Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 

Sa construim o casa 2007. Instalatii

- - - - -
  • Please log in to reply
1055 replies to this topic

#955
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
intrebare
1- am trei garsoniere una peste alta --adica p+2
2- fiecare garsoniera are 2 calorifere unul de 1200 (ma gandesc ) si unul la baie
3-fiecare garsoniera are cu baie cu tot 90 mc ----L-9m---l-3,7m---H-2,7m
cam ce putere am nevoie pentru o centrala sa duca cele trei garsoniere ?
centrala va fi instalata fi garsoniera de la parter deci pompa va trebui sa duca apa si pe o inaltime de 5 m
multumesc

#956
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010
22 x 1200 x 600 = 2570 w
22 x 600 x 600 = 1280 w

(2570 +1280)x 3 = 11550 w ...11.5 kw

o bere daca e bine ..daca nu pune mana pe batz  :naughty:

ps. nu ai zis nimic de tabla aia ...din aia vrei sa pui sau nu ?

Edited by pivnitarul, 10 October 2010 - 15:00.


#957
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postpivnitarul, on 10th October 2010, 15:59, said:

22 x 1200 x 600 = 2570 w
22 x 600 x 600 = 1280 w

(2570 +1280)x 3 = 11550 w ...11.5 kw

o bere daca e bine ..daca nu pune mana pe batz  :naughty:

ps. nu ai zis nimic de tabla aia ...din aia vrei sa pui sau nu ?
multumesc pt raspuns
bere este
deci ar trebui o centrala de minim 24kw pt ca aia e cea mai mica care se fabrica
acum ca sa contunui tigania mai departe si tinand cont ca garsonierele sunt spate-n-spate am posibilitatea sa bag o centrala la 6 garsoniere
1-e ok as putea sa cumpar ceva la 28-30 kw ca nu e mare diferenta dar mi-e frica de apa calda
2-ce se intampla daca 3-4 se trezesc ca vor sa faca dus in acelasi timp ?,----pot cumpara ceva cu un mic boiler incorporat ? care sa duca 3-4 dusuri odata ?
3-daca folosesc o centrala la 6 garsoniere atunci fac si cea mai mare economie la tevaraie dar dupa cum am spus am o tarseala vis-a-vis de apa calda iar un boiler separat nu prea as avea unde sa-l pun, vreau ceva compact
---------------------------------------------------------------
o noua intrebare -ce marime am nevoie la calorifer pentru a incalzi o garsoniera tinand cont ca exclud baia care are caloriferul ei ,iar doar camera are 80 mc-
-----------------------------------------------------------------
tabla-inca sunt in cautari
adevarul este ca tabla aia prefaltuita este super si usor de instalat de catre mine
eu am o singura apa de 13x32 m
daca as gasi ceva la lungimea de 13m (nici mai mic nu ar fi o problema pana la urma )  sa-mi intre dintr-o bucata si sa coste tabla nu mai mult decat ar costa tabla deaia zincata + manopera pe suprafata asta as opta pt ''prefaltuita'' si as instala-o eu

#958
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 02.03.2008
Pt 6 garsoniere fara boiler extern e cam greu sa te descurci onorabil preparind ACM instantaneu ...

Exista finsa firme care produc centrale care se pot cupla in baterie ... au o automatizare care le controleaza in functie de consumul de caldura si ACM  le foloseste pe amindoua... serial sau in paralel ...
Cazul cel mai la indemina este Ariston ... cred ca pt centrala Claas exista automatizarea cu pricina ...
Cumperi  2 Claas 24kw + automatizare + boiler extern de 250 l cu 2 serpentine de 24kw fiecare ...
Configurezi automatizarea sa prepare ACM folosind acelasi boiler ... fiecare centrala cu serpentina ei .. in felul asta generezi faorte rapid ACM folosind o putere de 50Kw ... sigur 4-5 dusuri simultan nu vor fi problematice si in plus ai o mica redundanta si la defectarea unei centrale ...
Varianta este destul de ieftina:
-- centralele Ariston clasice: 1100 Eur
-- automatizarea:  600 Eur
-- boiler din otel emailat: 600-700Eur  ... spre 100 Eur daca il ei din inox ...
-- fitingarii diverse ,,,

Pt relatii despre Ariston in configuratia de mai sus cred ca Servoman e cel mai informat ... poate sare in ajutor cu detalii suplimentare
  
Varianta: centrale in condensare + automatizare + boiler de inox .. o varianta profesionala as zice ... dar mult mai scumpa o gasesti la Keston Pipera ...


View Postpetre69, on 10th October 2010, 17:34, said:

multumesc pt raspuns
bere este
deci ar trebui o centrala de minim 24kw pt ca aia e cea mai mica care se fabrica
acum ca sa contunui tigania mai departe si tinand cont ca garsonierele sunt spate-n-spate am posibilitatea sa bag o centrala la 6 garsoniere
1-e ok as putea sa cumpar ceva la 28-30 kw ca nu e mare diferenta dar mi-e frica de apa calda
2-ce se intampla daca 3-4 se trezesc ca vor sa faca dus in acelasi timp ?,----pot cumpara ceva cu un mic boiler incorporat ? care sa duca 3-4 dusuri odata ?
3-daca folosesc o centrala la 6 garsoniere atunci fac si cea mai mare economie la tevaraie dar dupa cum am spus am o tarseala vis-a-vis de apa calda iar un boiler separat nu prea as avea unde sa-l pun, vreau ceva compact
---------------------------------------------------------------
o noua intrebare -ce marime am nevoie la calorifer pentru a incalzi o garsoniera tinand cont ca exclud baia care are caloriferul ei ,iar doar camera are 80 mc-
-----------------------------------------------------------------
tabla-inca sunt in cautari
adevarul este ca tabla aia prefaltuita este super si usor de instalat de catre mine
eu am o singura apa de 13x32 m
daca as gasi ceva la lungimea de 13m (nici mai mic nu ar fi o problema pana la urma )  sa-mi intre dintr-o bucata si sa coste tabla nu mai mult decat ar costa tabla deaia zincata + manopera pe suprafata asta as opta pt ''prefaltuita'' si as instala-o eu


#959
hipi75

hipi75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.06.2008
Va rog ajutati-ma !!! vreau un pret manopera instalatie sanitara si termica pentru:
apartament 3 camere: instalatie sanitara pentru 1 baie (cada hidromasaj, lavoar ,vas WC )si 1 bucatarie (1 chiuveta , 1 masina spalat ), instalatie termica 5 calorifere si o scarita la baie ( material folosit la tevi ppr)

#960
disell

disell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 28.06.2010

View Posthipi75, on 11th October 2010, 15:04, said:

Va rog ajutati-ma !!! vreau un pret manopera instalatie sanitara si termica pentru:
apartament 3 camere: instalatie sanitara pentru 1 baie (cada hidromasaj, lavoar ,vas WC )si 1 bucatarie (1 chiuveta , 1 masina spalat ), instalatie termica 5 calorifere si o scarita la baie ( material folosit la tevi ppr)


In jurul a 1800-2000 ron

View Postdisell, on 11th October 2010, 15:48, said:

In jurul a 1800-2000 ron

Cu tot cu centrala

#961
bogdus

bogdus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.10.2004
Salut, am realizat de curand instalatia electrica la casa, nu am testat-o inca in totalitate (abia de acum incolo instalam consumatorii), dar am observat un lucru care ma nelinisteste: cand am dat drumul unui convector de 2000W intensitatea luminii in becuri scade vizibil si ramane asa pana opresc acest aparat. Instalatia e bine dimensionata si realizata (zic eu), dupa proiect, cu electrician autorizat, bransamentul este trifazic, circuitele pt prize si cele pt lumini sunt pe faze diferite. Probleme cu tensiunea in retea nu sunt (vecinul consuma mai mult fara probleme). Aveti idee de la ce ar putea fi? (electricianul va veni sa verifice, dar as vrea sa stiu cam ce probleme sa ii pun). Distanta cablului subteran (4x16 AL) este de 60m de la firida unde este amplasat contoarul pana la mine in curte si de acolo inca 25m pana in casa.
Multumesc.

#962
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,297
  • Înscris: 17.03.2009

View Postbogdus, on 13th October 2010, 21:07, said:

Salut, am realizat de curand instalatia electrica la casa, nu am testat-o inca in totalitate (abia de acum incolo instalam consumatorii), dar am observat un lucru care ma nelinisteste: cand am dat drumul unui convector de 2000W intensitatea luminii in becuri scade vizibil si ramane asa pana opresc acest aparat. Instalatia e bine dimensionata si realizata (zic eu), dupa proiect, cu electrician autorizat, bransamentul este trifazic, circuitele pt prize si cele pt lumini sunt pe faze diferite. Probleme cu tensiunea in retea nu sunt (vecinul consuma mai mult fara probleme). Aveti idee de la ce ar putea fi? (electricianul va veni sa verifice, dar as vrea sa stiu cam ce probleme sa ii pun). Distanta cablului subteran (4x16 AL) este de 60m de la firida unde este amplasat contoarul pana la mine in curte si de acolo inca 25m pana in casa.
Multumesc.
Hmmm,daca este asa,,circuitele pt prize si cele pt lumini sunt pe faze diferite",inseamna ca ai o problema cu nulul de lucru(contact imperfect,etc)Ai incercat sa alimentezi convectorul de pe un alt circuit?
Oricum asteapta verificarea electricianului,daca este bun va depista rapid problema!

#963
bogdus

bogdus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.10.2004

View Postanaki, on 13th October 2010, 22:18, said:

Hmmm,daca este asa,,circuitele pt prize si cele pt lumini sunt pe faze diferite",inseamna ca ai o problema cu nulul de lucru(contact imperfect,etc)Ai incercat sa alimentezi convectorul de pe un alt circuit?
Oricum asteapta verificarea electricianului,daca este bun va depista rapid problema!

Multumesc pt. raspuns,Anaki.
Inca nu am verificat cu alimentare pe alt circuit, dar o voi face zilele astea, cand ajung la casa.
O sa revin cu concluziile dupa teste.

#964
Ariadna_

Ariadna_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.09.2010
Am si eu o intrebare legat de instalatia electrica interioara a unei case... am 2 variante: una sa mi-o faca firma cu care am construit casa la rosu (casa este parter, etaj si pod si s-a terminat parterul, vor turna placa dintre parter si etaj zilele astea) sau cu un electrician care mi-a facut o lucrare in apartament in urma cu 7 ani, practic mi-a schimbat toata instalatia electrica pe cupru si mi-a pus intrerupatoare, prize si lumina acolo unde am dorit in plus fata ce era din constructia apartamentului- lucrare impecabila, pana in prezent nu am avut probleme desi instalatia a fost solicitata destul de mult prin aparatura electrocasnica, cuptor electric, aer conditionat, etc).
Cum e de asteptat, prima varianta ma costa mai scump decat cea de-a doua.
Dilema mea este urmatoarea: constructorii mi-au zis ca traseele electrice se monteaza in sapa. Electricianul zice ca in placa (?!!) si ca acum, cand toarna placa la etaj trebuie sa puna tubulatura (sau cum se numesc, nu am retinut exact, chestiile in care sunt trase firele electrice).
Eu inca nu m-am hotarat cu cine voi face instalatia electrica, insa as fi vrut o parere avizata despre treaba asta... daca s-ar fi tras prin placa, ma gandesc ca i-ar fi fost mai usor constructorului sa le faca acum si nu sa sparga dupa aceea, nu?
multumesc anticipat si scuzati exprimarea defectuoasa, nu am prea multe cunostinte in domeniu.

Edited by Ariadna_, 16 October 2010 - 23:56.


#965
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,297
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAriadna_, on 16th October 2010, 23:42, said:

Dilema mea este urmatoarea: constructorii mi-au zis ca traseele electrice se monteaza in sapa. Electricianul zice ca in placa (?!!) si ca acum, cand toarna placa la etaj trebuie sa puna tubulatura (sau cum se numesc, nu am retinut exact, chestiile in care sunt trase firele electrice).
Ambele variante sunt valabile,cu mentiunea ca cele trase prin placa te scutesc de intersectia cu alte tipuri de instalatii,termice,sanitare,...Acum depinde si de constructor sa nu-si bata jos de munca omului,si la turnare sa-i sparga tevile.

#966
Ariadna_

Ariadna_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.09.2010

View Postanaki, on 17th October 2010, 11:11, said:

Ambele variante sunt valabile,cu mentiunea ca cele trase prin placa te scutesc de intersectia cu alte tipuri de instalatii,termice,sanitare,...Acum depinde si de constructor sa nu-si bata jos de munca omului,si la turnare sa-i sparga tevile.

merci mult pentru informatie!

#967
constrictorul

constrictorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.04.2008
Ar fi corecta legarea prizelor una din cealalta la o instalatie electrica noua (priza din aval se leaga de cea din amonte - prin aceasta metoda prizele ar fi in paralel?). E indicata realizarea unei instalatii electrice numai in acest stil? Daca nu, cum ar fi corect?

#968
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Am ajuns la instalatia electrica si am trei variante de aplicare:
1. fac santurile in zidarie , montez instalatia si apoi tencuiesc
2. aplic instalatia fara a face santuri in zidarie si apoi tencuiesc cu o tencuiala mai groasa
3. tencuiesc toata casa si apoi sap in tencuiala si eventual in zidarie , montez instalatia , retencuiesc santurile facute si ii dau glet.

1. are marele dezavantaj ca se executa destul de greu sapatura
2. intra cam mult material la tencuiala
3. se lucreaza mai curat, pot pune dozele exact la fata zidului iar ca dezavantaj este retencuirea santurilor cu plasa binenteles.

Ce parere aveti ca sunt in mare dilema ?

#969
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,297
  • Înscris: 17.03.2009
@1

Edited by anaki, 30 October 2010 - 09:15.


#970
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
as opta totusi pentru a treia varianta. Incerc sa-i gasesc argumente contra si nu reusesc.

#971
bogdus

bogdus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.10.2004

View Postbogdus, on 13th October 2010, 23:27, said:

Multumesc pt. raspuns,Anaki.
Inca nu am verificat cu alimentare pe alt circuit, dar o voi face zilele astea, cand ajung la casa.
O sa revin cu concluziile dupa teste.

Pentru ca am ramas dator cu un raspuns - problema aparea de la alimentarea convectorului printr-un prelungitor (rola) de 25m care se pare ca avea ceva contacte imperfecte la partea de prize.
Am testat alimentand convectorul direct din priza in care era si prelungitorul si asa este ok.
De altfel, intre timp am reusit sa dam drumul la incalzirea electrica in pardoseala si nu se simt fluctuatii la nivelul luminii.

#972
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,297
  • Înscris: 17.03.2009

View Poston_my_own, on 3rd November 2010, 11:59, said:

as opta totusi pentru a treia varianta. Incerc sa-i gasesc argumente contra si nu reusesc.

Spor. :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate