Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

am vandut vx-ul si am luat un PD170P

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005
Buna,
am mai pus ceva bani si am luat un PD170P, e nou si pare ceva mai solid... imi place.
Ce NU imi place este faptul ca aceasta camera echipata cu lentila de conversie wide este foarte foarte grea...  :cursing:  :cursing:
am citit pe acest forum, nu mai retin exact unde ca ar fi ceva probleme cu microfonul inclus in pachetul standard. stie cineva ce probleme ? si daca sunt ce setari trebuie facute pentru ca acestea sa fie reduse ( sau eliminate daca e posibil )
ce alte setari mai trebuie facute si la ce sa fiu atent la aceasta camera?
va multumesc !

#2
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
la ce sa fi atent in primul rand? la orele de functionare care o sa se adune repede si nu o sa o poti revinde asa usor ca un un vx.in rest microfonul e ok ,merge la nunti,insa destinatia lui e pentru reporteri in principal asa ca e destul de directional.insa merge.e grea intradevar, mai ales daca pui si lampa de 20w cu acumulator Np-f970.o sa te cam doara spatele.dar poti pune un monopied bun si e ok.pd are setat default culoarea si sharful mai putin fata de vx.poti umbla la custo preset.e recomandabil sa setezi un canal fara AGC ca sa iti apara vu-metrul pe lcd de control.si sa nu pui camera in geanta cu acumulator si pe on ca nu se opreste pana nu termina acumulatorul,care oricum tine mai putin ca la vx.personal nu dau jos lentila decat foarte rar cand ma intereseaza in wide sa nu fie aberatii de liniaritate vizibile.in rest bafta

#3
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

 iora, on May 30 2007, 12:37, said:

la ce sa fi atent in primul rand? la orele de functionare care o sa se adune repede si nu o sa o poti revinde asa usor ca un un vx.in rest microfonul e ok ,merge la nunti,insa destinatia lui e pentru reporteri in principal asa ca e destul de directional.insa merge.e grea intradevar, mai ales daca pui si lampa de 20w cu acumulator Np-f970.o sa te cam doara spatele.dar poti pune un monopied bun si e ok.pd are setat default culoarea si sharful mai putin fata de vx.poti umbla la custo preset.e recomandabil sa setezi un canal fara AGC ca sa iti apara vu-metrul pe lcd de control.si sa nu pui camera in geanta cu acumulator si pe on ca nu se opreste pana nu termina acumulatorul,care oricum tine mai putin ca la vx.personal nu dau jos lentila decat foarte rar cand ma intereseaza in wide sa nu fie aberatii de liniaritate vizibile.in rest bafta
deci a meritat schimbarea... :coolspeak:
cum tragi cu ea ? dvcam sau dv ?
merci.

#4
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

 Croconelu, on May 30 2007, 14:53, said:

deci a meritat schimbarea... :coolspeak:
Din cele scrise de iora, eu n-am dedus c-a meritat schimbarea...  :)  S-o stapanesti sanatos!

#5
fotonovatm

fotonovatm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.11.2006
Schimbarea merita in primul rand daca iti permiti sa tragi DVcam, o sa simti o diferenta fata de MiniDv , dar poti simti si unele puncte minus fata de vx mai ales daca vrei sa o folosesti la nunti sau spatii inchise  fara o lampa  de lumina. O sa ai imaginea mult mai granulata ac a unui vx, care de altfel prin acest factor este deosebit. In rest poti avea probleme mecanice mult mai repede ca la vx 2100 pentru ca vx 2100 functioneaza cu mecanica de pd 150 care e mai rezistenta. Rest e oki si cu wide-ul nu iti fa probleme o sa-ti provoace mult mai multe bucurii decat ai crede, pentru ca imaginea arata mult mai bine la wide si o sa te ajute enorm in spatiile mici.
             multa bafta

#6
cluca1969

cluca1969

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 07.06.2006

 Croconelu, on May 30 2007, 13:49, said:

Buna,
am mai pus ceva bani si am luat un PD170P, e nou si pare ceva mai solid... imi place.
Ce NU imi place este faptul ca aceasta camera echipata cu lentila de conversie wide este foarte foarte grea...  :cursing:  :cursing:
am citit pe acest forum, nu mai retin exact unde ca ar fi ceva probleme cu microfonul inclus in pachetul standard. stie cineva ce probleme ? si daca sunt ce setari trebuie facute pentru ca acestea sa fie reduse ( sau eliminate daca e posibil )
ce alte setari mai trebuie facute si la ce sa fiu atent la aceasta camera?
va multumesc !
Eu pe Hi-fi am cunoscut o persoana pe care am ajutat-o sa-si schimbe PD-ul 170 nou-nout tot cu un VX2100 de care a mai avut cu un an in urma pe care la vandut dupa care a luat PD170 l-a vandut si iar si-a luat VX2100 de zici ca-l lovise boala ProTV-ului. Ma rog o intreaga poveste, in fine el sustinea ca nu prea ii dadea randament microfonul de pe PD170 si cica mai bun era la VX. Acum are VX si e fericit, asa de fericit incat a uitat sa-mi multumeasca ca l-am ajutat sa-si  schimbe camera.
Iti dau link-ul poate intelegi tu mai bine ce a vrut individul pana la urma:
http://www.hi-fi.ro/...pic.php?t=15231
http://www.hi-fi.ro/...=...c&start=120
Bafta si sa te bucuri de ea. Cica ar da rezultate mai bune pe sunet cu microfoane mai procopsite RODE.

#7
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
Eu cu PD filmez in Tv, nu apar probleme majore decat dupa mai multe intrebuintari, adica dupa ce freci camera bine.... Daca nu faci interviuri sau mici emisiuni, unde sa tragi pe doua canale, ai luat-o cam degeaba... sunetul e mono-fata de vx unde e stereo, e mai grea si ai nevoie de mai mult self-control, e frumoasa, arata bine, dar pt nunti... VX RULES...
  Pana inveti sa setezi corect sunetul pe manual, foloseste auto cand e muzika f tare, altfel te cam risti.... castile sunt f utile.... dar si cu sunetul pe auto poti avea distorsiuni, mai alex daca prinzi o nunta cu lautari care au scule mari dar proaste si ce iese din boxe e de rahat....

#8
cluca1969

cluca1969

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 07.06.2006

 DIGITall Media, on May 31 2007, 10:08, said:

Pana inveti sa setezi corect sunetul pe manual, foloseste auto cand e muzika f tare, altfel te cam risti.... castile sunt f utile.... dar si cu sunetul pe auto poti avea distorsiuni, mai alex daca prinzi o nunta cu lautari care au scule mari dar proaste si ce iese din boxe e de rahat....
Cand lucrai pe VX nu aveai sunetul distorsionat? Sau ce faceai cand se intla asta lucrai pe manual cu sunetul sau te riscai pe auto?

#9
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

 cluca1969, on May 31 2007, 09:40, said:

Cand lucrai pe VX nu aveai sunetul distorsionat? Sau ce faceai cand se intla asta lucrai pe manual cu sunetul sau te riscai pe auto?
unde era volum foarte ( de ex. in discoteci " cand se fura mireasa "  :coolspeak:  :coolspeak:  ) mare lucram pe manual ! nu am avut probleme cu sunetul... la vx. sper sa nu fie nici la pd.

#10
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Croconelu, care a fost motivul, de fapt, pentru care ai inlocuit VX-ul cu PD-ul?  :huh:

#11
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007

 cluca1969, on May 31 2007, 11:40, said:

Cand lucrai pe VX nu aveai sunetul distorsionat? Sau ce faceai cand se intla asta lucrai pe manual cu sunetul sau te riscai pe auto?


  Lucrez pe manual atat cu VX propriu cat si cu PD-ul de la studio, setarea de auto sau manual o aleg in functie de calitatea sunetului care iese din boxe, dar si de intensitatea lui..... Distorsiuni apar la ambele modele...

#12
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

 nexland, on May 31 2007, 11:30, said:

Croconelu, care a fost motivul, de fapt, pentru care ai inlocuit VX-ul cu PD-ul?  :huh:
am vrut altceva... vx-ul avea 2 ani in care am cam tras de el. si sa vandut la un pret bun.
de ce am ales pd-ul ?
hm....buna intrebare.

#13
cluca1969

cluca1969

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 07.06.2006

 DIGITall Media, on May 31 2007, 14:32, said:

Lucrez pe manual atat cu VX propriu cat si cu PD-ul de la studio, setarea de auto sau manual o aleg in functie de calitatea sunetului care iese din boxe, dar si de intensitatea lui..... Distorsiuni apar la ambele modele...

Multumesc pentru raspuns DIGITall Media, dar lamureste-ma, si pe manual mai distorsioneaza chiar daca e VX sau PD?

#14
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
in afara de faptul ca sunetul are doua canalele setabile total independent, cu limitator nu gain automat ca la vx, ceea ce e un lucru bun,si ca majoritatea timpului trag mono identic pe ambele canale,nu vad nici un inconvinient in a folosi pd.e mai grea doar,insa cand are si lampa.ideea de baza e ca poti folosi camera si la alt gen de filmari in afara de nunti,plus ca poti sincroniza mai usor filmarile multicam,plus ca poti trage Dvcam la chestiile care merita.personal la nunti nu vad rostul dvcam-ului ,mai ales ca sunt scumpe casetele. fata de vx are butonul AE care te ajuta in modul automat la expuneri corecte.insa neutilizabil in mod manual.daca sunteti nemultumiti de sunetul directional foarte simplu folositi emitatorul de la lavaliera pe line-in ,legat la mixerul dj-ului  si receptorul pe intrarea 2 de pd si o sa aveti sunet de calitate, microfonul ramanand pentru ambianta.a nu se uita ca Pd e construit de divizia profesionala de la sony si sunt efectuate teste in plus.

#15
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007

 cluca1969, on May 31 2007, 17:29, said:

Multumesc pentru raspuns DIGITall Media, dar lamureste-ma, si pe manual mai distorsioneaza chiar daca e VX sau PD?


   Iti apar distorsiuni daca mauzica se aude naspa, eu am patit-o la 2 nunti de rromi (la una am folosit PD-ul, iar la cealalta VX-ul)...din nefericire au avut aceeasi trupa de lautari rromi, cu neste "scule" antice, care caraiau si faceau galagie mai mult decat muzica.... In discoteca am probat si auto si manual si nu am avut probleme, bine am incercat sa nu stau pe directia boxelor..

#16
robert89

robert89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 06.01.2007
Ca sa nu am distorsiuni la sunet cu VX-ul, de regula setatea audio pe auto (pe manual cand boxele si statia nu sunt de calitate) dar ca regula generala evit sa filmez mai aproape de 4 - 5 m de boxe si care metoda a fost cea mai eficienta si mai practica.

#17
cluca1969

cluca1969

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 07.06.2006
Multumesc DIGITall Media si robert89 am crezut ca sunt eu tampit sau am probleme la VX, dar acum imi dau seama de cauza distorsiunilor, era inevitabil sa nu apara mai ales cand filmezi intre boxe din lipsa de spatiu.

#18
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Sau de sus de pe boxa din acelasi motiv.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate