Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

RENAUL TRAFIC SAU OPEL VIVARO

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
masinile is identice facute pe aceesi linie de asamblare :P deci fiabilitatea ar trebui sa fie la fel, costurile la fel la magazinele de piese auto.. acu depinde care iti place mai mult

#38
r3fugiatu

r3fugiatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.07.2006
Pai am intrebat de fiabilitate si costuri de intretinere pentru ca din cate stiu eu Opel are motor 1.9 CDTI iar Renault/Nissan 1.9 DCI...

#39
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
S-a mai discutat aici despre el, tot la versus. Eventual un moderator sa faca Merge topics?

Eu as alege Vivaro, s-ar putea sa iesi putin mai ieftin la revizii cu el. Si asta banui ca e un lucru important atunci cand vorbim de o autoutilitara, nu?

#40
r3fugiatu

r3fugiatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.07.2006
As vrea daca ar putea cineva..sa`mi spuna cat costa reviziile la vivaro si al Renault,si cate ceva despre fiabilitatea motoarelor(1.9dci vs. 1.9cdti)

#41
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
motoarele sunt identice. amandoua masinile sunt facute in anglia. Despre revizii cel mai bine  intrebi la darex auto pentru Renault la : 551.444 (vezi aici: http://www.renault.r...sionnaires.html ) si la gold&platin bucovina pentru opel:

Quote

Gold & Platin Bucovina
727525 Suceava, Com. Scheia DN17
Tel.: 0230-526.991; Fax.: 0230-526.994

Cu amendamentul ca masina nemafiind in garantie (fiind sh) vei putea cumpara piesele din magazinele de piese, unde in teorie preturile ar trebui sa fie egale pentru ca ce piesa este pe traffic este si pe vivaro si invers

Edited by romaximusro, 24 October 2007 - 16:03.


#42
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 romaximusro, on Oct 24 2007, 17:02, said:

motoarele sunt identice. amandoua masinile sunt facute in anglia.

Masinile se fabrica si la Barcelona, motoarele e posibil sa fie si identice, daca nu doar de capacitati/puteri asemanatoare.

Motoarele de la Opel sunt astea:
2,0 CDTI mit 66 kW (90 PS)
2,0 CDTI mit 84 kW (114 PS)
2,5 CDTI mit 107 kW (146 PS)

Iar cele de la Reno sunt:
1,9 dCi mit 60 kW
1,9 dCi mit 74 kW
2,0 dCi mit 66 kW
2,0 dCi mit 84 kW
2,5 dCi mit 99 kW.
2,5 dCi mit 107 kW.


Sfatul meu e in continuare Vivaro, cu toate ca NU ar strica si-un testdrive!

Edited by Marius3k, 24 October 2007 - 16:19.


#43
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
in spania se face doar Nissan primastar, varianta nissan al celor 2 de mai sus.

#44
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Varianta care, nu are absolut nimic diferit fata de Traffic in afara de embleme/sigle!

#45
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
cam la fel si pentru Opel. am vazut pe autoindex.org ca cel putin acuma toate motorizarile sunt la fel pt toate cele 3 masini . de fapt si la generatia anterioara tot la fel e: http://www.globalaut...t?no=6184&ass=#

#46
r3fugiatu

r3fugiatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.07.2006
Ca putere si litraj stiu ca sunt la fel...dar cel Opel fiind cdti(mai bine zis cel fiat) iar cel Renault dti ma gandesc,ca totusi nu sunt motoare identice iar din cate stiu eu renault are preturile mai mari la piese.Mie ca aspect mi se pare mai fain renault`ul(adica fata)...dar mai mult conteaza costul pieselor decat mica diferenta de aspect.

#47
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai au denumiri diferite pentru ca e politica firmelor. Ca ar fi fost nasol pentru Opel (sa zicem) sa le scrie dci pe fundul utilitarelor si invers. Eu is 99% sigur ca motoarele is identice (bine.. am vazut ca la Renault ofera mai multe trepte de motorizare). Cat despre piese in magazinele de piese ar trebui sa fie la fel, pentru ca mai mult ca sigur ca sunt identice si pentru ca ar trebui sa provina din aceeasi sursa. Daca vrei preturi de reprezentanta (desi nu vad de ce ai cumpara piese din reprezentanta , daca nu esti obligat de garantie) suna la numerele de mai sus, ca banui ca pe tine asta te intereseaza: care e mai ieftin la tine . Pentru ca in amandoua retelele difera preturile de la un dealer la altul

#48
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Propun sa se trimita o cerere de oferta si la Opel si la reno, precum si o lista de preturi pentru REVIZII!

#49
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai eu ce spun :P ca de g&p se cam stie ca isi bat joc de clienti si ca au preturi mari. Habar nu am ce e cu reprezentanta Renault de la ei

#50
r3fugiatu

r3fugiatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.07.2006
O sa mai caut pe internet despre costuri...o sa intreb si la dealeri si voi lua o hotarare.Masina se va cumpara din Germania intr`o luna cam asa.O sa mai postez aici dupa ce iau masina.Merci amandurora pentru ajutor.

#51
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Cu mare placere!

#52
iulian-71

iulian-71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.07.2010
Am un Opel Vivaro din 2003, si am o problema cu un injector care nu vrea sa iasa din chiuolasa. Imi poate spune cineva un pret pt o chiuolasa Second-hand in cazul in care nici cu chiuloasa demontata nu reusesc sa scot injectorul.

#53
alex_wr10

alex_wr10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2012

 rocaddy, on 4th June 2007, 15:14, said:

Vivaro 2.5 dci - 145 cp.
cel mai tare vivaro 2.5 cdti si cred ca are 153 cp,adica asa este al meu.e foarte bun,dar in privinta Renault ului nu mi pot da cu parerea
:coolspeak:

 romaximusro, on 24th October 2007, 17:46, said:

pai au denumiri diferite pentru ca e politica firmelor. Ca ar fi fost nasol pentru Opel (sa zicem) sa le scrie dci pe fundul utilitarelor si invers. Eu is 99% sigur ca motoarele is identice (bine.. am vazut ca la renault ofera mai multe trepte de motorizare). Cat despre piese in magazinele de piese ar trebui sa fie la fel, pentru ca mai mult ca sigur ca sunt identice si pentru ca ar trebui sa provina din aceeasi sursa. Daca vrei preturi de reprezentanta (desi nu vad de ce ai cumpara piese din reprezentanta , daca nu esti obligat de garantie) suna la numerele de mai sus, ca banui ca pe tine asta te intereseaza: care e mai ieftin la tine . Pentru ca in amandoua retelele difera preturile de la un dealer la altul
piesele NU sunt identice,cel putin la partea tehnica,stiu sigur asta,cele de pe trafic nu se potrivesc pe vivaro sau invers. cat despre motoare nu stiu
:naughty:

#54
ursu1988

ursu1988

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 21.12.2012
Ce părere aveți despre Renault trafic 2.0 dci 115 cp din 2007?Mă refer la varianta lungă cu 9 locuri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate