Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 

RENAUL TRAFIC SAU OPEL VIVARO

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
era cars

era cars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2007
DACA ATI AVEA DE ALES INTRE Opel VIVARO SAU Renault TRAFIC,CE ATI ALEGE...???? ACELASI PRET..20 000 EURO..
NU M-AM GANDIT LA S.H.
VARIANTA DIESEL DE 100CP .PERSOANE ..PENTRU CALATORII, MAI MULT DE 4 PERSOANE CU BAGAJE MULTEEEEEEEE SI
CALATORII LUNGI.
DACA ARE CINEVA UNA DIN ELE ROG SA-MI DEA CEVA INFORMATII.
MULTUMESC B)

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
masinile sunt identice aproape. ia-o pe aia la care ai mai multe dotari, iesi mai ieftin etc pentru ca sunt facute pe aceeasi linie de asamblare

#3
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Pret revinzare? Probabil opelul o sa il poti vinde mai scump...


Dupa 4-6 ani o sa valoreze sub 10,000 euroi...

#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
poate il vinzi mai scump daca de nou e mai scump. Nu prea sunt motive ca pretul sa difere intre cele 2 din moment ce sunt aproape identice :P

#5
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

View Postera cars, on Jun 3 2007, 22:33, said:

DACA ATI AVEA DE ALES INTRE Opel VIVARO SAU Renault TRAFIC,CE ATI ALEGE...???? ACELASI PRET..20 000 EURO..
NU M-AM GANDIT LA S.H.
VARIANTA DIESEL DE 100CP .PERSOANE ..PENTRU CALATORII, MAI MULT DE 4 PERSOANE CU BAGAJE MULTEEEEEEEE SI
CALATORII LUNGI.
DACA ARE CINEVA UNA DIN ELE ROG SA-MI DEA CEVA INFORMATII.
MULTUMESC B)
Vivaro 2.5 dci - 145 cp.

#6
era cars

era cars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2007
Multumesc pentru idei.
Am inteles ca Opel sunt  motorizate ...variantele diesel...de Fiat??
Stiu eu ..cu fiatul nu prea ma impac,dar poate ca au schimbat si ei mult...Oricum trebuie sa fac un drive test cu una din ele.Varianta de 2.5 i-mi suride.
Are cineva??sau a condus careva vre-o una din masini??Asteptarile mele sunt pe undeva pe la 200/300miikm,pe 4 ani.sper.
Pacat ca nu se mai fabrica VITO era super masinuta,am vazut si cu 880 000km pe bord.nu-mi venea sa cred.
Ceva detalii de fiabilitate,probleme,minusuri,etc

DIN CURIOZITATE...VOI VA-TI LUA UNA PENTRU CALATORII??

Edited by MAK, 04 June 2007 - 16:01.


#7
TrapJaw

TrapJaw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 16.04.2007
Cine ti-a zis ca sunt motorizate Fiat? Eu stiam ca au motorizare Renault, aceeasi cu Traficul. Oricum, as alege Trafic, se produce in numar MULT mai mare decat Vivaro, deci piesele vor fi mai accesibile iar perioadele de asteptare in service nu vor fi mari.

#8
era cars

era cars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2007
Despre motorizarea Fiat mi-au zis cei de la Opel...erebus...cat si cei de la ipso..renault.
Mersi de info.
Ai condus asa ceva??

#9
drax

drax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2003
mai multe motorizari folosite de Opel sunt provenite de la fiat: 1.3 cdti, 1.9 cdti
si nu sunt motoare rele
cred ca la Fiat nu motorizarile sunt problema..cat fiabilitatea masinilor in general

#10
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Personal,zic ca Vivaro`ul e mai frumos,arata mai altfel,desi e patratos. Are si faruri simpatice,si imi place mixtura de culori pe spate la faruri si luneta.
Renault traffic,cum zicea si RomaximusRo ,e cam la fel la aspect . Renault au revizii foarte scumpe,ti`o poate confirma destul de multa lume, pe cand Opel`ul e o marca relativ ieftina si cu masini destul de trainice.
Dar tinand cont ca sunt pe aceeasi linie de asamblare se rezuma la o chestiune de gust : vrei frantuzeasca sau nu? :D

Edited by spdude, 05 June 2007 - 15:50.


#11
TrapJaw

TrapJaw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 16.04.2007
Categoric Vivaro e mai frumos, dar eu as alege Trafic, am spus mai sus de ce, in plus, fiind in numar mare mai poti gasi si pe la dezmembrari, nu se stie niciodata ce se poate intampla, sau poate ai rupt vreu accesoriu tampit din bord care nu vine nici la piese noi...etc
Se pare ca modelele mai vechi aveau motorizari Renault.

#12
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postera cars, on Jun 3 2007, 22:33, said:

OPEL VIVARO SAU Renault TRAFIC ?
Se muta la versus.

#13
era cars

era cars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2007
AM mai studiat putin piata si mi-au venit idei noi..De fapt studiez si STRADA.....
Am vazut pe net ,mai exact autoscout24,niste MERT.Vito Fabricate in 2005,la pret echivalent cu trafic nou,
dar rulate 50000/70000km.COMFORTUL AR TREBUI SA FIE DE mert.
Initial nu ma gindisem la SH.dar ...arata bine rau...mai mult am vorbit azi cu un partener de al meu care a avut un vito din 2000 ,masina din de. si cu care a facut el 370 000km,iar cand a luat-o avea 90 000.
mi-a zis chiar ca Mercedes au la motoare o durata de viata de 1000 000km?? este posibil asa ceva sau m-a aburit,ptr.ca a avut el??
nustiu ce sa zic.
Oricum vito cu look nou arata BINEEE.
Problema este daca sa am incredere sau nu in nr. de km.pe care il afiseaja ei pe net ..sau (pe bord) din cate aud si nemntii ..nu prea mai sunt nemnti si cam manaresc kilometrajul.
De Vito..stiti ceva??sau ati auzit ceva ??de bine sau de rau?
Cu sh. ati avut probleme?..personal nu prea am incredere,dar poate e cazul sa schimb ceva B)


Multumesc mult

#14
bacainti

bacainti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.06.2007

View Postera cars, on Jun 4 2007, 15:54, said:

Multumesc pentru idei.
Am inteles ca Opel sunt  motorizate ...variantele diesel...de Fiat??
Stiu eu ..cu fiatul nu prea ma impac,dar poate ca au schimbat si ei mult...Oricum trebuie sa fac un drive test cu una din ele.Varianta de 2.5 i-mi suride.
Are cineva??sau a condus careva vre-o una din masini??Asteptarile mele sunt pe undeva pe la 200/300miikm,pe 4 ani.sper.
Pacat ca nu se mai fabrica VITO era super masinuta,am vazut si cu 880 000km pe bord.nu-mi venea sa cred.
Ceva detalii de fiabilitate,probleme,minusuri,etc

DIN CURIOZITATE...VOI VA-TI LUA UNA PENTRU CALATORII??
Am cumparat un Opel Vivaro in dec. 2006. 23700€. (pretul variaza dupa optiuni)am facut deja 30.000 km. super -satisfacut!!. motor silencios, consum redus,stabilitate... garantie 2 ani fara limita de km. avand in vedere ca e a 28-a masina a mea....o clasific  ca f. buna.

#15
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
parere pur personala nu ma omor de loc dupa latura estetica si beculete albastre cand e vorba de o masina
pot sa iti spun ca nu as lua nici vivaro nici trafic ambele au valoare de revanzare mica ambele vin de la firme ale caror dube sau monovolume nu au o reputatie sonora deci nu cred ca prezinta un mare interes ca masini sh plus ca fiabilitatea lor nu cred ca se poate compara cu cea a dubelor de la firme cu traditie
despre vito-daca iti permiti mdelul nou fara retineri merita sa il iei (la modelul vechi daca ai de facut multi km nu te baga)
insa consider ca cea mai buna alegere la aceasta categorie este t5 de la VW atat ca pret ,dotari, revanzare si mai ales fiabilitate si intretinere

#16
era cars

era cars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2007

View Postbacainti, on Jun 7 2007, 13:55, said:

Am cumparat un Opel Vivaro in dec. 2006. 23700€. (pretul variaza dupa optiuni)am facut deja 30.000 km. super -satisfacut!!. motor silencios, consum redus,stabilitate... garantie 2 ani fara limita de km. avand in vedere ca e a 28-a masina a mea....o clasific  ca f. buna.



Poti te rog sa-mi zici ceva legat de consum afara si in oras??
Opelul tau este combi inteleg. zi-mi cum stau pasagerii din spate scaunele se pot regla?
O recomanzi ca masina de calatorii lungi?
este comfortabila atat la condus?


merci mult

#17
era cars

era cars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2007

View Postpimi, on Jun 8 2007, 14:26, said:

parere pur personala nu ma omor de loc dupa latura estetica si beculete albastre cand e vorba de o masina
pot sa iti spun ca nu as lua nici vivaro nici trafic ambele au valoare de revanzare mica ambele vin de la firme ale caror dube sau monovolume nu au o reputatie sonora deci nu cred ca prezinta un mare interes ca masini sh plus ca fiabilitatea lor nu cred ca se poate compara cu cea a dubelor de la firme cu traditie
despre vito-daca iti permiti mdelul nou fara retineri merita sa il iei (la modelul vechi daca ai de facut multi km nu te baga)
insa consider ca cea mai buna alegere la aceasta categorie este t5 de la VW atat ca pret ,dotari, revanzare si mai ales fiabilitate si intretinere


Varianta vito modelul nou ,ma gandesc sa o cumpar sh.cu ceva nr de km.,sa ajung ca pret in jur de 20/22000 eu.
Noua este cam scumpa 29000
la fel si t5.chiar mai mult cam 30.33 000.
NU m-am gandit la t5,sh.sa-r putea ca intretinerea sa fie la fel ca la vito..si da....fac multi km.pe langa faptul ca doresc sa plec numai cu ea in excursii (concedii)+in tara fac cam 8 000km. pe luna .

#18
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postpimi, on Jun 8 2007, 14:26, said:

parere pur personala nu ma omor de loc dupa latura estetica si beculete albastre cand e vorba de o masina
pot sa iti spun ca nu as lua nici vivaro nici trafic ambele au valoare de revanzare mica ambele vin de la firme ale caror dube sau monovolume nu au o reputatie sonora deci nu cred ca prezinta un mare interes ca masini sh plus ca fiabilitatea lor nu cred ca se poate compara cu cea a dubelor de la firme cu traditie
despre vito-daca iti permiti mdelul nou fara retineri merita sa il iei (la modelul vechi daca ai de facut multi km nu te baga)
insa consider ca cea mai buna alegere la aceasta categorie este t5 de la VW atat ca pret ,dotari, revanzare si mai ales fiabilitate si intretinere

intr-un singur punct gresestil. Renault e unul din parintii europeni ai monovolumului. Espace (facut de matra insa industrializat de renault) a insemnat boom-ul monovolumelor in europa, scenic a insemnat crearea clasei monovolumelor compacte, twingo inca de la lansare a fost un monovolum de clasa mini, modus iarasi cred ca a fost printre primi in acest segment etc. Si renault are traditie la fel de lunga ca si vw, cauta eu tin minte de prin filme de dube renault si din anii 60.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate