un sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
adi_tim08

adi_tim08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2007
salutare,

in august voi merge la cursa de formula 1 din ungaria (hungaroring) si as dori un sfat vis-a-vis de obiectivul nikon 70-300mm, f/4-5.6, sau impresii despre acest obiectiv daca cineva a lucrat cu el. eu am un nikon d80 cu obiectiv 18-135mm, sunt multumit deocamdata de el, dar vreau ceva cu zoom mai mare, avand in vedere ca la hungaroring pista este mai departe de tribune. eventual daca aveti alte alternative (tamron, sigma ...) ceva pana in 11-12 milioane.

multumesc.

#2
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Pot sa-ti spun doar ca 70-300-ele de la nikon e super slow la focalizare. Tudor poate sa-ti confirme... Nu stiu cum se comporta varianta cu VR; am inteles ca ar fi mai bine.

#3
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
La banii astia, ceva mai bun ca Nikkor-ul 70-300 cu VR nu gasesti.
Nu te incurca cu Sigma, Tamroane s.a., ia Nikonul si nu vei regreta.

Nu mi se pare deloc lent si imaginile furnizate sunt de buna calitate. Eventual mergi la magazin si incearca sa faci probe cu el.

Vei vedea ce diferenta (din toate punctele de vedere) este fata de 18-135, un obiectiv destul de mediocru.

#4
adi_tim08

adi_tim08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2007
am mai gasit o alternativa pentru 70-300mm, este nikon 70-210mm f/4.5-5.6. diferenta de pret este mare intre cele doua, 70-300mm l-am gasit la 1280RON iar 70-210mm la 502RON. este chiar asa de mare diferenta intre ele, ma refer calitativ, astfel incat sa justifice diferenta asta mare de pret ?
voi ce parere aveti ? ati lucrat cu 70-210mm ? cum merge ? mai pe scurt, pe care l-ati alege ?
P.S.: Pac_Man si Dex, va multumesc pentru pareri

#5
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Atentie, denumirea exacta a obiectivului de care vorbesti este "Nikon 70 - 210 mm f/4 - 5.6 D", un obiectiv vechi de la nikon tip "push-pull". Banuiesc ca l-ai gasit second. Se misca f bine la capitolul AF si optic este super ok. Are constructie solida din metal si arata si bine :D. Asta bate la fundulet 70-300-ele standard (non VR) - pe cel cu VR nu l-am testat. Ca sa nu mai vorbim de pret. Deci, daca ai ocazia, ia-l ;)

Dar sa fii atent, pentru ca exista si o varianta "non D" care nu stie de Autofocus, si nu vrei tele fara AF...

#6
MIKUTZU195

MIKUTZU195

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.05.2007
Azi ma gandeam si eu pe care din astea trei obiective sa le aleg :
- Tamron AF 28-300mm F/3.5-6.3 Di XR
- Tamron AF 18-250mm f/3.5-6.3 Di-II LD
- Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR

Am ajuns la concluzia ca tot la nikon ma opresc si asta mai mult pentru faptul ca are sistemul de reducere a vibratiilor si cred ca vine ca o completare perfevta la obiectivul 18-135mm pe care si eu al am . Am avut ocazia in weekend sa testez un obiectiv 18-200mm cu VR si ma impresionat sistemul. Functioneaza ireprosabil.
Apropo,unde ai gasit obiectivul ca nu l-am vazut pe nicaieri pe net?

Edited by MIKUTZU195, 02 July 2007 - 19:16.


#7
adi_tim08

adi_tim08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2007
denumirea exacta (asa cum apare in oferta) este: nikon 70-210mm fara nici o litera iar diafragma este f/4.5-5.6. obiectivul este nou si are garantie 12 luni. tentatia este mare datorita pretului, 502 RON cu tva inclus, dar nu stiu cat este de bun. de aceea ii rog pe cei care au avut ocazia sa-l testeze (sau sa le testeze 70-210mm si 70-300mm AF-S VR) sa ne impartaseasca si noua parerile lor. eu maine incerc sa ma interesez daca obiectivul 70-210mm are sau nu autofocus.
marturisesc ca am bifat I agree, fara sa citesc regulile asa ca nu stiu daca am voie sa pun link-ul sau sa dau adresa de net unde am gasit obiectivul. daca este voie, spuneti-mi si-l pun. pana atunci, Mikutzu195 o sa-ti trimit un PM.

#8
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Deci, ai mai jos cele doua variante ale obiectivului 70-210:

- Cel bun - pe care il am si eu; pe acesta n-ai cum sa-l gasesti nou, pentru ca nu se mai fabrica de ani de zile ;)

- Cel "naspa" cu MF

Daaa, stiu ca e kenrockwell, dar in cazul acesta e util :D

Mare atentie la ce iei. Si inca un sfat, contacteaza-l pe Dex, el are 70-300 VR si poate iti da mai multe detalii.

Succes!

#9
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 15.06.2005
Dap, 70-210 AF este foarte bun optic, eu am ratat unul desi era la un pret bun dar eu eram in criza financiara. E ciudat zoomul la el fiind "pump" si nu pe inel dar este ok. Merita sa-l iei deoarece la 210 mm sta surprinzator de bine. Nu cred ca un 70-300 nou sa stea la fel de bine in zona tele de la 250 mm in sus. E doar o parere.

#10
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Readuc putin in discutie threadul acesta pentru ca am avut ocazia sa ma joc nitel cu 70-300 VR in scurta iesire din delta si pot impartasi niste prime impresii. Trebuie sa recunosc ca este cu totul altceva fata de 70-300 standard (non VR).

Inclin sa cred ca Dex are dreptate si nu gasesti altceva mai bun in banii respectivi.

Constructia pare solida, montura metalica, viteza de AF este cel putin la fel de rapida ca cea de pe 70-210, VR-ul merge excelent (am reusit cadre clare la 300 mm la timpi de genul 1/60,  si cu ceva experienta cred ca se poate si mai bine) iar optic pare ca sta bine chiar si la 300 mm....

#11
blana

blana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 06.01.2007
Mai este un model de 70-210 fara D care il am si io si nu este acela de mai sus din link cu MF al meu are Auto Focus dar este ceva mai lent ca cel cu D.
Obiectivul este o bijuterie chiar daca il am o sa iau si 70-300VR pt anumite cazuri.
70-210 este destul de luminos si foarte sharp il folosesc pe D80 si cand l-am luat vad ca fac poze si cu iso 800 si se vad super pozele cu cel de 135mm mai mult de iso 200 nu imi permiteam ca se vedea infect.
Asa ca cine are ocazia ca ia un 70-210 chiar si fara D (al meu arata fix la fel ca ala cu D) si acela cu MF nu cred ca este o alegere buna decat daca costa 1 mil :D , io am dat pe 70-210 2.5mil nou :D

#12
alexp1

alexp1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.12.2006
Eu am nikkor 70-300 VR. Nu e lent la focalizare decat in lumina f slaba. In lumina optima focalizeaza rapid. Optic  e destul de reusit, iar la banii astia nu gasesti o alternativa mai buna. VR-ul functioneaza f bine. Am reusit cadre clare la 300mm cu 1/8s si 1/3s. Atasez ceva facut la repezeala la 300mm cu 1/3s, f8

Attached Files


Edited by alexp1, 22 September 2007 - 17:17.


#13
Manu29

Manu29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 19.08.2006

View Postalexp1, on Sep 22 2007, 17:53, said:

Eu am nikkor 70-300 VR. Nu e lent la focalizare decat in lumina f slaba. In lumina optima focalizeaza rapid. Optic  e destul de reusit, iar la banii astia nu gasesti o alternativa mai buna. VR-ul functioneaza f bine. Am reusit cadre clare la 300mm cu 1/8s si 1/3s. Atasez ceva facut la repezeala la 300mm cu 1/3s, f8

Chiar atat de bine isi face treaba VR-ul? la capatul tele si cu timpul acela de expunere? Nu cumva era pe trepied? Glumesc, desigur.
Nu e rau deloc.

Edited by Manu29, 23 September 2007 - 23:53.


#14
audiofile

audiofile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 06.07.2007
Un close up la catel (300mm, 1/8 sec, f5.6)
Totusi VR/IS este pentru unele situatii muma pentru altele ciuma.

Attached Files



#15
Manu29

Manu29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 19.08.2006

View Postaudiofile, on Sep 24 2007, 01:30, said:

Un close up la catel (300mm, 1/8 sec, f5.6)
Totusi VR/IS este pentru unele situatii muma pentru altele ciuma.

Poti sa imi exemplifici te rog din experienta cand te-ar putea deranja VR/IS?

Mersi.

#16
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 15.06.2005

View Postblana, on Sep 22 2007, 10:09, said:

Mai este un model de 70-210 fara D care il am si io si nu este acela de mai sus din link cu MF al meu are Auto Focus dar este ceva mai lent ca cel cu D.
Obiectivul este o bijuterie chiar daca il am o sa iau si 70-300VR pt anumite cazuri.
70-210 este destul de luminos si foarte sharp il folosesc pe D80 si cand l-am luat vad ca fac poze si cu iso 800 si se vad super pozele cu cel de 135mm mai mult de iso 200 nu imi permiteam ca se vedea infect.
Asa ca cine are ocazia ca ia un 70-210 chiar si fara D (al meu arata fix la fel ca ala cu D) si acela cu MF nu cred ca este o alegere buna decat daca costa 1 mil :D , io am dat pe 70-210 2.5mil nou :D

Te rog poti sa-mi explici de ce se vede mai putin noise cu un obiectiv decit cu altul????

#17
audiofile

audiofile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 06.07.2007

View PostManu29, on Sep 24 2007, 12:50, said:

Poti sa imi exemplifici te rog din experienta cand te-ar putea deranja VR/IS?

Mersi.
In general la subiecte in miscare este foarte dificil (cel putin pentru mine) sa fac VR-ul sa colaboreze cum trebuie.
La viteze mai mari ale obturatorului (apropiate de, dar nu chiar atat de mari, "1/dist focala") exista uneori o usoara tendinta de blurr.
Exista destule ratari cu VR-ul, dar exista si multe reusite.
Ma rog, ce vreau sa subliniez totusi este altceva - VR-ul nu-ti garanteaza nimic ca sharpness, ci numai te poate ajuta daca stii sa-l stapanesti. Nu este deloc usor mai ales la focale mari si nici efect garantat nu exista cu el. Doar o marire a sanselor, depinde de fotograf sa stabileasca procentajul hit & miss.

Edited by audiofile, 24 September 2007 - 17:35.


#18
Manu29

Manu29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 19.08.2006

View Postaudiofile, on Sep 24 2007, 18:28, said:

In general la subiecte in miscare este foarte dificil (cel putin pentru mine) sa fac VR-ul sa colaboreze cum trebuie.
La viteze mai mari ale obturatorului (apropiate de, dar nu chiar atat de mari, "1/dist focala") exista uneori o usoara tendinta de blurr.
Exista destule ratari cu VR-ul, dar exista si multe reusite.
Ma rog, ce vreau sa subliniez totusi este altceva - VR-ul nu-ti garanteaza nimic ca sharpness, ci numai te poate ajuta daca stii sa-l stapanesti. Nu este deloc usor mai ales la focale mari si nici efect garantat nu exista cu el. Doar o marire a sanselor, depinde de fotograf sa stabileasca procentajul hit & miss.

Inteleg ca ajuta in multe situatii, dar unde nu este nevoie de el mai incurca, dar acum intreb si eu, ca pe un VR inca nu am avut ocazia sa pun mana, nu se poate cumva dezactiva? Si cea mai uzuala situatie care imi vine in minte, in care aceste sisteme de stabilizare te pot incurca este mai ales cand folosesti un trepied.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate