Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Cum fortezi colegii de camera sa-si bage mintile in cap

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
Yehppael

Yehppael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.03.2007
ai putea pune calc sa te trezeasca pe heavy metal ... tare ... mie imi place sa ma trezesc asa ... parca doar asta aud toata ziua ... ca nu prea mai aud nimic dupa aia de obicei :)

#20
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
Am primit in scurt timp cateva sfaturi ce trebuie macar incercate. Ma intreb cu ce sa incep. Am auzit ca la Izvorul Muntelui se da bine la pastrav iar o yala noua se gaseste pana in 30 lei. O investitie minora pentru un beneficiu major :D.

Quote

ai putea pune calc sa te trezeasca pe heavy metal ... tare ... mie imi place sa ma trezesc asa ... parca doar asta aud toata ziua ... ca nu prea mai aud nimic dupa aia de obicei

Da, nu e rea ideea. Un mic motorhead, probabil "voices from the war"... sau manowar, kill with power ... :D

Edited by Archon, 18 May 2007 - 16:44.


#21
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
stai in regie? daca da, atunci cand mergi la pastrav vecine?

#22
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

View Postconu71, on May 18 2007, 17:56, said:

stai in regie? daca da, atunci cand mergi la pastrav vecine?
stau in leu c :D

pe bune, esti pescar? :D ca de muuuult caut alti fani ai unditei, firului si viermusului pentru cate o expeditie mica, de weekend, la iazurile din afara Bucurestiului :D... Putini pescari printre studenti  :lol: .

#23
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Mai e o luna de scoala, ce atata bai? Ai rezistat din septembrie ...  :D

Dup-aia plevele de genul asta se duc acasa si ramai in camin doar cu cei care au un job.

Edited by don_dannielo, 18 May 2007 - 17:30.


#24
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Citeam cu o colega topicul si ne fascinam de ce a scris adadoi. Bravo, bune solutii. Ideal ar fi sa le raspunzi cu aceeasi moneda. Si presupun ca deja vei incerca. Din cate stiu, se poate face o plangere la admin. caminului in care le spui ce se intampla. Nu stiu daca e valabil peste tot.

Bafta!

#25
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
Am incercat deja "caile intunecoase" in sensul ca mi-am cautat prin administratie alta camera. Dar, aparent, nu s-a putut. Asa ca o plangere directa nu stiu ce rezultate ar avea...

Si, in plus, sunt un mare fan al cartii "Aventurile bravului soldat Svejk in Razboiul Mondial". Iar un fan adevarat asculta sfatul "Fii precaut daca vrei sa trezesti autoritatile deoarece e greu sa le adormi la loc" :). In sensul ca daca iese scandal de la o eventuala plangere, sansele mele de a capata o camera doar a mea pe vara se subtiaza vazand cu ochii... :)

#26
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
mai este hoata aia de rodica soare administratora? cred ca te ai dus fara sacose de nu te-a rezolvat babaciunea

#27
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006

View PostYehppael, on May 18 2007, 16:07, said:

nu-ti infrunta problemele, chiar daca castigi tot o sa fii plin de draci
Cel mai tare sfat pe care l-am auzit vreodata.

Acum probabil ca tu nu stii cum sa vorbesti cu ei de nu te asculta nicicum. Gresala la tine a fost inca de la inceput cand le-ai lasat toate drepturile probabil fara ca macar sa ti le ceara. Gresit dupa cum vezi acum profita de tine. Greu de recuperat gresala facuta. Ma tem ca nici sfaturile date de adadoi nu te mai prea pot ajuta. :((

#28
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
Ok, dupa una bucata weekend la pescuit si cateva zile petrecute scriind cod, copiind la examene, tocit de seminarii so salivat la fete pe strada(caldura mare... da' mare de tot) :D pot sa va spun cum mi-am rezolvat(in proportie de 80%) problema.
1.am dat search pe google dupa "chirii garsoniere" si "preturi gazda" in Bucuresti. si m-am speriat vazand preturile, deja vizualizand sutele mele dragi de euro scurgandu-se ca apa-n toaleta in buzunarul vreunui inchiriator pus pe profit. Adica 300 de eur pe luna o garsoniera ?!? c'mon!
2.ideea m-a plesnit peste obrajori: daca eu, om mmuncitor(sau pe acolo pe undeva) ma sperii de cifrele astea mai rau decat se sperie Vadim cand se uita dimineata in oglinda, atunci "colegii" mei ar trebui sa simta pamantul clatinandu-se sub ei daca ar fi pusi vreodata in situatia de a le plati.
3.am trecut la actiune.
Eu : "Dragii mei(zambind senin), daca VOI ma mai treziti pe MINE(ca Gigi, Omoratorul de Maybachuri m-am exprimat D:) o singura data pana la sfarsitul anului, unul din voi zboara. Cel putin."
Ei:  "Pfoaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"
Eu:"<spranceana ridicata>"
Ei: "<diverse amenintari>Pai numai din cauza ca ne lasi sa stam doi nu dau petreceri in fiecare noapte!!!!!!!!!!!! Dar daca faci ce ai spus<etc, etc etc>"
EU:"Vom vedea."

4.consecventa in atitudine. singurele cuvinte pe care le schimb cu ei sunt: "salut", "'neatza" si "pa"

De atunci pot afirma cu mandrie ca:
-dorm aproape 6 ore pe noapte. extraprdinar. nu as fi crezut ca e posibil.
-cand colegii se intorc noaptea in camera, probabil ca fac mai putin zgomot decat un motan ce pandeste un stol de vrabii in iarba. Deoarece nu ma trezesc. Si am un somn destul de usor...
-reuniunile cu prietenii(cate 5-6 intr-o camera prea mica pentru doi oameni...) s-au mutat. unde? nu stiu. don't care.
-si alte lucruri ce tin de normal(intre oameni normali, of course...). Dar nu in camin.

Concluzii.
1. Vezi ca se putea? de ce naiba nu s-au purtat decent de la inceput? era asa de greu? chiar a fost nevoie de amenintari?
2.Sper ca nu o sa cheme la sec cacealmaua mea. Deoarece niciodata, i viata mea, nu voi apela la autoritati. Autoritatile sunt de cacat. Cel putin in tara asta... Pacat de ea...

Dileme
1.Acum ca sunt odihnit, ca in fiecare seara pot sa-mi ascult o ora de Norah Jones si John Coltrane fara ca tot soiul de muzici sa ma bruieze dinspre difuzoarele inamice(e.g ale colegilor de camera care in sfarsit au decis sa ma lase si pe mine sa bag ceva muzica seara, cand vin obosit de la servici si bere si nu am chef sa ascult in acelasi timp Louis Armstrong dintr-o parte si Nea Nelu' Feat. Gigel Cutitu'' si Jean Jointu' din cealalta. destul de lung si incoerent comentariul? da? bun!!!)... unde eram? aha deci, cum se face ca acum cand am inceput sa traiesc omeneste, cand nu mai sunt torturat subtil prin privare de somn, cum se face ca ma simt ca Nae Turnatoru' de Betoane imediat dupa ce si-a dat in gat complicii la jaful de luna trecuta? Adica, de ce simt un acut sentiment de vinovatie, cand nici macar nu sunt vinovat de ceva? Adica, doar am amenintat ca torn pentru a capata cateva ore de "Pe loc, repaos" pe noapte. Si stiu ca niciodata nu voi face actul in sine. E doar o cacealma. Dar sentimentul asta de baietel care a furat dulceata din camara nu dispare. Si nu ma refer la satisfactie. Ci doar la o... jena inexplicabila...

P.S.: sper ca colegii mei nu sunt SP-isti ca mine, sa-mi citeasca post-ul si sa-si dea seama de bluff-ul meu...

Nota catre cititori. Daca v-a deranjat stilul dezlanat, incercarile de umor prin.. deraiere de sens cred ca ii zice? sau lipsa nesimtita a semnelor de punctuatie va ofer cele mai sincere scuze pe care le poate da un turnator inchipuit :D. Sau poate ca dupa ~9 ore de commit-uri, 2 ore de examen si o ora de proiect neterminat chiar mi-e sila sa dau un aspect cat de cat literar scrierilor mele.

P.S2.: nu se mai temina naibii de executat scriptul asta? Sa merg si eu acasa, sa ma alcoolizez, sa mananc, si sa-l ascult pe Mr. Crosby tastand pe trompeta aia a lui... Hmm... toata lumea tasteaza... Cred ca e la moda... Si eu tastez acum:).Deci sunt la moda ! Ce tare...

Edited by Archon, 24 May 2007 - 19:39.


#29
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Ma bucur ca ai reusit, am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare, numai ca eram in partea cealalta, a inamicului, si asta fara voia mea. Pe colegul meu de camera il deranja faptul ca "fosneam pungile in care-mi tineam painea si mancarea" cand luam micul dejun. Evident, eu incercam sa fiu cat mai discret insa ceva fosnete recunosc ca se auzeau, dar nu din vina mea. Dar cea mai tare faza a fost cand m-am trezit intr-o dimineata, pe la 3.00: mananc eu ce mananc, imi asez si cateva lucruri intr-un rucsac, si la un moment dat aud urmatoarea intrebare, venita pe un ton foarte amenintator "da' tu alt moment mai bun nu ti-ai gasit sa pleci acasa decat la ora asta?" si "mananci de juma' de ora, nu puteai sa-ti iei mancare la tine si sa mananci pe drum?", "esti un nesimtit si un nesatul". Tipul (si prietena lui, am uitat sa va zic) erau ferm convinsi ca eu m-am trezit in dimineata aceea special ca sa-i deranjez pe ei. Eu de fapt nici macar nu plecam acasa, ci in cu totul alta parte si aveam un tren de prins. Ce concluzie vrea sa trageti de aici: exista oameni foarte sensibili care uneori au impresia ca tot ce faci este ca sa-i enervezi pe ei! Partea buna ca intre timp "ne-am impacat" si acum ne intelegem foarte bine (parerea mea).

Dar e si destul de adevarat ca trebuie sa stii sa faci compromisuri, mai ales cand stai in camin. Sa vezi cum e sa ai 3 sau 4 colegi de camera, care stau si discuta, asculta muzica, joaca si carti pana tarziu in noapte. Ce sa faci? Sa-i trimiti la culcare doar ca tu vrei sa dormi? Sau mai bine incerci sa te distrezi si tu alaturi de ei? Bine, in cazul tau, presupun ca trebuie sa te trezesti de dimineata sa mergi la munca. Si, totusi, toata lumea stie ce povesti circula despre "viata de camin" :)

#30
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
:)
Nu erai in pozitia inamicului. Dar aveai bafta de un coleg super-sensibil si, probababil, putin atins de ipohondrie :). Bine totusi ca ati reusit sa ajungeti la intelegere.

Da, viata de camin e destul de aiurita. Am stat si eu, in anul 1, in regie, cu 5 colegi de camera. Nici pe atunci nu dormeam destul dar... asta era situatia. A doua zi nu trebuia sa merg la munci, asa ca luam situatia de buna. Din 5 oameni. unul tot se gasea sa faca ture de camera noaptea. Asta cand nu eram toti ametiti de bere, jucand worms, cantand la chitata(sau ascultand, cazul meu... :P). Dar ideea era ca exista un minim bun simt. Cand un coleg venea noaptea in camera si restul dormeau, respectivul se misca in liniste. Adica nu-mi baga nimeni 200W in fatzau  la 12 noaptea, nu turna apa cate jumatate de ora la capul meu, nu trantea usa de  2-30 de ori pana sa se culce & shit. Asa ca, din 7 nopti pe saptamana, in 3-4 reuseai sa dormi destul cat sa te tina pentru restul timpului :).
Si cu actualii colegi ma distram la inceputul anului. Am inteles ca viata de camin presupune compromisuri si stateam si eu cu ei pana la doua, trei noaptea. Dar compromisurile astea trebuie facute de ambele parti. Adica, nu e corect ca eu sa-mi modelez comportamentul exclusiv dupa programul lor de distractie.Totul are o limita.

P.S.: de cand mi-am parolat compul, antivirusul a murit. Adica nu mai gaseste virusi, addware, mallware, etc. inainte, in fiecare seara gasea asa ceva. Acum, nimic. Ce s-a intamplat, oare? :)

#31
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 04.01.2006
E de tot rahatul sa ai asemenea colegi de camera... eu sunt student in Iasi si locuiesc intr-un camin bun (3 in camera, baie, mobilier nou), mult mai bun decat "standardul" pe Iasi, care e foarte slab ... numai ca anul asta am avut ghinion incredibil. Am ales sa stau cu un tip cu care am stat si anul trecut (la Iasi nu prea se pastreaza camerele si/sau colegii toata facultatea), iar negasind pe nimeni cunoscut, am ales sa vina al treilea care-o fi, sperand ca va fi un om normal. Om extrem de normal, care cand s-a cazat, dupa o saptamana, a inceput cu talente, ca el nu vrea patul care a ramas, ca el e smecher, se culca aproape zilnic mai devreme de 9 seara si se scula la 4, spala haine (e foarte frumos zgomotul), nu saluta, nu-si facea deloc curat, si ca sa fie totul complet am ajuns si la politie cu o plangere pentru amenintari.
Apoi, dupa lungi tergiversari, s-a mutat un tip in locul lui, care ne-a spus ca prietena lui va sta in camera "mai mult" adica tot timpul si zic TOT. Asta nu ma deranja prea mult, ca doar nu-mi manca mie mancarea, nu-mi cerea bani si nu dormea in pat cu mine (si chiar m-ar fi deranjat asta, ca nu-i vreo frumusete). Totul a mers ok vreo 2 saptamani pana cand treaba s-a porcit frumos. Tipul cu care statusem anul trecut si cu care m-am inteles bine, desi e un snob in adevaratul sens al cuvantului, ceea ce nu prea suport, a devenit obsedat de messenger. Zilnic de la 10 dimineata la 4-5 noaptea messenger, cu pauze doar de mers la scoala (adica maxim 4-6 ore pe zi), cu sticlele de cola langa el si veioza cu neon aprinsa fix in ochii mei sa se vada baiatul la webcam, tastat in ritm de mitraliera, 2 telefoane cu sonerii polifonice si vibratie sunand ca in gara.
Iar cuplul, dupa ce la inceput ne intelegeam foarte bine, ieseam in oras, eu cu ei si cu prietena mea, au vazut ca ii respect (din cand in cand, destul de des, il mai luam pe colegul cu mess-ul la o plimbarica sa-si satisfaca si oamenii nevoile, lasam fata sa doarma de la 11 fara sa fac nici un zgomot, etc) si si-au luat-o in cap. Fata e tocilara si invata, nu exagerez fratilor, minim 10 ore pe zi, in camera (desi sunt 2 sali de lectura mari in camin), timp in care m-am trezit ca mi se spune destul de agresiv sa-mi dau castile mai incet in mijlocul semestrului si la ora 7 seara (Technics RPF-300, care sunt destul de bine izolate, la dracu), ca n-am voie sa vorbesc (nu c-as avea cu cine, decat cand colegul celalalt ia o pauza de messenger de maxim 10 minute, iar de cantat la chitara (electrica, la casti, suna mult mai incet decat o chitara rece) - nici vorba. Am fost dat afara din trupa unde cantam, pe drept, pentru ca nereusind sa canti decat undeva la un sfert de ora la 3-4 zile iti pierzi tehnica, viteza, acuratetea etc.
Desigur, de plecat cand vine prietena mea peste noapte la mine, nici vorba. Nici macar o ora de mers in jurul caminului sau la un suc. Am incercat sa vorbesc serios cu amandoi baietii - cel cu prietena mi-a zis ca se simtea rau prietena - care putea foarte bine sa mearga la ea in camera, oricum e cazata in alt camin) iar cel cu mess-ul - ca avea treaba. Mai ales cel cu mess-ul m-a dezamagit chiar recent, familia regala era plecata peste noapte la ziua surorii fetei, era sambata, omul n-avea examen a doua zi, dar n-a putut rata o noapte de mess. Anul trecut nu facea asa, umbla prin cluburi, discoteci...
Ca sa va faceti o idee despre cum gandeste familia regala si sa nu spuneti ca e o problema de comunicare, va dau un exemplu si inchei acest lung post : in singurul weekend in care a fost plecat messengeristul acasa, am convenit cu celalalt tip ca vineri seara sa ma lase pe mine singur, iar sambata seara eu pe el. Vineri seara, vine prietena, mergem la un suc, ne intoarcem, gagiul ii spune ceva prietenei, ea ii raspunde ca tre` sa faca intai un dus (ceea ce se intampla destul de rar), apoi sa se usuce parul, apoi sa faca un referat, apoi si-a amintit ca e un portar bulangiu si s-ar putea sa n-o lase sa intre. M-am uitat urat la tip, asta a dat din umeri (e foarte sub papuc).
Sambata seara desigur ca mi-am trantit bidonul de bere pe masa si am stat la calculator de-al dracului pana la 6 dimineata. La 3 noaptea s-au retras in baie, nu pentru porcarele, ci ca sa aud vocea pitigaiata a colegei de camera prin peretele de bca : "De ce nu pleacaaaaaaaaaaaa? Da-l afaraaaaaaaaaaaaa... ai vorbit cu el si a spus CA CAnd avem nevoie de intimitate pleacaaaaaaaaaaa... e nesimtiiiiiiiiiiiiiiiiiiit!!!!!!!!!!!!"
Si in sesiune e extrem de relaxant si corect pentru mine. Femeia invata toata noaptea (a descoperit sala de lectura), vine pe la 6 dimineata in camera, face zgomot (de cateva ori chiar a calcat haine in camera, cu fierul cu aburi, la jumatate de metru de capul meu), se culca, se trezeste pe la 12, invata, la 3 se culca iar si se scoala la 9 seara, desigur, in acest timp eu n-am voie sa fac nimic in camera, in afara de stat la calculator, mancat si facut nevoile (fara zgomote), apoi cand vreau sa ma culc, ca am examen de la 8 a doua zi, trebuie sa folosesc dopuri de urechi - care amelioreaza cu 10% concertul messengerist - taste, telefoane, pahar de cola trantit pe masa plus jocuri de lumini - neon in ochii mei, nu-si poate muta veioza pentru ca ii e frica sa nu ma benoclez eu in monitorul lui, care oricum e la vreo 3-4 metri de mine.
Halal viata de camin.

#32
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
sinteti absolut incredibili :death:

#33
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 04.01.2006

View PostMosotti, on Jun 11 2007, 07:49, said:

sinteti absolut incredibili :death:
Ce-i incredibil? norocul meu si al lui Archon? eu nu stiu cum e el, dar eu pot spune despre mine ca n-am fost alintat, crescut in puf si cand am ajuns la camin am inceput sa plang dupa mamica. Si cred ca nici el.
Incredibil mi se pare ca prea multi din studentii care stau la camin (si aici vorbesc de Iasi, si cunosc binisor mare parte din camine) sunt fie tocilari care isi petrec tot timpul invatand, dormind si la calculator, singurele contacte sociale fiind saluturile cu colegii in camera si cu vecinii in drumul spre buda, fie golani care an de an dau dreptul la administratie si fac zilele amare celor care au norocul sa stea cu ei.
Intr-adevar, fraier am fost eu, pentru ca am preferat sa astept sa fiu tratat asa cum tratez, si nu invers, si acum imi pare foarte rau, pentru ca mi-am mancat nervii degeaba (in plus caminul in care stau e foarte scump, cu banii astia si inca maxim 50 de lei puteam sta lejer intr-o garsoniera cu inca cineva). Si sincer, la un moment dat ti se acreste sa faci liniste zilnic de la 3 la 9 cand isi face domnisoara somnul de voie, sa te chinui sa adormi ca la puscarie pentru ca altul nu-si controleaza reactiile pe messenger si mereu isi cere scuze dimineata ca a uitat sa puna telefoanele pe silent, iar daca ii spui frumos, la 4 dimineata,  sa stinga veioza cand ai examen a doua zi la 8, iti repliCA CA e calculatorul lui si face ce vrea, sa nu ramai singur cu prietena niciodata, pentru ca lumea are treaba (mare) urgenta, iar pe de alta parte sa prinzi aproape zilnic perechea regala in postludiu.
Problema nu-i "sa faci compromisuri" - le fac cu draga inima, pentru ca pana la urma imparti spatiul ala cu altii si nu poti face ce vrei, problema e sa faca si altii.

Edited by ambr0zie, 11 June 2007 - 11:21.


#34
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
la cantina campusului se gateste fasole (ciorba,iahnie)? consuma cu incredere si arata-le cine este seful!

#35
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

View PostMosotti, on Jun 11 2007, 07:49, said:

sinteti absolut incredibili :death:
Argumenteaza, te rog.

Quote

la cantina campusului se gateste fasole (ciorba,iahnie)? consuma cu incredere si arata-le cine este seful!
nu merge, ca ma sinucid in timpul aplicarii tratamentului :).  sau daca aplic o tactica bazata pe raiduri... get in/drop the bomb/get the hell OUT.

Edited by Archon, 11 June 2007 - 11:38.


#36
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
se pare ca Mosotti nu a trecut niciodata prin camin
macar o noapte :)
sau vrea sa spuna altceva

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate