Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Sa construim o casa 2007. Instalatii

- - - - -
  • Please log in to reply
1055 replies to this topic

#919
m-soft

m-soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.07.2004
imi poate spune cineva care sunt preturile pentru o instalatie electrica interioara intr-o casa nou construita ?

am inteles ca pretul se calculeaza in functie de doze....cate prize+cat becuri ...
asadar care ar fi, in medie, pretul pentru o doza ?

multumesc!

#920
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,325
  • Înscris: 17.03.2009

 m-soft, on 7th June 2010, 20:48, said:

imi poate spune cineva care sunt preturile pentru o instalatie electrica interioara intr-o casa nou construita ?
m inteles ca pretul se calculeaza in functie de doze....cate prize+cat becuri ...
asadar care ar fi, in medie, pretul pentru o doza ?
multumesc!
Intra pe electrice daca vrei un raspuns!

#921
ady_doom

ady_doom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 23.01.2010
Bun seara!
As cateva intrebari:
1.instalatia de iluminat si instalatia de prize se pot monta prin acelasi canal pvc aplicat pe pereti?
2.pt. instalatia de iluminat se folosesc 2 cabluri (faza si nul).din cate m-am interesat prin intrerupatoare se trece doar faza.Pot monta intrerupatoarele si corpurile de iluminat pe acelasi circuit iar pe celalalt circuit prizele?Pentru prize se trag 2 cabluri(faza si nul)?
3.pt. o constructie cu 6 incaperi cam cate circuite sa folosesc? ( voi avea 3 buc lampi fluorescente 2x36W, si 3 buc lampi fluorescente 1x36W).eu m-am gandit la 2 circuite..1 pt. iluminat si unul pt prize.
4.pe exterior o sa montez un corp iluminat 1x70W, trebuie circuit separat?
5.cam ce tip de tablou ar fi indicat pentru micuta instalatie?dar acest tablou cu ce fel de cablu ar trebui alimentat?

Nu prea sunt familiarizat cu instalatiile electrice dar incerc sa invat, sper sa nu pun intrebari tampite.

Va multumesc anticipat!
O seara placuta!

Edited by ady_doom, 18 June 2010 - 23:08.


#922
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,325
  • Înscris: 17.03.2009

 ady_doom, on 19th June 2010, 00:01, said:

Bun seara!
As cateva intrebari:
1.instalatia de iluminat si instalatia de prize se pot monta prin acelasi canal pvc aplicat pe pereti?
2.pt. instalatia de iluminat se folosesc 2 cabluri (faza si nul).din cate m-am interesat prin intrerupatoare se trece doar faza.Pot monta intrerupatoarele si corpurile de iluminat pe acelasi circuit iar pe celalalt circuit prizele?Pentru prize se trag 2 cabluri(faza si nul)?
3.pt. o constructie cu 6 incaperi cam cate circuite sa folosesc? ( voi avea 3 buc lampi fluorescente 2x36W, si 3 buc lampi fluorescente 1x36W).eu m-am gandit la 2 circuite..1 pt. iluminat si unul pt prize.
4.pe exterior o sa montez un corp iluminat 1x70W, trebuie circuit separat?
5.cam ce tip de tablou ar fi indicat pentru micuta instalatie?dar acest tablou cu ce fel de cablu ar trebui alimentat?
Pt lumini este suficient un circuit,dar pt prize ar trebui sa spui ce ai de gand sa folosesti in fiecare camera.

#923
ady_doom

ady_doom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 23.01.2010

 anaki, on 19th June 2010, 09:38, said:

Pt lumini este suficient un circuit,dar pt prize ar trebui sa spui ce ai de gand sa folosesti in fiecare camera.

Buna ziua !
O sa am doar 3 prize duble:2 intr-o camera in care va fi un calculator si un frigider si una in alta camera pentru a fi folosita in orice eventualitate.

Tot nu stiu cam ce tip de tablou sa folosesc si ce fel de cablu imi trebuie pt. acesta : o sa am 6 corpuri iluminat(3 buc 2x36w si 3 buc 1x36W) + 1 corp pt. iluminatul exterior si 3 prize duble.
Daca stiti poate ma ajutati si pe mine cu un raspuns.

Va multumesc
O zi placuta!

#924
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,325
  • Înscris: 17.03.2009

 ady_doom, on 21st June 2010, 10:22, said:

Buna ziua !
O sa am doar 3 prize duble:2 intr-o camera in care va fi un calculator si un frigider si una in alta camera pentru a fi folosita in orice eventualitate.
Tot nu stiu cam ce tip de tablou sa folosesc si ce fel de cablu imi trebuie pt. acesta : o sa am 6 corpuri iluminat(3 buc 2x36w si 3 buc 1x36W) + 1 corp pt. iluminatul exterior si 3 prize duble.
Daca stiti poate ma ajutati si pe mine cu un raspuns.
Pt iluminat Fy de 1,5mm,pt prize 2,5mm2,circuitul pt calculator separat de cel pt frigider,vezi ca sunt tablouri de plastic pe piata.

#925
ady_doom

ady_doom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 23.01.2010

 anaki, on 21st June 2010, 14:59, said:

Pt iluminat Fy de 1,5mm,pt prize 2,5mm2,circuitul pt calculator separat de cel pt frigider,vezi ca sunt tablouri de plastic pe piata.

Multumesc!
Inca o intrebare, daca nu deranjez:circuitele cor veni aplicat pe pereti, prin canal pvc...se poate ca intr-un singur canal sa pun si circuitele pt iluminat si cele pt prize?este voie?stiam ca intre circuitele de curenti tari si cele de curenti slabi tb sa fie o anumita distanta dar intre 2 circuite de curenti tari....nu stiu.

Va multumesc!
O seara placuta!

#926
cristi.v

cristi.v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.09.2005
curenti slabi inseamna telefonie,internet,tv,pentru prize si becuri eu stiu ca nu se cearta circuitele daca trec prin acelasi tub,curenti slabi au tub separat si trebuie si o distanta(?)fata de restu.

#927
ady_doom

ady_doom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 23.01.2010
Buna ziua!
As avea cateva intrebari la care sper sa imi raspunda cineva:

Pentru incalzirea cu radiatoare si pt preparare acm am la dispozitie doar curent electric si apa rece.
Din ce m-am documentat exista centrale termice electrice la care se poate "atasa" un boiler.
Acum intrebarile:
1.Centrala termica trebuie alimentata la 380V?
2.Boilerul are si el nevoie de o priza.Se poate alimenta la 220V?
3.Cam care ar fi traseul tevilor?Eu ma gandeam asa:sursa apa rece-intrare in centrala termica-iesit tur radiatoare-coloana tur radiatoare cu distributia aferenta-retur radiatoare care intra inapoi in centrala termica.Acum o alta problema:cum fac legaturile cu boilerul?Ma gandesc ca trebuie sa ajunga o conducta cu apa calda la el, apoi din boiler sa plece catre lavoar si dus(astia ar fi consumatorii de apa calda).M-ar ajuta daca imi puteti trimite o schema cu legaturile care ar trebui facute.
4.Trebuie facut circuit separat pentru priza boilerului si cea a centralei termice?

Cam astea sunt intrebarile...
Va multumesc anticipat!

O zi placuta

#928
ady_doom

ady_doom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 23.01.2010
Am tot cautat azi pe net si pe site-urile producatorilor de centrale termice electrice si am vazut o schema din care am inteles si nu prea...
As dori sa ma ajutati un pic sa ma dumiresc in ceea ce priveste aceasta schema.
Va multumesc.

Attached Files



#929
constrictorul

constrictorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.04.2008
Salut,

Poate s-a mai intrebat/raspuns la chestiunea asta, dar nu am gasit nimic clar intr-un singur loc. Intrebarea mea este legata de modul cum trebuie puse tevile de apa si canalizare in fundatie. Desi am planul de instalatii, acolo nu scrie nimic despre cum se aduce conducta de apa rece/canalizare din exteriorul casei in interior prin fundatie: la ce adancime, daca se lasa panta si la cea de apa rece.

Fundatia mea arata ca in poza. Este vreo problema daca las un gol pentru teava de apa rece chiar in partea de jos a fundatiei, ca in poza 2, avand in vedere ca se recomanda sa fie cel putin la adancimea de inghet si adancimea fundatiei mele este de 90 de cm?


Multumiri celor care raspund.

Attached Files



#930
constrictorul

constrictorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.04.2008
salut oameni buni,

as avea nevoie de ajutor pentru realizarea instalatiilor sanitare.

poate cineva sa imi faca o schita despre cum se monteaza sifonul prin pardoseala? eu incerc sa fac ca in imaginea atasata si nu stiu daca e bine.

in figura am incerca sa arat ca iesirea sifonului se racordeaza in teava de evacuare verticala (de fi 110 care intra in camera prin pardoseala de beton armat), printr-o ramificatie cu reductie de la fi 110 la fi 50. in una din intrarile sifonului vine chiuveta.

Dupa cum se vede, sifonul este incastrat in placa de beton armat de la cota +0,00 si teava de fi 50 prin care se racordeaza la evacuarea principala de fi 110 va trece sub placa de beton, direct in umplutura care se face (cu pamant si pietris) avand lungimea cam de 1.5-2m si panta de 45 de grade. Este corect asa? Nu apar probleme din cauza ca teava este in pamant si are panta asa mare? Sa o pun numai sub placa de beton armat sau sa o incastrea in aceasta. Este corect sa incastrez sifonul direct in placa de beton armat de la parter? inca nu am turnat acea placa, am doar pamantul pus pentru umplutura si daca primesc un raspuns rapid poate evit o greseala. Teava de racordare a chiuvetei la sifon o sa ramana in placa de beton armat sau sa o las aparenta pana la turnarea sapei (desi cred ca ar fi in acest caz o sapa de minim 5 cm ceea ce mi se pare cam mult)

sper ca imaginea sa fie destul de clara. multumiri!

Attached Files


Edited by constrictorul, 11 July 2010 - 23:55.


#931
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,325
  • Înscris: 17.03.2009

 ady_doom, on 30th June 2010, 15:04, said:

Buna ziua!
As avea cateva intrebari la care sper sa imi raspunda cineva:

Pentru incalzirea cu radiatoare si pt preparare acm am la dispozitie doar curent electric si apa rece.
Din ce m-am documentat exista centrale termice electrice la care se poate "atasa" un boiler.
Acum intrebarile:
1.Centrala termica trebuie alimentata la 380V?
2.Boilerul are si el nevoie de o priza.Se poate alimenta la 220V?
Depinde de tipul ei,dar sunt centrale si la 220 V.

#932
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Salutare, poate sa ma contacteze si pe mine cineva, pe PM, care se pricepe la instalatii sanitare? Am de tras toata instalatia intr-un spatiu comercial luat la gri, adica scurgeri, alimentari, calorifere si ceramica de baie.

Apoi mi-ar trebui si un electrician.

Astept un raspuns!

#933
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Stie cineva cum se repara instalatia de incalzire prin padoseala? Cum o inlocuiesti in caz de fisura sau alta defectiune ?

#934
madutzu_pl

madutzu_pl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.02.2008

 on_my_own, on 23rd August 2010, 16:15, said:

Stie cineva cum se repara instalatia de incalzire prin padoseala? Cum o inlocuiesti in caz de fisura sau alta defectiune ?

Dupa ce depistezi exact locul in care este scurgerea, spargi pardoseala in locul respectiv si repari fisura, cu un conector de imbinare; asta indiferent de materialul folosit pentru traseul de incalzire. nu stiu sa mai existe si alta metoda.

#935
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Credeam ca exista o solutie mai eleganta. Nu mi-am montat asa ceva si inca ma gandesc daca merita costurile dar si acest neajuns privind intretinerea. Ma ma i gandsc !

#936
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
ideea este ca nu prea ss strica daca este montata corect, atunci de ce nu te gandesti ce sa faci daca apar fisuri  la cladire , ce faci darami toata casa??
solutia descrisa mai sus este foarte buna, daca nu vrei sa scoti toata pardoseala, sa refaci circuitul respectiv .....
probleme pot aparea in orice situatie , dar sa nu putem totusi raul inainte.....
bafta si noroc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate