Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Despre nasteri - naturale, cezariene, sub apa...

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
443 răspunsuri în acest subiect

#397
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.751
  • Înscris: 06.10.2012
* cand s-or naste

#398
maia3

maia3

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 451
  • Înscris: 30.04.2008

 -Diana-, on 30 august 2013 - 23:01, said:

Maia, nu stiu ce studiezi sau ce invarti, dar in treaba asta cu nasterile, mortalitate, etc esti un pic pe langa.
Asa ca nu mai insista sa diseminezi informatii incorecte, un exemplu fiind ceea ce am bolduit eu mai sus in postarile tale.

Nu ma lua peste picior cu mortalitatea materna, cel putin eu am vazut cu ochii mei cum e si ce inseamna deces matern la nastere.
Medicina si siguranta nasterilor este un fel de OZN.
Cand s-ar naste copii in afara trupului matern, putem vorbi de mortalitate materna zero, pana atunci, este doar o utopie!

Nu am vrut sa te iau peste picior, imi pare rau ca nu m-am exprimat corespunzator.

Eu doar am vrut sa atrag atentia asupra faptului ca nasterea presupune riscuri reale, chiar si in secolul nostru 'avansat'. Adica exact ce ai spus si tu: "Cand s-ar naste copii in afara trupului matern, putem vorbi de mortalitate materna zero"

De ce anume am scris  ca "Iar cezarienele de urgenta apar tocmai pentru ca riscurile nasterii normale nu au fost corect (obiectiv) apreciate de  catre medic"?  Pentru ca eu cunosc doua femei care au fost induse in eroare de medicii lor. Mai exact doctorii au estimat total gresit dimensiunile fatului versus dimensiunea bazinului iar dupa ore de travaliu obositor si inutil, s-a ajuns la cezariana de urgenta.

Nu ma intelege gresit, eu nu vreau sa lovesc in medici, stiu ca nu este nimeni Dumnezeu sa prezica exact cum va evolua un eveniment atat de delicat cum este nasterea.

In viata de zi cu zi eu am observat o atitudine de genul " nasterea este cel mai natural lucru, toata lumea face asta si n-a murit nimeni pana acum". Sa zicem ca nu este vina lor ca nu cunosc medicina sau istorie. Ceea ce deranjeaza este atitudinea ostila fata de femei in general, in special fata de cele care se abat de la 'reguli' (cel mai cunoscut fiind cezariana la cerere).

Sunt demonizate alegerile, tot ce este diferit fata de 'dogma'.

Exemplu: daca vine acum o femeie si spune ca a ales cezariana desi nu avea nici o indicatie pentru asa ceva, doar pentru ca asa a vrut ea, operatie in loc de nastere naturala, foarte multi ii vor sari in cap si o vor judeca, desi este corpul ei si copilul ei, nu al celor care ii judeca alegerea.

Mai mult decat atat, am observat o atitudine misogina din partea barbatilor la adresa gravidelor, disimulata prin tot felul de remarci aparent "medicale" (vezi exemplul cu tocofobia si 'medicatia antipsihotica', am pus si un link cu tipurile de tratament in caz de tocofobie).

Eu nu ma contrazic cu tine, tot ce ai afirmat pana acum este 100% stiintific si corect.

#399
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.780
  • Înscris: 06.09.2007

 Clovis, on 30 august 2013 - 19:55, said:

Ai nimerit un medic nepriceput..... sau macelar....Unde ai facut cezariana?

Tocmai.Foarte bun si foarte priceput.


Quote

Eu nu ma contrazic cu tine, tot ce ai afirmat pana acum este 100% stiintific si corect.
Diana a fost moasa.Nu e Doctor.

Quote

iar pacienta poate ramane 72 h cu cateterul peridural, pe care se pot administra din 3 in 3 ore analgezice specifice( naropin,  fentanyl), iar daca se mentine linia intravenoasa, se pot administra si Algocalmin, Piafen, Paracetamol/Perfalgan)- nu in acelasi timp si fara a se abuza de ele.
Din moment ce iti lasa cateterul calmantele se administreaza la 6 ore.Pe cale orala.
Nu stiu cum e in romania dar peste balta cam asa e.

Quote

Exemplu: daca vine acum o femeie si spune ca a ales cezariana desi nu avea nici o indicatie pentru asa ceva, doar pentru ca asa a vrut ea, operatie in loc de nastere naturala, foarte multi ii vor sari in cap si o vor judeca, desi este corpul ei si copilul ei, nu al celor care ii judeca alegerea.
Doctorul decide/stie ce-i mai bine pentru sanatatea ta si a bebelusului.

Editat de Ulpiatraiana, 31 august 2013 - 04:09.


#400
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

Organismul nu se obisnuieste atat de repede cu tipurile de analgezice folosite postoperator, asa ca nu este nici o problema in a se administra.
In cazul meu.Da.Cind eram la mama fata am fost dependenta de calmante.Luam algocalmin fiole la 3 ore si nu mai avea niciun efect.
Medicamentele se administreaza in functie de fisa medicala a pacientului.
ps.Nu iti mai da aere de Doctor.Serios vorbesc.Nu e o chestie cu care sa glumesti.Se vede diferenta dintre tine si Karhu.

#401
maia3

maia3

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 451
  • Înscris: 30.04.2008

 Ulpiatraiana, on 31 august 2013 - 04:15, said:

Diana a fost moasa.Nu e Doctor.

Doctorul decide/stie ce-i mai bine pentru sanatatea ta si a bebelusului.

Ce a spus Diana este corect dpdv stiintific (tocmai din cauza asta ziceam ca nu ma contrazic cu ea) si nu conteaza daca e moasa, doctor sau altceva.

Ok, sa zicem ca doctorul stie ce e mai bine, dar daca totusi femeia decide altceva si isi asuma alegerea (nu da vina pe doctor pentru posibilele complicatii ale alegerii ei), de ce sa nu dea curs alegerii personale? Exemple: decide sa faca cezariana desi nu exista indicatii pentru ea, decide nastere naturala desi i s-a spus ca exista riscuri (isi asuma 100% posibilele complicatii).

#402
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

Ce a spus Diana este corect dpdv stiintific (tocmai din cauza asta ziceam ca nu ma contrazic cu ea) si nu conteaza daca e moasa, doctor sau altceva.
Conteaza.De ce?Ea nu sesizeaza pericolul informatiilor pe care le da.Acum citeva luni pe aria medicina o userita avea nevoie de interpretarea unor analize.Diana a spus ca pacineta nu are nimic,din punctul ei de vedere analizele erau normale.Imediat a postat Karhu si dupa intepretarile lui pacienta avea o infectie usoara si trebuia consult la gincecolog.La ea e pe nimerite.O pseudointelectuala care sufera de superioritate.Daca o intrebi care-i a doua facultate,spune ca Medicina.

Quote

corect dpdv stiintific

Calmantele se administreaza in functie de intensitatea si frecventa durerilor/fisa medicala( ce probleme a avut in trecut/ce medicamente a luat/ce ia in prezent/interactiunea medicamentelor/alergia etc..Decizia o ia Doctrorul,nu moasa.

#403
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.270
  • Înscris: 26.07.2007

 -Diana-, on 30 august 2013 - 20:14, said:

Discutabil.
Exista afaceristi peste tot, dar se intampla sa existe si cazuri in care nu se face cezariana din anumite motive( ideea medicului de a nu face operatii, decizia mamelor care cred ca asta e calea corecta), iar in final se lasa cu plansete.

Bineinteles ca mai exista si medici la care primeaza binele pacientilor si nu al buzunarului propriu. Dar cand primeaza banii, vor prefera sa recomande cezariana ca se plateste mai bine, nu sa recomande nasterea naturala ca sunt costurile mai mici. La asta ma refeream, nu la faptul ca nu mai exista medici corecti si profesionisti pe lume.

 maia3, on 31 august 2013 - 02:09, said:

Exemplu: daca vine acum o femeie si spune ca a ales cezariana desi nu avea nici o indicatie pentru asa ceva, doar pentru ca asa a vrut ea, operatie in loc de nastere naturala, foarte multi ii vor sari in cap si o vor judeca, desi este corpul ei si copilul ei, nu al celor care ii judeca alegerea.

Problema cu femeile care vor cezariana in loc de nastere naturala fara niciun alt motiv in afara de "asa vreau eu ca nu ma doare" este ca fac alegerea gandindu-se in primul rand la ele si abia apoi la copilul lor. N-am de ce sa ii judec nimanui o alegere care o afecteaza doar pe ea insasi, dar in momentul in care afecteaza si copilul si in momentul in care o mama prefera sa puna binele propriu peste binele acelei creaturi pe care se presupune ca ar trebui sa o iubeasca mai mult decat orice si sa o protejeze si sa ii vrea 100% binele mai mult decat orice altceva, normal ca judec. Plus ca mi se pare complet gresita conceptia ca cezariana doare mai putin decat nasterea normala.

#404
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.751
  • Înscris: 06.10.2012

 Ulpiatraiana, on 31 august 2013 - 04:48, said:

In cazul meu.Da.Cind eram la mama fata am fost dependenta de calmante.Luam algocalmin fiole la 3 ore si nu mai avea niciun efect.
Medicamentele se administreaza in functie de fisa medicala a pacientului.
ps.Nu iti mai da aere de Doctor.Serios vorbesc.Nu e o chestie cu care sa glumesti.Se vede diferenta dintre tine si Karhu.

Femeie, nu-mi dau aere de doctor, nu mai copia stilul lui Enigel ca nu are sens, invata si tu lucrurile bune de pe forum, nu pe alea proaste.

#405
maia3

maia3

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 451
  • Înscris: 30.04.2008

 -Diana-, on 30 august 2013 - 19:49, said:

Pacienta nu trebuie tratata ca un animal care trebuie sa sufere, mai ales in cazurile pacientelor cu prag scazut al durerii este nefavorabila o durere continua, atat dpdv fizic cat si pt ca psihicul este afectat in aceasta perioada.
Surmenajul, oboseala din timpul travaliului sau postpartum, starea psihica labila din aceata perioada sunt suficiente, nu mai vad de ce ar trebui ca cineva sa sufere de durere in perioada asta.

100% corect! Unul din cele mai de bun-simt comentarii de pe topicul asta. Nu conteaza ca vine de la o moasa, doctor sau whatever.

Mare pacat ca femeile (multe dintre ele) sunt lasate sa se chinuie inutil ...

#406
michael-myers

michael-myers

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 656
  • Înscris: 02.08.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I5HeBcAoqZc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Calvarul incepe de pe la 5:15 ..
Exista patru tipuri de prezentatii pelviene:

- Prezentatia Frank, cand bebelusul iese cu fundul inainte, iar picioare ii sunt dupa urechi.
- Prezentatia completa, cand bebelusul are picioarele incrucisate si iese cu fundul inainte.
- Prezentatia incompleta podalica, atunci cand fundul este pozitionat mai sus in uter, iar unul sau ambele picioruse ajung sa atarne in cervixul uterin (fiind primele care ies).
- Prezentatia incompleta cu coapsele in extensie si gambele flexate (in genunchi, in partea superioara a osului pelvian).
Uite cate chestii interesante invatam!

#407
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.897
  • Înscris: 06.10.2003
Stiu ca exista femei tare emotive si fricoase, pentru care nasterea reprezinta bau-bau-ul absolut.
Dar cred ca, daca ar fi informate corect si ce inseamna travaliul, si ce inseamna nasterea si ce inseamna alaptarea si daca s-ar pune accentul pe centrele de nastere in loc de salile de nastere din spitale - nasterile naturale ar fi mai multe si mai usoare.
Printre gramada de pliante cu reclame de tot felul in spitalul de gine, n-am vazut unul despre travaliu, nastere sau alaptare -lucruri mult mai utile pt. gravida decat blood cord si seminarul nu-stiu-care de obstretica.
Iar pe gravidele care au acces la net mi-e si mai ciuda - cauta si comanda tot felul de briz-brizuri pt. copil in tara sau din strainatate da' atata lucru sa se informeze despre nastere si alaptare - nimic.

#408
magda911

magda911

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 304
  • Înscris: 31.08.2008
de cele mai multe ori se naste cu moasa, doctorul se afla prin zona ca sa ia decizii, pentru ca are aceasta competenta. decizii care in unele cazuri duc unde duc.. asa cum c.. bate  gura sau invers asa practica bate diploma... si culmea  eu una, sunt pro-doctori.. daca mama mea ar fi fost lasata sa nasca prin cezariana , la ambele nasteri, (eu si fratele meu,) nu ar fi ajuns acum sa faca o a doua operatie de ruptura de perineu, si asta pentru ca ambii am fost prea mari pentru nastere naturala si desi dom doctor stia, cel putin cu fratele meu au lasat-o o zi juma sa se chinuie; evident ca ce e natural e alegerea fireasca , dar nici in evul mediu numai suntem.

#409
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.395
  • Înscris: 23.03.2011

 magda911, on 13 aprilie 2014 - 11:10, said:

de cele mai multe ori se naste cu moasa, doctorul se afla prin zona ca sa ia decizii, pentru ca are aceasta competenta. decizii care in unele cazuri duc unde duc.. asa cum c.. bate  gura sau invers asa practica bate diploma... si culmea  eu una, sunt pro-doctori.. daca mama mea ar fi fost lasata sa nasca prin cezariana , la ambele nasteri, (eu si fratele meu,) nu ar fi ajuns acum sa faca o a doua operatie de ruptura de perineu, si asta pentru ca ambii am fost prea mari pentru nastere naturala si desi dom doctor stia, cel putin cu fratele meu au lasat-o o zi juma sa se chinuie; evident ca ce e natural e alegerea fireasca , dar nici in evul mediu numai suntem.

jumate de zi sa se chinuie e un travaliu normal. si mai mult de jumate de zi. nu se baga nimeni la ceziariene asa degeaba. ruptura de perineu a aparut pt ca nu s-a facut cand era nevoie o epiziotomie sau nu a fost suturata corespunzator. ce inseamna prea mari? peste 5000g? ca numa aia as intelege realmente mare pt o femeie cu un bazin normal conformat(ca is si alea mai late in bazin din constitutie). sau mama ta are un bazin ingust? nasterea naturala a fost probabil o alegere corecta. modul de manipulare a nasterii a fost gresit. si daca nu i-a convenit prima nastere de ce a mers si a doua oara tot la medicul respectiv? plangem da tot noi suntem prostii.

#410
magda911

magda911

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 304
  • Înscris: 31.08.2008

 lorelei20, on 13 aprilie 2014 - 16:19, said:


jumate de zi sa se chinuie e un travaliu normal. si mai mult de jumate de zi. nu se baga nimeni la ceziariene asa degeaba. ruptura de perineu a aparut pt ca nu s-a facut cand era nevoie o epiziotomie sau nu a fost suturata corespunzator. ce inseamna prea mari? peste 5000g? ca numa aia as intelege realmente mare pt o femeie cu un bazin normal conformat(ca is si alea mai late in bazin din constitutie). sau mama ta are un bazin ingust? nasterea naturala a fost probabil o alegere corecta. modul de manipulare a nasterii a fost gresit. si daca nu i-a convenit prima nastere de ce a mers si a doua oara tot la medicul respectiv? plangem da tot noi suntem prostii.

am scris o zi jumate nu juma de zi... da, e f ingusta  in bazin si noi am avut cam 4 kile, fiecare .. evident a doua oara la alt doctor a mers, si acelasi lucru.. te duci si te lasi in mana medicului, doar nu te rezolvi singura nu?

#411
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.585
  • Înscris: 11.01.2008

 magda911, on 19 aprilie 2014 - 20:27, said:

am scris o zi jumate nu juma de zi... da, e f ingusta  in bazin si noi am avut cam 4 kile, fiecare .. evident a doua oara la alt doctor a mers, si acelasi lucru.. te duci si te lasi in mana medicului, doar nu te rezolvi singura nu?

Nu are nici o legătură ”îngustimea bazinului” cu ”ruptura de perineu”.
Dagă bazinul este prea îngust, copilul nu se poate naște.

Termenul de ”ruptură (veche) de perineu” se referă la relaxarea planșeului pelvian, situație în care poate apare prolapsul genital și/sau incontinența (cel mai frecvent urinară).
Incontinența urinară apare și la femeile care au născut prin cezariană sau nu au născut deloc.

Operația cezariană pentru ”bazin strâmt” se face la dilatație completă sau aproape completă, la finalul travaliului.

#412
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.674
  • Înscris: 04.12.2008
http://pravaliaparin...e-cezariana.pdf

#413
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.711
  • Înscris: 16.11.2012
nasterea acasa naturala e interesanta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5naQCzDi6aA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#414
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.897
  • Înscris: 06.10.2003
Pe al 2-lea l-am nascut acasa ca asa s-a intamplat. Puteau sa se intample 100 si-o mie de lucruri rele mie si la copil. Dar n-a fost cazul ba mai mult, am avut doar o fisura ce n-a necesitat coasere chiar daca piticul a avut 3,900. Din perspectiva mea, nasterea la spital oricum traumatizeaza femeia, cel putin datorita epiziotomiei obligatorii pe care si acum o injur ca sunt zile cand ma deranjeaza. Rau.
Privind retrospectiv la prima nastere, la spital, in primul rand pozitia orizontala nu favorizeaza travaliul si mai ales expulzia. Asa ca apare moasa in peisaj sa-ti zica cand sa impingi de parca ea stie mai bine ca tine cand sunt contractiile fara un desti' in "dansa", apoi epiziotomia ca e musai ca daca nu te rupi (pentru ca ti se cere sa te scremi la propriu si la maxim desi nu asa e natural - sa impingi doar cat poti, dand posibilitate zonei respective sa se intinda) si apoi apasarea pe burta ca vezi doamne nu iasa.

Personal sunt pentru centrele de nasteri unde ai avea parte atat de interventie specializata in caz de urgenta dar si de climatul necesar sa nasti in cap, daca aia-i pozitia cea mai buna pt tine. Sunt in Ro. care se zbat pt. adoptarea legislatiei necesare infiintarii unor astfel de centre doar ca opozitia e puternica din motive evidente.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate