Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#775
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Daca vezi ca nu are efect inseamna ca trebuie sa alternezi cu altceva sau sa renunti de tot la el, ce rost ar avea sa stropesti de 10 ori fara rezultate.

#776
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Va rog mult sa ma ajutati cu urmatoarele nelamuriri.
1. Un lamai obtinut din seminte va rodi vreodata?
2. Se poate folosi Mospilan pentru a se uda planta? (asa sustine un amic ca i sa spus de unde a cumparat insecticidul)

#777
sorin100000

sorin100000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.10.2013
-in cartile de specialitate se spune ca un lamai obtinut din seminte va rodi, dar peste un timp indelungat si nu se va stii marimea fructelor
-sub nici o forma sa nu udati plantele cu Mospilan sau alte solutii de acest gen......se va usca cu certitudine - in cazul in care aveti ceva insecte pe pamant....se pulverizeaza cu mospilan sau alte solutii indicate (din experienta mea, cel mai bine este sa imbaiati lamaiul cu mospilan, etc in timp ce pamantul il acoperiti cu un ziar, iar ulterior sa schimbati pamantul de la suprafat unde stau ganganiile cu un altul curat)

#778
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Din cate stiam ganganiile de suprafata nu-s chiar daunatoare, nu cred ca poti sa scapi in totalitate de ele, reapar mereu altele. Eu de ex am niste paianjeni, unii e posibil sa nu faca stricaciuni dar cei rosii cat varful de ac sigur fac ravagii printre citrici. O recomandare pentru aceste dihanii? Am stropit cu apa cu sapun si alcool, nu mare efect, apoi am facut un amcerat de usturoi... cam greu de suportat pentru unelei nari, au supravietuit, acum am pus un umidificator de aer in balcon caci stiu ca nu le place umezeala paianjenilor.

#779
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Domnilor va multumesc mult pentru raspunsurile  furnizate :)
Mai ma intereseaza urmatorul aspect.
Sunt sanse ca o ramura prelevata dintr-un soi de citric roditor sa prinda radacini? Care este cea mai buna metoda pentru a face acest lucru? Prin acest mod de inmultire planta mai trebuie altoita? Am citit undeva despre hormoni de inradacinare, sunt aceste substante utile?

#780
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Acei hormoni nu au fost inventati chiar degeaba dar se paote trai si fara ei, eu unul n-am observat rezultate deosebite. Poti folosi inlocuitori pe care ii poti obtine mai usor cum ar fi apa de salcie pentru a tine butasul (cred ca 24 ore e suficient) in ea apoi sa-l plantezi si sa mai uzi o perioada cu acea apa, apoi poti incerca si cu miere cu care ungi capatul butasului inainte de a-l baga in sol.
Sunt mai multi factori care duc la reusita prinderii precum alegerea butasului potrivit (ca maturitate), modul de prelevare/pregatire, substratul folosit si cel mai important mediul pe care il creezi, are nevoie de umezeala dar nu prea multa. Detaliile le afli cautand pe net sau din proprie experienta, eu unul nu am avut reusite importante, daca s-au prins unii au ramas la acelasi stadiu ori cresc foarte greu, altii au crescut dar au murit dupa 1 an (aici probabil am intervenit eu :D ), acum am unul din primavara la care i-a dat o frunza si acum vad ca ii mai da un muguras. Posted Image

#781
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Multumesc inca o data @zeusis pentru raspunsul detaliat.
Imi mai spuneti va rog, in ce perioada din an este de preferat a se face aceasta operatie de butasire.

#782
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Pai citricii cresc teoretic tot anul asa ca poti incerca oricand.

#783
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Buna ziua, am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra.
Am o planta careia a inceput sa i se usuce partial frunzele. Care pot fi cauzele posibile? Oare caldura excesiva provoaca acest fenomen? Ce sa incerc ca sa o "vindec" ?

Attached Files


Edited by Swerige, 08 August 2014 - 13:15.


#784
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Ingrasamant ii dai? Si caldura poate afecta, dar daca asiguri un climat umed nu ar trebui sa fie probleme. Eu am scos zilele trecute niste lamai micuti afara sa vad cum le merge si a 2-a zi aveau frunzele aplecate apoi i-am udat si de cateva zile vad ca nu mai au nimic in bataia directa a soarelui, deci cauza e alta la tine.

#785
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Ingrasamant, abia, acum am inceput sa le administrez. Am cumparat ceva special pentru citrice de la Agro (specifica 15ml/2l de apa din 14 in 14 zile). Mentionez ca tot solul este proaspat, din primavara.  Eu le ud cam de 2 ori pe saptamana, seara, uneori mai pulverizez apa pe frunze.

#786
mihaita66

mihaita66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.08.2014
Am achiziționat un lămâi din florărie (importat din Olanda), cu două lămâi în el, mari, frumoase, una fiind chiar coaptă. După câteva zile, am citi și eticheta: „Citrus Lemon, ..........., destinat decorului și nu pentru consum.”
Am tăiat lămâia: frumoasă, zemoasă, parfumată; am gustat-o: nemaipomenită. De ce oare n-ar fi pentru consum?
Am sunat la florăria care mi l-a livrat și mi s-a spus că nu este nicio problemă, că e lămâi comestibil. Nu știu ce să cred!
Mi-ar putea da cineva un ajutor?

Attached Files



#787
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Avertismentul este din cauza ingrasamintelor folosite pentru cresterea si rodirea fortata. Ca soi nu exista lamai necomestibil.

#788
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Daca nu-l vei dopa cu tot ce prinzi in mana in materie de ingrasaminte vei putea manca urmatoarele fructe fara probleme. Chiar daca pentru citrice se recomanda anumite cifre NPK ce se regasesc cu greu in ingrasamintele organice cred ca nu e chiar o crima daca nu respecti acele cifre. sa-ti traiasca pomisorul.

#789
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
De o saptamana am si eu un lamai adus din Grecia. Pe eticheta scrie ca este Citrus Limon, variety Poikilia Zampetakh.
Cand l-am luat avea lastari crescuti destul de mult.
Attached File  WP_20140901_18_40_18_Smart.jpg   89.2K   83 downloads

L-am tuns si i-am schimbat ghiveciul.
Attached File  WP_20140907_12_53_19_Smart.jpg   98.66K   84 downloads

Am amestecat 4 parti pamant de padure cu 3 parti pamant de citrusi de la Floraself si 2 parti nisip grosier (1-2 mm).

Am observat ca unele frunze sunt ingalbenite la varf iar altele arata ca si cum ar fi mancate de omizi sau altceva.
Attached File  WP_20140907_12_53_31_Smart.jpg   90.59K   79 downloads  Attached File  WP_20140907_12_53_41_Smart.jpg   99.72K   59 downloads Attached File  WP_20140907_12_53_53_Smart.jpg   341.43K   61 downloads

O frunza are pete ruginii pe ea. Nu se vede foarte bine in poza, dar sunt ruginii. Attached File  WP_20140907_12_55_05_Smart.jpg   301.26K   60 downloads

Sunt semne de boala sau altceva?

Mie mi se pare ca per total arata destul de bine. Voi ce parere aveti?
Attached File  WP_20140907_12_55_54_Smart.jpg   92.07K   61 downloads  Attached File  WP_20140907_12_56_12_Smart.jpg   115.84K   51 downloads

#790
sorin100000

sorin100000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.10.2013

 SineNomine, on 07 septembrie 2014 - 12:56, said:

De o saptamana am si eu un lamai adus din Grecia. Pe eticheta scrie ca este Citrus Limon, variety Poikilia Zampetakh.
Cand l-am luat avea lastari crescuti destul de mult.
WP_20140901_18_40_18_Smart.jpg

L-am tuns si i-am schimbat ghiveciul.
WP_20140907_12_53_19_Smart.jpg

Am amestecat 4 parti pamant de padure cu 3 parti pamant de citrusi de la Floraself si 2 parti nisip grosier (1-2 mm).

Am observat ca unele frunze sunt ingalbenite la varf iar altele arata ca si cum ar fi mancate de omizi sau altceva.
WP_20140907_12_53_31_Smart.jpg   WP_20140907_12_53_41_Smart.jpg WP_20140907_12_53_53_Smart.jpg

O frunza are pete ruginii pe ea. Nu se vede foarte bine in poza, dar sunt ruginii. WP_20140907_12_55_05_Smart.jpg

Sunt semne de boala sau altceva?

Mie mi se pare ca per total arata destul de bine. Voi ce parere aveti?
WP_20140907_12_55_54_Smart.jpg   WP_20140907_12_56_12_Smart.jpg
ar fi bine sa-l imbaiezi cu mospilan (repeti la 5-7 zile de inca doua ori), pe pamantul lui sa nu prea ajunga - eventual dai cateva pufuri si apoi acoperi pamantul cu un nailon

#791
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

 sorin100000, on 08 septembrie 2014 - 06:52, said:

ar fi bine sa-l imbaiezi cu mospilan (repeti la 5-7 zile de inca doua ori), pe pamantul lui sa nu prea ajunga - eventual dai cateva pufuri si apoi acoperi pamantul cu un nailon

Multumesc!
Dar nu mi-ai zis ce are si nici care este concentratia.

#792
sorin100000

sorin100000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.10.2013

 SineNomine, on 08 septembrie 2014 - 11:25, said:


Multumesc!
Dar nu mi-ai zis ce are si nici care este concentratia.

Un plic de mospilan de 1.5 gr il imparti in 5 parti egale. fiecare parte o pui intr-un litru de apa si il imbaiezi bine. Dupa 5-7 zile repeti din nou. Frunzele galbene...pot fi din cauza ca poate il uzi f des, ii place sa fie udat mai rar (dupa ce se termina apa din farfurie la doua zile) si sa  nu ii pui mult ingrasamant. Am o carte in lb romana cu ingrijirea citriceler...daca imi dai o adresa de email ti-o trimit cu mult drag.

pe curand

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate