Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Detectorul de radar

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
turdeanu

turdeanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 17.07.2002
Salut. Nu stiti daca sunt permise detectoarele radar in Bulgaria si Grecia? Mersi

#2
cobrax2

cobrax2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 06.12.2006
nu stiu in bulgaria, dar in grecia sunt interzise si iei amenzi de MII DE EURO. (nu am scris gresit)

#3
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 turdeanu, on Jun 18 2007, 16:25, said:

Salut. Nu stiti daca sunt permise detectoarele radar in Bulgaria si Grecia? Mersi

Legalitatea detectoarelor de radar depinde de fiecare tara. Ai mai jos o lista cu tarile unde sunt interzise detectoarele de radar:

Areas where illegal
In some countries and areas, such as those listed below, using or possessing a radar detector is declared illegal and may result in fines, seizure of the device, or both. Generally these prohibitions are introduced under the premise that a driver who uses a radar detector will pose a greater risk of accident than a driver who does not. Not all research agrees with that premise, such as the 2001 Mori report which suggested that radar detector users on average posed a 28% less risk of accident and also traveled far more miles.

Australia: All states besides Western Australia. They are illegal to sell, purchase or possess in SA, NSW, ACT & Vic. Radar Detectors are illegal to use in NT, Queensland & Tas.[1]
Belgium: In July 2006 a provisional seisure of a vehicle worth over 75.000 EUR itself was ordered by the courts, destruction of the radar detector itself and the driver's license was suspended for 3 months.[citation needed]
Canada (Illegal:Newfoundland & Labrador, Nova Scotia, Prince Edward Island,New Brunswick, Quebec, Ontario, Manitoba, the Yukon Territory, the Northwest Territories Legal: Alberta, British Columbia, Saskatchewan): Regardless of whether they are used or not, police there may confiscate radar detectors, operational or not, and impose substantial fines.[2]
Egypt
Estonia
Finland
France
Germany 75€ fine , 4 Points, destruction of the radar detector
Greece
Ireland (Republic of)
Netherlands 250€ fine and seizure of the device (since 2004)
Norway
Poland
Portugal
Romania - legal since 2006 (although radar jammers still illegal)
Spain
Sweden
Switzerland, destruction of the radar detector
Taiwan
Turkey
United Kingdom, although not legal to own, but was technically illegal to use under a 1949 wireless act until 1998, due to legal loophole causing them to be legalised suddenly.
United States law varies from state to state, but detectors are generally legal in private vehicles under the Communications Act of 1934[3] and illegal in commercial vehicles by DOT regulation (49 CFR 392.71). Exceptions:
Illegal in all vehicles: Virginia, Washington D.C., U.S. military bases
Illegal in commercial vehicles under state law: Illinois, New York (specifically, commercial vehicles over 10,000 lb. and all vehicles over 18,000 lb.)
Indirectly illegal: Minnesota and California (illegal to hang anything from the windshield with suction cups; however both dashboard and visor mounting is allowed.) [1]
Repealed: Connecticut (repealed in 1998)
Proposed legislation: Florida [2][3]

Sursa informatiilor este:

http://en.wikipedia....s_where_illegal

#4
hai-hui

hai-hui

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2007
De Bulgaria nu se zice nimic, probabil ca sunt legale. Problema aici se pare ca este imposibilitatea detectoarelor de... a detecta radarele. Nu stiu cauza, cert este ca acum vreo luna am trecut pe langa 7-8 aparate de radar instalate in masinile de politie dar nu am fost in nici un fel avertizat. Am un Belltronics 965 destul de bun, probabil ca nu e compatibil cu astfel de radare!

#5
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Din cele adunate de pe forumurile auto pe care le frecventez, am inteles ca in Grecia detectoarele sunt interzise (se lasa cu amenda usturatoare si confiscarea detectorului) iar la bulgari nu este interzis (adica nu se precizeaza nimic despre ele in codul lor rutier).
La bulgari radarele functioneaza pe banda X, si sunt radare tip pistol: ele emit doar cand politistul, indreptand "pistolul" spre masina, apasa pe tragaci. In acelasi moment te atentioneaza si detectorul ca te-a luat radarul, asa ca in general detectorul, oricat de performant este, nu te poate ajuta. Daca cumva prinzi vreo emisie in banda X este bine sa reduci viteza chiar daca nu vezi politist in raza vizuala, ca poate fi prin apropiere.
Alta varianta este "lipirea" de un bulgar care merge mai voios, pentru ca ei in general cunosc locurile unde se pun de obicei radare.

#6
florin63

florin63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.05.2006
In max 2 saptamani plec in concediu cu masina prin Europa: Ungaria, Croatia, Italia, Slovenia, Germania, Polonia, Cehia si Slovacia. Vreau sa stiu in care din aceste tari este interzis detectorul de radar.

#7
florin63

florin63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.05.2006

 florin63, on Jul 4 2008, 20:11, said:

In max 2 saptamani plec in concediu cu masina prin Europa: Ungaria, Croatia, Italia, Slovenia, Germania, Polonia, Cehia si Slovacia. Vreau sa stiu in care din aceste tari este interzis detectorul de radar.



Chiar nu ma poate ajuta nimeni?

#8
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Ai incercat pe sectiunea Auto? http://forum.softped...howtopic=275429

#9
bazilro

bazilro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.06.2007
In toate si amenile ajung si la 2000 euro :D

#10
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,004
  • Înscris: 13.09.2007
Eu maine plec spre Ungaria si Austria. Sunt interzise detectoarele in aceste tari????

#11
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Din cate am citit, in Ungaria nu sunt interzise; in Bulgaria sigur sunt interzise detectoarele.
Mai multe detalii la: http://forum.softped...howtopic=275429

Edited by tudor_turcu, 26 July 2008 - 11:26.


#12
wwillym

wwillym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.02.2006
In Ungaria poti merge linistit, in Austria in schimb, anul trecut cand inca mai era vama, vamesul m-a pus sa demontez detectorul...

#13
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
@tudor turcu> In Bulgaria NU SUNT INTERZISE detectoarele.

"Art. 181. Fined with up to 50 levs shall be:
1. ..................................................................
2. driver who uses a device interfering the operation of devices used for measurement of the driving speed of the vehicles;"

Se refera strict la echipamente de bruiere,adica ANTIradar.


Personal,aproape de Sofia, am intalnit un echipaj ce statea cu pistolul radar pe mine,chiar si cand am trecut pe langa ei.Au vazut clar ca aveam si detector.Nu m-a oprit nimeni.

#14
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Am rugamintea la cei care sint din Olt slatina sa-mi spuna va rog cat este limita de viteza la intrare pe podul Olt spre Craiova exact pe portiunea din imagine.

  Am marea rugaminte la voi sa-mi spuneti daca exista radare fixe dinspre oras spre pod,cu ce limite de viteza si unde anume sint puse, am atasat imaginea sa va faceti o idee, ma refer la radare puse exact pina in dreptul pozei facute, altfel spus pina aici.

#15
warrior

warrior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 08.10.2003
Informatii mai detaliate gasiti aici
http://www.mae.ro/in...i...3&cat=29919
- dar daca le cititi cred ca nu mai plecati nicaieri ...mergeti linistiti la mamaia sa scuipe chelneru' in ceaiu' de menta si sa te-njure printre dinti ca n-ai lasat spaga cel putin 20%

Whatever...din vastele mele cunostinte mai gasiti.....am traversat Bulgaria, catre Grecia de 2 ori;
Prima data in 2003, 1 singura masina, 2 persoane;
am luat 2 radare ( unu de 15 euro, celalalt de 10 euro ); cel de 15 la 15-20 Km de Ruse oamenii aveau pistol cu laser....detectorul a tipat instantaneu; am franat de la 150-160 la approx 120 pe drum cu regim de viteza de 90 Km/h ( dupa spusele lor ); unul vorbea romaneste bine de tot;
Dupa asta, pe tot traseul Bulgariei am numarat approx 15 unitati de politie care cu asta se indeletniceau - strangerea de cotizatii;
La intoarcere am numarat alte 17 radare;

A doua oara in 2007; 3 masini, 12 persoane;
      S-a mers frumos, in coloana, fiecare masina fiind dotata cu walkie-talkie cu raza de actiune 5 Km;
     Cand se obosea, se schimba capul de coloana; am alimentat la o benzinarie dintr-un satuc ....cu gaz ...si am platit cu card de debit Visa !!!!!! mi s-a facut conversia direct din Leva in Ron;
      La intoarcere am dat 20 Eur la 3 politisti ptr o stupiditate; se mergea in paralel, pe 2 benzi; la un moment dat era un podet, proaspat asfaltat, fara nici un fel de marcaj si semn de depasire interzisa.....bine-inteles ca toata lumea a intrat in aceeasi formatie ...2 benzi de masini paralele ...eu am avut nesansa sa fiu atunci cap de coloana :D
  M-a amenintat cu proces verbal si amenda trimisa in tara ( vrajeala ) la care le-am zis ca mi-au ramas 10 euro prin buzunare; omu' s-a strambat si a inceput sa se caute de un chitantier vezi-Doamne'; am intrebat 20 Euro ? - ca ma cam grabesc ...zice: Sa vedem ce zice sefu ! un buttos din masina ......a parlamentat 20 de secunde si s-antors catre mine .....zice: Dar fara chitanta DA ? - zic: Fara ....cadou ....mi-a intins actele si-am plecat prieteni;

   Cu detectoarele in Bulgaria sunt inca legale ...atata doar ca te ajuta numai cele fixe pozitionate pe masina de politie, care de regula sta la iesirea din curbe sau la iesirea din tunel; restul sunt pistoale cu laser;
  In Grecia si Turcia de exemplu folosirea si/sau simpla detinere se sanctioneaza cu amenda intre 1500-2000 Eur; nu e prea placut; In Turcia nu stiu, dar in Grecia drumurile sunt f bune, au multe autostrazi si poti merge ( din experienta ) cu pana la 20 Km/h peste limita legala; Politia n-are treaba cu tine si nici nu te opreste gratuit sa se afle in treaba ;

Edited by warrior, 13 August 2008 - 22:57.


#16
ANTRAX26

ANTRAX26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.04.2009
acum 2saptamini mi-am luat un cobra xrs 9940, in Rominia a fost OK m-a salvat de multe radare cit am stat pe drumurile noastre  dar cind am iesit spre italia , in ungaria lam dat jos si am mers aproape legal pe drumurile ungariei si austriei. As dori sa stiu daca sunt ilegale afara, incepind cu aceasta data, am inteles ca in Rominia e o campanie de informare a celor de ies in afara tarii, sa nul  folosesca fiind ilegal in majoritatea tarilor UE

#17
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 ANTRAX26, on Apr 23 2009, 18:55, said:

acum 2saptamini mi-am luat un cobra xrs 9940, in Rominia a fost OK m-a salvat de multe radare cit am stat pe drumurile noastre  dar cind am iesit spre italia , in ungaria lam dat jos si am mers aproape legal pe drumurile ungariei si austriei. As dori sa stiu daca sunt ilegale afara, incepind cu aceasta data, am inteles ca in Rominia e o campanie de informare a celor de ies in afara tarii, sa nul  folosesca fiind ilegal in majoritatea tarilor UE
in Ungaria  e legal

#18
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Eu simt nevoia sa folosesc detectorul decat in RO si m-am plimbat cu masina cam peste tot in tarile din Balcani si nu am simtit nevoia unui detector dar daca va grabiti in concediu sa nu va aud ca sunt politaii  sarbii sau bulgarii nashpa si va cer spaga sau mai grav ati platit amenzi cum sunt in Grecia sau Croatia.
Savurati concediile si drumul spre destinatie !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate