Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

logitech z 2300

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
30 răspunsuri în acest subiect

#1
radu_boss

radu_boss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 199
  • Înscris: 10.05.2007
salutare!

as vrea sa imi achizitionez un sistem de boxe pt calculator si acest set logitech mi se pare o varianta buna,dar as vrea si niste pareri.

stiti vreo alternativa?in primul rand vreau sa fie 2.1 nu 5.1 pt ca nu am ce face cu atatea boxe.tot in primul rand imi doresc sa fie puternice.

multumesc

#2
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.302
  • Înscris: 14.02.2007
Eu ti-as recomanda
Altec Lansing MX5021 : 2.1 , 100 W RMS, 30 Hz - 22 kHz , certificate THX (ca si Z-2300) , telecomanda , arata mai frumos decat Logitech Z-2300 si costa in jur de 6 mil. (se gasesc in 2 culori : alb si negru).

Fișier atașat  mx5021.jpg   32,76K   136 download-uri
sau
Altec Lansing 2.1 FX6021 : 75 Watts RMS ;  32 Hz – 18 kHz ; telecomanda etc. si arata "mortal"   :P  .

Fișier atașat  ALFX6021.jpg   34,71K   107 download-uri

Oricum nici Z-2300 nu are 200W RMS , asa ca nu iti face griji de putere........ :coolspeak: .

Editat de antinVidia, 11 mai 2007 - 08:14.


#3
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.302
  • Înscris: 14.02.2007
Daca vrei ceva mai slab ca putere si mai ieftin :
Altec Lansing FX4021 : 2.1 , SFX (Sound Field Expander) , Telecomanda fara fir , 32hz - 20khz , 46W RMS , subwoofer isobaric cu 2 difuzoare etc. Au un sunet exceptional , clar si puternic ; le-am auzit la cineva si am ramas "masca".....

Fișier atașat  FX4021.jpg   24,84K   98 download-uri

#4
radu_boss

radu_boss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 199
  • Înscris: 10.05.2007
am vazut in magazin alea de 100 de wati,imi plac ca aspect,dar nu eram convins de calitatea firmei.e buna?se poate compara cu logitech?

oricum,parca tot pe logitechurile alea as merge,dar as vrea sa mai aud niste pareri dk se poate.

#5
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.302
  • Înscris: 14.02.2007

 radu_boss, on May 11 2007, 12:55, said:

am vazut in magazin alea de 100 de wati,imi plac ca aspect,dar nu eram convins de calitatea firmei.e buna?se poate compara cu logitech?

oricum,parca tot pe logitechurile alea as merge,dar as vrea sa mai aud niste pareri dk se poate.

Daca e firma buna????????? Glumesti e firma de firma americana cu traditie in producerea de sisteme audio hi-fi....
A luat nastere in 1941 ;
In '42 Altec realizeaza primul magnet permanent intr-o incita acustica duplex;
In '48 Altec realizeaza primul sistem audio hi-fi dedicat utilizarii acasa;
In 1990 Altec realizeaza primul sistem audio pentru PC ;
In '95 Altec realizeaza primul sistem audio surround pentru PC dotat cu Dolby Pro-Logic..... plus o gramada de premii si certificari ..... :coolspeak:  .

Mai citeste si AICI daca nu ma crezi :P .

Editat de antinVidia, 11 mai 2007 - 12:42.


#6
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.219
  • Înscris: 10.04.2006
De z2300 ce spui ?
Total RMS power: 200 watts RMS
Satellites: 80 watts RMS (2 x 40W)
Subwoofer: 120 watts RMS
Total peak power: 400 watts
Frequency response: 35Hz - 20kHz

#7
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.302
  • Înscris: 14.02.2007

 Nenea Zap, on May 11 2007, 13:49, said:

De z2300 ce spui ?
Total RMS power: 200 watts RMS
Satellites: 80 watts RMS (2 x 40W)
Subwoofer: 120 watts RMS
Total peak power: 400 watts
Frequency response: 35Hz - 20kHz

Nu cred ca are 200W RMS  <_< . E exagerat de mult , spargi geamurile cu atata putere....(cu toate ca e impartita). Altec-ul oricum suna extraordinar de frumaos si arata "mortal" , iar puterea cred ca e mai aproape de adevar la Altec , decat la Z-2300.

#8
soul_forever

soul_forever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 24.10.2006
Si eu sunt de parere ca ar fi mai bine sa alegi un produs al firmei Altec Lansing..au produse de calitate in domeniul boxelor de calculator.....Altec Lansing MX5021 cred ca ar fi o solutie ideala....sunetul este de calitate (bine asta in limita placii de sunet disponibila)....au si un aspect frumos ;)

#9
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 923
  • Înscris: 11.05.2004
au as alege logitech din cateva motive bine intemeiate. Are subwoofer de  8 " si fata de 6.5 " al altecului clar produce mai mult presiune . Degeaba ne dam noi mari audiophili si cautam un sunet de calitate pe medii inalte unde clar altecu > logitech . ca posesor al logitechului pot spune ca ajunge la presiuni impresionante si asta intr-o camera de vreo 60 mp. E adevarat ca prima oara cand l-am ascultat nu m-a impresionat , dar dupa ce isi face rodajul se aude foarte bine. Atu-urile logitechului sunt un volum impresionant , bass puternic ... lucruri care impresioneaza un tanar . De calitate sonora nici macar nu se poate vorbi cand e vorba de un calculator cand melodiile ascultate sunt in format mp3. .

Later edit : am citit si io linku ala cum ca i s-au ars satelitii pe rand . Sincer sa fiu si mie mi sa ars unul .. celalat se aude perfect . Nu prea inteleg de ce unul s-a ars si celalalt nu, avand in vedere ca amandoi au fost supusi acelorasi conditii.

Nu stiu ce sa zic ... multi se plang sa li se ard satelitii . Cred ca e amplificatorul prost facut . Tinand cont ca ii dau mereu spre maxim cred ca amplificatorul trimite distorsiuni imperceptibile urechii si se ard difuzoarele. Dupa vreo 20 min de ascultat la maxim nu prea poti sa pui mana pe conu de la tweeter.

De altec nu prea pot sa iti zic mare lucru ca nu detin asa ceva . Ce-i drept e ca arata super bine . Cred ca ar fi mai bine sa iti iei altecu ala de 100W , mai ales daca stai la bloc ca oricum nu poti sa il tii la volum ridicat !

Editat de Lup, 25 mai 2007 - 12:53.


#10
snopdog_2007

snopdog_2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 26.05.2007
:lol:Si mie imi place sistemul logitech z-2300 ji doresc sa mi`l cumpar..voi ce zicetzi?? eu mai am un midi land mli 760 5.1 cu 160 rms..ji vreau sa imi iau logitech`u z-2300...ce ma sfatuitzi?? :-s  :rolleyes:

Fișiere atașate



#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Te sfătuiesc să scrii corect românește, fără prescurtări de mirc! Iar apoi îți poți lua liniștit ce vrei dacă ai bani și îți place cum se aude!

#12
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.219
  • Înscris: 10.04.2006

 antinari, on May 11 2007, 15:40, said:

Nenea Zap, tu chiar crezi ca acei sateliti suporta 40W RMS pe bune? Am mai citit posturi de-ale tale, de aceea inclin sa cred ca nu...
In ce priveste Logitechul respectiv uite aiciniste pareri
Pe bune nu :) Insa sunt si alte sisteme , ex Gigaworksul de 700 de W RMS care nu are atat. E treaba de marketing. Insa cum toata lumea face acelasi lucru, e destul sa-ti dai seama ca totusi se aude mai puternic sau mai slab fata de alt sistem.

#13
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 478
  • Înscris: 30.07.2007
eu am logitech z 2300 de vreo 6 luni, am dat si pana la 70-80% volum la bass test si inca e clar si foarte foarte puternic. nu stiu daca ar putea sparge geamuri, dar e foarte aprope. nu am termopane si ale mele vibrau ca dracu. Se poate tine chef in aer liber la 40-50% volum deja lumea nu mai poate vorbi fara sa tipe. Nu mi s-au ars sateliti si nu am avut probleme cu ei. de cateva ori or picat de pe birou de la vibratii, dar nu au nimic. Sunt multumit de calitate, dar mi-ar fi placut mai mult cele albe din prima poza, al doilea post din topic. Design-ul e ok, dar se putea mai bine.

#14
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 819
  • Înscris: 13.08.2007

 marius_stp, on Aug 30 2007, 01:39, said:

eu am logitech z 2300 de vreo 6 luni, am dat si pana la 70-80% volum la bass test si inca e clar si foarte foarte puternic. nu stiu daca ar putea sparge geamuri, dar e foarte aprope. nu am termopane si ale mele vibrau ca dracu. Se poate tine chef in aer liber la 40-50% volum deja lumea nu mai poate vorbi fara sa tipe. Nu mi s-au ars sateliti si nu am avut probleme cu ei. de cateva ori or picat de pe birou de la vibratii, dar nu au nimic. Sunt multumit de calitate, dar mi-ar fi placut mai mult cele albe din prima poza, al doilea post din topic. Design-ul e ok, dar se putea mai bine.

la cat aveai bassu cand ai dat la 70-80%?ce placa de sunet ai?si eu am tot acest logitech da nu am dat mai tare de 50% volum.se aude bassu ciudat la house.eu il tin la jumate bassu.

#15
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 478
  • Înscris: 30.07.2007
bassul il tin tot timpu la jumatate. am placa aiurea, integrata si in general nu dau atat de tare, am dat numai sa vad cat duce. Daca pun volumul la winamp la sfert si la boxe tot la sfert e destul de tare. la 80% se poate obtine claritate daca te joci cu equalizerul din winamp.

#16
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 819
  • Înscris: 13.08.2007

 marius_stp, on Aug 30 2007, 21:22, said:

bassul il tin tot timpu la jumatate. am placa aiurea, integrata si in general nu dau atat de tare, am dat numai sa vad cat duce. Daca pun volumul la winamp la sfert si la boxe tot la sfert e destul de tare. la 80% se poate obtine claritate daca te joci cu equalizerul din winamp.

si eu il tin bassu la 50% si vol 20% si dc dau 100% din media player deja se aude destul de tare  :) .bun sistem. :cheers:

#17
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
dif de 8" e de fapt membrana pasiva.
dif e mai mic de fapt

#18
suitaroh

suitaroh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 131
  • Înscris: 01.11.2006
Altec Lansing MX5021 sau Logitech Z2300: aceasta este intrebarea.

dupa cateva zeci de pagini citite despre cele 2, fara sa le ascult pe niciunele, am tras concluzia ca Altec Lansing MX5021 s`ar auzi mai clar, insa au 2 mari inconveniente : 1. reglajul volumului se face "butucanos", in 5 trepte si 2. cica baraie cand sunt in stand by (acest neajuns, culmea, este trecut si in cartea tehnica!!!)

...motive pentru care, in momentul de fata inclin spre Z2300, desi este clar ca pocnesc satelitii intr`o veselie. rog un posesor de Z2300 sa imi spuna si mie daca in stand by se aude vreun zgomot din sub. merci mult

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate