Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Detectorul de radar

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#55
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Deci este legal. Sariti direct la tabel daca nu aveti chef sa cititi tot textul de pe site.

Mai nasol este ca nu le putem arata politistilor bulgari tabelul de pe Wikipedia...

Multumim frumos pentru link.



P.S. Mi-a placut aia cu Romania...
Legal since 2006 / jumers still ilegal...  :D
O fi scris un roman acolo ?

Edited by Catalin S., 01 July 2009 - 08:56.


#56
pico

pico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.10.2007
Buna,
Am o intrebare,va rog: pe iGo 2006+, este o optiune la setari care te avertizeaza de existenta camerelor fixe. Daca vrei sa o activezi, softul spune ca aceasta optiune poate fi interzisa prin lege in anumite state. Intrebarea este daca pot folosi GPS-ul in Grecia (de exemplu), chiar si fara a avea aceasta optiune activata. Este ilegal, avand in vedere ca doar antiradarele si detectoarele radar sunt interzise?
Multumesc!

#57
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

View Postzoazore, on 1st July 2009, 06:53, said:

DA, sunt interzise! Si detectoarele si anti-radarele!

Subscriu! Sigur este interzis si detectorul!
Afirmatia mi-a fost confirmata atat de un cetatean bulgar (partener de afaceri), cat si de Capitanului Jandarmeriei unui oras la Dunare invecinat cu Bulgaria, care are prieteni printre bulgari.
Daca atat ei si cat politistul bulgar de la vama, amintit anterior, ne-au mintit, atunci nu stiu ce sa mai cred... Vestea nu ma bucura deloc, si asta nu pentru ca am fi niste vitezomani (departe de noi gandul), dar ma gandesc cu groaza la restrictiile lor de viteza care, din pacate, nu sunt semnalizate si cand se termina, asa ca vom circula din restrictie in restrictie.
Oricum, multumesc frumos celor care s-au straduit sa ne ajute cu informatii verificate cel putin dintr-o sursa (de preferat cea personala, daca s-a putut)!  :OK:

#58
pico

pico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.10.2007

View Postzoazore, on 1st July 2009, 09:53, said:

Am intrebat eu, pe 22.06.2009, cand am intrat in Bulgaria.Si pe politistul roman si pe cel bulgar, care, culmea (pentru sceptici), vorbea romaneste binisor!
Si DA, sunt interzise! Si detectoarele si anti-radarele! Noi aveam GPS-ul in geam. Cand am pus intrebarea, bulgarul chiar s-a uitat ce aparat avem in geam si ne-a intarit: NU E VOIE!
De rest, faceti cum credeti!


Vrei sa spui ca sunt interzise GPS-urile?

#59
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,793
  • Înscris: 15.06.2007

View Postpico, on 1st July 2009, 10:23, said:

Buna,
Am o intrebare,va rog: pe iGo 2006+, este o optiune la setari care te avertizeaza de existenta camerelor fixe. Daca vrei sa o activezi, softul spune ca aceasta optiune poate fi interzisa prin lege in anumite state. Intrebarea este daca pot folosi GPS-ul in Grecia (de exemplu), chiar si fara a avea aceasta optiune activata. Este ilegal, avand in vedere ca doar antiradarele si detectoarele radar sunt interzise?
Multumesc!
Cine crezi tu , ca vine si iti butoneaza GPS-ul? hai sa fim seriosi. Si daca chiar ar fii asa, se pot schimba POI uirle din  camere video in WC public, si tu stii ca acolo unde este un WC public pe drum, defapt este o camera video/radar etc.  Dar e absurd deja.

#60
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postalinuta123, on 1st July 2009, 08:49, said:

Si uite asa ma contrazic singura! Sa-mi fie invatatura de minte daca nu verific inante sa ma iau dupa "citatele" altcuiva...
Citatul extras de pe site-ul MAE acum cateva secunde este:
# Aparatele anti-radar și de detectare a radarului:
În Bulgaria este interzisă folosirea aparatelor anti-radar și a detectoarelor de radar.

Cu toate astea, tot am sa intreb bulgarul...



Am fost în perioada 5-8 iunie în Bulgaria până la Nesebar, cale de 700 km dus-întors!
Mașina echipată cu GPS și sub el, detectorul de radar la vedere, ca și în țară!
Nu mi-a zis nimeni nici măcar "stai să văd ce e ăla!!!"... mai ales că am trecut pe lângă cel puțin 4 echipaje de poliție rutieră din Bulgaria, care aveau radarele în funcțiune în banda X!
Normal că am pus frână când am fost avertizat de detector că este un radar în funcțiune, iar echipajele mi-au văzut manevra....
Dacă detectoarele de radar erau interzise în Bulgaria, nu credeți că m-ar fi oprit să mă amendeze, sau măcar să-mi confiște aparatul?
Cum se întâmpla în România pe vremuri!!!
Așa cum am spus, voi întreba un polițist rutier bulgar când voi ajunge în Bulgaria, dar nu mai devreme de sfârșitul acestei luni....
Până atunci, faceți cum vreți!

Dacă totuși când treceți prin Bulgaria și vreți să vă documentați, întrebați un polițist de la poliția rutieră bulgară dacă sunt sau nu permise detectoarele (dar detectoarele nu antiradarele!!!)..... și nu întrebați la vamă, pentru că lucrătorii în uniformă nu sunt polițiști de circulație, ci altceva....la fel ca și la noi... :coolspeak:

Edited by copjob2000, 01 July 2009 - 14:15.


#61
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,303
  • Înscris: 05.06.2002
nu care cumva ai actipild din ala cu ipa pe parbriz?

#62
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostFane, on 2nd July 2009, 06:28, said:

nu care cumva ai actipild din ala cu ipa pe parbriz?




Vrei să spui cumva abțibild?
Răspunsul este: Nu!
De ce mă întrebi?
Datorită numelui ales? :huh:

#63
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postpico, on 1st July 2009, 10:23, said:

Buna,
Am o intrebare,va rog: pe iGo 2006+, este o optiune la setari care te avertizeaza de existenta camerelor fixe. Daca vrei sa o activezi, softul spune ca aceasta optiune poate fi interzisa prin lege in anumite state. Intrebarea este daca pot folosi GPS-ul in Grecia (de exemplu), chiar si fara a avea aceasta optiune activata. Este ilegal, avand in vedere ca doar antiradarele si detectoarele radar sunt interzise?
Multumesc!


GPS-ul nu este ilegal nicaieri in lume. In anumite tari, precum Germania, Austria si Elvetia este interzisa activarea optiunii din meniu referitoare la camere video + radar. De altfel, multe modele de GPS-uri au in registrii functia "disable" pt. aceste tari ca sa nu iti indice camerele, chiar daca activezi functia din meniu.
Cu putin "studiu", dezactivezi acest lucru si GPS-ul iti poate semnaliza si in aceste tari camarele video + radar! ;)

#64
zoazore

zoazore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2009
Pentru pico:Vrei sa spui ca sunt interzise GPS-urile? =NUUUUUUUUU! a vrut sa vada ce aparat avem in geam! GPS-ul nu e interzis!

Pentru copjob200:și nu întrebați la vamă, pentru că lucrătorii în uniformă nu sunt polițiști de circulație, ci altceva....la fel ca și la noi...  = Nu esti de parere ca TOCMAI acei lucratori ar trebui sa stie cat de cat ceva din legile tarii lor? Ei sunt primii cu care tusistii iau contact direct la intrarea intr-o alta tara! Eu am prieteni printre "lucratorii in uniforma" de la noi din Ro, ce-i drept, si-ti spun ca acestia au competente in aria lor de acoperire, ca oricare alt politist, fie si rutier. Nu toate competentele, dar .... Si ce motiv ar fi avut sa dezinformeze? A mai intrebat un alt turist, in fata noastra...DECI?

Edited by zoazore, 03 July 2009 - 12:45.


#65
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postzoazore, on 3rd July 2009, 13:55, said:

Nu toate competentele, dar .... Si ce motiv ar fi avut sa dezinformeze? A mai intrebat un alt turist, in fata noastra...DECI?





De ce să dezinformeze?
Habar n-am!
Pur și simplu că "așa vrea mușchii lui" ... sau să-și bată taraba de cineva!!!
Nu trebuie să ne punem întrebarea privind rațiunea unui astfel de răspuns.... mai ales când pui întrebarea unui funcționar din jurul vămii/graniței, notorii pentru ilegalitățile comise....
Prin analogie, îți pun o întrebare: Dacă detectoarele de radar sunt interzise în Bulgaria, cum de nici un polițist de la circulație, nu m-a oprit să mă amendeze/îmi confiște aparatul, nu doar când l-au văzut lipit de parbrtiz, dar și când manevra mea (de frânare după ce am fost avertizat de detectorul meu de radar, despre activitatea în banda X a echipajului de poliție rutieră bulgară ) a fost vădit vizibilă?   :huh:

Edited by copjob2000, 03 July 2009 - 14:02.


#66
Cyber Dracula

Cyber Dracula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.04.2006
Conform siteului Ministerului de Externe in Bulgaria sunt interzise aparatele de detectare a radarelor si de anti-radar.

http://www.mae.ro/in...i...3&cat=29919

Si se pare ca informatia este actualizata pe 25 mai 2009.

#67
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Totuși, alte saituri ne spun altceva....
- asta este unul.
- asta ar fi altul.
- si mai am unul...
Nu mai stau să caut pe unde se mai scrie că detectoarele radar sunt permise în BG, pentru că am obosit... :huh:
Înainte de a încheia, pentru toți cei care citesc pe aici (și fac anumite confuzii), vreau să le aduc aminte că un detector de radar nu este același lucru (chiar dacă terminologia sună aproximativ la fel în limba română) cu un antiradar!
Dacă sfaturile mele sunt considerate tendențioase, vă rog să nu mă ascultați și să faceți cum vă sfătuiesc alții (conform cărora detectoarele radar sunt interzise în BG), pentru că mare lucru nu pierdeți.....
Eu rămân la părerea mea, conform căreia detectoarele (și nu antiradarele) sunt permise în BG și mă voi interesa direct de la sursă (agenți de poliție rutieră bulgari din interiorul țării și nu funcționari de la graniță), dar peste vreo trei săptămâni, când ajung în...țara vecină și prietenă! ;)

#68
zoazore

zoazore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2009
Te contrazici singur: uita-te mai bine in al doilea link pe care l-ai postat.Citeste putin mai atent. Si ultima actualizare a acestuia este :Ultima actualizare - Ianuarie 2008
De ce-as crede un site de vanzari on-line (primul lik) si nu site-ul oficial al MAE sau lucratorii din politia de frontiera?
Dar aici e "meciul" tau cu toata lumea si eu, sincer, n-am chef de polemici sterile!
Eu nu fortez pe nimeni cu disperare sa ma creada:am fost acolo, am intrebat, mi s-a raspuns, am revenit si=am relatat ce-am aflat, poate altora le va fi de ajutor.ATAT!

#69
Cyber Dracula

Cyber Dracula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.04.2006

View Postcopjob2000, on 9th July 2009, 20:28, said:

Totuși, alte saituri ne spun altceva....
- asta este unul.
- asta ar fi altul.
- si mai am unul...
Nu mai stau să caut pe unde se mai scrie că detectoarele radar sunt permise în BG, pentru că am obosit... :huh:
Înainte de a încheia, pentru toți cei care citesc pe aici (și fac anumite confuzii), vreau să le aduc aminte că un detector de radar nu este același lucru (chiar dacă terminologia sună aproximativ la fel în limba română) cu un antiradar!
Dacă sfaturile mele sunt considerate tendențioase, vă rog să nu mă ascultați și să faceți cum vă sfătuiesc alții (conform cărora detectoarele radar sunt interzise în BG), pentru că mare lucru nu pierdeți.....
Eu rămân la părerea mea, conform căreia detectoarele (și nu antiradarele) sunt permise în BG și mă voi interesa direct de la sursă (agenți de poliție rutieră bulgari din interiorul țării și nu funcționari de la graniță), dar peste vreo trei săptămâni, când ajung în...țara vecină și prietenă! ;)

Uite in ultimul tau site dat ca exemplu spune ca ai voie sa detii un detector dar nu sa il folosesti.

#70
zoazore

zoazore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2009
Te contrazici singur: uita-te mai bine in al doilea link pe care l-ai postat.Citeste putin mai atent. Si ultima actualizare a acestuia este :Ultima actualizare - Ianuarie 2008
In al treilea link, spune ca este permisa detinerea, nu folosirea:Country:Bulgaria; Possesion Permitted :YES; Use Permitted : NO
De ce-as crede un site de vanzari on-line (primul lik) si nu site-ul oficial al MAE sau lucratorii din politia de frontiera?
Dar aici e "meciul" tau cu toata lumea si eu, sincer, n-am chef de polemici sterile!
Eu nu fortez pe nimeni cu disperare sa ma creada:am fost acolo, am intrebat, mi s-a raspuns, am revenit si=am relatat ce-am aflat, poate altora le va fi de ajutor.ATAT!

#71
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Exact ce spuneam mai devreme.....că am obosit... :huh:

Fiecare este liber să facă ce vrea cu detectorul de radar în Bulgaria!
Eu îl voi folosi ori de câte ori voi călători în țara vecină și prietenăși îl nu îi voi schimba locul stabilit în România!
Pentru a nu fi greșit interpretat, nu mai sfătuiesc pe nimeni să ma imite... dar, totuși ar fi interesant să mai citim mesaje de la cei care au trecut pe la vecini cu detectorul de radar în funcțiune și la vedere... :naughty:

Edited by copjob2000, 09 July 2009 - 22:35.


#72
zoazore

zoazore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2009

View Postcopjob2000, on 9th July 2009, 23:31, said:

Exact ce spuneam mai devreme.....că am obosit... :huh:

Fiecare este liber să facă ce vrea cu detectorul de radar în Bulgaria!
Eu îl voi folosi ori de câte ori voi călători în țara vecină și prietenăși îl nu îi voi schimba locul stabilit în România!
Pentru a nu fi greșit interpretat, nu mai sfătuiesc pe nimeni să ma imite... dar, totuși ar fi interesant să mai citim mesaje de la cei care au trecut pe la vecini cu detectorul de radar în funcțiune și la vedere... :naughty:

...fiindca tu, dupa ce vei intreba, orice raspuns ti se va da, vei zice: "v-am zis eu ca-s legale? Altii sunt cei care va dezinformeaza!"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate