Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sa construim o casa 2007. Instalatii

- - - - -
  • Please log in to reply
1055 replies to this topic

#1009
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Posteaza-le pe bransamente,la electrice ,pt ca de raspunsurile pt tine,sa beneficieze si altii cu acelasi tip de probleme.

Edited by anaki, 11 March 2011 - 17:36.


#1010
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 30.08.2005
Gerula zice bine ce zice. Daca as lua-o de la capat, exact asa as face. Mi-au facut pulbere dozele si tablourile electrice, trebuie aduse la fata peretelui iar. Termicele nu sunt asa de afectate.

#1011
carmenuzta84

carmenuzta84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.01.2011
am o intrebare:care calorifere sunt  mai bune:cele de otel sau cele de aluminiu?

#1012
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View Postcarmenuzta84, on 3rd April 2011, 09:38, said:

am o intrebare:care calorifere sunt  mai bune:cele de otel sau cele de aluminiu?
cred ca la aluminiu ar trebui sa scoti mai multi bani pentru un calorifer de calitate. Sigur ca sunt mai scumpe decat cele de otel, dar unele bune de aluminu sunt sesibil mai scumpe comparativ cu unele bune de otel
Sunt tot felul de discutii , cauta pe aria dedicata, referitoare la comportarea celor de aluminiu, ce teava trebuie sa folosesti, ce se intampla in calorifer, daca e al simplu sau are si otel...
Eu cred ca daca aspectul estetic nu este important, si daca vb de o casa normala, caloriferele de otel sunt mai convenabile.

#1013
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Merge încălzirea în pardoseala combinată cu calorifere , adică la parter ip și la etaj calorifere? Mi-a venit în cap și varianta de centrală electrică + încălzire în pardoseala și în cazul asta centrală electrică nu ar trebui să încălzească apă foarte mult deci ar consumă mai puțin. La etaj aș pune calorifere pt a nu mă înaltă cu sapa prea mult .  Nu am renunțat la centrală cu peleți însă mă tentează și electricul

#1014
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
merge si inca foarte bine, dar pentru parter trebuie montat grupul de amestec, in rest...cald la iarna

#1015
rycy80

rycy80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 28.04.2010

View Poston_my_own, on 14th April 2011, 17:33, said:

Merge încălzirea în pardoseala combinată cu calorifere , adică la parter ip și la etaj calorifere? Mi-a venit în cap și varianta de centrală electrică + încălzire în pardoseala și în cazul asta centrală electrică nu ar trebui să încălzească apă foarte mult deci ar consumă mai puțin. La etaj aș pune calorifere pt a nu mă înaltă cu sapa prea mult .  Nu am renunțat la centrală cu peleți însă mă tentează și electricul

merge cu conditia sa adaugi si grupuri de amestec, asa am sa fac si eu ( ipat + pp in bai + ct electrica ) bafta !

#1016
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Rycy , usor, usor mergem pe aceleasi idei !

#1017
rycy80

rycy80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 28.04.2010

View Poston_my_own, on 18th April 2011, 09:19, said:

Rycy , usor, usor mergem pe aceleasi idei !
inca te astept la schimbul de idei..... :thumbup:

#1018
nitza

nitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.06.2006
Salutare,

Am inceput elaborarea proiectul pentru obtinerea AC si am ajuns la partea de instalatii Nu stiu daca am nevoie de verivicarea proiectului pentru instalatii de catre un verificator autorizat sau nu. Puteti sa ma ajutati si pe mine cu o informatie in acest sens. Precizez ca casa vreau sa o construiesc in orasul Magurele judetul Ilfov.    
Multulesc frumos

#1019
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Ce diametru de teava trasa imi trebuie pentru instalatia de gaze de la contorul de la poarta pana in casa.O sa am o centrala cu tiraj fortat normala de 24 kw.Multumesc!

#1020
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
teava de gaze de 3/4 pana la centrala si 1/2 spre aragaz, pe exteriorul cladirii si intrare doar in dreptul consumatorului.

#1021
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Am vazut ca unii au si de 3/4 si de 1 tol etc......

Edited by cameliavig, 28 July 2011 - 10:16.


#1022
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
depinde de consum (adica de puterea centralei), si atunci este adevarat, dar pentru cei 24 kw este suficient de 3/4"

#1023
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
salutare

am si eu nevoie de un sfat legat de instalatiile sanitare precum scurgeri de apa pluviala de pe terasa

la casa aflata in constructie si cu topic deschis AICI am doua scurgeri de bai - parter si etaj pe fata; sunt facute 110; as vrea sa le intep intr-un 140/160 si sa le colectez astfel intr-un singur loc iar teava de colectare sa o duc intr-un camin unde sa mai vina si pluvialele de la terasa si cealalta baie

pe spate am 3 pluviale de 110 si o baie de 110 plus bucataria
toate astea as vrea sa le colectez intr-o singura conductad e 160 si, la un moment dat, sa ajunga langa cele de mai sus.

pe langa fundatie am o sapatura de 80 de cm
este oare posibil ca toate tevaria sa o trec prin spatiul? ca sa nu mai sap de nebun toata curtea?

pun si poze cu cele 2 iesiri din fata, cu sapatura si cu iesirea din spate.

multumesc

Attached Files



#1024
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Am montat 2 rezervoare Laguna, unul la baia de sus, celalalt la baia de jos.
Cel de sus emana un puternic miros de mucegai pe langa clapeta de actionare.
L-am desfacut, curatat, dezinfectat, remontat, la fel.
Un sfat?
Multumesc

#1025
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 04.07.2007
Poate ma ajuta si pe mine cineva sa ma pot odihni noaptea. Am langa pat in dormitor o teava de cupru montata aparent care vine de la centrala si merge la baie pt apa calda. De ceva vreme, coincidenta sau nu, decand am dat drumul la centrala a inceput sa scoata zgomote deranjante. Se aude ca un fel de "tacanit' cum ar picura apa dar nu este constant si nici continuu. Am incercat sa aflu de unde provine, din teava nu curge deloc apa iar zgomotele nu au legatura cu momentul in care functioneaza centrala sau dau drumul la apa in baie. Salvati-ma sa pot dormi ca este extrem de enervant noaptea cand e liniste si vrei sa te odihnesti. :worthy:

#1026
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
tevile de cupru mai troznesc cand se incalzeste apa.. Depinde mult cate si ce tip de bratari de teava ai montat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate