Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Detectorul de radar

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
ANTRAX26

ANTRAX26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.04.2009
eu nu intreb de asa doar de moft ca vreau sa merg cu viteza, sa ma sparg in figuri ca masina mea fuge, intrebam sa fiu pus in garda prin ungaria si austria trec cind vin in Rominia sau vin acasa in Italia, si iti dai seama ca e un drum de 30 de ore, am tot interesul sa merg mai repede si fara a cade intr-un radar
deci in Ungaria e legal spune anonima1 , grazie dar o stii din sursa sigura sau...  , mai ramine Austria

inca o data ma refer dupa lunamartie a acestui an, nu mai inainte

austria am tranversato de 8 ori si am fost oprit doar 1 data acu 4 ani la intrarea intro localitate imediat dupa granita, erau cu un pistol laser, norocul meu cai vazusem din timp, dar mau oprit, miau verificat actele si atit era noaptea in jurul orei 3.00, acu 2 zile mi-a fost teama sa tin in geam detectorul

#20
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dar cu cât fugeai de te-au oprit ăia la ora 3 dimineața???
Am mers de cîteva ori prin Austria (partea de vest-Tirol) dar nu am fost oprit deloc de poliție... mai ales noaptea...
Am câțiva prieteni care pe drumul spre Italia și Spania, folosesc detectorul în toate țările, chiar și în care este interzis... pe propria răspundere... și îl țin pe scaunul din dreapta, mai precis între el și tetieră... dar eu nu sunt de acord cu asta.... pentru că... dacă nu depășești viteza de 150... nu vei fi oprit deloc... sunt destui cei care fug cu peste 160-180, pentru ca să mai fugă cineva și după tine...


#21
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 atupi, on Apr 23 2009, 20:16, said:

Eu simt nevoia sa folosesc detectorul decat in RO si m-am plimbat cu masina cam peste tot in tarile din Balcani si nu am simtit nevoia unui detector dar daca va grabiti in concediu sa nu va aud ca sunt politaii  sarbii sau bulgarii nashpa si va cer spaga sau mai grav ati platit amenzi cum sunt in Grecia sau Croatia.
Savurati concediile si drumul spre destinatie !
ce poti vedea de pe autostrada sau daca treci prin toate satele?
ce poti vedea fie si la 60km/h?
daca e ceva demn de vazut  atunci faci popas
nu se viziteaza nimic din masina .numai la pas <_<

#22
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

 anonima1, on Apr 24 2009, 06:50, said:

ce poti vedea de pe autostrada sau daca treci prin toate satele?
ce poti vedea fie si la 60km/h?
daca e ceva demn de vazut  atunci faci popas
nu se viziteaza nimic din masina .numai la pas <_<

Ai permis de conducere?

Eu de abia astept sa merg in Muntenegru anul asta cu masina :)
Cu siguranta si altii se bucura de peisaje din masina.

#23
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 ANTRAX26, on Apr 23 2009, 21:26, said:

eu nu intreb de asa doar de moft ca vreau sa merg cu viteza, sa ma sparg in figuri ca masina mea fuge, intrebam sa fiu pus in garda prin ungaria si austria trec cind vin in Rominia sau vin acasa in Italia, si iti dai seama ca e un drum de 30 de ore, am tot interesul sa merg mai repede si fara a cade intr-un radar
deci in Ungaria e legal spune anonima1 , grazie dar o stii din sursa sigura sau...  , mai ramine Austria

inca o data ma refer dupa lunamartie a acestui an, nu mai inainte

austria am tranversato de 8 ori si am fost oprit doar 1 data acu 4 ani la intrarea intro localitate imediat dupa granita, erau cu un pistol laser, norocul meu cai vazusem din timp, dar mau oprit, miau verificat actele si atit era noaptea in jurul orei 3.00, acu 2 zile mi-a fost teama sa tin in geam detectorul
În Republica Ungară este permisă folosirea dispozitivelor de detectare a radarelor.
sursa este http://www.mae.ro/in...i...3&cat=29919
eu l-am folosit am fost oprita de politia maghiara ptverificarea documentelor si nu au zis nimic de detector
atupi,bati campii !!!!!!

#24
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

 anonima1, on Apr 24 2009, 14:14, said:

În Republica Ungară este permisă folosirea dispozitivelor de detectare a radarelor.
sursa este http://www.mae.ro/in...i...3&cat=29919
eu l-am folosit am fost oprita de politia maghiara ptverificarea documentelor si nu au zis nimic de detector
atupi,bati campii !!!!!!

bineanteles ca bat campii (doar asta e quintesenta plimbarilor si concediilor) dar cu viteza moderata si fara detector de radar (desi posed unul si chiar performant)
Cati unguri/austrieci ati vazut sa utilizeze un detector ?

Edited by atupi, 24 April 2009 - 16:10.


#25
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Utilitatea detectorului de radar nu este să te ajute să zbori prea jos, ci să scapi când depășești cu puțin viteza maximă admisă pe anumite sectoare de drum....
Să fiu sincer nu prea am văzut detectoare radar în Austria (în Ungaria nu am ajuns) dar cred că este din cauza cuantumului destul de mare al amenzilor aplicate...


#26
ANTRAX26

ANTRAX26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.04.2009

 copjob2000, on Apr 23 2009, 23:51, said:

Dar cu cât fugeai de te-au oprit ăia la ora 3 dimineața???
Am mers de cîteva ori prin Austria (partea de vest-Tirol) dar nu am fost oprit deloc de poliție... mai ales noaptea...
Am câțiva prieteni care pe drumul spre Italia și Spania, folosesc detectorul în toate țările, chiar și în care este interzis... pe propria răspundere... și îl țin pe scaunul din dreapta, mai precis între el și tetieră... dar eu nu sunt de acord cu asta.... pentru că... dacă nu depășești viteza de 150... nu vei fi oprit deloc... sunt destui cei care fug cu peste 160-180, pentru ca să mai fugă cineva și după tine...


aveam in jur de 80-90 km/h pe un sector de drum unde era limitat la 40km/h , nu mi-a ajuns nici azi amenda (de mi-au facuto, ca nu miau zis nimic, intre timp am schimbat 2 masini)

#27
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dacă nu ești oprit de poliția rutieră în momentul constatării faptei, nu poți sancționat ca în țară, trimițându-ți acasă solicitarea de a comunica datele conducătorului autovehiculului surprins în culpă!
Încă nu sunt conectate bazele de bate ale ministerelor de interne din statele UE!
Până atunci, încă se mai poate "zburda" pe șoselele Europei!


#28
catalinache

catalinache

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.05.2006
In Grecia si in Bulgaria nu sunt permise detectoarele de radar. Iata ce spune MAE....

Grecia: http://www.mae.ro/in...i...3&cat=29919


Bulgaria: http://www.mae.ro/in...i...3&cat=29919

Ungaria permite permite detectoarele: http://www.mae.ro/in...i...3&cat=29919

#29
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Iata ce zice MAE despre detectorare radar si antiradare, in link-urile postate de catalinache:

GRECIA:
"Aparatele anti-radar și de detectare a radarului
Utilizarea sau deținerea sistemelor anti-radar sau de detectare a radarului de către conducătorii mijloacelor auto pe drumurile publice din Grecia este interzisă prin lege. Fapta este contravenție și se pedepsește cu amendă de până la 2.000 euro (art. 103 din Codul Rutier elen prevede și reținerea pe loc a permisului de conducere pentru o perioadă de 30 zile, precum și reținerea actelor mașinii și a plăcuțelor de înmatriculare auto pentru 60 zile).
Sfătuim conducătorii auto să nu intre în Republica Elenă cu sisteme de detectare radar sau antiradar. "

BULGARIA:
"În Republica Bulgaria nu este permisă folosirea aparatelor sau dispozitivelor antiradar; folosirea acestora constituie contravenție și se pedepsește cu amendă. "

UNGARIA:
"În Republica Ungară este permisă folosirea dispozitivelor de detectare a radarelor. Legislația în vigoare nu permite utilizarea aparatelor antiradar, aceasta constituind contravenție și pedepsindu-se cu amendă și confiscarea aparatului."


Un detector de radar nu este un anti-radar! Foarte multi le confunda.
Deci, in Ungaria si Bulgaria sunt interzise anti-radarele. Pentru Ungaria se specifica special ca detectorele de radar sunt permise, pentru Bulgaria nu se spune nimic (se poate presupune ca detectoarele de radar nu sunt interzise in Bulgaria).
In Grecia este clar: nu sunt permise nici detectoarele radar nici antiradarele!

Edited by geocosma, 30 April 2009 - 09:20.


#30
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Mâine aflu direct de la sursă!
Voi opri la prima echipă de polițiști rutieri bulgari pe care îi voi întreba dacă este sau nu permis detectorul de radar...
Pentru a fi bine înțeles, o să i-l și arăt!
Răspuns îl veți avea în funcție de data când voi găsi o conexiune la internet disponibilă...

#31
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
in Bulgaria detectorul radar este la fel de legal ca si in Romania, 100%! Anti-radarul este interzis si in Bulgaria si in Romania si in in majoritatea tarilor civilizate din lume!

#32
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
verifica-ti lista cu tarile care permit sau care nu folosirea detectorului radar sau anti-radar-ului

este din toamna anului trecut, dar nu cred ca s-a schimbat nimic, poate doar amenzile.

#33
ANTRAX26

ANTRAX26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.04.2009

 need_alex, on Apr 30 2009, 18:19, said:

verifica-ti lista cu tarile care permit sau care nu folosirea detectorului radar sau anti-radar-ului

este din toamna anului trecut, dar nu cred ca s-a schimbat nimic, poate doar amenzile.


din ce sursa ai pdf?
cit % sai dam crezare?
in UNGARIA scrie ca e interzis detectorul, dar de citesti mai sus in forum ai sa vezi ca e legal , si dinsursa credibila

#34
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

 ANTRAX26, on May 2 2009, 14:49, said:

din ce sursa ai pdf?
cit % sai dam crezare?
in UNGARIA scrie ca e interzis detectorul, dar de citesti mai sus in forum ai sa vezi ca e legal , si dinsursa credibila

unde ai vazut tu ca in ungaria este interzis detectorul in tabel?
acolo scrie ca e interzis antiradarul nu detectorul.

tabelul cica este pe site-ul MAE, nu am verficat, eu l-am primit de la cineva, iar la data cand a fost publicat era 100% de incredere.

UPDATE:

am verificat si exista pe site-ul mae:

http://www.mae.ro/po...abel_radare.pdf

Edited by need_alex, 03 May 2009 - 15:29.


#35
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
oricum in ungaria degeaba e permis pt ca au radare cu laser de obicei cand piuie detectorul te-a si luat

#36
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Acum p oră m-am întors din BG!
Așa cum mă asteptam, detectoarele radar sund permise!
Radarele lor stau pe banda X dar nu îi opresc decât pe primii din coloană!
Foarte util în BG detectorul...  ca am scăpat de vreo 3 echipaje...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate