Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Pareri despre Citroen C3

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
qmadd

qmadd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 20.10.2005
In sfarsit, m-am orientat spre un Citroen C3 1.4 HDi in 5 usi, e la promotie la ATS, 10.248 Euro CIP. Am si depus actele pentru leasing, acum astept.
Promotia Cool Runner Diesel contine:
    * Aer Conditionat
    * ABS + EBD
    * 2 Airbag-uri (sofer si pasager)
    * Servodirectie
    * Full electro pack**
    * Volan reglabil pe doua directii
    * Computer de bord
    * Bancheta rabatabila asimetric

Daca stie cineva detalii despre masina, as fi mai mult decat bucuros sa aflu si eu cum sa ma port cu ea, ce probleme pot aparea si alte chestii bine de stiut.
Mai eram curios daca are cumva si radio cd sau macar pregatire pentru unul. Daca nu are si am masina in leasing, nu o sa pot sa ii pun eu pe perioada leasingului?
De ce am ales-o... consumul mi se pare foarte ok, nu am nevoie de spatiu sau de cine stie ce dotari, alea imi ajung, vreau o masinuta econonomica. Plus ca spatiul din portbagaj mi se pare ok, 300 l, cu pretul insa al micsorarii spatiului dintre scaunele din fata si bancheta.. Bine ca nu sunt eu prea mare :)

#2
qmadd

qmadd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 20.10.2005
Chiar nu are nimeni C3 sau nu stie nimeni nimic despre el?

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,115
  • Înscris: 24.02.2006
in toate contractele de leasing scrie ca firma de leaging poate rezilia contractul daca aduci modificari la masina. deci, inclusiv daca-i pui radio-cd
practic, n-am auzit pana acum de vreun caz in care utilizatorul leasingului sa fia vut probleme din cauza modificarilor aduse masinii

#4
qmadd

qmadd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 20.10.2005
Eu am auzit ca pot face asta doar la service-ul lor, dar o sa ma coste manopera destul de mult.
M-ar interesa mai mult cum se misca masina si alte detalii tehnice daca stie cineva.

Edited by MAK, 11 June 2007 - 15:22.


#5
qmadd

qmadd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 20.10.2005
Cei de acolo mi-au dat doua optiuni:
- cumpar o masina pe care o au pe stoc, productie 2006, nu stiu exact luna, si imi pun gratuit radio-CD. Livrarea a doua zi
- astept 3 saptamani pana vine stocul de masini productie mai 2007. Evident, fara Radio CD.
Mi-a mai zis ca costurile pt montarea unui radioCd sunt cam in jur de 200 de euro. Se merita oare?

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,115
  • Înscris: 24.02.2006
nu "se merita" :)

productie 2006 acum, la jumatatea lui 2007? suna tare ciudat.

oricum, partea cu sculele audio e cam asa:
-daca faci modificari la masina, pierzi garantia (este vorba, evident, de garantia pe partea electrica)
-daca montezi intr-un service autorizat, nu-ti vor da nici o hartie in mana care sa spuna: "s-a montat radio-cd .... pe masina .... in service autorizat Citroen". practic, daca te duci cu masina in alt service, aia n-au de unde sa stie unde ti-ai montat tu cd-ul sau boxele.
-firmele care vand scule audio pentru masina si asigura si montajul dau, de obicei, garantie

deci, sfatul meu e sa-ti iei masina mai noua, fara radio-cd si sa-l montezi ulterior unde vrei tu.

#7
qmadd

qmadd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 20.10.2005
Oricum spre asta am optat. Ideea e ca ei au doar un anumit tip de radioCD pe care ti-l monteaza, un JVC parca.
In total, cu inca doua difuzoare spate, plus montaj si TVA mi-au zis ca face 850 de lei. asta pt radioCD cu MP3 JVC. Pana la urma nu e mare treaba, nu vreau sa risc nimic. In special ca o sa fie inclusi in rate, deci nu o sa se cunoasca.

#8
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 qmadd, on Jun 9 2007, 17:28, said:

In sfarsit, m-am orientat spre un Citroen C3 1.4 HDi in 5 usi, e la promotie la ATS, 10.248 Euro CIP. Am si depus actele pentru leasing, acum astept.


Vad ca te orientezi in principiu pe ideea de "cu sau fara CD". Personal cred ca asta e o problema minora.

Am vrut si eu C3 Diesel pt sotie, am si facut un drive-test, dar ulterior am vb cu 3 persoane de specialitate, care mi-au spus ceva de genul:

- masini comerciale, sensibile la drumurile noastre, piese nejustificat de scumpe, motor prea slab etc.
Cel mai optimist sfat a fost: poti sa o cumperi, dar trebuie sa o vinzi peste maximum 3 ani, ca dupa aia incep problemele.

Masina e superba, ca aspect, dar cand 3 persoane, mecanici cu experienta, iti spun pe un ton categoric ca nu e buna optiunea din nici un punct de vedere,  nu mai am cuvinte.

Am optat pana la urma pt Ford Fiesta Full option. Tot Diesel. Design exterior mai banal, dar performant, si cam la acelasi pret.

Edited by Dani Mois, 13 June 2007 - 06:01.


#9
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,870
  • Înscris: 28.11.2001

 Dani Mois, on Jun 13 2007, 06:59, said:

- masini comerciale, sensibile la drumurile noastre, piese nejustificat de scumpe, motor prea slab etc.
Cel mai optimist sfat a fost: poti sa o cumperi, dar trebuie sa o vinzi peste maximum 3 ani, ca dupa aia incep problemele.

Am optat pana la urma pt Ford Fiesta Full option. Tot Diesel. Design exterior mai banal, dar performant, si cam la acelasi pret.

Stiai ca sunt aceleasi motoare diesel? Si pe C3 si pe Fiesta?
Stii care sunt intervalele de revizie la Ford si la Citroen?

#10
qmadd

qmadd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 20.10.2005
Dani Mois, stii cum e? Sunt convins ca orice masina as propune aici, s-ar gasi pareri pro si contra. Pana una alta, mie masina asta, in special asta de la promotie, imi ofera niste optiuni rezonabile la un pret mai mult decat ok. M-am uitat si eu spre Corsa sau Fiesta, au fost primele mele optiuni crede-ma, dar trebuia sa pun cel putin 2000 de euro in plus pentru exact aceleasi optiuni. Oricum nu o iau sa o tin 10 ani, ci maxim 4, cat dureaza leasingul.
Nu stiu daca neaparat motorul e prea slab, prea slab pt ce? Mie imi ajunge pentru nevoile mele, dar e si foarte economic motorul. Una peste alta mersi de sfat, dar e cam singura optiune in banii astia la ora actuala.

#11
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

 petman, on Jun 13 2007, 07:19, said:

Stiai ca sunt aceleasi motoare diesel? Si pe C3 si pe Fiesta?
...

Aceleasi motoare Peugeot ?

#12
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
aceleasi motoare dezvoltat in comun de psa si Ford :P da mois nu avea de unde sa stie asta si e dovada fie ca uneori marketingul poate lua fata fara sa se bazeze pe ceva real

#13
qmadd

qmadd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 20.10.2005
Intr-adevar, asa este, marturisesc ca nici eu nu stiam, dar inca o data se vede cine stie :)
Pentru cine nu creda inca:
http://www.autoevolu...toarele-diesel/
Faza 1 presupune colaborarea pt un motor diesel de 1.4, folosit pe: Ford Fiesta, Ford Fusion, Peugeot 206 si 307, Citroen C2 si C3.
In concluzie, imi intaresc ideea ca isi merita banutii C3-ul.

#14
nutadaniel

nutadaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.11.2006
eu am condus C3, ce sa zic dotari ai,usor de parcat .... pretul nu e exagerat. merge intradevar greu , demaraj slab, oricum per ansamblu nu mi-a placut. masina nasoala, mai degraba loganul meu diesel.

#15
razvan33

razvan33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.06.2007
hmmm, masina ideala pentru oras, eu am avut unul pe care l-am vandut anul trecut.Timp de 3 ani nu am avut nici o problema cu ea, numai ca in 2002 cand am luat-o era chiar o aparitie(am avut modelul 1.4 SX).Partea proasta e ca, sunt cam la final de cariera si au cam inceput sa dea rateuri, echiparea e din ce in ce mai saraca si cad foarte tare in pret, la revanzare.AL meu a fost 12.500, in 2002, decembrie, iar anul trecut in martie abia am luat 7500.
Una peste alta, eu am fost foarte multumit de C3, ca masina de oras...consum redus, manevrabilitate, etc.Neaparat sa-i pui muzica, ca sa nu auzi greierasii....are o multime de plastice care zdrangane :D .

#16
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

 qmadd, on Jun 11 2007, 09:25, said:

Eu am auzit ca pot face asta doar la service-ul lor, dar o sa ma coste manopera destul de mult.
M-ar interesa mai mult cum se misca masina si alte detalii tehnice daca stie cineva.
Mie mi le-a oferit ATS gratuit. Radio-CD-mp3 player JVC. In schimb canci covorase si setul obligatoriu.
Masinuta e fisneata rau, dar la Cool Runner e doar motorizare 1,1 benzina.

Attached Files


Edited by sabian, 25 June 2007 - 22:37.


#17
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

 nutadaniel, on Jun 20 2007, 19:55, said:

eu am condus C3, ce sa zic dotari ai,usor de parcat .... pretul nu e exagerat. merge intradevar greu , demaraj slab, oricum per ansamblu nu mi-a placut. masina nasoala, mai degraba loganul meu diesel.
Daca si C3 are demaraj slab...
Si Logan diesel? Pai a intrat Loganul in categoria autoturismelor? :D

#18
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007
C3 e OK dar sa NU fie rosu...altfel o sa-ti iei claxoane aiurea :lol: .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate