Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Experienta de cosmar in seara asta

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#37
longroad

longroad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 17.03.2006
Ni se intimpla ceva din cauza noastra (in proportie de 80%) si tipam si generalizam.

Eu cumpar de la Cora de aproape doi ani (e la o statie de mine) si nu mi s-a intimplat niciodata nimic urit.

#38
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003

View Postpuremorning, on May 8 2007, 10:07, said:

@ zuppy Poate sa-mi ceara buletinul "daca doreste"?!  :o Pai tocmai din cauza asta ma scoate din minti ce s-a intamplat aseara. Cum adica "daca doreste"?! Pe timpul mei, banii mei, munca mea?! Eu am cumparata in decembrie anul trecut din alt hypermarket (Auchan) un frigider, cu cardul bineinteles, a costat 1800 ron, am trecut cardul prin POS, am introdus pinul si ... maison, me voila!

Pe timpul tau, pentru banii tai. Intr-adevar nu trebuie sa-ti ceara un act de identitate cand si/sau daca doreste ci mereu. Daca nu ti-a mai fost cerut pana acum inseamna ca vanzatorii nu si-au facut treaba cum trebuie. Cardurile sunt nominale, netransmisibile. Pentru un cont se pot emite mai multe carduri, pentru mama, pentru tata pentru fratele, pentru sora, pentru sotul, pentru sotia etc.

Daca esti mai desteapta decat vanzatoarea, asa cum pretinzi, nu te mai certa cu ele ca nu va mai deosebeste lumea. Tot tu iesi aiurea. Vezi, de data asta ti-a mancat cardul bancomatul.

#39
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005

View Postcarman, on May 8 2007, 10:38, said:

si cat e acolo kilu' de zahar si ulei de floare?

Nu stiu zaharul, dar uleiul iti spun ca acum 2 ani era cu 30% mai ieftin ca la noi. Sa-mi dau in cap nu alta.  <_<

#40
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006
puremorning am o intrebare catre tine: cum se face ca ai avut (portofelul cu) cardurile la tine si nu ai avut si cartea de identitate ? Care, in gramaj vorbind, este mai usoara decat un card de credit si un pic mai mare.

#41
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006

View Postpuremorning, on May 8 2007, 10:02, said:

@carman Reactiile tale mi se par deplasate. Am intrat pe acest forum tocmai pentru a-mi exprima opinia si-ti garantez ca nu am o mutra ... dubioasa  :lol: . In strainatate nu stiu pe unde ati fost, dar mie in Ungaria, Austria, Germania si Franta nu mi-au cerut CI pentru a plati cu cardul securizat. Eventual aratam cardul Euro26 sau ISIC, de student, pentru reduceri la muzee sau bilete de tren  :rolleyes: Dar nu cred ca asta poate fi considerat act de identitate... Si oricine poate face cumparaturi cu cardul unui membru al familiei sau al unui prieten, etc; eu pana acum doi-trei ani faceam toate cumparaturile cu cardul tatalui... si tot asa, trebuia doar sa stiu pin-ul.
Si daca unii sunt obisnuiti sa taca si sa inghita (comentariul cu psihoterapeutul, etc), ei bine, eu una am fost revoltata aseara, pentru ca nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva. Dar cum a spus cineva si mai sus... traim totusi in Romania!....  :confused:
in Romania iti cere CI pt ca fraudele cu carduri de credit sunt foarte mari. Si crede-ma. fraudele nu le fac majoritatea cei cu mutre dubioase.

#42
alexmohora

alexmohora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 25.05.2005
Poate să-mi explice și mie cinvea DE CE ar trebui să ți se ceară CI când faci plăți cu un card securizat cu PIN (adică bagă card-ul prin POS și tu bagi PIN-ul)?

Sunt foarte curios care-i logica...

PS: am plătit de multe ori cu card-ul în Cora și nu mi-au cerut CI (plăți peste 300 lei). Am luat o dată un radiator și mi-au cerut CI. Am întrebat de ce? Nu au fost capabili să-mi răspundă logic... până la urmă le-am zis că ori acceptă să plătesc cu card-ul cu introducere PIN ori fără PIN și atunci le dau CI ori mă așteaptă să ies 5 minute până la bancomat care nu e atât de ”deștept” ca politica Cora și care nu-mi cere CI. Au ales ultima variantă. :rolleyes:

#43
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
sa ceara cardu da identitate lu mr. 478 518769 0047894 4554 ca aistea-s singurle ieroclife imprimate pe cardu meu de debit. of course, din ratiuni de securitate.
am uitat, vb de cardurile din romania, care-s un fel de debit-credit si toata lumea trebuie sa faca cu politistul sa verifice id.
cardul de debit nu are protectie la frauda (doar in cazul in care platesti un serviciu extra pt asa ceva), cine stie pinul si are cardul poate folosi fara probleme cardul.
cardul de credit este protejat la frauda, daca cineva ti-l cloneaza si contesti tranzactia, banii raman la tine in cont. exista si aici o limita (atat ca suma cat si timp). platesc cu creditul peste tot si mai ales in zonele dubioase, daca acolo nu am acces la pos, platesc cash sau ma las lipsit (daca-mi cloneaza debitul m-am ars, au acces si la economii, ca n-am chef sa-mi deschid doujdamii de conturi la banci diferite). a plati cu debitul echivaleaza cu a plati cash instant. pe comerciant il doare in pusca cine plateste si de ce, deoarece banii sunt la el, tranzactia nu poate fi contestata si oricum el arata chitanta de cumparare, aleluia. posesorul cardului x a cumparat y si a platit z bani pt produsele abc cu cardul x.
la cardul de credit, pt ca se cumpara pe credit, cu bani de imprumut, intervine si problema verificarii id si la acesta, de regula, nu exista pin (daca insisti, te duci la sucursala la banca si-ti pune si pin).  ca o mica alta paranteza, cu acest card, la unele magazine, pt sume mai mici de 50$ nici nu semnez, nici nu-mi verifica id (banuiesc ca au o asigurare care acopera). totul doar pt fluentizarea fluxului de clienti.

#44
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Se mai intampla... Dar nu inteleg de ce mergeai fara acte la tine. Eu m-am umplut de draci in Carrefour, cand m-am dus, am cumparat, dar banca mea era offline. Deci nici plata la POS, nici scoatere de bani de la bancomat. Iar boul din spatele meu incepuse cu "da-te ba la o parte, daca n-ai 5 bulioane sa platesti zarzavatu"

#45
puremorning

puremorning

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.05.2007
Chestia e ca si eu stau la doua statii de Cora; mi-am tras niste blugi pe mine, tricoul, am bagat cardul, telefonul si niste maruntis in buzunar si dusa-m fost  :coolspeak: Pentru ca niciodata nu mi s-a intamplat nimic aiurea, si, mai ales, dupa cum trag concluzia si in urma discutiilor de pe forumuri, pentru ca regulile astea sunt total aleatorii. Nu se poate sa-mi ceara "din cand in cand"  :nonobad: Ori da, ori ba.

#46
hmk

hmk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.05.2007
Really, pure morning, stii... americanii au o vorba grea de tot : " GET A LIFE !"

P.S. Sorry, I just can't help laughing... pui prea mult suflet mai fata ! mai lasa de la tine... si asta inseamna CIVILIZATIE ! De aia n-ai avut probleme in afara, pt. ca lumea e calma, e ingaduitoare, DAR: Nuu, frate romanu tre' sa dea cu pumnu in masa pt. orice cacat (pana face SPLASH !!!, rahatu...)

#47
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006

View Posthmk, on May 8 2007, 22:47, said:

Really, pure morning, stii... americanii au o vorba grea de tot : " GET A LIFE !"

P.S. Sorry, I just can't help laughing... pui prea mult suflet mai fata ! mai lasa de la tine... si asta inseamna CIVILIZATIE ! De aia n-ai avut probleme in afara, pt. ca lumea e calma, e ingaduitoare, DAR: Nuu, frate romanu tre' sa dea cu pumnu in masa pt. orice cacat (pana face SPLASH !!!, rahatu...)
deacord cu tine 100%
si eu am umblat prin vest destui ani

#48
puremorning

puremorning

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.05.2007

View Posthmk, on May 8 2007, 22:47, said:

Really, pure morning, stii... americanii au o vorba grea de tot : " GET A LIFE !"

P.S. Sorry, I just can't help laughing... pui prea mult suflet mai fata ! mai lasa de la tine... si asta inseamna CIVILIZATIE ! De aia n-ai avut probleme in afara, pt. ca lumea e calma, e ingaduitoare, DAR: Nuu, frate romanu tre' sa dea cu pumnu in masa pt. orice cacat (pana face SPLASH !!!, rahatu...)

:lol:   :lol:   :lol:   :lol:  

Pun prea mult suflet... Da, trebuia eventual sa fiu chiar multumita, sa fluier, viata e roz, aniversarea de aseara a fost distrusa, trebuie sa mai pierd o seara pt cumparaturile de baza, un nou card si asa mai departe... Dupa cum observi, sunt oameni care au pareri referitoare la ce am postat eu, carora nu li se pare normal. Hai sa pastram toti linistea, ce sa mai spunem ce ne-a deranjat, ca doar trece, nu?  :rolleyes: Doamne, e un forum, si se numeste dreptul la libera exprimare!  ;)

#49
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Mie mi se cere un act de identitate foarte frecvent. Si il am la mine, nu ma supar. Am si poza pe spatele cardului, si tot imi mai cer un act. Ce mare smecherie?

#50
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
io le-as fi dat niste dzei si cristosi si as fi lasat cosul acolo, sa vezi atunci pus pe drumuri pentru ala care tre sa puna cumparaturile inapoi pe rafturi. nu e normal sa-ti ceara buletinu, daca iti cere pin. de-aia la bancomat nu bagi cardu, apoi pinu, apoi scrie "acum, pentru evitarea fraudelor, va rugam introduceti  buletinu, permisul de conducere si pasaportul si apropiati-va cu fatza de ecran ca sa va scanam retina" :wacko:

#51
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006

View Postpuremorning, on May 8 2007, 23:26, said:

:lol:   :lol:   :lol:   :lol:  

Pun prea mult suflet... Da, trebuia eventual sa fiu chiar multumita, sa fluier, viata e roz, aniversarea de aseara a fost distrusa, trebuie sa mai pierd o seara pt cumparaturile de baza, un nou card si asa mai departe... Dupa cum observi, sunt oameni care au pareri referitoare la ce am postat eu, carora nu li se pare normal. Hai sa pastram toti linistea, ce sa mai spunem ce ne-a deranjat, ca doar trece, nu?  :rolleyes: Doamne, e un forum, si se numeste dreptul la libera exprimare!  ;)
puteai sa lasi cosul acolo si sa te intorci la aniversare sau sa pleci la cumparaturi in alta parte

Edited by Un-Baiat, 08 May 2007 - 23:41.


#52
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ce-mi place cum apar chestiile astea
actul de identitate trebuie sa-l ai in permanenta la tine
foarte bine ca ti l-a cerut
dar..hei !!! nu-l aveam ca stau la doua statii !..."pe care bineinteles ca nu il aveam"
si de fapt..problema e ca mi-a stricat aniversarea
ce aniversare ?!

oricum e jale ca de aniversare ce aveai de "petrecut" la 00:31 tu-ti faceai cont pe SP...

#53
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006

View Postspare-me, on May 9 2007, 00:53, said:

ce-mi place cum apar chestiile astea
actul de identitate trebuie sa-l ai in permanenta la tine
foarte bine ca ti l-a cerut
dar..hei !!! nu-l aveam ca stau la doua statii !..."pe care bineinteles ca nu il aveam"
si de fapt..problema e ca mi-a stricat aniversarea
ce aniversare ?!

oricum e jale ca de aniversare ce aveai de "petrecut" la 00:31 tu-ti faceai cont pe SP...
de suparare s-a izolat la calculator si si-a facut cont pe SP

#54
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
cata minciuna e in threadul asta...

3 ore zici a ?
ca sa iei de-ale gurii si niste cosmetice ?
+1 ora drumul intratul, iesitul

aniversarea unde era ?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate