Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Despre nasteri - naturale, cezariene, sub apa...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
443 replies to this topic

#1
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostDesiree, on Jun 8 2007, 12:15, said:

Care mai e tendinta prin spitale:se poate efectua o cezariana si la cerere sau doar in anumite cazuri,cand sunt probleme pentru o nastere normala?
Depinde de doctori. Unii preferă cezariană că au mai puțină bătaie de cap, alții lasă femeia să împingă...

#2
Desiree

Desiree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 18.01.2006

View Postmufă, on Jun 8 2007, 11:54, said:

Depinde de doctori. Unii preferă cezariană că au mai puțină bătaie de cap, alții lasă femeia să împingă...
Eu am auzit ca nu prea refuza sa faca cezariana la cerere pentru ca e mai scumpa si in plus dureaza mai putin.Dar nu eram sigura. :naughty:

#3
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostDesiree, on Jun 8 2007, 22:58, said:

Eu am auzit ca nu prea refuza sa faca cezariana la cerere pentru ca e mai scumpa si in plus dureaza mai putin.Dar nu eram sigura. :naughty:
da, noua moda: cezariana la cerere. parerea mea e daca se poate dpdv medical sa se incerce o nastere naturala. nu mai e cazul de anestezie, taietura. e mai greu la livrare dar pe termen lung poate e mai bine. parerea mea  :peacefingers:

Edited by turbo trabannt, 08 June 2007 - 12:02.


#4
Cristina2007

Cristina2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.03.2007

View PostDesiree, on Jun 8 2007, 12:15, said:

Eu nu intreb de cheful parintilor si cumintenia bebelusului.Ma interesa ce recomanda medicul din punct de vedere strict medical...Si am aflat.
Acum mai am o intrebare,ca sa nu mai deschid alt topic.Care mai e tendinta prin spitale:se poate efectua o cezariana si la cerere sau doar in anumite cazuri,cand sunt probleme pentru o nastere normala?
   Da, iti poti face cezariana la cerere. Eu una insa nu te-as sfatui decat daca vrei sa-ti ligaturezi trompele. Avand in vedere ca se practica si la noi pe scara larga anestezia epidurala...e mult mai practic, avand in vedere rapida refacere ulterioara, sa nasti pe cale naturala. Dar...daca te iei dupa opiniile softspedistilor pentru a  nu te face "galeata", poti face cezariana. Si avand in vedere ca vrei sa experientiezi primele orgasme cu mufa, in cazul sarcinii gemelare se cam obisnuieste cezariana. Mare grija totusi ca poate acum ii ies tripleti :)

#5
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View PostCristina2007, on Jun 8 2007, 13:06, said:

Da, iti poti face cezariana la cerere. Eu una insa nu te-as sfatui decat daca vrei sa-ti ligaturezi trompele. Avand in vedere ca se practica si la noi pe scara larga anestezia epidurala...e mult mai practic, avand in vedere rapida refacere ulterioara, sa nasti pe cale naturala. Dar...daca te iei dupa opiniile softspedistilor pentru a  nu te face "galeata", poti face cezariana. Si avand in vedere ca vrei sa experientiezi primele orgasme cu mufa, in cazul sarcinii gemelare se cam obisnuieste cezariana. Mare grija totusi ca poate acum ii ies tripleti :)


da, din pacate in R.se practica cezariana la cerere, lucru care pentru mine este absolut imoral! Ligaturarea trompelor se poate face si prin laparoscopie, ceea ce mi se pare mult mai normal, adica nu e necesara ditamai taietura pe abdomen! Cu anestezia epidurala, chiar daca pare cea mai mare descoperire a omenirii, sunt f.multe discutii legate de faptul ca pe poate ca sub anestezie femeia sa nu mai impinga suficient, ceea ce necesita vacuum extractor sau forceps, care sunt proceduri mult prea riscante pentru copil. Mult mai utile insa decat anestezia epidurala este totusi practicarea exercitiilor speciale pentru gravide! Iar vaginul isi revine bine dupa o nastere naturala, mai ales daca prestezi si niste kegel! Nu se obisnuieste neaparat ceza in cazul sarcinilor multipre, ceza este hotara de catre medic (si intr-o societate ideala ar trebui hotarata DOAR de medic).

...hai ca m-am luat prea in serios de data asta :D

Edited by anknic, 08 June 2007 - 13:09.


#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
cele care vor cezariana ar face bine sa se informeze inainte care-s diferentele din punctul de vedere al copilului. daca au cat de cat instinct matern, sper c-o sa le treaca teama de durere si de alte mici neplaceri.

#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View Postanknic, on Jun 8 2007, 14:07, said:

da, din pacate in R.se practica cezariana la cerere, lucru care pentru mine este absolut imoral! Ligaturarea trompelor se poate face si prin laparoscopie, ceea ce mi se pare mult mai normal, adica nu e necesara ditamai taietura pe abdomen! Cu anestezia epidurala, chiar daca pare cea mai mare descoperire a omenirii, sunt f.multe discutii legate de faptul ca pe poate ca sub anestezie femeia sa nu mai impinga suficient, ceea ce necesita vacuum extractor sau forceps, care sunt proceduri mult prea riscante pentru copil. Mult mai utile insa decat anestezia epidurala este totusi practicarea exercitiilor speciale pentru gravide! Iar vaginul isi revine bine dupa o nastere naturala, mai ales daca prestezi si niste kegel! Nu se obisnuieste neaparat ceza in cazul sarcinilor multipre, ceza este hotara de catre medic (si intr-o societate ideala ar trebui hotarata DOAR de medic).

...hai ca m-am luat prea in serios de data asta :D

Off-Topic
Posibil sa nu fii inteles eu bine de la mamicile cu care am vorbit insa se practica taierea zonei la intrare in vagin daca nu se dilata suficient ca sa iasa copilul!?! Eu stiu ca sunt medicamente pt. dilatare...
Lasand la o parte incompetenta medicilor si a conditiilor mizere din spitale, tot nu as vrea o cezariana( cand va fii, sper ca peste 2 ani  :peacefingers: ). Mai bine natur si acasa, ca e mai curat ...
Unde se fac/invata acele exercitii pt. gravide?

#8
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postshiva, on Jun 8 2007, 14:30, said:

Off-Topic
Posibil sa nu fii inteles eu bine de la mamicile cu care am vorbit insa se practica taierea zonei la intrare in vagin daca nu se dilata suficient ca sa iasa copilul!?! Eu stiu ca sunt medicamente pt. dilatare...
Lasand la o parte incompetenta medicilor si a conditiilor mizere din spitale, tot nu as vrea o cezariana( cand va fii, sper ca peste 2 ani  :peacefingers: ). Mai bine natur si acasa, ca e mai curat ...
Unde se fac/invata acele exercitii pt. gravide?
pana face mianna un split si-l muta la medicale, hai sa te lamuresc: epiziotomia (taietura aia) se face din mai multe motive, asta cu dilatarea insuficienta nefiind unul dintre ele. Cezariana ar trebui sa se faca numai din motiva medicale, nu ca vrea gravida sau ca pleaca doctorul in concediu, dar nu e asa. Anestezia epidurala, din cate am povestit cu alte mamici, este un fel de vraja marii la noi, in principal pentru ca se face prea tarziu. Durerile de la nastere nu-s asa de groaznice cum se spune, e un mit urban. Cele care au avut colici renale pot face o comparatie. Cu toate durerile alea, acum evident ca depinde si cat de mult dureaza travaliul, la cinci minute dupa ce ai nascut uiti tot, iar epiziotomia o simti in cazul cel mai fericit ca pe o arsura usoara spre deloc (spun "cazul fericit" pentru ca daca simti taietura inseamna ca ai o nastere usoara). Vorbesc in calitate de femeie care a nascut un copil de 4 kile jumate, asa ca nu mi-a fost usor, n-am simtit nici o taietura, daca nu-mi povestea doctorita ce face habar n-aveam, in schimb la puradelul numaru' doi parca-parca am simtit, poate pentru ca stiam ce va urma, poate pentru ca ala mic a avut numai 3 kile 700, poate pentru ca de data asta a durat toata distractia trei ore. Exercitiile pentru gravide se fac in general la maternitati, in orice caz medicul va sti unde sa va trimita. Mie nu-mi inspira incredere ca metoda de reducere a durerilor, e o chestie la inceput de drum, cred ca inca nu avem "antrenori" destul de pregatiti, si din nou, alte mamici au spus ca n-a fost mare diferenta, in schimb cred ca e foarte bine-venit ca metoda de reducere a stresului.

Edited by adadoi, 08 June 2007 - 13:54.


#9
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
shiva, oricat de comod ti s-ar parea a fi acasa, nasterea la spital zic eu ca e totusi mai sigura dpdv al faptului ca poate totusi (Doamne fereste!) tu sau copilul veti avea nevoie de asistenta medicala de specialitate (adica nu numai de medici, ci si de niste aparate mai complexe, care totusi nu pot fi transportate acasa), medicamentele pentru grabirea dilatarii se refera strict la dilatarea colului uterin (de fapt este hormonul feminin numit ocitocina, dilata colul si grabeste nasterea prin stimularea contractiilor), epiziotomia nu e un capat de tara si este totusi preferabila rupturilor perineale,

adadoi, scuze ca m-am exprimat ciudat astfel incat s-a inteles gresit! exercitiile pentru gravide nu au ca scop reducerea durerii, ci au scopul de a dezvolta musculatura pelviana, rezultatul fiind un travaliu scurtat. in rest, stii si tu ca durerea tot aia e, dar ajuta totusi daca este pe durata mai scurta.

hai ca acum sigur ne muta pe medicale  :)

#10
Desiree

Desiree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 18.01.2006

View Postmianna, on Jun 8 2007, 13:17, said:

cele care vor cezariana ar face bine sa se informeze inainte care-s diferentele din punctul de vedere al copilului. daca au cat de cat instinct matern, sper c-o sa le treaca teama de durere si de alte mici neplaceri.
Eu vreau cezariana.Pot sa ma informez de la tine?Ce efecte negative are asupra copilului?

#11
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View PostDesiree, on Jun 11 2007, 18:10, said:

Eu vreau cezariana.Pot sa ma informez de la tine?Ce efecte negative are asupra copilului?


pai primul ar fi ca anestezicul intra si in sistemul sangvin al copilului, asa ca ai toate sansele sa-l nasti deja anesteziat!

al doilea: in momentul in care copilul trece prin pelvisul mamei, se elimina lichidul amniotic existent in plamanii copilului in mod natural, astfel incat el va respira normal si natural din momentul in care iese, la cezariana acest lichid ramane in plamani si este necesar a se aplica aspiratorul ca sa i se curete plamanii si copilul sa poata respira.

Al treilea: in mod natural organismul mamei secreta in timpul nasterii hormoni care trec in sistemul sangvin al copilului si au drept rol sa il faca sa se adapteze usor si natural la viata "de afara", la cezariana acesti hormoni nu se secreta.

mai stiam si alte motive, dar astea trei m-au convins sa nu vreau in ruptul capului cezariana, daca tie nu iti ajung mai adaug!

si apoi s-ar mai putea vorbi despre refacerea mult mai rapida si fara complicatii a mamei dupa o nastere naturala, plus ca in timpul nasterii naturale se secreta ocitocina, ceea ce te va ajuta sa iti si alaptezi copilul, dar aici e alta discutie.

#12
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postshiva, on Jun 8 2007, 14:30, said:

Off-Topic
Posibil sa nu fii inteles eu bine de la mamicile cu care am vorbit insa se practica taierea zonei la intrare in vagin daca nu se dilata suficient ca sa iasa copilul!?! Eu stiu ca sunt medicamente pt. dilatare...
Lasand la o parte incompetenta medicilor si a conditiilor mizere din spitale, tot nu as vrea o cezariana( cand va fii, sper ca peste 2 ani  :peacefingers: ). Mai bine natur si acasa, ca e mai curat ...
Unde se fac/invata acele exercitii pt. gravide?

mianna nu face split ca-i e lene :)

medicamentele sunt pt dilatarea colului uterin, epiziotomia se adreseaza cu totul altei zone, n-are a face una cu alta.

despre ... neindicatiile operatiei de cezariana a zis foarte bine anknic; as mai asauga faptul ca intr-o nastere normala nu exista diferenta de presiune pe care o resimte copilul scos din uter, trecerea se face treptat.

Edited by mianna, 11 June 2007 - 18:30.


#13
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Ce mă întristează pe mine e că cezariana s-a inventat pe post de „salvare” în cazul unor complicații, iar în ziua de azi, din ce în ce mai multe femei o folosesc din comoditate/frică etc. Apoi, vine feminista din desiree pe forum și-mi zice mie ca bărbat că habar n-am prin ce dureri trece o femeie la naștere, deci să apreciez acest lucru și să nu mai comentez toată viața și să-i pup fundul toată viața. Hell...I wanna get pregnant too!

#14
Desiree

Desiree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 18.01.2006

View PostFr3ak, on Jun 11 2007, 18:26, said:

Ce mă întristează pe mine e că cezariana s-a inventat pe post de „salvare” în cazul unor complicații, iar în ziua de azi, din ce în ce mai multe femei o folosesc din comoditate/frică etc. Apoi, vine feminista din desiree pe forum și-mi zice mie ca bărbat că habar n-am prin ce dureri trece o femeie la naștere, deci să apreciez acest lucru și să nu mai comentez toată viața și să-i pup fundul toată viața. Hell...I wanna get pregnant too!
Nu inteleg de ce te enerveaza faptul ca femeile nu mai sunt obligate sa treaca prin durerile facerii daca vor sa devina mame.Explicatiile cum ca cezariana e daunatoare copilului nu prea m-au convins...Daca era atat de daunatoare nu se mai facea la cerere in spitale.Asa probleme destule apar si la o nastere naturala.

#15
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View PostDesiree, on Jun 11 2007, 19:32, said:

Nu inteleg de ce te enerveaza faptul ca femeile nu mai sunt obligate sa treaca prin durerile facerii daca vor sa devina mame.Explicatiile cum ca cezariana e daunatoare copilului nu prea m-au convins...Daca era atat de daunatoare nu se mai facea la cerere in spitale.Asa probleme destule apar si la o nastere naturala.

Iar dacă țigările ar fi așa dăunătoare nu s-ar vinde. PE BANI. ORICUI. FĂRĂ REȚETĂ.

În fine, nu am nimic cu mamele respective, am ceva cu femeile ipocrite. Nu am zis că nu ești așa, dar la un moment dat în viață, o să te cerți cu soțul pentru că nu e în stare să ducă gunoiul sau uită să cumpere lapte pe drum spre casă. Și în timpul argumentului, o să-i trântești replica „Habar n-ai cât am suferit eu pentru copilul ăsta, iar tu să-i aduci lapte nu ești în stare”. Iar în momentul când spui asta te vei contrazice deoarece cezariana te scapă oarecum de suferință, când ai făcut copilul ți-o plăcut (dacă reușești până atunci sau poate o să fie tot vina soțului). Iar asta nu știu tu cum o numești dar eu o consider ipocrizie. Din partea mea să facă toate femeile cezariană așa sper că se scapă bărbații de loviturile astea :D

Cât despre sexul în timpul sarcinii: toată lumea zice că se poate, deci, îți place înainte, îți place în timpul sarcini, la naștere nu ai dureri (că faci cezariană). Deci unde-i suferința pentru copil?  ^_^

#16
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostDesiree, on Jun 11 2007, 19:32, said:

Nu inteleg de ce te enerveaza faptul ca femeile nu mai sunt obligate sa treaca prin durerile facerii daca vor sa devina mame.Explicatiile cum ca cezariana e daunatoare copilului nu prea m-au convins...Daca era atat de daunatoare nu se mai facea la cerere in spitale.Asa probleme destule apar si la o nastere naturala.

daca-mi spunea treaba asta cineva fara pregatire medicala, mai c-o intelegeam. desi click-ul s-ar fi facut probabil si atunci, la asocierea "lichid" si "in plamani".

argument cum ca i-ar fi mai bine copilului ai? copilului, nu tie. (hmm, sau sa intreb mai bine daca ai instinct matern? retorica :P )

#17
Desiree

Desiree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 18.01.2006

View PostFr3ak, on Jun 11 2007, 18:40, said:

Iar dacă țigările ar fi așa dăunătoare nu s-ar vinde. PE BANI. ORICUI. FĂRĂ REȚETĂ.

În fine, nu am nimic cu mamele respective, am ceva cu femeile ipocrite. Nu am zis că nu ești așa, dar la un moment dat în viață, o să te cerți cu soțul pentru că nu e în stare să ducă gunoiul sau uită să cumpere lapte pe drum spre casă. Și în timpul argumentului, o să-i trântești replica „Habar n-ai cât am suferit eu pentru copilul ăsta, iar tu să-i aduci lapte nu ești în stare”. Iar în momentul când spui asta te vei contrazice deoarece cezariana te scapă oarecum de suferință, când ai făcut copilul ți-o plăcut (dacă reușești până atunci sau poate o să fie tot vina soțului). Iar asta nu știu tu cum o numești dar eu o consider ipocrizie. Din partea mea să facă toate femeile cezariană așa sper că se scapă bărbații de loviturile astea :D

Cât despre sexul în timpul sarcinii: toată lumea zice că se poate, deci, îți place înainte, îți place în timpul sarcini, la naștere nu ai dureri (că faci cezariană). Deci unde-i suferința pentru copil?  ^_^
Cat de superficial esti,si cred ca multi barbati gandesc la fel.Pai pana nu o sa creasca in corpul tau 9 luni un copil cred ca n-o sa intelegi oricat ti-as explica eu...Crezi ca e vorba doar de suferinta din timpul nasterii?Dar tu de alte neplaceri n-ai auzit?De exemplu de greturile care chinuie femeile in sarcina,de luarea in greutate,ca,deh...trebuie sa mananci mai mult,de vergeturi,de lasatul sanilor ca deh,trebuie sa alaptezi,ca-i pt binele copilului...De toate astea n-ai auzit,nu?E o adevarata placere sa faci copii...Barbatilor care gandesc ca tine n-ar trebui sa le faca nici o femeie copii...ca sa se invete minte.
mianna:Cat despre lichidul din plamani...am inteles ca se rezolva,deci care e marea drama?Deci daca copilul e bine...eu nu sufar...de ce discutam despre instinctul meu matern?

Edited by Desiree, 11 June 2007 - 18:48.


#18
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostDesiree, on Jun 11 2007, 19:46, said:

mianna:Cat despre lichidul din plamani...am inteles ca se rezolva,deci care e marea drama?Deci daca copilul e bine...eu nu sufar...de ce discutam despre instinctul meu matern?


ok, retactez. avantaj pt copil ai? (n-o sa-i explic acum unui absolvent de medicina "primum non nocere, deinde salutare", sau de ce-i mai bine sa previi decat sa tratezi).

Edited by mianna, 11 June 2007 - 18:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate