Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Cum fortezi colegii de camera sa-si bage mintile in cap

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Nu am citit threadu' pana la capat...  dar am sa incerc sa raspund la intrebarea din titlu. :-)
Am stat in camin vreo 4 -5 ani, mi-a fost dat sa vad mai multe "talente"...  

In perioada cand stateam legal - era usor: le poti raspunde cu aceeasi moneda. Ce? Ei vin la 5 dimineata si se culca? Tu incepi la 6 dimineata sa spargi nuci. Etc...  Daca ai norocul sa fii mai solid  e usor sa-i intimidezi; daca nu ai acest "dar" e usor sa-i sperii ca esti nebun si le dai foc daca mai comenteaza (1 litru de benzina langa pat poate face minuni)... "Il tin special aici pentru incidente cu voi". :-)
Vine ala cu putoarea dupa el? (putoare = femeie)  Vii cu frate-tu care nu se spala... pai ce P*%a mea!
Vezi ca ei nu spala vasele? Nu le spala nici tu vreo 2 saptamani - si ai grija sa nu arunci resturile...
Ei nu se spala? Bagi ca in reclama cu Dorel. :-)
Asculta la maxim? Iti cumperi 250W (sinus) si dai si tu la maxim...

Mai exista varianta mutatului... TU sa te muti - asa am facut eu cand erau "talente" si eu stateam relativ ilegal... :-)

Mai este si varianta "ma doare la basca, oricum se termina mizeria asta de scoala si emigrez". :-)

Si mai este varianta ca "buba" sa fii tu: poate ti se pare ca ei exagereaza - tu sa fii pata de ulei din apa, comparativ cu cei 2300 de studenti din camin - care dau TOTI muzica la maxim noaptea...


Edit: daca ai norocul sa fii putin mai solid, nici nu trebuie sa recurci la "monezi". E simplu sa le pocesti moaca. Merge, crede-ma. :-)  
La femei, ca sa fii mai "finut" poti sa le spui: "tu unde d@#$&zeii si c$#cea m#$ii te crezi? Daca mai bagi fierul ce calcat in priza la 3 noaptea ti-l pun in cap asa fierbinte, mo#%ii m#$ii!"  hi hi hi   Sa vezi reactie, atunci. ;)
Edit2: eu nu stiu cum sunt acum studentii in camine, stiu cum am fost eu... dar am sa va spun si cum a fost cumnata-miu - care acum are 2 copii marisori.  Citez: "Era ca la armata. Stateam 3 in camera: eu, Jan si Codo. Duminica era zi de curatenie. Daca unu' nu era prezent. o lua peste ceafa de la ceilalti doi. :-)  Cand unul din noi venea cu femeia, era lege ca ceilalti sa doarma in alta parte - pentru ca si ceilalti la randul lor veneau cu femeile... ;-)   Cand veneai cu femeia, anuntai cu 2-3 zile inainte."

Edited by ciureanuc, 11 June 2007 - 12:10.


#38
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
exemple aplicabile se pot gasi la: http://visurat.ro/20...gi-lentila-iii/
aic e vorba de convins coleg sa se mute :)

#39
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006

View Postciureanuc, on Jun 11 2007, 12:55, said:

Si mai este varianta ca "buba" sa fii tu: poate ti se pare ca ei exagereaza - tu sa fii pata de ulei din apa, comparativ cu cei 2300 de studenti din camin - care dau TOTI muzica la maxim noaptea...
Edit: daca ai norocul sa fii putin mai solid, nici nu trebuie sa recurci la "monezi". E simplu sa le pocesti moaca. Merge, crede-ma. :-)  
La femei, ca sa fii mai "finut" poti sa le spui: "tu unde d@#$&zeii si c$#cea m#$ii te crezi? Daca mai bagi fierul ce calcat in priza la 3 noaptea ti-l pun in cap asa fierbinte, mo#%ii m#$ii!"  hi hi hi   Sa vezi reactie, atunci. ;)
Archoane tata parca suntem la tocsou =))
@ciureanuc - sunt un pic mai solid, si parte-n parte as da-o cu oricare din camera (daca ar fi cazul). Partea mai putin buna e ca messengeristul e in relatii cu foarte multa lume cu mare influenta - si nu ma refer la golani, iar astalalt cu femeia e dintr-o zona in care cutitul la brau e obligatoriu precum bricheta la fumator. De asemenea e foarte mandru de un frate de-al lui, care avea boala pe altul si a intrat dupa el in discoteca pe cal si cu toporul in mana. Nu-i gluma si oricum am auzit dintr-o sursa credibila, nu de la el, altfel o bagam la categoria - povesti de intimidare sa vada fraierii ce baiat sunt eu.
Oricum cu bataia, parerea mea, nu rezolvi nimic (in bine), nici nu vreau asta. In plus, sunt cam singurel in Iasi si am doar amici de cantat la chitara, de baut ca porcii si de discutat. De sarit stiu ca n-ar sari nimeni pentru mine - e verificata faza, din pacate.
In plus, eu n-am nimic cu ei (n-o zic ca sa ma c*c pe mine), cel putin cu messengeristul m-am inteles bine anul universitar trecut si in prima parte a anului asta, dar s-a prostit pe parcurs, iar si cu tipul astalalt a fost super OK la inceput, si sunt si acum momente, dar doar cand e femeia la sala de lectura ori la bucatarie, atunci vorbeste, glumeste, dar cum apare ea ii face absolut toate voile si nu-i iese din cuvant (dovada mai sus cand femeia n-a vrut sa plece din camera in weekeendul cand ar fi trebuit sa raman eu singur o noapte cu prietena, si in urmatoarea ei doi).
Un edit ca sa vedeti cat de deranjant sunt eu si ce buba sunt in camera - era prin martie - deci fooooooooooooarte aproape de sesiunea de vara (pe dracu). Aveam de invatat un solo ca sa cant intr-un concert cu fosta trupa (nu foarte greu de la Highway to Hell) si repetam in camera. Chitara pe care o am la Iasi nu-i prea de soi, are rezonanta slaba daca nu e amplificata. Era in jur de 9 seara si eu ma chinuiam sa intru ca lumea pe tempo si fara greseli (care deja incepusera sa apara frecvent dupa lunga perioada de "abstinenta" chitaristica fortata). Familia statea in pat si cand ma intorc eu o vad pe femeie ca pur si simplu plangea si se uita cu ura la mine iar prietenul ei o mangaia pe cap si o saruta parinteste. Nu-s atat de sensibil, dar nu pot canta cand stiu ca cineva se uita la mine asa si de-abia asteapta sa termin, asa ca am bagat chitara in toc si aud din spate : ea - in sfarsit/ el - ... ca am ajuns sa stam in studio muzical.
A fost prima si ultima data cand am cantat la chitara mai mult de un sfert de ora in camera asta.
P.S. : nu intentionez sa ma plang, iar tot ce zic acum e absolut adevarat, fara inflorituri si exagerari.
Sa stii ca m-am analizat si am vrut sa vad daca exagerez si din pacate nu. Eu de la inceput am facut tot ce era omeneste posibil ca sa nu deranjez : daca aveam ore de la 8, cand ma trezeam la 7 nu faceam nici un zgomot, curat sunt, daca vin noaptea tarziu in camera bag un dus rapid si direct in pat, fara sa fac zgomote (nici nu ma ating de calculator/frigider), daca aveam chef de webcam si cineva s-a culcat, asta e, o lasam pe altadata, cand invata femeia ziua iar ma abtineam de la zgomote, cand vedeam ca perechea se mozoleste sus in pat, daca eram doar eu in camera, ma duceam 2 ore si umblam teleleu, daca era si messengeristul il luam si pe el... nu sunt perfect si nu pretind asta, sa fiu bine inteles, dar ce mi s-a oferit?
- "Omule inchide te rog veioza sau mut-o sa nu-mi mai bata in ochi, nu zice nimeni sa nu mai stai la calculator, dar am maine examen" R : "nu pot s-o mut ca e monitorul, hai ca nu bate asa tare, zi mai bine ca nu poti sa dormi ca bagi cafea in tine ca cisterna"
- daca am indraznit sa le spun ca as vrea sa raman cu prietena 2 ore singur intr-o seara, messengeristul : "du-te in parc sau la motel", iar sotiorul "ii e rau prietenei"
- interdictia de a canta la chitara electrica LA CASTI, de a vorbi tare (de ascultat muzica la boxe - neam) ori de a vorbi cu glas normal;
- sculat la 6:30 cu fierul de calcat cu aburi la cap - normal, cand femeia doarme de la 3 la 9 seara cu o zi inainte, nu mai are somn si o apuca harnicia.
As prefera, sincer, sa fie o camera in care se mai trage cate o betie, o petrecere ceva, se mai aduc fetite si atunci trebuie sa plimb ursul o ora, dar parca e sanatoriu de odihna aici ziua si sala de net noaptea.

Edited by ambr0zie, 11 June 2007 - 12:54.


#40
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Mai copii frumosi, sensibili si bine crescuti ce sunteti, e chiar asa greu de priceput? Intai incerci cu vorba buna, la o bere (ia si fata, poate se imbata si dormi o noapte linistit), eventual stabiliti de comun acord niste reguli (vazusem la niste prieteni in camera un listoi de reguli cat peretele, e drept ca jumatate erau chestii de genul: "nu-i dati bani imprumut lui Radu. Nu-i dati carti imprumut lui Radu. Nu-i dati tricouri imprumut lui Radu" :D ), ideea e ca se poate face. Un pic de organizare, dati-o-ncolo de treaba! Daca nu merge cu binele, strigi putin mai tare, ca poate nu se aude. Daca nu tine nici asa, schimbi foaia ca sa le arati ca nu pica nimanui bine ce se intampla.
Niste prieteni (altii) ajunsesera sa arunce cu toti papucii de langa ei (si-si faceau rezerve din timp) in veioza pe care o aprindea desteptul care manca la trei noaptea, asta dupa ce au reusit sa sparga becul din tava si nu l-au mai inlocuit de-al naibii. Tu n-ai o preche de slapi? Calculatorul ala nu sta cu o sarma intr-o priza? Cand vezi ca ala se pune la messenger, te duci si te uiti peste umarul lui cu cine vorbeste. Daca te trezeste din somn, te duci si te uiti peste umarului lui cu cine vorbeste. Garantez ca in maxim o saptamana nu te mai derajeaza cu veioza lui, ba chiar va face tot posibilul sa dormi linistit. Si pe ailalti doi nu-i supara messengerul?
Cu fata se rezolva destul de usor: spune-i frumos ca te deranjeaza fierul ei de calcat, sau ca daca are chef de calcat sa-ti calce si tie v-un tricou. Sau sa-si mute satra in sala de lectura unde nu doarme nimeni. Si stabiliti dracului niste reguli, ca aia cu prosopul pe usa  :rolleyes: cand sunteti cu chef de. Daca s-a intamplat o singura data faza cu "s-a simtit rau", nu mai face si tu atata caz. Se intampla. Trebuia sa stabilesti atunci alta zi, sau sa declari ca week-end-ul viitor e al tau, nu sa faci pe nebunul cu ramasul in camera.

#41
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Prietene, din cate spui tu, femeia aia e mai tare decat orice cutit la brau... ha ha ha.
Eu am stat "pa ilegale" in camin cu 2 tipi. Unu' era dement de-a binelea (s-a despartit de prietena si devenise paranoic = ajunsese sa-si puna lacat la "frigiderul lui" - desi eu aveam in frigiderul ala numai 2 cutii de pate si nici nu mancam din mancarea lui) si al doilea era putin... hai sa-i zic puturos.  Cu ambii am avut ceva altercatii. Cand am stat cu primul - am plecat eu, nu se putea discuta cu el (odata a vrut sa dea in mine si m-am uitat in ochii lui si am zis - hai, da. Si s-a speriat :-) dar oricum m-am mutat).

Cu al doilea, era tipul de om care nu iese din camera nici ca sa ia paine. Eu munceam si el ma ruga sa-i cumpar paine si tigari cand vin acasa. :-)  Nu iesea din camin cu lunile - si rara se ducea la scoala. :-)  Nu-i placea messeger, dar statea cu noptile si juca in draci. :-)
Eu nu stiu cum sunt colegii tai, dar eu cand veneam cu prietena si se facea 11 noaptea el intreba: vreti sa dorm in alta parte?  Apoi, cand eu faceam mancare, de multe ori l-am inclus in portii si pe el; cand cumparam ceva pentru camera, tot timpul imparteam cheltuiaia la 2...
Am zis ca am avut altercatii peentru ca uneori avea iesiri necontrolate  -  dar apoi isi cerea scuze  si...   avea gaze noaptea. MULTE gaze. :-)  Dar asta era facut in mod inconstient. :-)


Eu nu stiu cum sunteti voi si/sau cat de grava e problema - dar va spun ca, desi colegii mei erau "oarecum", eu niciodata nu am scris pe forumuri de ei. :-) Banuiesc ca pe voi va preseaza rau starea asta de fapt...
Eu ti-am dat niste solutii. Unele sunt "duse" rau - erau ca o gluma. Dar nu pot sa cred ca ai incercat de n-spe ori sa le spui ca sunt probleme si eu nu te-au ascultat. Ai incercat tot ce se putea incerca?
Uite, iti mai dau o solutie: du-te si le zi: frate, eu daca as face ca voi, ce ati spune? Tu stai cu marghioala ta, eu daca as veni cu frate-miu, nu te-ar deranja? Ce ai spune daca te-as reclama la administratie?  Lu' bou' ala cu lumina poti sa-i spui: prietene, eu daca as aprinde lumina cand tu dormi, tu ce ai spune? Nimic? Hai atunci sa schimbam paturile, ok?
Tu te apuci si "stresezi" lumea pe forumuri si pe ei ii doare la basca - poate pentru ca-s prosti si nu inteleg ca te deranjeaza!  Explica-le CLAR ca te deranjeaza... Daca nu gasiti solutii... nu ramane decat sa va bateti ca prostii... sau la administratie cu voi.

- "Omule inchide te rog veioza sau mut-o sa nu-mi mai bata in ochi, nu zice nimeni sa nu mai stai la calculator, dar am maine examen" R : "nu pot s-o mut ca e monitorul, hai ca nu bate asa tare, zi mai bine ca nu poti sa dormi ca bagi cafea in tine ca cisterna".  
Tu zici: OK, ce spui sa schimbam patul de maine? OK? Ca vad ca stai mult la computer...

- daca am indraznit sa le spun ca as vrea sa raman cu prietena 2 ore singur intr-o seara, messengeristul : "du-te in parc sau la motel", iar sotiorul "ii e rau prietenei".
Tu zici: as vrea de maine sa nu mai stai cu marghioala ca ma deranjeaza. Daca o vad aici si maine seara, am sa ma duc la administratie, ok?   (esti foarte calm si zambitor). Lu' ala cu messengeru' nu-i spui nimic, il astepti la cotitura... ca ava avea si el o marghioala.

- interdictia de a canta la chitara electrica LA CASTI, de a vorbi tare (de ascultat muzica la boxe - neam) ori de a vorbi cu glas normal;  -   Inteleg de aici ca ai glasul de bariton sau de super-teenor. Daca tonul vocii tale e ca si al vocii mele, insemna ca nu ai reactionat corect. Cum adica ti-au interzis? Tu nu-i asculti si vorbesti la fel de tare si canti in continuare... Ce, iti vor face chitara guler?   Banuiesc ca e si greu, fiind electrica. :-)

- sculat la 6:30 cu fierul de calcat cu aburi la cap - normal, cand femeia doarme de la 3 la 9 seara cu o zi inainte, nu mai are somn si o apuca harnicia.  -   Ii spui: crezi ca e normal ca la 6:30 sa dai cu aburi?  Da? Ok, maine la 6 calc eu... am 23 de cearsafuri de la mama.   Si chiar asta faci!

Crede-ma, solutii sunt. Am zeci de ani de experienta cu faze din astea. :-) Si am gasit soltii de fiecare data. Acum, unii oameni ma considera "nebun", "maniaco-depresiv", "dement", "aerian", "porc", "vulgar"  - dar macar am liniste.  :-)

Edited by ciureanuc, 11 June 2007 - 13:14.


#42
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
@adadoi - s-a intamplat o singura data sa raman singur cu familia, in weekendul ala, in rest sta si messengeristul (care nu iese din camera nici la paine de vreo 3 saptamani). I-am rugat frumos, si inainte cu 2-3 zile, raspunsul a fost : familia - avem de invatat; messengeristul : am treaba si daca era ofticat - auzi, du-te in parc sau la motel. Cat despre uitat peste umar, am vazut si nu-mi mai trebuie, asta e cu totul alta poveste.
Ca sa fiu mai explicit, din decembrie de cand s-a mutat familia in camera, am ramas o singura noapte singur cu prietena, si aia a fost inainte de Pasti cand au plecat toti acasa :)
Acum e tarziu sa mai iau masuri, faza naspa e ca mi-am dat seama mult prea tarziu ca nu mai am ce schimba, pentru ca li se parea normal ca eu sa n-am voie sa cant la chitara, la casti (o singura data am cantat 15 minute, a fost maximul, si alea la casti, pe o chitara care nu rezoneaza, si s-a lasat cu plansete din senin ale femeii care nu putea invata si cu amenintari de la sotul ei), ca daca vreau sa am intimitate ma duc la motel sau in parc (ceea ce nu e valabil la familia von Ciobanzern), ca ea are voie sa invete si trebuie liniste, ca e camera de studenti, si daca doarme 6 ore dupa-amiaza e pentru ca trebuie sa se odihneasca dupa o noapte de invatat si in final, daca nu pot dormi din cauza veiozei cu neon/telefoanelor, ca sunt doua/tatsaturii in ritm de mitraliera e pentru ca beau cafea si fumez ca un turc. Nu ascund ca e si vina mea, pentru ca mi-am dat seama cand s-a inrautatit situatia, dar am crezut ca e o schimbare de moment, nu ca se va inrautati.
La o bere, sa vorbesc cu familia? am gafat o data, recunosc, am plecat acasa un weekend si din greseala am luat incarcatorul contesei von Ciobanzern in loc de al meu, pentru ca 1. seamana foarte bine si 2. eu am plecat dimineata la scoala, incarcatorul meu era in prelungitor(ul meu, nu sunt egoist, dar trebuie sa subliniez), cand m-am intors pe la 12, am luat prelungitorul, l-am pus in geanta si am plecat. Domnisoara il scosese pe al meu, il aruncase sub pat, incarcase telefonul si apoi a plecat la scoala. M-a luat sotul ei la intrebari imediat, ca ce am cu ei, de ce sunt nesimtit, din astea. Nu l-am bagat in seama, ca are mintea odihnita, si a doua zi i l-am trimis pe un microbuz (eu plecasem joi, incarcatorul a ajuns la ei vineri pe la 5 seara, eu am venit duminica). Ei nici nu s-au gandit sa faca asta cu incarcatorul meu, le-am zis, dar au spus ca n-au timp. Totusi, ca sa imi recunosc greseala, i-am invitat la o bere duminica seara, cand am ajuns la Iasi, dar mi s-a raspuns ca nu au nevoie de la unul ca mine .
Alt conflict nu a mai fost.
@ciureanuc : bantuind pe forum am gasit topicul asta, nu intentionam sa stresez lumea... nu-s sensibil, gretos sau din astea, dar nu pot canta daca stiu ca cineva din camera sta cu mainile pe urechi si acea cineva ii spune sotului : zi-i sa inceteze ca m-am saturat de el. Cat despre vorbit, femeia invata in mijlocul semestrului si eu il intrebam pe messengerist cum sa scap de un atac cu booter pe messenger - ma gandeam ca stie mai bine ca mine, iar contele Ciobanzern mi-a facut un semn de lacatel la gura si "te rog, ca invata [numele sotiei]". Mie mi se taie macaroana la fazele astea, in primul rand pentru ca as fi singurul care iese din atmosfera de sanatoriu/sala de net.
Cat despre chitara electrica, se poate strica mai usor decat crezi, si mai mult de asta n-am trecut la represalii dure (administratie sau bataie, plus ca la bataie n-as fi avut prea mult de castigat decat o decazare).

Edited by ambr0zie, 11 June 2007 - 13:22.


#43
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Frate, vad ca esti papagal rau, pe bune.
Zi in ce camera stai si in ce camin (baga pe private) si vin eu sa rezolvam problema, ok?  Am niste prieteni de 1,90 si vreo 150 de kile, 30+ de ani, rasi pe cap si cu cioc. Astia nu stiu ce e aia "limita de bun simt", actioneaza "ruseste". OK? E bine asa?    Fac ca aia din Filantropica - ai vazut filmul?

Deja m-ai enervat cand raspunzi defensiv la orice propunere... a, nu, ca asta am mai incrcat; acum e prea tarziu; e naspa, aia plange; m-a amenintat.


edit: "iar contele Ciobanzern mi-a facut un semn de lacatel la gura si "te rog, ca invata [numele sotiei]". Tu: "Spune-i marghioalei ca exista sala de lectura". Si gata, subectul era incheiat. Ce facea? Sarea la tine la bataie? Ti-am zis: raspunde cu aceeasi moneda. :P

Edited by ciureanuc, 11 June 2007 - 13:30.


#44
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu pot in ruptul capului sa inteleg ce-o fi asa de greu sa faci fata sa inteleaga ca pana una-alta aia e camera ta si ca ea e doar musafir acolo. Plimba-te vreo saptamana in chiloti prin camera, daca-i asa sensibila, poate se cere singura afara. Si zau ca nu e cazul sa faci pe bine-crescutul cu unul care nu cunoaste notiunea. Fa un targ: o ciorba pe zi contra trei ore de liniste. Chitara aia e a ta, faci cu ea ce vrei in limita bunului simt. Si al tau, dar si al lor. Chiar nu poti sa-i explici ca poti sa-i faci toata stradania de a invata de cacao?

#45
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006

View Postadadoi, on Jun 11 2007, 14:47, said:

nu pot in ruptul capului sa inteleg ce-o fi asa de greu sa faci fata sa inteleaga ca pana una-alta aia e camera ta si ca ea e doar musafir acolo. Plimba-te vreo saptamana in chiloti prin camera, daca-i asa sensibila, poate se cere singura afara. Si zau ca nu e cazul sa faci pe bine-crescutul cu unul care nu cunoaste notiunea. Fa un targ: o ciorba pe zi contra trei ore de liniste. Chitara aia e a ta, faci cu ea ce vrei in limita bunului simt. Si al tau, dar si al lor. Chiar nu poti sa-i explici ca poti sa-i faci toata stradania de a invata de cacao?
Nu prea mai am nimic de zis, decat ca tot ce am zis e absolut adevarat fara inflorituri, ca nu-s nici fatalau nici fraierici si ca n-am stat si am plans dupa mamica, apoi am descoperit softpedia si am inceput sa plang si aici. Dar a tunat si i-a adunat (fapt confirmat de unul care a stat 2 zile in locul meu ca eram plecat si apoi s-a intors singur in camera lui de betivi borâtori pe pereti). Imi pare rau ca am deranjat, eu n-am cerut solutii - singura solutie ar fi fost sa ma mut din timp, ci doar am vazut topicul lui Archon si am prezentat situatia mea :) Apropo, sunt constient ca nu prea pare credibil ce spun, daca mi-ar povesti unul asa ceva, eu nu l-as crede sau cel putin as zice ca infloreste in draci.
Oricum eu am cam terminat anul universitar, asa ca imi urez vacanta placuta, si voua la fel :D

#46
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postambr0zie, on Jun 11 2007, 14:56, said:

Imi pare rau ca am deranjat, eu n-am cerut solutii - singura solutie ar fi fost sa ma mut din timp, ci doar am vazut topicul lui Archon si am prezentat situatia mea :)
Dar nu ai deranjat pe nimeni! (cel putin pe mine, nu). Dar ma enervez ca stai si accepti situatia fara sa faci nimic. Sau cel putin ai acceptat pana acum... :-)  Candva demult am fost ca tine - si imi dau seama acum, ca, daca as fi fost putin mai dur, as fi avut parte de liniste personala mai multa... :-)

Si oricum, forumul asta e facut sa ne dam cu pararea. Parerile nu deranjeaza, poate doar certitudinile. :-)
Hai vacanta placuta si sa pui un mesaj cand te cazezi iar... poate mai aflam istorii despre noii tai colegi de camera. :-)

C.C.

Edited by ciureanuc, 11 June 2007 - 14:08.


#47
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostArchon, on Jun 11 2007, 11:32, said:

Argumenteaza, te rog.
argumenteaza tu ca nu sinteti incredibili: amindoi sinteti terorizati de faptul ca aveti in camera persoane care n-au ce cauta acolo, respectiv doua vaci imbecile, care in loc sa va ofere cite un blow job in fiecare dimineata pentru binevointa de a nu le lasa pe strada, va terorizeaza si nu va lasa sa dormiti?!? :lol: in loc sa luati masuri, sa le aruncati pe scari in jos, va cacati pe voi pe forum. come on... out with the bitches :death:

View Postaeon, on Jun 11 2007, 11:43, said:

se pare ca Mosotti nu a trecut niciodata prin camin
macar o noapte :)
sau vrea sa spuna altceva

am stat la camin o droaie, dar in nici un caz n-am halit rahat ca respectivii. jesus christ

#48
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postambr0zie, on Jun 11 2007, 14:56, said:

Nu prea mai am nimic de zis, decat ca tot ce am zis e absolut adevarat fara inflorituri, ca nu-s nici fatalau nici fraierici si ca n-am stat si am plans dupa mamica, apoi am descoperit softpedia si am inceput sa plang si aici. Dar a tunat si i-a adunat (fapt confirmat de unul care a stat 2 zile in locul meu ca eram plecat si apoi s-a intors singur in camera lui de betivi borâtori pe pereti). Imi pare rau ca am deranjat, eu n-am cerut solutii - singura solutie ar fi fost sa ma mut din timp, ci doar am vazut topicul lui Archon si am prezentat situatia mea :) Apropo, sunt constient ca nu prea pare credibil ce spun, daca mi-ar povesti unul asa ceva, eu nu l-as crede sau cel putin as zice ca infloreste in draci.
Oricum eu am cam terminat anul universitar, asa ca imi urez vacanta placuta, si voua la fel :D

daca te ajuta cu ceva, eu te cred, sa stii. Am stat o gramada de ani prin camin, si am apucat sa vad tot felul de specimene, dar s-au gasit cam la toate ac de cojoc. Singurii care au avut de suferit au fost tot aia cu bun simt, ca se crea o atmosfera destul de tensionata, dar oricum mai suportabila decat ce era inainte.

Vacanta placuta.

#49
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
In general, ma c*c la veceu, si dup-aia trag apa, nu mananc.
Am mai vazut eu un viteaz care a zis ca daca sta in locul meu in 2 zile se cumintesc baietii si fata imediat. Si l-am lasat sa stea cat am fost eu o saptamana plecat. A rezolvat. In doua zile a plecat singur si s-a infratit cu dragoste cu colegii lui, de care se plangea ca dau muzica la maxim si borasc pe pereti.
Nu stiu ce m-a apucat pe mine sa vorbesc aici ca sa se vitejeasca altii, da` na, intr-un fel aveti dreptate, trebuia sa-i zic gagicii sa-mi ofere un blow-job, ba nu, vreo 3, in deep-throat, si dup-aia imi scoteam muschii si il puneam pe prietenul ei sa faca ce a facut ea, prieten care e de 2 ori cat mine (si nu-s mic) si care-i cutitar, apoi ii scoteam lu` astalalt calculatoru` din priza si ii dadeam veioza de cap, apoi le dadeam foc la toti. Dup-aia imi puneam o palarie de cowboy si cantam blues la muzicuta. Cum nu m-am gandit la asta pana acum, nu stiu.

Edited by ambr0zie, 11 June 2007 - 14:32.


#50
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postambr0zie, on Jun 11 2007, 15:30, said:

In general, ma c*c la veceu, si dup-aia trag apa, nu mananc.
Am mai vazut eu un viteaz care a zis ca daca sta in locul meu in 2 zile se cumintesc baietii si fata imediat. Si l-am lasat sa stea cat am fost eu o saptamana plecat. A rezolvat. In doua zile a plecat singur si s-a infratit cu dragoste cu colegii lui, de care se plangea ca dau muzica la maxim si borasc pe pereti.
Nu stiu ce m-a apucat pe mine sa vorbesc aici ca sa se vitejeasca altii, da` na, intr-un fel aveti dreptate, trebuia sa-i zic gagicii sa-mi ofere un blow-job, ba nu, vreo 3, in deep-throat, si dup-aia imi scoteam muschii si il puneam pe prietenul ei sa faca ce a facut ea, prieten care e de 2 ori cat mine (si nu-s mic) si care-i cutitar, apoi ii scoteam lu` astalalt calculatoru` din priza si ii dadeam veioza de cap, apoi le dadeam foc la toti. Dup-aia imi puneam o palarie de cowboy si cantam blues la muzicuta. Cum nu m-am gandit la asta pana acum, nu stiu.

Continuand cu aberatiile, mi se pare fain scenariul.
Parca si vad stiri la OTV, ecuatii peste ecuatii, vine unu' c-un computer cu winamp sa ne spuna el exact ce ai gandit, :))  Femeia cu arsuri de gradul 3 pe cap: "eram prea jos, cam la nivelul p%*ii lui si de asta m-am ars asa".  Dan Diaconescu: Dar dupa spusele acestui mare cercetator de care nu a auzit nimeni, nu erati in postura de blow-job, ca distanta e cam mare fata de punctul in care... etc. "  Fata: "Domnul greseste si nu cunoaste inculpatul. Ati vazut ce p$%a mare are????"  Dan Diaconescu: "A, asa se explica!"

"prieten care e de 2 ori cat mine (si nu-s mic)" -  pai tu cate kile ai?
Ma gandesc: tu ai 75 de kile, el are 150. Dar tu te denumesti "masiv" la 75 de kile? Nu cred.
Sa spunem ca tu ai avea 90 de kile... el are 180?  ha ha ha  Cum incapea ala ma in pat cu fata aia?

Si oricum, retine experienta de om batran: cu cat le dovedesti ca esti mai nebun, cu atat le va fi frica mai tare.
Eu chiar am avut experienta cu unu' de 2 ori cat mine: eu aveam atunci 74 si el aproape 150 de kile. Cand m-a vazut ca ma indrept spre el cu tigaia plina de ulei incins s-a potolit. Really.

Si acum, in hazul general, dau bomba: nu m-am mai batut din clasa a 5-a.  
In tot acest timp am avut grija sa dau de inteles ca as putea face ORICE. Inclusiv faza cu benzina... Si a mers de fiecare data, pe bune.  (ceea ce ma sperie si pe mine este ca, eu chiar as putea sa-i dau o tigaie de ulei incins in cap lu' unu'... vi s-a intamplat sa vedeti negru in fata ochilor? sa nu mai ganditi cand va porniti?)

Si poate fi intitulata "generatia Cernobal", dar mai am un prieten pe care l-am poreclit "Radu Nebunul". Asta facea niste crize de nervi de se speria si familia. Locuia cu fratele lui si parintii in apartament de 2 camere. Care camere erau impartite astfel: el - singur intr-o camera; mama + tata + fratele in cealalta camera. :-)  Omul a terminat Chimie in iasi... nu am apucat sa-i cunosc colegii de camera din Tudor, dar mi-ar placea sa stiu cum au trait cu el. :-))

Edited by ciureanuc, 11 June 2007 - 15:05.


#51
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Unde sunt mai multi intr-un apartament apar discutii intotdeauna. Unde sunt si clase sociale diferite apar dusmanii crunte, certuri cumplite, posibil sa se lase si cu bataie.

Eu asa am patit cand am fost cazat in Cipru intr-un apartament plin cu muncitori. Nu stiam la ce sa ma astept. Am aflat cu un gust amar ca un Inginer nu poate fi amestecat cu muncitori. La fabrica eu eram inginerul si seful de productie, se purtau ca mieluseii. La apartament brusc deveneau egali si nesimtiti. Manele la maxim, bautura din belsug, zgomot cat incape ca la ei la pestera, jeg, mizerie, consum de apa si curent ca in codru. Incet incet le-am rezolvat. Curatenia si linistea cu ajutorul patronilor firmei care ne si inchiriase apartamentul. Cu manelele am rezolvat-o greu de tot. A trebuit sa chem sefii de vreo 3 ori ca sa se linisteasca. Cu electricitatea cand le ziceam sa faca economie numai ca nu m-au jucat in picioare. CUm adica sa moara ei de frig sau sa nu se spele? Lasau aerotermele pornite ziua cand plecau la servici. 4 luni mai tarziu le-a iesit pe nas. Au platit de s-au cacat pe ei. Bineinteles ca am fost scos vinovat ca din cauza mea le-au cerut sefii cei 50 de milioane de lei consumati in 4 luni de 8 insi (toate astea se intampla in Cipru, unde daca consumi peste un anumit prag platesti din ce in ce mai mult pe unitatea de consum).

Am decis dupa 6 luni de chin ca porcii si caii nu se pot amesteca. Pur si simplu logica lipsea cu desavarsire din gandirea lor. Sub nici o forma nu puteai sa castigi o disputa verbala prin argumente.

Am cerut marire de salariu si m-am mutat intr-un super apartament (2 dormitoare + living + terasa + parcare) pe care platesc 500 de euro lunar. Marirea de salariu a fost de 350. Merita cu varf si indesat cei aproape 200 de euro pe luna pe care ii scot din buzunar pe diferenta de chirie + intretinere raportat la confortul fizic si psihic de care beneficiez.

Intre timp in apartamentul de unde am plecat sunt cazati 10 oameni in 4 camere, sudori, strungari, femeie de serviciu, care mai de care mai betiv si mai imputit. Le-a scazut confortul direct proportional, au renuntat la programul de curatenie odata la 2 zile pe care il impusesem eu mai cu forta mai cu vorba buna. Intr-un cuvant le-a iesit pe nas.

Edited by Dragon Warrior, 11 June 2007 - 15:11.


#52
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
ambr0zie problema e ca tu nu ai rezolvat nimic din ce te deranjeaza, doar te-ai plans pe forum.

Toate se pot rezolva cu vorba buna, dar daca asa nu merge, nu trebuie sa uiti ca tu ai aceleasi drepturi ca si ei in camera aia, doar si tu platesti. Te deranjeaza fata ? Ii spui ca nu e camera ei, ci a TA, si ca faci ce vrei acolo. Punct. Vrea sa invete, in sala de lectura. Calca haine la 6 dimineata ? Ii spui ca tu nu vrei sa te scoli pana la 8-9, si pana atunci sa nu faca zgomot sa te trezeasca, pentru ca, din nou, e CAMERA TA, NU A EI, ea e musafir. Nu ii convine ? Daca nu cadeti de acord cu un program comun, sa se mute la ea in camin, ca daca nu ii faci reclamatie ca sta doar la voi, doarme in fiecare seara la voi, si sa vezi cum le sare pe cap administratia.

Cu ala cu messengeru, daca face prea mult zgomot, asculta si tu muzica la boxe non stop, astfel incat sa acoperi zgomotul lui. Nu ii convine ? Da mai incet, daca da si el. Nu o faci intentionat, doar ca nu iti place zgomotul lui, si vrei sa iti auzi muzica. De ce ? Ca e camera ta, si ai dreptul sa faci zgomot. Iti baga veioza in ochi si nu vrea sa o mute, ii spui ca tu consideri ca o face intentionat, si ca are ceva cu tine, deci te vei purta si tu ca atare. Adica tii lumina aprinsa in camera de exemplu cand doarme, sau pui si tu o veioza sa faca lumina doar spre el, ca te dor ochii daca lumineaza spre tine. E cam naspa un bec pe tine, mai ales daca stai la calculator.

Se poate rezolva orice, important e sa vrei, si sa nu ai curaj sa iti ceri drepturile.

#53
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Mai oameni buni mai aveti putin si ma bagati la puscarie.
Gata, eu ma decazez - oricum saptamana asta, nu stiu cand, s-a terminat anul, pur si simplu am raspuns in acest thread, si am raspuns de mai multe ori ca sa clarific situatia. Stiu ce trebuia facut - si stiam de la inceput, nu e primul an cand stau la camin, dar orice ati spune voi, eu stiu ca n-ar fi iesit bine. In fata unui om care iti spune ca e calculatorul lui si poa` sa stea cat vrea (si care cand se culca poti sa-l furi cu patul ca nu simte) si a unuia care e sub papuc si ar sari la bataie daca cineva ii spune un cuvant rau porumbitei nu stiu ce ati fi facut fiecare din voi. Plangere la administratie?  :lol: n-ar fi rezolvat nimic, stiu eu ce vorbesc.
Oricum nu am fost atat de afectat pe cat par, cel putin acum cand ma gandesc ca urmeaza o vara in care imi linistesc creierii si, mai ales, ma reapuc serios de chitara, nu prea ma mai intereseaza nimic.
Curaj am, si am spus mereu ce m-a deranjat. Intotdeauna insa s-au gasit motive si eventual suparari mari din partea messengeristului, care nu mai vorbea cu mine (asa tare m-am suparat incat m-am constipat instantaneu). Iar daca am insistat, lucrurile au mers bine maxim 2-3 zile.
Da` in fine, intelegeti ca nu v-am cerut sfaturi despre cum sa-i linistesc, si nici n-am zis ca eu sunt cel mai bun si ei sunt cei mai rai si numai ei sunt de vina. Si daca stau bine sa ma gandesc, daca imi ceream vehement drepturile (lasand deoparte fanteziile), asa cum spuneti voi, nu stiu ce sorti de izbanda aveam, ca eram unul contra 2 si majoritatea castiga.
Oricum, pentru cei care vor sta la camin la anul, mai ales cu necunoscuti : cand simtiti ca lumea din camera se prosteste, vorbiti, pentru ca pana la urma vi se urca in, si anume, cap. Se numeste tampenie si nu se trateaza decat pe moment. Daca e in metastaza, ca la colegii mei, nu mai are leac.
Toate cele bune!

#54
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
...adevarul e ca prea mult bun simt strica. Cel putin cand stai in camin. Scopul topicului era sa cer pareri altor oameni, ceva mai trecuti prin viata decat mine si sa aflu o solutie eleganta  pentru dilema mea. Iar datorita raspunsurilor primite am reusit sa-mi rezolv in mare parte problema. Sa va povestesc cum am procedat...
1.Am folosit metoda sugestiei, Adica le-am sugerat dragilor colegi de camera ca-i dau afara (via para la administratie...) daca nu se cumintesc.  Chestia asta am facut-o prin intermediul frazei: "Ma(adresandu-ma tipuluui), dupa ce ca e camera asa de mica pentru cati suntem, [add random comment]". Extrem de subtil, stiu, dar a functionat. Imediat ce a auzit fraza, dragul de coleg a sarit in sus ca muscat de cur de o vipera. That hit the spot, all right!
2.a. Restrictii la resurse. No more computer privileges. Cont de 'root' pe comp cu parola de 15 caractere de tot soiul. Noroc ca am memorie buna. plus limitarea traficului prin frigider. Adica, sub pretextul maintenance-ului(adica dezghetarea frigiderului, pentru necunoscatori:)) le-am indesat tot ce aveau pe cel mai amarat raft.Pe celelalte 3 rafturi(frigider mare...) se lafaie sticla mea de cola + doua exemplare din cel mai curat Riesling de Panciu-Odobesti...
2.b. Restrictii la servicii. Adica la suport IT. E o placere sa-l privesc pe tip, ditamai electronistul, incercand sa-si dea seama de ce ii da eroare de disc cand porneste rasnita proprie. Sa-i spun ca e de la discheta uitata in drive? :)
2.c. Restrictii la informatii. Vrei sa stii cum e proful X de la materia Y? Da? Use search(pe gugal... :) )!
3 Atitudine deschisa. Deschisa la interpretari. Adica, in afara de un "'neatza" sau un "salut" spus in sila cand situatia o cere nu le mai zic. Si ei se gandesc: "o fi ofticat? sau o fi doar nesimtit? l-am suparat cu ceva?". Si, manati de gandurile negre, se comporta ca niste mielusei.
4. Aplicarea principiului actiune-reactiune in relatiile inter-personale. Am parte de concert de telefoane mobile in timpul somnului? Au si ei parte de concert. De Bach. La casti, pentru a salva aparentele dar la maxim si la juma' de metru de capul lor pentru efect. Si de yahoo messenger. Deoarece ma apuc sa-i intreb de sanatate pe amicii mei din generala Si de scaune tarate prin camera. Si de incarcatoare scapate pe jos. Si toate astea in timp ce ei dorm. Sau incearca sa doarma, that is.
5.Sictir. Deoarece punctul 4) poate duce la eventuale reprosuri din partea colegilor. Reprosuri la care raspunzi foarte elegent cu un "da? nu mai spune!" sau un "vai, imi pare atat de rau! promit ca nu mai faaac". Sa-i vezi cum mor de ciuda, vazand ca nu mai au ce-mi face... :)

cam asta a fost reteta in cazul meu. Rezultatele au fost aproape miraculoase. Liniste noaptea, timp liber pentru mine, etc. Pacat ca m-am trezit tarziu...

P.S.:@ambr0zie ma bucur ca ai scapat de chinul colegilor de camera. Intr-adevar, o plangere la administratie nu ar fi rezolvat nimic. Deoarece administratora nu e interesata niciodata de confortul studentilor ci doar de cel propriu. Iar reclamatiile locatarilor creeaza o serie intreaga de probleme... Eu am blufat cu amenintarea mea, in sensul ca nu m-as duce la administratie sa cer ceva nici mort. Dar, pana acum, vad ca tine. Probabil ca, intr-adevar, m-am ales cu antipatia astora pe viata. Dar, sincer, la ce fel de oameni sunt...

Edited by Archon, 11 June 2007 - 16:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate