Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Cei ce au trecut prin Politehnica, sa dea un sfat!

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005
Salutare tuturor! Existau unele site-uri la un moment dat scrise de oameni ce isi varsau nervii pe ceea ce au numit facultate. Cand esti a 12-a...chiar o numesti facultate. Cand esti anul I...deja incepi sa-ti dai seama ca e un McShit (fara reclama ascunsa :) ) si ca iti numeri zilele pana la final cu gandul ca "asta e, m-am intepat"! Anii trec, iar in final iti dai seama ca te alegi cu o hartie (nu chiar imediat, e de asteptat si pt aia) si ceva amintiri (fiind amintiri, toate par frumoase). DAR viata e trecatoare...omenirea in general evolueaza..noi ce facem?? Ne facem ca suntem profesionisti...ne laudam cu sarmale si McShit-uri de 2 lei CAND DE FAPT suntem ingineri pe post de "tehnicieni" sau "administratori de retea" si CULMEA ne umflam cu lucrurile astea si spunem ca aia in afara sunt mult in urma noastra ca noi stim matematica multa! Totusi, daca sistemul de invatamant ar fi cat de cat OK, nu ar mai sta aia din afara de noi sa ne faca training-uri, nu ar mai fi ei inginerii iar noi tehnicienii! E cam tarziu si ar fi un roman de scris, INSA pt cei ce au ochi de citit (clasa a 10-a, cel tarziu a 11-a) sa puna mana pe carte si sa plece in afara la o FACULTATE...ca aici e o retrogradare a liceului, named facultate!

Sa dati la poli..ca e bine rau.

#2
Graveland

Graveland

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 07.08.2006
Acum...nu stiu cat mai au rost regretele. Cert e ca ne-am facut-o cu mana noastra, chiar daca n-am stiut ce-o sa gasim. Nu ne-a obligat nimeni sa venim in Politehnica. "Asta e" <--- gandul studentului resemnat :)

#3
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View PostGraveland, on May 17 2007, 21:39, said:

Acum...nu stiu cat mai au rost regretele. Cert e ca ne-am facut-o cu mana noastra, chiar daca n-am stiut ce-o sa gasim. Nu ne-a obligat nimeni sa venim in Politehnica. "Asta e" <--- gandul studentului resemnat :)

Ideea e ca atunci cand am mers catre poli...nu am avut pe cineva care sa imi deschida ochii catre studiu. Imi suradea ideea de camin, viata de noapte! Era un fel de "inteleg ca e bine sa inveti dar parca..e bine sa si petreci". Faza trista e ca nu se fac demersuri klumea inca din liceu sa ii indrume pe prostovani unde ar fi bine pt ei...Stiu ca "daca am fi toti popi, cine ne-ar mai face ciubotele", insa....sunt si cativa rasariti la minte care totusi se pierd printr-o "facultate" romaneasca. Pur si simplu sunt niste ani in care ne batem joc de noi. Nivelul de cunoastere la care ajungi dupa cei 4 ani (nu mai sunt 5..cica) este ca si cum ai stat pe acolo cateva luni...Adica nu prea e posibil ca un inginer ce a terminat AR-ul (rutierul) sa spere la un post de "vanzator"...ca dupa aia sa ajunga "inginer vanzari"! Pai, stai tati...faci ani de zile proiectare si fizica si tot felul de dureri..ca sa ce? Sa-mi spui cat consuma la % masinuta ce urmeaza sa mi-o vinzi? :)) Pai atunci de ce nu ramanem cu liceul...ca multi oricum termina liceul cu un bagaj net superior de cunostinte decat dupa ce trec prin facultate..e un fel de "intri bou si iesi vaca" :)

#4
xcelent2005

xcelent2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.01.2007
Facultatea e facultativa : nu esti obligat sa o faci. Faptul ca ai fost capabil sa inveti toate chestiile alea intr-un interval atat de scurt e o dovada a valorii tale. Nu toata lumea poate sa faca asta. Daca tu crezi ca te descurci cu liceul, de ce nu te angajezi vanzator de pe acum ?
Dar sunt oameni care dupa ce termina lucreaza in cercetare, si au nevoie si de matematica si de fizica si de toate tampeniile enuntate.
In mod normal, un absolvent de poli nu lucreeaza ca vanzator nici in ruptul capului. Eu personal, prefer sa stau acasa somer decat sa ma duc vanzator, avand in vedere cate invat aici.
Nu stiu cum e la alte facultati, dar la mine in automatica-calculatoare, facem matematica si fizica doar in anul 1. Apoi nu mai ai treaba de ele(noroc cu Bologna - ca am mai scapat de cursuri tampite/s-au comasat).

#5
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
cine da la facultati din Poli gen autovehicule rutiere, chimie, stiinta materialelor etc etc trebuie sa se gindeasca super-bine inainte, daca doreste sa invete asa ceva sau nu, si nu la nivelul de utilizator ci de proiectant, asa cum ti se preda la orice facultate de tipul asta din lume. Si daca alege sa dea, sa isi asume raspunderea pt alegere.

Sintem in Romania si nu exista chiar asa multe posturi de inginer *adevarat*  (nu mecanic auto, nu vinzator), care sa necesite cunostinte avansate de proiectare si analiza de motoare termice, mecanisme & stuff. Iar lucrul asta trebuie inteles si acceptat de la inceput, dinainte de a da la facultate. Nu dupa aia sa se ajunga la concluzii de genul "ce facultate de rahat, nu te ajuta cu ce se cere pe piata munctii". Sint oameni  pasionati care chiar ajung sa lucreze in proiectare/cercetare sau macar in domenii care folosesc cunostinte cit de cit avansate, uneori in Romania, alteori afara. Avantajul inginerului fata de medic/avocat/etc e ca diploma e mult mai usor recunoscuta peste granita. Dar marea masa a studentilor sint oameni care au venit la facultatile astea doar pt ca au auzit ca se intra usor.

Din pacate nici la facultatile unde cererea e mai mare pe piata muncii, anume automatica si electronica, situatia nu e tocmai roza. Si acolo sint destui care cred ca, daca stiu sa faca un program in Visual Basic, sau sa monteze un motherboard intr-o carcasa, e tot ce le trebuie ca sa fie ingineri, si restul de materii care se fac acolo sint niste prostii.

Practic peste 50% din absolventii de politehnica (daca nu mai multi) si-au gresit complet vocatia cind au dat la poli...

#6
SmokaSession

SmokaSession

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.04.2007

View PostXON-XOFF, on May 26 2007, 23:20, said:

cine da la facultati din Poli gen autovehicule rutiere, chimie, stiinta materialelor etc etc trebuie sa se gindeasca super-bine inainte, daca doreste sa invete asa ceva sau nu, si nu la nivelul de utilizator ci de proiectant, asa cum ti se preda la orice facultate de tipul asta din lume. Si daca alege sa dea, sa isi asume raspunderea pt alegere.

Sintem in Romania si nu exista chiar asa multe posturi de inginer *adevarat*  (nu mecanic auto, nu vinzator), care sa necesite cunostinte avansate de proiectare si analiza de motoare termice, mecanisme & stuff. Iar lucrul asta trebuie inteles si acceptat de la inceput, dinainte de a da la facultate. Nu dupa aia sa se ajunga la concluzii de genul "ce facultate de rahat, nu te ajuta cu ce se cere pe piata munctii". Sint oameni  pasionati care chiar ajung sa lucreze in proiectare/cercetare sau macar in domenii care folosesc cunostinte cit de cit avansate, uneori in Romania, alteori afara. Avantajul inginerului fata de medic/avocat/etc e ca diploma e mult mai usor recunoscuta peste granita. Dar marea masa a studentilor sint oameni care au venit la facultatile astea doar pt ca au auzit ca se intra usor.

Din pacate nici la facultatile unde cererea e mai mare pe piata muncii, anume automatica si electronica, situatia nu e tocmai roza. Si acolo sint destui care cred ca, daca stiu sa faca un program in Visual Basic, sau sa monteze un motherboard intr-o carcasa, e tot ce le trebuie ca sa fie ingineri, si restul de materii care se fac acolo sint niste prostii.

Practic peste 50% din absolventii de politehnica (daca nu mai multi) si-au gresit complet vocatia cind au dat la poli...


multi nu gandesc.TREBUIE sa aiba o diploma...ATAT.Poate sa nu stie nimic...el sa aiba statutul de intelectual.Putini mai fac ceva pt c le place si vor sa aprofundeze.la poli e o durere-n fund generala.Fac doua facultati,dintre care una e electronica.nu are nici un viitor.Poate pe ici pe colo telecomunicatiile.Dar numai inginer nu te poti numi daca alegi asta.dureros e ca tot mai multi se duc unde cred ei ca iese banul si ajung sa faca toata viata ce nu le place pe o suma modesta.si poate suma ar fi mai mare daca ar fi buni in domeniul lor,insa tinand cont ca nu le place ce fac,slabe sanse.Nu poti deveni expert intr-un domeniu care nu iti place.

#7
xcelent2005

xcelent2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.01.2007

Quote

Nu poti deveni expert intr-un domeniu care nu iti place.
Not really...
Nu are nici o treaba ce faci la faculate cu ce faci dupa ce termini. Daca termini, inseamna ca fie esti capabil sa inveti, fie esti super descurcaret. In ambele cazuri esti util unei firme, spre deosebire de unul degeabist fara facultate(si aici ma refer si la unele sectii din ASE/SNSPA). Sau oameni care fac RAU/Spiru/ : pai ce sa le ceri la aia , ca abia stiu sa vorbeasca.  :lol:
Si in plus, hai sa fim seriosi: sunt doar niste cursuri . Studentii invata majoritatea in sesiune.
E prea mult sa inveti 2 luni/ an ca sa-ti faci un viitor, sa treci niste examene ?

#8
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postxcelent2005, on Jun 4 2007, 21:59, said:

Not really...
Nu are nici o treaba ce faci la faculate cu ce faci dupa ce termini. Studentii invata majoritatea in sesiune.
E prea mult sa inveti 2 luni/ an ca sa-ti faci un viitor, sa treci niste examene ?

Asta e o remarca tipic romaneasca... ca si cind nu stiu ce idioti nu au avut de lucru si au inventat un show gen Big Brother numit "facultate" in care sa te puna sa inveti ceva inutil si la intimplare, doar ca sa dovedesti ca poti sa inveti sau ca esti descurcaret !

Cei care, dupa ce termina, nu fac nimic din ce au facut la facultate, majoritari de altfel, sint cei care de fapt au pierdut 4-5 ani si  propaga acum ideile astea, ca facultatea e un "rau necesar", bla bla bla... Cam cum se spunea inainte ca "las' ca-i buna armata ca te face barbat" - am facut armata, si mai putina responsabilitate decit in armata romana nu gaseai... teoretic a fi barbat inseamna a fi responsabil, nu a invata sa bei pe ascuns dupa ora stingerii sau sa sari gardul la crishma !

Revenind, cursurile invatate pe de rost in 3 zile inainte de examen se uita in 3 saptamini dupa aceea. Ramii cu ceva atunci cind pui mina si faci ca lumea aplicatii, proiecte... nu toceala (sau copiute) in sesiune si in rest toate proiectele si referatele copiate de la colegi sau de pe net. Facultatile tehnice inseamna mai mult decit cursuri. Vedeti programa la automatica din ultimii ani ca sa intelegeti de ce.

Din fericire, asta pt o incurajare pt cei putini dar pasionati care vor sa dea la facultate si cauta sfaturi pe forumul asta, numarul celor care chiar lucreaza in domeniu dupa ce termina este in crestere, si la fel si oportunitatile si firmele care cauta oameni care stiu mai multe decit media. Totul e sa doresti sa o faci.

#9
xcelent2005

xcelent2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.01.2007
Xon-xof, cred ca esti un pic idealist. in fiecare domeniu exista o piramida a valorilor. Daca toti cei care ar da la facultate ar fi pasionati de ceea ce fac ar fi un fel de caz ideal. Si nu o sa vezi nicaieri asa ceva. La mine multi vor sa munceasca pe bani multi. Nici  nu-i intereseaza ce o sa faca atata timp cat castiga bine.
N-am zis ca cele 2 luni de tocit sunt de ajuns ca sa iti faci un viitor, dar daca nici in astea 2 luni nu esti in stare sa inveti ... inseamna ca e o problema undeva... La noi la AC, anul 1 e un fel de sita pentru incapacitati.
Sa te uiti pe programa politehnicii din Milano : taxa de  60000 euro; primii ani numai matematici si fizici  - deci se poate si mai rau.

#10
SmokaSession

SmokaSession

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.04.2007

View Postxcelent2005, on Jun 4 2007, 22:59, said:

Not really...
Nu are nici o treaba ce faci la faculate cu ce faci dupa ce termini. Daca termini, inseamna ca fie esti capabil sa inveti, fie esti super descurcaret. In ambele cazuri esti util unei firme, spre deosebire de unul degeabist fara facultate(si aici ma refer si la unele sectii din ASE/SNSPA). Sau oameni care fac RAU/Spiru/ : pai ce sa le ceri la aia , ca abia stiu sa vorbeasca.  :lol:
Si in plus, hai sa fim seriosi: sunt doar niste cursuri . Studentii invata majoritatea in sesiune.
E prea mult sa inveti 2 luni/ an ca sa-ti faci un viitor, sa treci niste examene ?


depinde.De  multe ori faci cam acelasi lucru sau ceea ce faci are mare legatura cu facultatea.Cel putin la una dintre facultatile la care sunt are.Electronica nici nu stiu la ce naibii o mai fac...in Romania nu o sa existe ingineri in adevaratul sens al cuvantului inca 200 de ani de acum incolo.Iar referitor la SNSPA,sa ma ierte Dzeu,dar mi-ar crapa obrazul de rusine sa fiu studenta la "facultatea" aia...mai degraba vanzatoare la tejghea.Si culmea,e ca astia obtin niste posturi de "degeabist" pe degeaba,primesc un salariu imens fara sa faca nimic iar unii ca alde noi care ne stoarcem creierii cu hamiltonieni,tranzistori bipolari si cu parametri admitanti sau hibrizi,abia gasim ceva pe domeniu,si acel ceva e pe 2 parale.

#11
xcelent2005

xcelent2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.01.2007

Quote

primesc un salariu imens fara sa faca nimic iar unii ca alde noi care ne stoarcem creierii cu hamiltonieni,tranzistori bipolari si cu parametri admitanti sau hibrizi,abia gasim ceva pe domeniu,si acel ceva e pe 2 parale.
Chiar si asa, daca munca asta ar avea o finalitate practica, ar fi ceva. Dar nu este decat toceala ca sa treci niste examene.
Exemple concrete:
la laboratorul de algoritmi facem liste inlantuite :))
la laboratorul de elth, n-am tinut niciodata in mana un pistol de lipit
la ASDN n-am vazut cum arata un bistabil J-K
la matematica numai aberatii - nici o treaba cu domeniul - integrale care se pot aproxima in matlab.
In conditiile astea, nici nu se pune problema sa inveti ceva util - multi nu stiu sa lege 2 calculatoare. Daca ii intrebi ce e ala controller se uita urat la tine.
Recunosc ca sunt in anul 1, si am presupus toate materiile tampite sunt in 1 an.  :lol:

Legat de ce zicea Xon-OFF referitor la proiecte and stuff : crezi ca iti mai arde de proiecte , cand ai nevoie de PC sa treci anul ?  <_<

Edited by xcelent2005, 05 June 2007 - 22:31.


#12
laurentiu_i

laurentiu_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.09.2006
@xcelent2005: Nu iti impartasesc parerea decat intr-o oarecare masura. Si eu sunt in anul 1, dar cu toate ca unele cursuri m-au dezamagit crunt(ELTH, PL(ASDN) etc) impresia generala pe care o am dupa doua semestre este in general buna(si sper sa nu se schimbe dupa sesiune :)  ). Da, facultatea asta are multe lipsuri, nici eu nu am pus mana pe vreun pistol de lipit la laboratoarele de ELTH, care intr-adevar au fost absolut inutile, nici eu nu am vazut bistabile j-k(BTW, astea se fac mai detaliat prin anul 4 la C2, imi scapa acum numele materiei) dar au iesit si ceva lucruri bune.

La SD de exemplu, mi-au sarit capacele de cate teme am avut si laboratoarele se faceau cu simt de raspundere; MN-ul a fost un curs destul de bun,la fel, am numai cuvinte de lauda pentru USO, Analiza de pe semestrul 1 a fost OK - iar semestrul asta un curs la care ma duceam cu placere a fost Mate3. Acum depinde foarte mult si de profesorii care predau cursul, si de asistenti, de facultate(Automatica != Calculatoare).

In fine, daca aceste chestii sunt oarecum la latitudinea fiecaruia, cu ceea ce nu sunt de acord este ideea ta ca matematicile/fizicile sunt complet inutile in dezvoltarea noastra profesionala . Da, nici mie nu mi-au placut multe chestii de pe la aceste cursuri, insa de aici pana la a afirma ca nu au rostul lor e cale lunga. Crezi ca degeaba se face atata matematica si fizica la Politehnica din Milano pe care ai pomenit-o(nu ca ar fi vreun punct de reper,insa...)? Du-te pe site-ul MIT si vezi cam ce cursuri se cer pentru un major in Computer Science - o sa gasesti vreo 2 matematici, din fizica vreo 3 cursuri cu eletromagnetism, circuite etc. - BTW, departamentul se numeste Electrical Engineering & Computer Science, ca o curiozitate. Oricum, aici e o discutie lunga de purtat insa din posturile tale anterioare, unele de pe alte forumuri, razbatea ideea ca facultatea trebuie sa iti asigure o pregatire generala si nu sa te invete orbeste un anumit domeniu(programare, networking etc) - mate&fizica nu se incadreaza aici?    

E clar ca actualul sistem are multe hibe inca de la nivel teoretic, si pe langa astea se aduga si cate o persoana "binevoitoare" care iti face viata chiar mai grea. Nu stiu cat de repede se vor schimba lucrurile, daca ele se vor schimba, dar pana un alta e ceva mai bine decat in anii trecuti.

In incheiere iti doresc o sesiune usoara si fara restante :)  !

Edited by laurentiu_i, 05 June 2007 - 23:58.


#13
xcelent2005

xcelent2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.01.2007

Quote

impresia generala pe care o am dupa doua semestre este in general buna(si sper sa nu se schimbe dupa sesiune smile.gif )
Normal, ca doar ca doar de-asta am ales AC.

Quote

La SD de exemplu, mi-au sarit capacele de cate teme am avut si laboratoarele se faceau cu simt de raspundere
]
Si eu sunt la calculatoare, insa la CC .. e un pic diferit. Am vazut ca voi aveti proiecte mereu si asta e foarte bine. Noi nu am avut nici o tema la SD pana acum.

Quote

In fine, daca aceste chestii sunt oarecum la latitudinea fiecaruia, cu ceea ce nu sunt de acord este ideea ta ca matematicile/fizicile sunt complet inutile in dezvoltarea noastra profesionala .
Nu matematicile si fizicile sunt inutile. N-am vrut sa spun asta.
In ultima vreme se merge pe ideea ca trebuie sa fie predate de ingineri, ca un profesor nu o sa stie ce iti foloseste din materia respectiva.
Apoi, am observat ca lipseste o programa, un sistem de notare, un sistem de evaluare a profesorilor.
Practic, fiecare profesor face ce vrea la cursul lui.
De exemplu :
- la examenul de algebra subiectele nu au avut legatura cu cursul/seminarul : geometrie de olimpiada de clasa a 10-a.
- la fizica am avut probleme din 10 culegeri : la ce imi trebuie mie termodinamica & fizica cuantica &  statistica? adica pierd 6 luni din viata invatand fizica cuantica? In plus notele n-au avut nici o treba cu realitatea. Au fost studenti care au invatat un semestru si au picat.
- la PC am stat 2 ore sa scriem subiectele si o ora sa le rezolvam, deci nu le-a terminat nimeni
-  unii laboranti/seminaristi frustrati, neiesiti din casa , isi varsa amarul pe noi si ne trimit in examen cu note mici
- la partialul de elth au trecut ~=15-20%. La examen trec maxim 25-30%.
si exemplele pot continua ...

Asa ca Laurentiu, nu stiu cum e la voi (CA si CB). s-ar putea sa fie mai bine ca am auzit ca aveti profesori mai buni.

Quote

incheiere iti doresc o sesiune usoara si fara restante smile.gif !
Multumesc. Asa sa fie ! Si eu iti urez multa bafta si fara restante dupa sesiune B)   :D  !

Edited by xcelent2005, 06 June 2007 - 08:42.


#14
SmokaSession

SmokaSession

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.04.2007

View Postxcelent2005, on Jun 5 2007, 23:30, said:

Chiar si asa, daca munca asta ar avea o finalitate practica, ar fi ceva. Dar nu este decat toceala ca sa treci niste examene.
Exemple concrete:
la laboratorul de algoritmi facem liste inlantuite :))
la laboratorul de elth, n-am tinut niciodata in mana un pistol de lipit
la ASDN n-am vazut cum arata un bistabil J-K
la matematica numai aberatii - nici o treaba cu domeniul - integrale care se pot aproxima in matlab.
In conditiile astea, nici nu se pune problema sa inveti ceva util - multi nu stiu sa lege 2 calculatoare. Daca ii intrebi ce e ala controller se uita urat la tine.
Recunosc ca sunt in anul 1, si am presupus toate materiile tampite sunt in 1 an.  :lol:

Legat de ce zicea Xon-OFF referitor la proiecte and stuff : crezi ca iti mai arde de proiecte , cand ai nevoie de PC sa treci anul ?  <_<


intr-adevar.ai dreptate.eu sunt mai tare....l-am tinut in mana.Ca nu m-au lasat sa`l folosesc e partea a doua :lol:
oricum,am ajuns la concluzia ca important e sa ramai cu ceva dupa facultate,chiar daca nu poti ap[lica.sincer,mai mult ma incalzeste ca stiu distributia maxwell a moleculelor dupa viteze decat un post de frecator de menta bine platit.intervin si principiile si modul de a privi viata.

#15
SmokaSession

SmokaSession

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.04.2007
fizica cuantica are un rol important,deci nu o inveti degeaba.mie mi-a fost usor pt c am avut la activ un an de mecanica cuantica de la fac de fizica,deci am prins mai repede ce vroia nenea ala.Oricum,in poli nu prea se face fizica in adev sens ci nspe mii de porcarii.Si cand te gandesti ca fizica e baza.La energetica....curs de pompe hidraulice....si aia habar nu aveau legea lui bernoulli sau ec de continuitate.Se face ce nu trebuie

#16
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
vad ca aici ii ceva mai activa lumea :)
acuma termin anu 2 si tre sa imi aleg specializarea pe anu 3 si nu is hotarat ce sa imi aleg inca :( as alege una din opt de mai jos :) electromecanica mie se pare ceva mai usoara si ma si pricep cat de cat in schimb actionarile electrice mi se par mai de vitor problema ii ca nu prea stiu io cine stie ce electronica

Specializarea Electronica de Putere si Actionari Electrice : Electronica de putere; Sisteme cu microprocesoare; Servomecanisme; Actionari electrice; Mecanica actionarilor electrice, Convertoare electronice de putere, Microcontrolere si automate programabile, Roboti si sisteme inteligente; Programarea proceselor industriale; Sisteme de programare in timp real; Modelarea si simularea sistemelor de conversie electronice si electromecanice; Echipamente in actionari electrice industriale; Comanda cu microcalculatoare a actionarilor electrice; Estimatoare si observere de stare; Inteligenta artificiala; Sisteme numerice de control

Specializarea Electromecanica : Sisteme electromecanice; Sisteme hidropneumatice; Masini unelte cu comanda numeric; Microsisteme electromecanice; Controlul secvential al sistemelor electromecanice; Sisteme flexibile de fabricatie; Informatica industriala; Comisionarea si exploatarea sistemelor electromecanice; Tehnici avansate de testare si diagnoza in sisteme electromecanice; Arhitectura si configurarea sistemelor integrate; Integrare de sistem

Astept ceva sfaturi de la pers care o terminat  UT
Mersi mult ;)

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am terminat Electronica. Mai intai liceul si evident dupa aia facultatea. E drept ca mai de mult, adica in 1991.
Dar ca sa nu fiu depasit de ce se "poarta azi", acum doi ani am reluat si pastrat contactul cu ea. Asa ca am aflat de la viitori mei colegi, actualmente studenti in diversi ani, ca o parte din problemele cu care ma confruntam eu pe vremea mea (Dzeule cati ani au trecut ) s-au pastrat.
DAR. Azi exista si alte surse de informare. Daca intr-adevar vrei sa afli mai multe, nimeni nu te tine sa nu studiezi exact domeniul care chiar te atrage. De ex radio, microcontroloare, ca sa ma pastrez in electronica. Sau sa te inscri intr-unul din cluburile in care sa poti discuta sau chiar invata de la cei care cunosc problemele. Sigur ei vor putea ca macar sa iti indice/procure o documentatie care sa iti "vina mai bine" decat cursurile universitare.
Totul e sa poti corela cele aflate de la cursurile teoretice cu practica, astfel ca sa intelegi fenomenele.
In plus, daca ai ales o facultate in care nu crezi, de ce te ti de ea?
Ideea ca o sa fi un vanzator cu diploma e corecta. Daca atata poti, atata dai. Nu toti pot sa faca service la aparatura high tech. Sau cercetare sau proiectare. Dupa cum nu toti pot ajunge cosmonauti.  Eu daca nu pun mana pe letcon, cateva zile, ma ofilesc. Sa intocmesc doar hartii, sa apas niste butoane in exploatare?!?!
Dar e nevoie si de oameni care faca asa ceva. Si pe care daca i-as dispretui pt asta inseamna ca sunt cel putin tampit.
La un moment dat fiecare isi gaseste calea in viata. Si daca la job faci ce ti se cere -chiar daca nu iti prea place- si esti suficient de bun@eficient, vei capata un salariu pe masura. Pana la urma de aia te duci acolo, ca sa le iei banu. Si cand nu iti mai convine, daca sti ca esti "dotat" poti sa ii saluti " mie nu imi convine sa imi folosesc doar ce stiam acum 20 de ani. Daca vreti sa ma pastrati, mariti salariul". Sau "vreau sa vin cand vreau, dar va promit ca in ziua Z ora H proiectul o sa fie gata. Am PC acasa..."Si "altul mai tare decat mine nu e in trupa asta. Luati altu' de pe strada.."

Cred in sustinerea ideilor prin exemple. Pt ca teoria fara practica...In plus cele traite nu pot fi contestate.

M-am apucat de electronica in clasa a VIII. Si special am dat la liceul Electronica. Iar imediat dupa bac m-am angajat, deci am devenit profesionist in domeniu, in timp promovand de la electronist practicant la categoria I, a II-a, a III-a, tehnician si evident dupa fac ing.
Am scris cele de mai sus pt a va arata ca eram in bransa si ma "udasem" bine. Si cu toate ca facusem cate ceva teorie si in liceu, citisem si bricolasem in particular (si nu putin)  fac. fost un foarte mare soc pt mine. In primii 2 ani i-am pizduit -scuzati cuvantul- pe profi pt ca era foarte greu. Mate@fizica la nivele inalte. In III a fost ceva mai usor.
De abia in anul in IV mi-a parut rau ca i-am injurat. Toti meritau blestemati pt ca m-au trecut. Atunci cand ni s-au aratat matematic de ce.. (armonica a III-a are nivelul cel mai mare, sau de ce trebuie un FTJ la iesire unui demodulator).
Aici este diferenta intre meseriasul (care totusi citise) si stia ca asa trebuie si cel care stia de ce trebuie. Dar cum eram plafarist, a trebuit sa reiau din liceu -alte "cuvinte" la adresa profului care ma trecuse - calculul integral etc. A fost fascinant sa descoper in creion ce stiam din practica.
In anul V de fac mi-am schimbat jobul. Iar noua sefa mi s-a zis-o verde'n fata ca "il doream si aranjasem sa vina altu' " +"a cui pila esti?", "Zici ca ai intrat prin concurs?" "Pt ca ma crezi tampita,  ia zi mataluta cum e chestia aia cu zgomotul alb-chiar ce e ala si cum difera de cel roz-  prin FTJ?" "Dar cum se face schimbarea planelor de polarizare la propagarea prin ferita? Cum se scrie ecuatia telegrafistilor? Ce impedanta au cablurile coaxiale si de .?.."
Dupa cateva minute am vazut in ochi ei ca ma privea altfel. Dar a continuat sa ma toace marunt si stiintific, aruncandu-ma prin aproape tot ce facusem. Am inegrit multe harti, pt ca in final sa ii scape printre dinti "Mda. Poate ca meriti sa te primesc". Dar ii zisesem si niste chestii cu care o prinsesem in offsaid -strapungerile primare si secundare, etc- Am simtit si ca i-a placut faptul ca nu m-am pierdut. Mi se parea normal sa fiu examinat, desi mi s-a parut cam prea dur. Mai ales ca era femeie-fire-as al dracului de misogin dobitoc ce eram.
Dupa cateva zile, la berea de intrare, noi colegi mi-au zis ca mai fusesera cativa cu PileCunostiinteRelatii la nivel de ...Dar dupa nici 5 minute li s-a trantit "Asculta, ia zi mataluta lu' ala care te-a trimis ca pt mine nu esti suficient de bun. By." Nu a contat ca .."Eu am spus ca nu esti bun aici, dar poate te vei descurca la pontaje. Ce imi face X? Ma da afara? "
Si atunci i-am multumit lui Dzeu ca nu uitasem totul si fusesem in stare sa imi dezgrop ceva din ce invasem. Dupa absolvirea fac. mi-a scos sufletul cu "vrei sa iti schimb postul de tehnician in cel de ing? Pai, trebuie sa ma convingi ca il meriti" Dzeule, ce gandeam... De abia la cativa ani dupa ce am plecat, am aflat cat s-a zbatut pt cretinul de mine, care considerase normal sa imi dea postul...Parca ii crestea ei leafa ca ca mai avea un ing in trupa..
Noul job l-am capatat din "greseala". Eram pe un culoar cand mi s-a zis de el. Si in 5 minte a sunat telefonul, urmat un examen rapid. Din ce uitasem, mai ales ca in domeniul respectiv nu lucrasem niciodata. Luat tot pe teoria neuitata...

Acum un timp am fost "rugat" sa accept sa intru intr-o comisie de licitatie. In caietul de sarcini erau niste chestii obligatorii de MTBF. Iar unul din directori, a fost deosebit de "placut" impresionat ca eu mai stiam ceva din fiabilitatea care mi se paruse atat de scarboasa. Iar el -si oamenii lui- NU.

Am niste prieteni care lucreaz la cnx si dlg. Tot ca ing. Platiti in $$ sau $$$.  Si ei mi-au zis ca li s-a spus, ati facut in fac probabilitati, ma intereseaza sa imi calculati ce probabilitate e sa cada emitatorul cand ...Ca de aia sunteti ing, nu maturatori. mai puneti mana pe cursuri..

Daca as fi patron la fel as rationa. Il platesc pt a facut o fac. Si cer de la el/ea confom diplomei.
Sunt sigur ca exista si exceptii de angajari /promovari pe sex, rude, pile. Dar pt cine nu le are. Si mi asa mi-a pasat cand unul a incercat sa imi spuna ca el e..Drept in creionul m-a durut. Da' tare. A 2-a oara nimeni nu a mai indraznit..

Morala v-o las sa o trageti singuri.

#18
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postxcelent2005, on Jun 5 2007, 22:30, said:

la laboratorul de elth, n-am tinut niciodata in mana un pistol de lipit
la ASDN n-am vazut cum arata un bistabil J-K

xcellent, chiar te astepti ca facultatea din Romania, care e gratis si nu cu zeci de mii de $ pe an cum e MIT, sa dea ciocane de lipit si piese de stricat pt sute de studenti ? Mai pune mina si in timpul liber, cumpara-ti ciocan si lucreaza acasa si du-te apoi cu montajul la laborant doar sa-l masori sau sa intrebi unde e buba ! si mai tirziu, in anii mai mari, vei putea alege sa faci proiecte cu parte practica pt ca vei avea experienta nenula. Eu faceam montaje din alea sub forma de kit pt copii, cind aveam 10 ani ! e o realitate, am ales electronica pt ca asta m-a atras. Asa cum unul care a jucat fotbal de mic mai stiu eu pe la ce cluburi de copiii are mult mai multe sanse decit mine sa-si continue cariera in domeniu.

Acuma nu inteleg de ce unii se asteapta de la facultate sa-i invete de la 0 si sa le dea mura in gura, si se pling ca nu li s-a pus in minutza ciocanul de lipit de catre dom'profesor universitar, cind au deja 20 de ani. Ce, cind vii la conservator afli prima oara cum se scrie DO RE MI pe portativ ?  sau la literatura engleza, afli prima oara de shakespeare in anul 1 de fac ? se presupune ca ai venit la facultatile astea pt ca ai deja o baza si vrei sa aprofundezi.

De ce unii considera oare ca la conservator, literatura, teatru, etc, dai numai daca ai chemare pt domeniu, in timp ce la Poli dai la intimplare, eventual acolo unde sint mai multe locuri ? Impresia mea e ca fara un minim de dorinta si pasiune, orice facultate e aproape imposibil de facut. Imi vine sa rid si in acelasi timp sa pling cind citesc pe forum cu ce nonsalanta discuta unii de alegerea intre Poli-Automatica si ASE-Cibernetica... strict pe criteriile legate de unde se intra mai usor si unde se iau mai usor examenele...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate