Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Ansambluri rezidentiale in Iasi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1989 replies to this topic

#613
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Aici sunt de acord cu tine, cel putin cand incepe scoala sau ploua afara e crima si pedeapsa. Abia astept prima zapada sa-si lase toti masinile acasa :))

#614
gigel-popescu

gigel-popescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.09.2018
Pentru situatia cand apartamentul nu exista inca (urmeaza sa fie construit si vanzarea efectiva va fi in viitor) -> aveti grija daca va mai incadrati in cota de TVA 5%!!!

Cadrul legal in materie -> Codul fiscal 2018, Art. 291. https://www.noulcodf...rticol-291.html

"Cota redusă de 5% se aplică asupra bazei de impozitare pentru următoarele livrări de bunuri şi prestări de servicii:
3. livrarea de locuinţe care au o suprafaţă utilă de maximum 120 m², exclusiv anexele gospodăreşti, a căror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depăşeşte suma de 450.000 lei, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, achiziţionate de orice persoană necăsătorită sau familie. Suprafaţa utilă a locuinţei este cea definită prin Legea locuinţei nr. 114/1996, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Anexele gospodăreşti sunt cele definite prin Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Cota redusă se aplică numai în cazul locuinţelor care în momentul vânzării pot fi locuite ca atare şi dacă terenul pe care este construită locuinţa nu depăşeşte suprafaţa de 250 m², inclusiv amprenta la sol a locuinţei, în cazul caselor de locuit individuale. În cazul imobilelor care au mai mult de două locuinţe, cota indiviză a terenului aferent fiecărei locuinţe nu poate depăşi suprafaţa de 250 m², inclusiv amprenta la sol aferentă fiecărei locuinţe. Orice persoană necăsătorită sau familie poate achiziţiona o singură locuinţă cu cota redusă de 5%, respectiv:
(i) în cazul persoanelor necăsătorite, să nu fi deţinut şi să nu deţină nicio locuinţă în proprietate pe care au achiziţionat-o cu cota de 5%;
(ii) în cazul familiilor, soţul sau soţia să nu fi deţinut şi să nu deţină, fiecare sau împreună, nicio locuinţă în proprietate pe care a/au achiziţionat-o cu cota de 5%;"

Exemplu concret. Oferta de la Conest http://conestgrandre...mere-tip-3c-c5/
Pe site, apare in scris, ca apartament tip 3C, 71.95 mp utili + 16.78 mp balcon -> 101.925 EUR (TVA inclus 5%).
Societatea LOGISTIC DEVELOPMENT IAŞI S.R.L. (dezvoltatorul Conset Grand Residence) lucreaza cu PIRAEUS BANK Romania S.A. (care este creditor ipotecar).
Un calcul simplu, arata ca 101.925 EUR este pretul cu TVA inclus (5%). Extragem TVA-ul de 5% din suma de 101.925 EUR si rezulta 97.071,43 EUR (suma fara TVA). 97.071,43 * 4.69 (pretul cu care Piraeus Bank vinde EUR la data de 13.09.2018) => 455,011.74 RON. 455,011.74 RON depaseste limita mentionata de lege pentru incadrarea in cei 5% cota TVA, deci, automat vei avea de platit 19% TVA.
Ducere in eroare facuta de Conest aici, pentru ca iti prezinta un pret ce are inclus o cota TVA incorecta! (dar nu e asta vroiam sa evidentiez).

Pe scurt: fiti atenti ce sume de bani va angajati sa platiti. Cota de 5% TVA se ia in considerare pentru valoarea imobilului la momentul vanzarii. Daca semnezi un antecontract, nu acela este momentul vanzarii. Vanzarea este atunci cand semnezi contractul de vanzare-cumpare.
De obicei cum functioneaza? Te intelegi la suma de avans, suma de rest de plata, data la care se face receptia + vanzarea apartamentului. Sumele discutate in antecontracte sunt sume exprimate in EURO (majoritatea fac asa). Problema e ca EUR va avea alta valoare peste un an de zile, atunci cand tu vei semna contractul de vanzare-cumparare.
Deci, daca urmeaza sa semnati un antecontract pentru apartamente ale caror valoare este in jurul a 95.000 EUR -> mare atentie, exista posibilitatea ca peste un an, atunci cand are loc vanzarea, sa afli ca 95.000 EUR inseamna mai mult de 450.000 RON, si dintr-o data vei avea 19% TVA!

In ultimele 12 luni, EURO a fluctuat cu pana la 0.06, 0.07 RON.

Deci, daca aveti antecontractele in EURO, incercati sa estimati valoarea acelei sume la momentul in care va avea loc semnarea contractului de vanzare-cumparare!

Daca va orientati spre apartamente care costa pana in 90.000 EUR, aveti sanse mici ca intr-un an de zile EURO sa o ia razna atat de rau cat sa va treziti ca suma in EURO a imobilului valoreaza peste 450.000 RON.
Daca sunteti in preajma lui 95.000, eu nu m-as baga. Un calcul simplu arata ca daca EURO trece de 4.73 RON la momentul vanzarii, atunci TVA-ul, din 5% (4750 EUR) va deveni 19% (18.050 EUR).

#615
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
Chiar crezi ca cine își ia apartament de 95.000 de euro cumpara la stadiul de randări pe calculator?

#616
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,140
  • Înscris: 10.04.2006
Păi altfel nu prea ai cum să cumperi în Iași că sunt vândute toate înainte să fie terminate :D

#617
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 MihaiRo77, on 14 septembrie 2018 - 07:54, said:

Chiar crezi ca cine își ia apartament de 95.000 de euro cumpara la stadiul de randări pe calculator?
Da, cunosc doua familii care exact la Conest au cumparat cand blocurile erau la stadiul de fundatie...
Eu unul nu as face asa in veci si in pururi, doar daca blocul neconstruit face fata dintr-un asamblul de blocuri deja construite.

#618
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,976
  • Înscris: 21.06.2016
Problema este ca daca e zona buna si proiectul bun si pretul bun, e imposibil altfel.

#619
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018

 vrajitoruldinoz, on 14 septembrie 2018 - 08:51, said:

Problema este ca daca e zona buna si proiectul bun si pretul bun, e imposibil altfel.
Asta o spui din experienta personala a ultimilor ani petrecuti în SUA?

 Nenea Zap, on 14 septembrie 2018 - 07:59, said:

Păi altfel nu prea ai cum să cumperi în Iași că sunt vândute toate înainte să fie terminate :D
Fix...
Sariti acuma ca se termina.
De asta și în ziua de azi sunt apartamente nevândute la complexul ala de turnuri de lângă balta aia din tatarasi. Asta e primul exemplu care mi a venit în minte.

#620
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@MihaiRo77 inca o sageata din asta aruncata la misto sau offtopic si ai raport. De ce simti nevoia sa murdaresti topicul asta?

#621
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
Tot vad pe olx ca se construiește un bloc lângă Billa. Ori nu știu eu unde e Billa, ori nu știu aia...
Ceva idei de unde o sa fie blocul asta?

#622
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 11.04.2006
E undeva pe directia spre blue aqua, am auzit acum cateva zile, nu am vazut.
Nici eu nu stiu unde e billa ca a disparut, e carrefour market acolo :-p

#623
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 MihaiRo77, on 26 septembrie 2018 - 18:28, said:

Tot vad pe olx ca se construiește un bloc lângă Billa. Ori nu știu eu unde e Billa, ori nu știu aia...
Ceva idei de unde o sa fie blocul asta?
La vreo 200 de metri in spate la fosta Billa, pe langa sectia 2 de politie, pe o straduta in planul 2 fata de Arcu. Proiect Arka din ce am inteles. Citisem insa in urma cu vreo saptamana-doua intr-un ziar ca cica s-ar fi oprit pentru moment constructia (ceva ca vecinii din blocurile vecine au facut reclamatii pt nush'ce).

Mai este ceva care se ridica tot pe Arcu (prin zona Vointa, in spate la cladirile alea unde e si Adminis plus un showroom cu ceva instalatii parca), mai aproape de intersectia cu strada ce urca catre Rapa Galbena. Nu m-am interesat de proiect, nustiu deci ce se face acolo, ceva prinsese urechea mea ca tot locuinte.

Attached Files



#624
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Ce stiti de Maya Residence in Tatarasi . Ap 2 camere f mici ...

#625
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 12.09.2017
37mp pt 2 camere e cam putin, am vazut si garsoniere cu mai mult..daca era macar in centru poate as mai fi inteles dar asa..

#626
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Usor usor ajung astia la apartament mai mici decat cele de pe vremea lui Ceasca, vor sa castige 75% din valoarea apart?

#627
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 12.09.2017
dar mi se pare mie sau preturile sunt mai mici decat deobicei? vazusem si la stiri azi ca se mai tempereaza piata

#628
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,302
  • Înscris: 24.11.2002
@liviu121314, 37mp pt 2 camere nu doar cam cam putin, ci cam ilegal pentru apartamente cu  2 camere. Vedeti si reportajul de aici
@VM777 Apartamente noi cu 100mp si sa nu au 4 camere?
Cate si care complexe rezidentiale noi respecta normele legale? Acele norme care zic ca: dormitorul ar trebui sa aiba 12mp, baia 4.5mp, bucataria de 5+3 mp, sufragerie de 18mp. Anexa o gasiti aici .
@bbogdanmircea Nu e chiar Tatarasi acolo, e cartierul Aviatiei.

Edited by vestale, 19 October 2018 - 10:41.


#629
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 vestale, on 19 octombrie 2018 - 10:40, said:

@VM777 Apartamente noi cu 100mp si sa nu au 4 camere?

Da, exista Posted Image Attached File  Fără titlu.png   328.69K   27 downloads

Mi se par cam exagerate suprafetele alea, baie de 6.5mp la 3 camere cand eu n-am ce face cu 4.5mp. Se pare ca nu ma incadrez la standarde.Attached File  55238469451__50C2EF86-886B-4283-8AF7-FC713DE1A6D4.JPG   51.85K   26 downloads

Edited by robylup, 19 October 2018 - 11:19.


#630
darkcristy

darkcristy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.09.2018
Sunt apartamente de 100mp, dar daca casti ochii pe schite o sa vezi ca holurile au 20mp, balcoanele 30mp, iar dormitorul 10mp si baia 3,7 mp.

Apartamentele sunt mai mici, mai proaste si mai scumpe decat in perioada comunista, pentru ca toate sunt facute la profit maxim, sa iasa cat mai multe apartamente pe etaj.
Prin urmare ai 2 camere de 37mp, un dormitor de 10mp in care nu incape patul, o bucatarie in sufragerie, si o baie de 3,7mp in care incape o cada mica, o chiuveta si maxim o persoana de 70kg.
Si apartament de 3 camere cu 54mp, in care ai un dormitor de 12mp si unul de tip birou de 10mp, o bucatarie inchisa de 5mp.
Exemplu concret "concept residence pacurari" si altele.

Chiar daca pretul apartamentelor o sa scada cum se aude la stiri, dezvoltatorii o sa gasesca modalitati sa faca profit, ca si exemplu blocuri cu fosa septica, fara gaz, incalzire la comun, bucataria in sufragerie, si cine mai stie ce.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate