Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Experienta de cosmar in seara asta

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#1
puremorning

puremorning

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.05.2007
Nu vreau sa par barfitoare sau rau-voitoare, dar ma bucur ca Internetul este un loc democratic, unde imi pot exprima parerea liber si, eventual, avertiza alti oameni, sa nu pateasca asa cum am patit eu! Seara asta am fost la cumparaturi la Cora, unde am si un card de fidelitate si imi faceam uneori cumparaturile acolo, daca nu mai aveam timp de Auchan sau Carrefour. Maaaare prostie! Pe langa faptul ca nu m-au lasat sa platesc cu cardul (pentru o factura de 350 ron, vezi doamne, suma era prea mare) - imi cereau buletinul MEU, pe care bineinteles ca nu-l aveam. Cica asta e noua lor politica (asa mi-au facut si data trecuta, dar am reusit sa dau de seful casierilor, asa ceva, un supervisor, care bineinteles a spus ca e ok si am platit fara ACT DE IDENTITATE.) Cardul este securizat, are PIN, pe care doar eu il stiu... Normal, cum se plateste la ORICE alt magazin - doar cu cardul + pinul secret. Vroiau sa-mi anuleze bonul, dupa ce am petrecut 3 ore in magazin, umplusem cosul cu cosmetice, de-ale gurii...na, ce-i trebuie unui om normal. Apoi mi-au spus ca ar fi si alta solutie, sa scot banii de la un bancomat de langa casa.
Ma duc la bancomat, bag cardul... si este inghitit! Bancomatul era pur si simplu o cutie simpla, pusa pe podea. Cum am bagat cardul, pe display mi-a aparut "temporary out of service", dar dupa 5 min. si-a revenit si aparea din nou "introduceti cardul". Evident ca in momentul ala am simtit ca EXPLODEZ de nervi!
Mi-am pierdut toata seara acolo, nu m-au lasat sa platesc - deci mi-au anulat bonul pana la urma!!! :o , bancomatul lor mi-a inghitit cardul, din cauza ca ei sunt prea idioti sa inteleaga ca PINUL e UNIC si SECRET, iar acum trebuie sa astept zece zile pana ce banca imi va elibera alt card!!! Simt ca innebunesc.
Pe langa asta, era o casiera acolo, IONELA MARIN, care mi-a spus chestii de genul: "Puneti lumea pe drumuri" (pentru ca ii cerusem sa cheme un supervisor), "Credeti ca daca aveti bani puteti face orice" (doar pentru ca vroiam sa-mi platesc factura asa cum e normal in sec. 21!!), "Asta e" (in momentul in care i-am spus ca trebuie sa fie o solutie). Eu am lucrat in relatiile cu clientii... si stiu ca e interzis sa-i spui asa ceva omului din banii caruia tu esti platit, si nu ma refer aici la functionarele de la posta, ci ... totusi, e vb de o companie privata!!
Am jurat sa nu mai calc in Cora, pentru ca am avut un deja-vu groaznic: perioada comunista de care imi povesteau ai mei cand eram mica, cand se punea ratie la toate.... <_< Aici a fost la fel! Munca mea, banii mei, dar eu nu pot sa cumpar ce si cat imi pofteste mie inima! Deci, oameni buni, daca va duceti la Cora, retineti ca nu puteti sa cumparati de mai mult de 300 ron, eventual sa calculati, sa nu depasiti nici un pic suma. In toata imensitatea aia de magazin nu e nici un anunt care sa specifice aceste "reguli", evident, instituite de niste amarate de casiere care imi spun mie ce sa fac cu banii mei.
Uff, am scris asa de mult, dar pur si simplu cred ca toata Romania trebuie sa intre in rand cu lumea, iar oamenii sa nu mai accepte: 1. sa li se vorbeasca asa; 2. sa li se impuna reguli in mod neoficial, de cineva fara autoritate.
Cheers, si spor la cumparaturi! In alta parte...

Edited by puremorning, 07 May 2007 - 23:57.


#2
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
pod adauga shi eu o mica rautate?! :P
daca mi se permite bineintzeles
tot in cora mi s`a intamplat pt simplul fapt ca am avut multe produse se merge oare pe premiza ca scanam ce ne vine la mana...shi normal ca pe loc nu stai sa numeri cate produse ai de cate ori se bat pe casa shi chestii de genul.
ajunsa acasa am constatat cu stupoare ca unele produse sunt trecute de 2 ori dar nu sunt scazute, am produse pe care nici nu le cumparasem macar. in acest caz odata ce ai ajuns acasa shi ai constatat acest lucru...ce mai potzi face.
nu sunt persoana care sa ma intorc intr`un loc sa`mi fac dreptate pt un produs...da` aici nu e vb numai de mine...sunt f f multzi in cazul meu.
aa shi sa nu uit...nu este singurul super - hipermarket in care mi s`au intamplat astfel de evenimente neplacute.

#3
puremorning

puremorning

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.05.2007
Imi pare rau sa aud ca si altii au mai patit-o... Sincer, asa ceva nu este normal!!! Niciodata nu mi s-a intamplat asta in strainatate, nici macar la o benzinarie sau un supermarket de cartier...

Edited by puremorning, 08 May 2007 - 00:21.


#4
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
ieri am cumparat in cora, 410ron, de pe card, nu m-a intrebat nimeni de nimic

#5
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
e normal sa se ceara un act de identitate la plata cu ajutorul cardului, doar in conditiile in care vb de un card de credit. dupa cum vb (ai vrut sa scoti bani de pe card) am dedus ca in discutie e vb de un card de debit. in aces caz avem un exces de zel funtionaresc, gen "o data in viata s-a simtit important". vezi ca era o reclama pe forum, vorba carcotasilor. de ce invata romanul? ca sa emigreze in canada...

#6
puremorning

puremorning

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.05.2007
<_<  Pai asta spuneam si eu, ca regulile astea nu sunt "oficiale", ci pur si simplu casierele alea fac numai ce vor ele!!! Este deja a doua oara cand mi se intampla (doar la Cora, NICAIERI in alta parte - Body Shop, Beauty Shop, Auchan, Carrefour, chiar si la un market din cartier platesc cu cardul  :lol: ). Ma omoara pur si simplu incompetenta unor oameni care...n-au altceva de facut decat sa ne ia banii. Si eu n-am nimic impotriva, platesc, dar se pare ca mai nou impun conditii...  :madanimated: Eu mi-am pierdut prea mult timp acolo, ca apoi sa fiu trimisa acasa cu mana goala SI cu cardul blocat! Asa ca prefer sa nu mai risc.

#7
puremorning

puremorning

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.05.2007
@joannes  Mi-ai mai descretit fruntea! Da, era un card de debit, cu care platesc mereu! Chiar ca o data in viata s-a simtit si ea importanta...  :arigato:

Edited by puremorning, 08 May 2007 - 00:43.


#8
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006
niciodata n-am platit cu cardul la un hypermarket... desi am 3 carduri
de ce?
pt ca exista posibilitatea sa gasesti un afis cu NU FUNCTIONEAZA PLATA CU CARDUL sau alte chestii de genul

inainte sa plec la cumparaturi nu uit sa trec pe la un bancomat sa-mi scot de pe card cat CASH am nevoie - este o operatiune de maxim 10 minute !

sfatul meu pt puremorning este: nu mai plati cu cardul nici la carrefour , auchan sau unde zici ca iti mai faci cumparaturile caci traim in Romania in caz ca ai uitat. Du-te inainte sa-ti faci cumparaturile si scoate-ti bani lichizi de la un bancomat.

#9
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
Doamne, ce "cosmar"! acum iti trebuie zece sedinte cu psiho-terapeutul... nu mai dormi noaptea, slabesti 5 kg/zi, nu mai poti lucra...

#10
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 carman, on May 8 2007, 08:07, said:

Doamne, ce "cosmar"! acum iti trebuie zece sedinte cu psiho-terapeutul... nu mai dormi noaptea, slabesti 5 kg/zi, nu mai poti lucra...

nu stiu care e problema ta...si-a exprimat opinia despre serviciile din CORA (parca asta e aria nu? produse/servicii) care intr-adevar sunt de toata jena...e destul de aiurea sa pierzi ore intregi printr-un hypermarket din vina unor incompetenti si tot ei sa te trateze cu ...spatele
ciao! ;)

#11
invisible

invisible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 06.07.2005
daca nu e semnat cardul iti cere act de identitate:)))
poate asta a fost

#12
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 invisible, on May 8 2007, 07:37, said:

daca nu e semnat cardul iti cere act de identitate:)))
poate asta a fost

daca e card de debit, ciao bambina, nu tb semnat neaparat (desi e recomandat). chitantele eliberate de pos, in cazul debitului nu necesita semnatura. stii pinu' ai luat banu, pot sa dau cardu si lu mama mare. creditul e alta treaba, poa sa fie si fara pin, necesita semnatura si id.

#13
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
In orice tara civilizata iti cere un act de identitate cand platesti cu cardul, fie ca e de debit fie ca e de debit , fie ca are pin fie ca nu. Problema e ca la noi nu se cere un act de identitate decat f rar iar cand se cere..... Mai bine ai purta un act de identitate si lucrurile ar fi mult mai simple. Presupun ca acel card era macar semnat caci si asta ar putea sa fie unca o cauza la refuzarea platii cu cardul.
  Imi pare rau pentru experienta nefericita, Cora are multe metehne, dar faptul ca iti cer un act de identitate, nu. Si altceva cardul si pinul nu sunt transmisibile , faptul ca vrem sa il incredintam lui mam-mare e alegerea noastra dar nu e legal. Mai urmeaza sa ne imprumutam permisul de conducere, certificatul de nastere, de casatorie (pana la urma sunt tot ale noastre, si facem cu ele ce vrem!). Pentru mai multe informatii mergeti cu incredere la orice banca si intrebati. O zi buna si asteptam cu interes frustrari reale

Edited by melcu79, 08 May 2007 - 07:58.


#14
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 melcu79, on May 8 2007, 08:50, said:

In orice tara civilizata iti cere un act de identitate cand platesti cu cardul, fie ca e de debit fie ca e de debit , fie ca are pin fie ca nu. Problema e ca la noi nu se cere un act de identitate decat f rar iar cand se cere..... Mai bine ai purta un act de identitate si lucrurile ar fi mult mai simplu. Presupun ca acel card era macar semnat caci si asta ar putea sa fie unca o cauza la refuzarea platii cu cardul.
imi pare rau pentru experienta nefericita.

pentru cardul de debit mi se pare absurd sa ti se ceara CI....sa iti dau si un exemplu: daca ai nevoie de bani si esti lefter,iar sotia are bani pe card, de ce sa nu iti dea cardul sa faci cumparaturi in CORA?
my humble 2 cents :P

#15
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Ceea ce ti-a cerut casiera e perfect normal. Te protejeaza pe tine. Mi se pare normal si firesc sa-ti ceara C.I. atunci cand platesti cu cardul, cel putin in strainatate mi s-a cerut in 80% din cazuri. La noi numai de cateva ori, cand m-am bucurat ca mi l-a cerut. Dupa aia se urla pe alte arii/thread-uri ca nu e sigura plata cu cardul in Romania. Daca nu ai buletin la tine e problema ta, dupa cum bine stii esti obligata sa ai permanent la tine un act de identitate, in caz contrar in caz ca te legitimeaza politia si nu ai iei amenda (din proprie experienta vorbesc). Plus ca nu vad cu ce e de vina cora ca bancomatul unei banci ti-a inghitit cardul. Daca era bancomatul peste drum de cora era alta poveste? Pur si simplu s-a intrat in normalitate (sa te legitimeze cand platesti cu cardul). Succese!

#16
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006

 kappa_man84, on May 8 2007, 08:53, said:

pentru cardul de debit mi se pare absurd sa ti se ceara CI....sa iti dau si un exemplu: daca ai nevoie de bani si esti lefter,iar sotia are bani pe card, de ce sa nu iti dea cardul sa faci cumparaturi in CORA?
my humble 2 cents :P
Ti se pare absurd dar nu e. Poate sa fie al oricui, daca nu e al tau nu e si gata. Da daca am fi civilizati, am muri de foame cu banii pe cardul sotiei , mamei , prietenei, sau al altor cunoscuti. Din nou cititi foaia care vi se da cand primiti cardul si pentru nelamuriri vbiti la banca, e mai simplu.

#17
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
daca te duci ca "bagaboanta" cu buricu' afara si maneaua in telefon, mi se pare normal sa nu inspiri incredere! s-a alarmat femeia de la casa cand a vazut ca ti-ai luat tanga si musli de 100Euro....

#18
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 Un-Baiat, on May 8 2007, 01:52, said:

niciodata n-am platit cu cardul la un hypermarket... desi am 3 carduri
de ce?
pt ca exista posibilitatea sa gasesti un afis cu NU FUNCTIONEAZA PLATA CU CARDUL sau alte chestii de genul

inainte sa plec la cumparaturi nu uit sa trec pe la un bancomat sa-mi scot de pe card cat CASH am nevoie - este o operatiune de maxim 10 minute !

sfatul meu pt puremorning este: nu mai plati cu cardul nici la carrefour , auchan sau unde zici ca iti mai faci cumparaturile caci traim in Romania in caz ca ai uitat. Du-te inainte sa-ti faci cumparaturile si scoate-ti bani lichizi de la un bancomat.

Eu zic sa nu platim nici cu bani ci sa facem troc sau sa muncim pentru Cora pentru echivalentul produselor. Doamne, acum daca se mai intampla cate o potlogarie cu cardurile ne intoarcem la epoca de piatra  :death:
Singura treaba naspa ce am patit-o la Cora de-a lungul a zeci de cumparaturi a fost ca o data la inceput m-au controlat in produse ca jegoshii de la Metro. Le-am explicat cum e la Cora Paris si si-au cerut scuze, au zis ca e un control ocazional, si intradevar de atunci nu m-au mai cautat ca pe infractori.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate