Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Cum fortezi colegii de camera sa-si bage mintile in cap

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
Situatia curenta:
1.eu + un cuplu impartim aceeasi camera de camin studentesc;
2.eu muncesc "de zi" si am nevoie de somn noaptea.
3.ei freaca menta si au nevoie de distractie noaptea :death:

Problema:
1.cum sa-i determin sa nu mai faca galagie noaptea, in conditiile in care reactia lor la o rugaminte directa a fost: "Esti nebun fraaate! Adica tu vrei sa ne culcam la aceeasi ora cu tine?!?!?". 2 x :death: .
2.dupa efectuarea "convingerii" sa exista o stare amiabila intre noi. ca nu e nici o afacere sa traim "pe muchie de cutit".

Date auziliare:
1.aia stau 2 pe un singur loc datorita bunavointei si intelegerii mele(a se citi tampeniei si credulitatii mele).
2.nu au nici o restricite la obiectele de uz casnic, calculator, sistem audio(toate ale mele, ca deh, eu e fraier si munceste, ei e smecheri si)
3.nu le-am impus niciodata nici o norma de comportament, un regulament de camera sau alta tampenie.

Si va rog, fara solutii de genul "muta-te in chirie" deoarece nu am chef sa-mi decartez toti banii vreunei babe paralitice si proprietarese de apartament doar pentru ca doi nesim.... sa-si traiasca viata din plin...

Multumesc anticipat pentru sfaturile geniale ce-mi vor fi acordate!

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
as zice sa pui piciorul in prag si sa-i zici direct: bah nesimtitilor, va potoliti sau out cu voi (sau cel putin unul)!
cu mismasuri nu stiu daca vei scapa

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
a fost o rugaminte directa sau mai multe?
reactia a fost de genul "i-auzi si la pampasul asta ce vrea" sau "doar nu vorbesti serios"
cata galagie fac si pana la ce ore?
abuzeaza de "dreptul" de a folosi lucrurile tale? dau ceva la schimb (adica spala vase, fac curat etc)?
cand te trezesti dimineata, faci galagie inainte de a pleca la lucru?

#4
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Am patit si eu asa cu niste nesimtiti. Bine-inteles ca dimineata faceam galagie, dar nu prea conta. Am facut cont pe calculator incat sa nu poata face absolut nimic pe el si daca colegul meu chema pe cineva am chemat si eu pe cineva. Am adus cativa prieteni care cand veneau faceau galagie si isi bateau joc de coleg dar mai ales de prietena lui. :naughty:  Situatia a degenerat (dar oricum nu eram prieten cu colegul) cand a venit un prieten de-al meu beat, care s-a pishat la propriu pe ei intr-o noapte dar si fata colegului n-a mai dat ochii cu mine de atunci: cum veneam eu, cum pleca ea.  :drac:

#5
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

 aeon, on May 18 2007, 14:03, said:

done that. raspunsul? citez:
el : "baaaaa, daca o dai pe<'numele colegei'> afara, tu nu mai dormi o noapte aici ba!!!"
io : "serioooos? vrei sa incercam?"

concluzia:
de cand cu aceasta subtila avertizare, dragii s-au linistit putin. dar nu destul.oricum, nu prea vreau sa pun solutia asta in practica deoarece implica un contact direct cu autoritatile caminului.


Quote

a fost o rugaminte directa sau mai multe?
reactia a fost de genul "i-auzi si la pampasul asta ce vrea" sau "doar nu vorbesti serios"
cata galagie fac si pana la ce ore?
abuzeaza de "dreptul" de a folosi lucrurile tale? dau ceva la schimb (adica spala vase, fac curat etc)?
cand te trezesti dimineata, faci galagie inainte de a pleca la lucru?

a)2 pana in prezent. dar facute pe cel mai categoric ton.
B)"i-auzi si la pampasul asta ce vrea" ar fi raspunsul corect
c)galagie fac relativ putina, dar extrem de specializata: usa(de langa capul meu) inchisa/deschisa inchisa/deschisa inchisa/deschisa incepand cu 12 noaptea pana pe la 4, asa.

sau

intre 1 si 3 dimineata : intoarcerea de la bereeeeee, cu doua becuri de 200 de wati in fatza prea stimatului, cu scaune troznite, pungi fosnite si voci buhaite. Si daca da dracu si sint obosit, nu mai adorm pana dimineata...
d)dreptul de a umbla cu lucrurile mele l-am acordat la inceputul anului cu draga inima, in spiritul bunei intelegeri. buna intelegere care s-a dus la dracu'. cat despre curatenie... mai bine sa nu vorbim.  :death:
e)cica fac. cand merg la dus. ca cica-i trezesc. sugestia lor? SA NU MIA FAC DUS DIMINEATA.  :death: oricum, chestia asta nu are importanta. la intrebarea mea: "daca dimineata umblu ca matza dupa soareci, voi ma veti lasa sa dorm noaptea?" raspunsul a venit prompt "hai, freate, esti nebun! pana acum nu am mai auzit de nimeni care sa ceara ce ceri tu!".adica "NU"

@filip : asta-i exact situatia in care nu as vrea sa ma bag. Nu ca nu as face fatza, ca am cativa amici nebuni, dar... nu-i frumos.
totusi, buna ideea cu contul pe comp... poate voi mai trage un semnal de alarma... :D

Edited by Archon, 18 May 2007 - 14:58.


#6
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 Archon, on May 18 2007, 12:44, said:

Situatia curenta:
1.eu + un cuplu impartim aceeasi camera de camin studentesc;
2.eu muncesc "de zi" si am nevoie de somn noaptea.
3.ei freaca menta si au nevoie de distractie noaptea :death:

Problema:
1.cum sa-i determin sa nu mai faca galagie noaptea, in conditiile in care reactia lor la o rugaminte directa a fost: "Esti nebun fraaate! Adica tu vrei sa ne culcam la aceeasi ora cu tine?!?!?". 2 x :death: .
2.dupa efectuarea "convingerii" sa exista o stare amiabila intre noi. ca nu e nici o afacere sa traim "pe muchie de cutit".

Date auziliare:
1.aia stau 2 pe un singur loc datorita bunavointei si intelegerii mele(a se citi tampeniei si credulitatii mele).
2.nu au nici o restricite la obiectele de uz casnic, calculator, sistem audio(toate ale mele, ca deh, eu e fraier si munceste, ei e smecheri si)
3.nu le-am impus niciodata nici o norma de comportament, un regulament de camera sau alta tampenie.

Si va rog, fara solutii de genul "muta-te in chirie" deoarece nu am chef sa-mi decartez toti banii vreunei babe paralitice si proprietarese de apartament doar pentru ca doi nesim.... sa-si traiasca viata din plin...

Multumesc anticipat pentru sfaturile geniale ce-mi vor fi acordate!

Nu e sfat genial..dar tot la mutat cu chirie o sa ajungi.

la 100-150 d euro gasesti o garsoniera si nu mai ai treaba cu nimeni,scapi de panarama din camin.

Spor la cautat!

#7
Yehppael

Yehppael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.03.2007
ciudat ... dar eu cand sunt obosit nu ma trezesc nici daca se rupe patul sub mine (stiu pentru ca mi s-a intamplat) ... tot om cu slujba si eu ... dar te inteleg ... nu e vorba de somn cat e de liniste ... sincer nu-s genul de om care sa puna picorul in prag si mana pe par sa sa le pun laxative in cola ... mai degraba as cauta cu chirie, nu cred ca sunt numa babe paralitice in tot bucurestiul ala ...
inca ceva daca ei nu tin cont de ce ai tu nevoie, nu-ti respecta macar nevoia asta pentru odihna ... halal prieteni.

nu-ti infrunta problemele, chiar daca castigi tot o sa fii plin de draci

Edited by Yehppael, 18 May 2007 - 15:09.


#8
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

 jihadu, on May 18 2007, 16:05, said:

Nu e sfat genial..dar tot la mutat cu chirie o sa ajungi.

la 100-150 d euro gasesti o garsoniera si nu mai ai treaba cu nimeni,scapi de panarama din camin.

Spor la cautat!
am incercat deja. si crede-ma, daca as fi gasit ceva, orice la pretul asta, m-as fi mutat fara nici o remuscare. Dar cu chiriile incep de la 250 de euro... ce fac, imi dau jumatate de salar doar pe chirie?

Quote

nu-ti infrunta problemele, chiar daca castigi tot o sa fii plin de draci

cam asa gandesc si io... cand pot evita o confruntare, o fac. :)

Quote

ciudat ... dar eu cand sunt obosit nu ma trezesc nici daca se rupe patul sub mine (stiu pentru ca mi s-a intamplat) ... tot om cu slujba si eu ... dar te inteleg ... nu e vorba de somn cat e de liniste ... sincer nu-s genul de om care sa puna picorul in prag si mana pe par sa sa le pun laxative in cola ... mai degraba as cauta cu chirie, nu cred ca sunt numa babe paralitice in tot bucurestiul ala ...
inca ceva daca ei nu tin cont de ce ai tu nevoie, nu-ti respecta macar nevoia asta pentru odihna ... halal prieteni.

am cunoscut si eu un asemenea om fericit  in regie... puneau dracii children of bodom la capul lui fara absolut nici un efect... doar ca sforaia putin mai tare :).

Edited by Archon, 18 May 2007 - 15:20.


#9
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
e clar ca sunt nesimtiti si nu vor sa inteleaga de vorba buna. Nu cred ca vei putea ramane in relatii bune cu ei, pentru ca daca n-au inteles cand le-ai spus frumos care-i problema, trebuie sa schimbi foaia.

1. parole pe computer
2. pleci cu priza/ stecherul/rezistenta la serviciu ca era stricata si ai luat-o ca sa ai model
3. daca tot te trazesc cand vin de la bere, lasa-i sa adoarma si incepi tu: pungi fosnite, slapi plezniti, usi inchise-deschise, spargi "din greseala" un pahar langa patul lor "ca n-ai vrut sa aprinzi lumina si sa-i deranjezi", aprinzi lumina sa cureti cioburile ca sa nu calce dimineata in ele
4. dupa ce pleaca la bere desurubezi becurile
5. pleci cateva nopti de acasa, cu cheia, dupa ce schimbi yala (vorbeste cu prietenii tai sa dea o spargere, ceva) si-i lasi pe-afara
6. renunta la dusul de dimineata, fa-l cu noaptea in cap. dimineata te duci sa te speli pe fata, vii inapoi, te duci sa-ti razi barba, vii inapoi, te duci sa te speli pe dinti, vii inapoi, te duci sa te piepteni, vii inapoi, te duci sa te cureti in urechi, vii inapoi....
7. cel putin in zilele cand nu mergi la lucru, cheama-ti gasca. politehnisti sa fie, daca gasesti cativa basarabeni (ca sa aiba accent, asta deranjeaza) e si mai bine. metalisti e ideal. cel putin patru. jucati carti, faceti misto de ei, beti, fumati, spargeti sticlele, daca se poate instruieste-i sa fie pe cat posibil de scarbosi (concurs de ragaieli, de basini, care scuipa mai departe si mai zomotos...). Poate se scapa colegul si spune s-o lasati mai moale, ca-i servesti exact "i-auzi si la pampasul asta ce vrea".
8. cere bani imprumut. zilnic. cere sosete, pe care sa i le dai inapoi nespalate (ca are prietena), tricou cu care sa stregi masa...

o sa se ceara singuri afara, daca nu se prind din vreme

Mai e varianta sa vorbesti cu prietena ta sa stea cu tine, asta cu conditia ca ea sa aiba limba ascutita si sa fie pe faza, ca sa le dea prompt replica. Si sa reziste la stres.



edit: am fost rea.  ideea e ca trebuie sa faca legatura intre "nu-i bine sa-l trezim pe archon" si "se intampla lucruri nasoale"

Edited by adadoi, 18 May 2007 - 15:30.


#10
Yehppael

Yehppael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.03.2007

 adadoi, on May 18 2007, 16:23, said:

Mai e varianta sa vorbesti cu prietena ta sa stea cu tine, asta cu conditia ca ea sa aiba limba ascutita si sa fie pe faza, ca sa le dea prompt replica. Si sa reziste la stres.
esti bolnav omule, sadic si de o cruzime rara ... si totusi sunt sigur ca o sa mearga ... go for it  :peacefingers:

#11
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007
Da-te la tipa cu care sta colegu' :lol: .Baga si tu strambe ,nu pot sa-ti zic mai mult foloseste-ti imaginatia. Deranjeaza-i si tu , [poate ii determini pe ei sa se mute.

Edited by panselutza, 18 May 2007 - 15:40.


#12
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 Archon, on May 18 2007, 16:19, said:

am incercat deja. si crede-ma, daca as fi gasit ceva, orice la pretul asta, m-as fi mutat fara nici o remuscare. Dar cu chiriile incep de la 250 de euro... ce fac, imi dau jumatate de salar doar pe chirie?
cam asa gandesc si io... cand pot evita o confruntare, o fac. :)
am cunoscut si eu un asemenea om fericit  in regie... puneau dracii children of bodom la capul lui fara absolut nici un efect... doar ca sforaia putin mai tare :).


Mai am si eu colegi la serviciu care si-au gasit, sa zic un apartament cu 2 camere si dau pana in 300 de euro.
E drept ca au peste 800 de iepuroi salariu si nu se simte.

Mai e o metoda, cam..neortodoxa(dar la mine a mers tot timpul)..gaseste-ti o gagica din bucuresti care sa stea la o garsoniera( sunt destule) :D

si muta-te la ea.

#13
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

 adadoi, on May 18 2007, 16:23, said:

e clar ca sunt nesimtiti si nu vor sa inteleaga de vorba buna. Nu cred ca vei putea ramane in relatii bune cu ei, pentru ca daca n-au inteles cand le-ai spus frumos care-i problema, trebuie sa schimbi foaia.

:D

edit: am fost rea.  ideea e ca trebuie sa faca legatura intre "nu-i bine sa-l trezim pe archon" si "se intampla lucruri nasoale"
O solutie de conftuntare. Cateva din ideile astea pot fi puse in practica. Mai ales cea cu yala schimbata. Parca ma vad in actiune, explicandu-le neantelegerea:

eu : "vai, da , am uitat sa va spun ca am schimbat yala, deoarece am pierdut cheia. imi pare extrem de rau, dar poate ca nu as fi uitat daca as fi dormit vreo noapte in ultima saptamana" :). Dap, cred ca voi da o raita prin brico store deseara :D. Si in weekend, o mica partida de pescuit pe undeva prin nordul Moldovei  ;) .

Quote

Da-te la tipa cu care sta colegu'  .Baga si tu strambe ,nu pot sa-ti zic mai mult foloseste-ti imaginatia. Deranjeaza-i si tu , [poate ii determini pe ei sa se mute.

nu cred ca-i pot determina sa se mute. pentru a te muta din camin ai nevoie de bani. ori astia nu cresc liberi prin camerele de camin(ba chiar din contra...) iar colegii mei sunt adevarati veterani ai caminelor...

#14
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

 jihadu, on May 18 2007, 16:46, said:

Mai e o metoda, cam..neortodoxa(dar la mine a mers tot timpul)..gaseste-ti o gagica din bucuresti care sa stea la o garsoniera( sunt destule) :D

si muta-te la ea.
Vise, mon cher, vise  :D .

#15
Yehppael

Yehppael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.03.2007
o intrebare, esti sigur ca nu cumva tocmai asta vor ei sa-ti faca tie? adica sa pleci ...

#16
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007
Pai trebuie sa faci ceva cu nesimtitii astia ,nu?Io zic atunci sa-ti faci si tu o gasca pe care sa o aduci cand au aia chef de nebunii.

#17
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 Archon, on May 18 2007, 16:50, said:

Vise, mon cher, vise  :D .


Care stau in Bucuresti, dar sunt tot din provincie :rolleyes:

Scutesti si banu' de chirie, eventual faceti fifty-fifty.

Si ai avantaje garla:casa,masa,curat, spalat de rufe, sex free of charge :D

Daca a mers la mine, tb sa mearga si la tine.

Decat sa ai tot felul de razboaie cu lepre/ paraziti intestinali care stau pe banu' parintilor si nu
au castigat 100 mii de lei din munca lor....

Dar, tu stii mai bine.

In camin ori gasesti pe cineva care sa fie exact ca tine si sa lucreze, sa aveti programe similare,
ori te muti singur in camera.(cu spaga de rigoare).

Gata, esti baiat mare si sigur o sa iei decizia corecta <_<

#18
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Archon, on May 18 2007, 16:49, said:

O solutie de conftuntare. Cateva din ideile astea pot fi puse in practica. Mai ales cea cu yala schimbata. Parca ma vad in actiune, explicandu-le neantelegerea:

eu : "vai, da , am uitat sa va spun ca am schimbat yala, deoarece am pierdut cheia. imi pare extrem de rau, dar poate ca nu as fi uitat daca as fi dormit vreo noapte in ultima saptamana" :). Dap, cred ca voi da o raita prin brico store deseara :D. Si in weekend, o mica partida de pescuit pe undeva prin nordul Moldovei  ;) .
nu cred ca-i pot determina sa se mute. pentru a te muta din camin ai nevoie de bani. ori astia nu cresc liberi prin camerele de camin(ba chiar din contra...) iar colegii mei sunt adevarati veterani ai caminelor...

e, incepi sa inveti. Daca poti sa-i faci sa bage la scafarlie ca archon e nervos daca nu doarme destul, ti-ai rezolvat problema. Trebuie rabdare si perseverenta. Te-au trezit, ii trezesti si tu. Nu fac curat, nu au voie la frigider. Vin tarziu si fac galagie, se incuie usa. Aprind becul cand nu-i cazul, dispare becul (daca esti sigur pe mana si ochii tai, poti incerca sa arunci noaptea dupa ce-l aprind cu vreun papuc in el, si sa-l spargi). Ei vin tarziu, tu te trezesti devreme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate