Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#757
poe622524

poe622524

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.03.2010
Felicitari
acum mare atentie la iernat !!

#758
sorin100000

sorin100000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.10.2013

 ellutza, on 09 iulie 2014 - 18:51, said:

Ce-avem noi aiciii Posted Image Posted Image




  It's alive!!! Posted Image

Schimbat: pamant, ghiveci, fertilizant.
Taiat crengute decedate
Scos afara in soare.
Udat destul de des (se usuca rapid pamantul de la vant)
Stropit pe crengute, si mai apoi pe frunze, cand au aparut.
Multumesc de sfaturi Posted Image
nu lasa prea multe crengute......trebuie sa le tai dupa carte....(vezi documentul atasat)

Attached Files



#759
ellutza

ellutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.01.2009
Poe, de acum sunt mult mai atenta.
Sorin, momentan il las sa se dezvolte un pic, ca sa imi dau seama ce crengute cresc si in ce directie se duc. Apoi il tund, nici o problema.

#760
sorin100000

sorin100000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.10.2013

 ellutza, on 16 iulie 2014 - 09:54, said:

Poe, de acum sunt mult mai atenta.
Sorin, momentan il las sa se dezvolte un pic, ca sa imi dau seama ce crengute cresc si in ce directie se duc. Apoi il tund, nici o problema.
nu le lasi pe cele care le doresti sa se duca cum vor.....cand sunt subtiri le duci tu cum vrei (pui un bat implantat in pamant si le legi drepte de el si asa vor ramane..)

 sorin100000, on 16 iulie 2014 - 11:17, said:

nu le lasi pe cele care le doresti sa se duca cum vor.....cand sunt subtiri le duci tu cum vrei (pui un bat implantat in pamant si le legi drepte de el si asa vor ramane..), astea sunt viitoare ramuri de gradul 2 (de la grdul 4 va face flori..fructe), pacat sa lasi sa se dezvolte toate ca apoi sa le tai (plus ca o sa-ti para rau la momentul respectiv)..mai bine sa mearga energia in  trei - sau patru pe care le lasi


#761
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am si eu un lamai de vreo 6 luni(am atasat imagini la  #710)
Intre timp a mai crescut coroana s-a mai ramificat si am cateva intrebari
1) Frunzele noi aparute sunt foarte mari in comparatie cu frunzele pe care le avea in momentul in care l-am cumparat(Sper ca se vede in imagine). Este normal ?
2) A doua problema si cea mai suparatoare ; Dupa inflorire si caderea florilor imi ramane acel fruct micut care pica . De ce nu isi pastreaza fructele ?
Mentionez ca dupa ce l-am luat a facut mai multe flori care s-au transformat in fruct si apoi au picat . Fructele pe care le avea in momentul in care l-am luat din magazin s-au dezvoltat normal in continuare . 2 dintre fructe chiar le-am cules .

Attached Files



#762
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am mai citit undeva ca fructele ar pica deoarece este prea mic si nu poate duce prea multe fructe . In prezent are 3 lamai aproape de a fi culese , una care acum a inceput sa se ingalbeneasca si inca una inca verde(se vede mai bine in imaginea a 3 a)
Astept parerile voastre

#763
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
E adevarat ca un lamai nu poate tine mai multe fructe decat poate sustine foliajul si elimina singur surplusul, poate ar trebui sa mai culegi o lamaie sa vezi atunci daca tine fructe noi. O alta problema ar fi polenizarea florilor, daca nu intra insecte in casa ar trebi sa o faci tu manual.
Dimensiunea frunzelor tine de 2 factori ingrasamantul folosit, cu azot mai mult sau mai putin si de pozitionarea fata de geamuri/cantitatea de lumina. Ca un exemplu, copaceii pe care ii cresc pe pervazul exterior pareau a nu mai creste deloc in urma cu vreo 3 saptamani cand am plecat in concediu si l-am rugat pe tatal meu sa vina sa mi le ude. Pentru ca i s-au parut lui ca se usuca pra repede in bataia soarelui mi le-a bagat in balcon, rezultatul: au inceput toate a da ramuri noi alungite ce au crecut foarte mult intr-o saptamana, asa e posibil sa se fi intamplat si la tine.

#764
sorin100000

sorin100000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.10.2013

 MembruAnonim, on 19 iulie 2014 - 15:03, said:

Am si eu un lamai de vreo 6 luni(am atasat imagini la  #710)
Intre timp a mai crescut coroana s-a mai ramificat si am cateva intrebari
1) Frunzele noi aparute sunt foarte mari in comparatie cu frunzele pe care le avea in momentul in care l-am cumparat(Sper ca se vede in imagine). Este normal ?
2) A doua problema si cea mai suparatoare ; Dupa inflorire si caderea florilor imi ramane acel fruct micut care pica . De ce nu isi pastreaza fructele ?
Mentionez ca dupa ce l-am luat a facut mai multe flori care s-au transformat in fruct si apoi au picat . Fructele pe care le avea in momentul in care l-am luat din magazin s-au dezvoltat normal in continuare . 2 dintre fructe chiar le-am cules .
-la fiecare fruct avut ....trebuie de la 25 de frunze in sus
-nu trebuie sa te ingrijoreze frunzele noi aparute ca sunt mai mari...inainte a fost intr-un mediu..acum poate ca avand mai multa lumina ii merge mai bine...
-oricum citeste cartea cu ingrijirea citricelor pe care am trimis-o la f multa lume si o sa intelegi mult mai multe
pe curand

#765
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 09.01.2010
Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine.
E posibil ca Mospilanul intr-o concentratie mai mare decat cea recomandata, sa-mi "arda" planta?

#766
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Tot ce-i posibili, nu e nici o avertizare pe plic?

#767
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 09.01.2010

 zeusis, on 23 iulie 2014 - 09:08, said:

Tot ce-i posibili, nu e nici o avertizare pe plic?

M-am uitat pe ambalaj, nu apare nicio avertizare

#768
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Ce nu am inteles e daca ai folosit Mospilan apoi a aparut fenomenul sau vrei sa incerci sa cresti concentratia ca sa scapi de balauri mai repede si-ti faci griji pentru pomisor?

#769
sorin100000

sorin100000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.10.2013

 Swerige, on 23 iulie 2014 - 09:39, said:

M-am uitat pe ambalaj, nu apare nicio avertizare
mi s-a spus de la mag de fitosanitare....sa pun un pliculet la 5 l de apa pt lamai, citrice ...in conditiile in care in mod normal se pune la 7 l apa un pliculet

#770
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Mai asteapta sfaturi, oricum nu cred ca ti-ar zice prostii ca te duci tot la ei sa le faci scandal. Oricum o ganganie iti face mai mult rau decat chimicalele astea, la un pomisor i-au cazut aproape toate frunzele din cauza paianjenului rosu si acum vad ca are ramuri noi. Cred ca e mai utila o defoliere masiva decat tratamente ineficiente, dar pe riscul fiecaruia.

#771
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 09.01.2010

 zeusis, on 23 iulie 2014 - 10:25, said:

Ce nu am inteles e daca ai folosit Mospilan apoi a aparut fenomenul sau vrei sa incerci sa cresti concentratia ca sa scapi de balauri mai repede si-ti faci griji pentru pomisor?

Da am folosit solutia. Cand am dizolvat mi-a scapat cam mult praf si l-am lasat asa. Am observat ca unele frunzulite arata ca "arse" dar nu stiu care este cauza, se poate si caldura prea mare.

#772
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Caldura nu cred ca-l afecteaza atata timp cat are umezeala, statul direct in soare poate afecta frunzele, dar asta mai mult primavara daca il scoti din casa afara si in special se resimt frunzele noi. Acestea sunt concluziile trase de mine din ce am mai auzit.
Daca ti-au murit gargaunii poti sa-l stropesti cu apa sa speli frunzele.

#773
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 09.01.2010
Cam de cate ori se poate stropi? Am aplicat Mospilan de 2 ori la interval de 4-5 zile, pot sa mai continui?

#774
sorin100000

sorin100000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.10.2013

 Swerige, on 24 iulie 2014 - 19:31, said:

Cam de cate ori se poate stropi? Am aplicat Mospilan de 2 ori la interval de 4-5 zile, pot sa mai continui?
la 7 zile de maxim 3 ori

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate