Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Detectorul de radar

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
ANTRAX26

ANTRAX26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.04.2009

View Postneed_alex, on May 3 2009, 15:21, said:

unde ai vazut tu ca in ungaria este interzis detectorul in tabel?
acolo scrie ca e interzis antiradarul nu detectorul.

tabelul cica este pe site-ul MAE, nu am verficat, eu l-am primit de la cineva, iar la data cand a fost publicat era 100% de incredere.

UPDATE:

am verificat si exista pe site-ul mae:

http://www.mae.ro/po...abel_radare.pdf

ai dreptate , imi cer scuze!

#38
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,614
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcopjob2000, on 30th April 2009, 14:41, said:

Mâine aflu direct de la sursă!
Voi opri la prima echipă de polițiști rutieri bulgari pe care îi voi întreba dacă este sau nu permis detectorul de radar...
Pentru a fi bine înțeles, o să i-l și arăt!
Răspuns îl veți avea în funcție de data când voi găsi o conexiune la internet disponibilă...
Incearca sa aflii direct de la sursa si in grecia, si sa ne zici daca ai facut dup'aia autostopul, cum ti-au luat placutele de inmatriculare si permisul etc.

#39
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Încearcă să afli direct de la sursă și în Grecia, și să ne zici dacă ai făcut dup'aia autostopul, cum ți-au luat plăcuțele de înmatriculare și permisul etc.





Dacă îmi aduc aminte era vorba despre detectorul de radar în Bulgaria, unde am aflat, așa cum am spus (de la sursă-un polițist rutier bulgar) că este permis!
Nu am mai replicat cu un mesaj pentru că am văzut și pe alții că au scris mesaje conforme cu ce am afirmat și eu!
Despre Grecia nu am spus nimic, dar dacă tot ai deschis subiectul, îți spun că eu nu am folosit detectorul în Grecia pentru că, de regulă, nu zbor prea jos! :coolspeak:
Pentru viteza cu care mă deplasez pe autostrăzile din Grecia și Turcia (140-150) nu mi s-a întîmplat până acum să mă oprească vreun echipaj de poliție rutieră din aceste state și nici nu am auzit ca să fi fost oprit vreunul dintre cunoscuții mei...

#40
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Deci pentru mine e clar ! Voi folosi detectorul de radar.  :peacefingers:

#41
alexoi

alexoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.05.2007
Si totusi pe site-ul mae.ro (http://www.mae.ro/in...lnk=3&cat=29919) se spun urmatoarele despre Bulgaria la rubrica "Conditii de calatorie":
Aparatele anti-radar și de detectare a radarului:
În Bulgaria este interzisă folosirea aparatelor anti-radar și a detectoarelor de radar. :thumbdown:

Ultima actualizare: 25 mai 2009. !!!!!

Pasiti cu grija.

#42
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
in Bulgaria am luat amenda cu tot cu detector: mi-au luat pulsul baietii din varful dealului cu un pistol laser incat pana sa ating pedala de frana deja am vazut girofarul...
La bulgari cel mai sigur e sa ai un iepure localnic in fata... macar ala plateste amenda in leva  :thumbup:
Cu detectorul i-am prins pe sticletii bulgari la iesire din tunel, in satele lungi si cu linie continua, la coborarea de pe poduri si chiar prin serpentine.

La greci nu l-am folosit, din doua principii: peste 150km/h nu zborrr, iar o cunostinta (grec) mi-a spus ca e pe bune faza cu amenda, confiscare, mergand pana la cateva zile la racoare (iar eu ma duceam la soare, totusi! :deadtongue: ).

#43
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Poftim ? Confiscare de ce ? De masina ? De detector ? De soacra ? Ce anume se confisca ?  :huh:

Multumesc.

#44
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007

View PostCatalin S., on 23rd June 2009, 21:56, said:

Poftim ? Confiscare de ce ? De masina ? De detector ? De soacra ? Ce anume se confisca ?  :huh:

Multumesc.

a detectorului. In Austria, franta si germania risti confiscarea masinii. Soacra e buna, sa-i dea Domnu' sanatate!  :coolspeak:

#45
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Până la urmă nu aflăm sigur dacă în BG este sau nu permis detectorul?
Eu am spus deja că este permis! (de acum 2 săptămâni când am fost ultima dată...)

#46
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
@Zugry...
Deci n-ar fi o mare problema sa se confiste detectorul, ca la cat s-au ieftinit in ultimile luni, poti cumpara lejereanu altul in Ro.

@Copjob2000...
Daca ne luam dupa ce scrie aici (click) se pare ca nu avem voie nici cu antiredar nici cu detector de radar...

Citez de pe siteul Ambasadei:

Quote

Folosirea telefonului mobil la volan:
Este interzisă utilizarea telefoanelor mobile de către șofer, în timpul deplasării cu autoturismul.
Parcarea:
În marile orașe există parcări amenajate, prevăzute cu aparate de taxare și/sau personal de pază și de încasare a taxelor de parcaj. În cazul parcării neregulamentare sau unde această manevră este interzisă, este posibilă tractarea de către autorități a autoturismului la un parcaj special, de unde poate fi recuperat numai după perceperea taxelor aferente.

Aparatele anti-radar și de detectare a radarului:
În Bulgaria este interzisă folosirea aparatelor sau dispozitivelor antiradar; folosirea acestora constituie contravenție și se pedepsește cu amendă.


Deci e bine ca e contraventie si nu infractiune. In caz ca dam de vreu politist zelos, cei 10 euro fac minuni.  :peacefingers:

#47
kiphtea69

kiphtea69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 03.08.2006
In ungaria e permis ?

#48
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007

View Postkiphtea69, on 24th June 2009, 09:00, said:

In ungaria e permis ?

da, este permis, dar nu te ajuta prea mult, decat pe drumurile judetene / secundare, unde o sa-ti tipe la toate intrarile in localitati. Nu am gasit radar intre localitati niciodata (si am facut Austria de cateva ori). Vamesul ungur o sa-ti zica "problem", dar tu stai linistit.
Iar pe autostrazi... ai totusi indicatoare acolo unde sunt restrictii si sunt puse camere radar, deci... daca vrei, incetinesti la limita legala.

#49
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Știu ce scrie pe saitul ambasadei....  alea sunt infomații vechi...
Nu cred că le-au mai schimbat cineva în ultimii ani....
Oricum, se punea accent pe interdicția folosirii antiradarului... dar în aceeași categorie a fost pus și detectprul de radar! :confuzzled:
Personal, fără a induce în eroare pe cineva, cred că folosirea detectorului este permisă... altfel, acum două săptămâni, când, așa cum am mai spus, am fost ultima dată în BG și am etalat peste tot detectorul, ca și în țară, nu mi-a spus nici măcar un polițist (și am trecut pe lângă câteva echipaje) că ar fi interzis!
Din partea mea, informații de lal sursă, de abia la începutul lui august... :coolspeak:

#50
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007
"Aparatele anti-radar și de detectare a radarului:

În Bulgaria este interzisă folosirea aparatelor sau dispozitivelor antiradar; folosirea acestora constituie contravenție și se pedepsește cu amendă."


Eu inteleg din acest citat ca este interzisa numai folosirea antiradarelor, nu si a detectoarelor. Cred ca ne-am lasat indusi in eroarede titlul generic pus pe site-ul MAE-ului, titlu care, probabil, este pus in cazul tuturor tarilor prezentate. Daca nu am dreptate, puteti sa ma contraziceti... Oricum am sa incerc sa ma interesez direct la o sursa bulgara si am sa revin cu informatia "la cald"...

Drum bun tuturor!

#51
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Cu alte cuvinte fraza ar fi trebuit sa sune cam asa...

Este interzisa folosirea aparatelor antiradar si a aparatelor de detectare a radarului.

Corect ?

#52
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

View Postalinuta123, on 1st July 2009, 04:41, said:

Daca nu am dreptate, puteti sa ma contraziceti...

Si uite asa ma contrazic singura! Sa-mi fie invatatura de minte daca nu verific inante sa ma iau dupa "citatele" altcuiva...
Citatul extras de pe site-ul MAE acum cateva secunde este:

# Aparatele anti-radar și de detectare a radarului:
În Bulgaria este interzisă folosirea aparatelor anti-radar și a detectoarelor de radar.


Cu toate astea, tot am sa intreb bulgarul...

#53
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View PostCatalin S., on 1st July 2009, 07:44, said:

Cu alte cuvinte fraza ar fi trebuit sa sune cam asa...

Este interzisa folosirea aparatelor antiradar si a aparatelor de detectare a radarului.

Corect ?


Studiati mai jos in tabel:

http://en.wikipedia..../Radar_detector

#54
zoazore

zoazore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2009
Am intrebat eu, pe 22.06.2009, cand am intrat in Bulgaria.Si pe politistul roman si pe cel bulgar, care, culmea (pentru sceptici), vorbea romaneste binisor!
Si DA, sunt interzise! Si detectoarele si anti-radarele! Noi aveam GPS-ul in geam. Cand am pus intrebarea, bulgarul chiar s-a uitat ce aparat avem in geam si ne-a intarit: NU E VOIE!
De rest, faceti cum credeti!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate