Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Sa construim o casa 2007. Instalatii

- - - - -
  • Please log in to reply
1055 replies to this topic

#973
iontoma

iontoma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.09.2010
Am solicitat aprobarea de la electrica pentru autorizatia de constructie,astazi au venit doi domni de la electrica pentru a vedea amplasamentul  si au constatat ca am un cablu, al unui vecin ce traverseaza  parcela mea si au spus ca sar putea sa nu poata sa i-mi dea aviz pentru constructie.Am sa incerc sa explic cum sta treaba .Vecinul meu si-a construit o moara la el in curte si pentru asta i-i trebuia trifazic dar cum  locuieste pe o strada infundata  au constatat ca nu ajunge 380 pentru ca este capat de linie. Asa au decis cei de la electrica sau nu stiu cine, sa se lege pe strada  unde locuiesc eu si asa au traversat  parcela unde o sa i-mi fac casa.
  
   Ce ma puteti sfatui.

Edited by iontoma, 13 November 2010 - 20:56.


#974
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009

 iontoma, on 13th November 2010, 20:28, said:

si asa au traversat  parcela unde o sa i-mi fac casa.
    Ce ma puteti sfatui.
A cui era parcela in momentul in care au tras cablul prin ea?Are acord notarial?
Puteti sa puneti un desen cu terenul,modul in care cablul il tranverseaza ,etc?

#975
iontoma

iontoma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.09.2010
Parcela este mostenire de la tatal meu si a fost divizata prin act de vanzare cumparare,iar restu a ramas in continuare mostenira.Act notarial nu exista,nici cel putin aprobare verbala.Acum nu stiu cine este responsabil de treaba asta si cum sa o reglam ,astept decizia renelului.

[ http://img258.imageshack.us/img258/1232/cci14112010000001024x76.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#976
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009

 iontoma, on 14th November 2010, 18:03, said:

astept decizia renelului.
Cablul ala cand a fost tras?Pana in 89?
E aerian ,subteran?
Te va durea capul putin,dar cred ca solutia va consta in mutarea cablului,dar si aceasta solutie are mai multe variablie.
O discutie cu cel care are moara si implicit o intelegere amiabila ar usura sarcina enelului,in a da o solutie rapida,altfel ramane varianta cu datul in judecata....

#977
iontoma

iontoma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.09.2010

 anaki, on 14th November 2010, 21:02, said:

Cablul ala cand a fost tras?Pana in 89?
E aerian ,subteran?
Te va durea capul putin,dar cred ca solutia va consta in mutarea cablului,dar si aceasta solutie are mai multe variablie.
O discutie cu cel care are moara si implicit o intelegere amiabila ar usura sarcina enelului,in a da o solutie rapida,altfel ramane varianta cu datul in judecata....



     cablul este aerian si a fost tras in 2003

#978
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009

 iontoma, on 14th November 2010, 22:58, said:

cablul este aerian si a fost tras in 2003
Fara acordul notarial al proprietarului (adica al tatalui tau) nu avea cum!

#979
iontoma

iontoma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.09.2010

 anaki, on 14th November 2010, 23:02, said:

Fara acordul notarial al proprietarului (adica al tatalui tau) nu avea cum!
      
     si in situatia asta renelul poate sa nu imi dea acordul sa construiesc

#980
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
bun ,si acum sa dau niste detalii in speranta ca voi primi si eu niste raspunsuri
treaba sata cam asa
ieri in obi am vazut aeroterma asta la 700 ron si am zis ca pe langa ce am eu de gand sa fac cu caldura nu strica nici asta
asa ca am cumparat-o dar o pot duce inapoi fara probleme desi daca este buna nu as vrea
aeroterma functioneaza la 380v
eu am 380v DAR am verificat fazele si pe fiecare faza am asa -193v-197v-208v-
aeroterma merge dar nu prea da caldura iar rezistentele alea din poza nr trei nu se incalzesc pana sa roseasca asa cum banuiesc eu ca ar trebui
am pus un termometru dala de camera in fata aerotermei si sa ridicat imediat pana la 40 grade iar mai sus nu am putut verfica pentru ca nu mai avea gradatie
ca sa-mi pot da macar seama cat de cat de eficienta aerotermei intrebarea mea este
1-cat de mare e diferenta de la voltajele care le am eu pe fiecare faza fata de ce ar trebui sa am ,adica un minim de 220v-218v ?
2-in procentaj de cat la suta functioneaza aeroterma aia tinand cont de voltajele pe care le am pe trifazat ?
banuiesc ca nu sunt intrebari prostesti deoarece banuiesc ca valorile se calculeaza altfel ci nu se face doar o simpla impartire si gata procentajul

ps.mama ei a drequ de tara si de contractele facute cu companiile de electricitate ,daca ati sti voi ce mult ma enerveaza pe mine durerea asta'n ....a statului fata de idiotul de cetatean ,cu contracte facute doar pt lovele si nema servicii,i-as impusca sa mor io

multumesc de orice raspuns primit

Attached Files



#981
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
,i-as impusca sa mor io


Ia si de la mine!

Attached Files



#982
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Are cineva vre-o schema de instalare a unui stabilizator de tensiune trifazic ?

#983
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Instalatia de caldura a casei va fi cu calorifere. Vreau sa trag o coloana principala in pod si de acolo sa ma ramific si sa cobor cu coloana separata pentru fiecare calorifer. In unele locuri pot lega si doua sau trei calorifere pe aceeasi coloana. Fac asta pentru a nu avea nimic ingropat si totodata un control total asupra instalatiei. Centrala cu peleti va fi situata la parter iar podul este cu 6 metri mai sus. Este oare posibil ceea ce vreau eu ?

#984
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
bateriile de la Ideal Standard merita banii??...ca nu-s ieftine...

#985
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009

 on_my_own, on 24th January 2011, 20:28, said:

Instalatia de caldura a casei va fi cu calorifere. Vreau sa trag o coloana principala in pod si de acolo sa ma ramific si sa cobor cu coloana separata pentru fiecare calorifer. In unele locuri pot lega si doua sau trei calorifere pe aceeasi coloana. Fac asta pentru a nu avea nimic ingropat si totodata un control total asupra instalatiei. Centrala cu peleti va fi situata la parter iar podul este cu 6 metri mai sus. Este oare posibil ceea ce vreau eu ?


se poate, este ok, am mai vazut astfel de instalatii si functioneaza normal
mergi cu incredere, doar ca tebuie sa tii cont de faptul ca trebuie montate aerisitoare in pod

#986
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
unde se gasesc calorifere ieftine ?

#987
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
De care? Si cat de ieftine?

#988
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009

 petre69, on 2nd February 2011, 20:37, said:

unde se gasesc calorifere ieftine ?
Eu cele mai ieftine le-am gasit pe okazii.
Avand in vedere ca vei cumpara si multe, la negociere poti scoate un pret mai bun ca in magazin.

#989
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
intrebare
pentru o camera cu volum de 72 mc
ajunge un radiator care da 3120 w ?
deci ar veni 43,3 w / mc

#990
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
in valea cascadelor avea undeva italienesti de aluminiu, la 32 ron/element, alea de 600 mm. cu 2-3 fante de aerisire in zona superioara, nu mai tin minte exact.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate