Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Experienta de cosmar in seara asta

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#19
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 melcu79, on May 8 2007, 09:04, said:

Ti se pare absurd dar nu e. Poate sa fie al oricui, daca nu e al tau nu e si gata. Da daca am fi civilizati, am muri de foame cu banii pe cardul sotiei , mamei , prietenei, sau al altor cunoscuti. Din nou cititi foaia care vi se da cand primiti cardul si pentru nelamuriri vbiti la banca, e mai simplu.

nu stiu de ce daca platesti cu cardul e o eticheta ca esti "civilizat"... :huh:

#20
thunder_ovidiu

thunder_ovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 25.01.2007
daca ai bani CASH nu va comenta nimeni nimic... nici macar daca-s falsi

#21
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
e simplu. este obligatoriu prin lege sa ai actul de identitate la tine. 2. nici cardul, nici actul de identitate nu se instraineaza sub nici o forma. toata lumea arunca cu noroi in ceilalti, dar nu se uita in propria ograda.

#22
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
permite-mi sa-ti spun ca esti penibila. este foarte normal sa-ti ceara buletinul daca doreste, cat despre suma... cel mai mult am platit cu cardul la cora 12 milioane si nu m-a intrebat nimeni de sanatate.

#23
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007
Eu am patit odata la Billa sa nu-mi mearga cadrul si efectiv sa inceapa vanzatoarea sa zbiere "NU AVETI BANI PE CAAAAAARD"....desi aveam, bine mersi. Norocul a fost ca aveam cash suficient cat sa platesc cumparaturile.

Dar alta chestie urata de acum 3 zile de la Selgros: pe la 11 dimineata tragem o fuga pana la Selgros sa luam scutece si mancare la copil. Eram in tinuta semi-clasica (nu ca asta ar conta in mod deosebit) si imi luasem geanta in care tin de obicei lucrurile copilului. Sotul meu intra cu caruciorul si pe mine ma opreste un paznic cica - cu un cap mai mic decat mine - si imi zice sa imi las geanta nu stiu unde la intrare ca aia e noua politica a magazinului. Am vrut sa-i arat continutul gentii - respectiv portmoneu, suzeta, sticla ceai, sticla apa copil. M-a prins de haina ca si cum as fi furat nu stiu ce si a insistat ca trebuie sa-mi las geanta, ca aia e noua politica instituita de astazi!!!!! . Sotul meu s-a enervat si a cerut o condica de reclamatii. Evident nu exista. Am cerut sa vina ceva supraveghetor - nici ala nu exista. In acest timp omul de paza a lasat sa intre alte doamne cu genti mai mari decat ale mele fara sa le opreasca. Din ounctul nostru de vedere. nici Selgros nu mai e un loc de facut cumparaturi.

#24
puremorning

puremorning

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.05.2007
@carman Reactiile tale mi se par deplasate. Am intrat pe acest forum tocmai pentru a-mi exprima opinia si-ti garantez ca nu am o mutra ... dubioasa  :lol: . In strainatate nu stiu pe unde ati fost, dar mie in Ungaria, Austria, Germania si Franta nu mi-au cerut CI pentru a plati cu cardul securizat. Eventual aratam cardul Euro26 sau ISIC, de student, pentru reduceri la muzee sau bilete de tren  :rolleyes: Dar nu cred ca asta poate fi considerat act de identitate... Si oricine poate face cumparaturi cu cardul unui membru al familiei sau al unui prieten, etc; eu pana acum doi-trei ani faceam toate cumparaturile cu cardul tatalui... si tot asa, trebuia doar sa stiu pin-ul.
Si daca unii sunt obisnuiti sa taca si sa inghita (comentariul cu psihoterapeutul, etc), ei bine, eu una am fost revoltata aseara, pentru ca nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva. Dar cum a spus cineva si mai sus... traim totusi in Romania!....  :confused:

#25
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 Jonica76, on May 8 2007, 10:01, said:

Eu am patit odata la Billa sa nu-mi mearga cadrul si efectiv sa inceapa vanzatoarea sa zbiere "NU AVETI BANI PE CAAAAAARD"....desi aveam, bine mersi. Norocul a fost ca aveam cash suficient cat sa platesc cumparaturile.

Dar alta chestie urata de acum 3 zile de la Selgros: pe la 11 dimineata tragem o fuga pana la Selgros sa luam scutece si mancare la copil. Eram in tinuta semi-clasica (nu ca asta ar conta in mod deosebit) si imi luasem geanta in care tin de obicei lucrurile copilului. Sotul meu intra cu caruciorul si pe mine ma opreste un paznic cica - cu un cap mai mic decat mine - si imi zice sa imi las geanta nu stiu unde la intrare ca aia e noua politica a magazinului. Am vrut sa-i arat continutul gentii - respectiv portmoneu, suzeta, sticla ceai, sticla apa copil. M-a prins de haina ca si cum as fi furat nu stiu ce si a insistat ca trebuie sa-mi las geanta, ca aia e noua politica instituita de astazi!!!!! . Sotul meu s-a enervat si a cerut o condica de reclamatii. Evident nu exista. Am cerut sa vina ceva supraveghetor - nici ala nu exista. In acest timp omul de paza a lasat sa intre alte doamne cu genti mai mari decat ale mele fara sa le opreasca. Din ounctul nostru de vedere. nici Selgros nu mai e un loc de facut cumparaturi.

nu dispera! exista Milano, Paris, New-York...

#26
puremorning

puremorning

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.05.2007
@ zuppy Poate sa-mi ceara buletinul "daca doreste"?!  :o Pai tocmai din cauza asta ma scoate din minti ce s-a intamplat aseara. Cum adica "daca doreste"?! Pe timpul mei, banii mei, munca mea?! Eu am cumparata in decembrie anul trecut din alt hypermarket (Auchan) un frigider, cu cardul bineinteles, a costat 1800 ron, am trecut cardul prin POS, am introdus pinul si ... maison, me voila!

#27
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Repet, daca pana acum ai fost obisnuita cu o situatie, nu inseamna ca aia e situatia normala. Si ca te revolti atata, ai cosmaruri, esti indignata la culme ca ti s-a cerut sa te legitimezi pentru a plati cu cardul, cand acest lucru te apara chiar pe tine de eventuale fraude, nu-l calific, ca l-as califica intr-un mod care nu iti convine. Ca nu ai avut buletinul la tine e problema ta, esti obligata prin lege sa-l ai mereu la tine, la fel cum este obligatoriu prin lege sa te legitimeze la fiecare plata cu cardul. Si nu, cardul nu este transmisibil, altfel nu s-ar mai stresa oamenii aia sa il imprime cu numele tau, si sa-ti ceara atatea date de identificare la emitere. In concluzie, a fost numai vina ta. Sper sa-ti treaca traumele psihice si cosmarurile pe aceasta tema si sa-ti iei buletinu' la tine.

#28
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
He he he.
Asa va trebuie daca vreti sa platiti cu cardul.
Banii clasici sunt de 1000 de ori mai siguri.

In numele modernismului deveniti esantioane pentru marketerii destepti.
Trebuie sa vada toti, de unde si de cate ori cumparati chiloti si prezervative.
:) Bravo furnicilor, sunteti cuminti !

#29
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007
Multumesc. Prefer Germania, ca e mai aproape si sunt extrem de civilizati.
Dar discutia, daca am inteles eu bine, era despre ce se intampla intr-un magazin din Romania, nu "Unde mi-ar placea sa-mi fac cumparaturile"...

 carman, on May 8 2007, 08:03, said:

nu dispera! exista Milano, Paris, New-York...


#30
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 Jonica76, on May 8 2007, 10:35, said:

Multumesc. Prefer Germania, ca e mai aproape si sunt extrem de civilizati.

si cat e acolo kilu' de zahar si ulei de floare?

#31
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
Intr-adevar, vanzatorul trebuie sa ceara un act de identitate atunci cand platesti cu cardul. Tot vanzatorul ar trebui sa verifice si semnatura de pe card si sa verifice daca seria cardului tiparita pe chitanta corespunde cu seria plasticului. Ca de foarte multe ori nu o face, e alta poveste.

Ca fapt divers, mie mi-a cerut act de identitate chiar si in conditiile in care cardul era unul arhicunoscut a fi de debit si nici nu avea nici un nume imprimat pe el.

#32
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007
De zahar nu stiu, dar la uleiul de floare preturile variaza de la 0,65 eur/litru pana pe la 1,20 eur/l, in functie de calitate. uleiul de scaieti (ceva plante, nu stiu exact cum le zice) pt. salate este in jur de 0,89 jumate de litru.

 carman, on May 8 2007, 08:38, said:

si cat e acolo kilu' de zahar si ulei de floare?


#33
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 Jonica76, on May 8 2007, 10:42, said:

De zahar nu stiu, dar la uleiul de floare preturile variaza de la 0,65 eur/litru pana pe la 1,20 eur/l, in functie de calitate. uleiul de scaieti (ceva plante, nu stiu exact cum le zice) pt. salate este in jur de 0,89 jumate de litru.
:D

#34
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Si eu stiu ca e in regula sa ti se ceara act de identitate, dar majoritatea nu cer. Mie mi s-a cerut intr-un singur loc, la Panasonic in Unirea, si nu cumparasem ceva scump (un acumulator de telefon). Am avut o impresie buna legata de treaba asta. Nu inteleg ce mare lucru sa ai actele la tine, de fapt nu inteleg cum sa iesi din casa fara portofel.

Oricum, experienta de la Cora se incadreaza clar la categoria ghinion sau zi proasta.

Edited by abancor, 08 May 2007 - 13:09.


#35
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 abancor, on May 8 2007, 14:08, said:

Nu inteleg ce mare lucru sa ai actele la tine, de fapt nu inteleg cum sa iesi din casa fara portofel.


se vede treaba ca nu ti s-a furat niciodata portmoneul plin de acte, sa simti diferenta :)

#36
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Asta cam asa e.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate