Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Thailanda

- - - - -
  • Please log in to reply
3396 replies to this topic

#3169
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

View Postbarbat, on 13 mai 2019 - 11:39, said:


De curiozitate, dupa ce criterii ai cautat cazare in Bangkok?! E plin net-ul de informatii, dar tu il vrei pe unu care sa-ti spuna: Stai aici! Nu vrei sa stai  dupa standardele tale intr-un anumit loc?

Ma intereseaza sa am sky train,sa nu fie cartier de musulmani,si sa fie aproape de locul unde se trag artificiile in seara de revelion(nu stiu unde este locul).
Am citit pe net foarte multe păreri dar fiecare recomanda in alta parte,zona care zici tu am inteles ca e zona rosie ceva cu femei,Pe mine nu prea ma ajuta ca ma duc in cuplu,dar daca acolo gasesc toate mijloacele de transport  in comun si e si aproape de locul cu artificii(unde o fi asta nu stiu),o sa iau acolo,sunt tare nehotărat pentru ca fiecare recomanda alta zona.

#3170
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Sa fii sigur, ia-ti si tu la un hotel de minim 4 stele dintr-un lant cunoscut.

#3171
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009
Proaspat intors din Thailanda. Am petrecut 15 zile minunate. Din 25-29 in Bangkok, din 29-02 in Krabi si din 02-09 in Phuket - Patong. In Bangkok ne-am cazat in zona Khao San Road intrucat am dorit sa fim cat mai aproape de principalele obiective turistice: Grand Palace, Wat Pho si Wat Arun. Am avut o cazare OK la Roof View Place Hotel pe care am platit 4400 bath pe 4 nopti, 3 persoane cu mic dejun inclus (micul dejun nu am apucat sa il prindem niciodata Posted Image dar asta e). Din aeroport am luat city line-ul pana in statia Paya Thai cu 45 bath de persoana + un autobuz pana aproape de zona unde eram cazati (1 bath de persoana). Auzisem ca zona Khao San este frecventata de backpack-eri dubiosi dar mie, nu mi s-a parut. Am vizitat Grand Palace - am avut noroc ca in ziua respectiva intrarea a fost gratuita, deci nu am mai platit cei ~50 de lei, in schimb a trebuit sa ne cumparam niste izmene lungi ca sa ne lase sa intram in palat+temple. Pe pantaloni am dat 100 bath. Deci atentie pentru cei care vreti sa mergeti - nu aveti voie in pantaloni scurti. La Wat Pho am platit 100 bath intrarea iar la Wat Arun 200. Deoarece sunt situate pe maluri diferite, se poate trece dintr-o parte in alta cu barca (transportul in comun). Traversarea raului costa 4 bath. De asemenea am puricat raul Chao Phraya de la nord la sud, de la statia Nonthaburi pana la Sathorn cu 15 bath de persoana. Am dorit sa avem si o perspectiva a Bangkok-ului de pe apa. Pe urma am vizitat piata Chatuchak unde ne asteptam sa gasim mancare din abundenta dar nu a fost sa fie. La capitolul asta...Posted Image . Eu zic ca 3 zile sunt suficiente pentru Bangkok... Din 29 am zburat spre Krabi unde am stat la Diamond Home Resort unde am platit 1250 bath camera dubla pe 3 nopti. Personal nu am pretentii la cazare. Cazarea e un loc unde dorm si fac un dus, nimic mai mult. In Krabi am luat un tur (7 islands tour) + am vizitat plajele din zona. Am urcat pe urma la Tiger Temple cele 1260 de scari. A meritat pentru panorama. Din Krabi pana in Phuket am luat un minibus cu 160 bath - pana in Phuket Town, de unde ne-a dus o prietena pana in Patong unde am stat la Sweet Hotel Patong cu 2450 bath, camera dubla - 7 nopti. In Phuket: vizitat plajele din zona, Big Buddha + 2 tururi (la Phi Phi + Racha Island si Coral Island). Similan, data viitoare. Am prins vreme buna pe tot parcursul concediului mai putin in ziua turului din Krabi unde a plouatPosted Image . In Patong, pe Bangla... distractie. O bere o gasesti undeva la 100 bath iar in cluburi la 200. Chang e peste tot. In drum spre Bangla te abordeaza o multime de taximetristi care vor sa iti vanda iarba, coca. MARE ATENTIE, toti sunt informatori la politie deci... evitati sa cumparati droguri. In ultimele 3 zile numai petreceri.


Am scris destul de vag, dar daca aveti intrebari suplimentare va stau la dispozitie.

#3172
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Z-mi de scam-uri, chestii la care nu te asteptai, mancare, street food, preturi. Plec la sfarsit de iunie Phuket - Chang Mai - Bangkok. In primele 2 mi-am inchiriat masina ca ies mai ieftin asa si vad mai mult. mai am hotelurile din BKK si CNX de luat.

Edited by barbat, 15 May 2019 - 14:38.


#3173
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
intrebare de baraj: pasaportul copilului expira la 6 luni si o saptamana de sosirea noastra in Thailanda, iar cand vom pleca spre Bucuresti ar fi mai putin de 6 luni cu cateva zile....Sa schimbam totusi pasaportul sau conteaza  cele 6 luni strict la sosire si acordarea VOA? Multumesc

#3174
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009

View Postbarbat, on 15 mai 2019 - 14:38, said:

Z-mi de scam-uri, chestii la care nu te asteptai, mancare, street food, preturi. Plec la sfarsit de iunie Phuket - Chang Mai - Bangkok. In primele 2 mi-am inchiriat masina ca ies mai ieftin asa si vad mai mult. mai am hotelurile din BKK si CNX de luat.

Scam-uri nu am intalnit decat intr-un loc. Eram cu o thailandaza la un restaurant unde fusesem si cu o zi inainte. Atunci am baut o bere LEO cu 80 bath iar a 2-a zi o alta ospatara a vrut sa ne-o vanda la 100 bath. Thailandeza cu care eram i-a atras atentia ca berea a fost 80 cu o zi inainte la care, ospatara i-a spus in thailandeza ca noi suntem straini, dar nu i-a mers asa ca am platit pretul corect (80). Bineinteles ca nu mi-a spus acolo ce a zis ospatara ca faceam ca trenul daca auzeam asa ceva. Deci... atentie la preturi sa fie in meniu. Atentie in Phuket, am auzit ca se practica scam-uri la ski-jet... in sensul ca sunt lovite dar lovitura e acoperita/mascata cu ceva iar la contactul cu apa e vizibila si pe urma te acuza ca tu ai lovit ski-jet-ul. In rest... preturile incep de la 50 bath un fel de mancare (Pad Thai, orez cu porc, cu pui etc). - 100 bath, depide de zona. Gasesti peste tot frigarui la 10/20 bath. Mancarea mi-a placut, nu mananc picant deloc. Am intrebat de fiecare data daca e ceva picant si nu am avut probleme. Pe Bangla Road daca mergi, te vor agasa ospatarele cu "Lady Drink" ... adica sa le cumperi o bautura si lor (de obicei e pe la 200, 200 si ceva de bath, dar de la mine nu au baut nimic Posted Image). Bacsis am lasat aproape deloc, oriunde am fost. In rest... a fost perfect.

Edited by capodecina, 16 May 2019 - 11:58.


#3175
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postcapodecina, on 15 mai 2019 - 11:41, said:

Din Krabi pana in Phuket am luat un minibus cu 160 bath - pana in Phuket Town,
cat a durat calatoria ?
ceva nu e in regula aici

Edited by petre69, 16 May 2019 - 12:02.


#3176
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009

View Postpetre69, on 16 mai 2019 - 11:59, said:

cat a durat calatoria ?
ceva nu e in regula aici

In jur de 2 ore si ceva parca? Ceva de genul. Nu m-am uitat la ceas. Ce nu ti se pare in regula?

#3177
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postcapodecina, on 16 mai 2019 - 12:07, said:


In jur de 2 ore si ceva parca? Ceva de genul. Nu m-am uitat la ceas. Ce nu ti se pare in regula?
distanta krabi - phuket , 3 ore cu masina , mi se pare imposibil

sigur ai scris bine orasele ?

#3178
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009

View Postpetre69, on 16 mai 2019 - 12:13, said:

distanta krabi - phuket , 3 ore cu masina , mi se pare imposibil

sigur ai scris bine orasele ?

Da. Din nou, nu m-am uitat la ceas. Sunt ~170 km. Acum ca sunt 2:30/2:40 fie 3, tot una` e. Pana la urma nu am vrut sa scot in evidenta timpul facut pana la destinatie ci faptul ca ai transport cu minibus-ul la 160 bath.

#3179
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
da mai nene , ai dreptate
am dat acum pe google si atata faci
autostrada banuiesc , nu ?

#3180
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

View Postcapodecina, on 16 mai 2019 - 12:20, said:



Da. Din nou, nu m-am uitat la ceas. Sunt ~170 km. Acum ca sunt 2:30/2:40 fie 3, tot una` e. Pana la urma nu am vrut sa scot in evidenta timpul facut pana la destinatie ci faptul ca ai transport cu minibus-ul la 160 bath.

Poti sa spui cu cine?imi trebuie si mie transfer  din aeroport in krabi si apoi din krabi in khao lak si preturile tale sunt foarte bune!

#3181
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View PostMarius19891989, on 13 mai 2019 - 13:13, said:

Ma intereseaza sa am sky train,sa nu fie cartier de musulmani,si sa fie aproape de locul unde se trag artificiile in seara de revelion(nu stiu unde este locul).
Am citit pe net foarte multe păreri dar fiecare recomanda in alta parte,zona care zici tu am inteles ca e zona rosie ceva cu femei,Pe mine nu prea ma ajuta ca ma duc in cuplu,dar daca acolo gasesc toate mijloacele de transport  in comun si e si aproape de locul cu artificii(unde o fi asta nu stiu),o sa iau acolo,sunt tare nehotărat pentru ca fiecare recomanda alta zona.
Artificiile sunt in principal de la hotelurile de pe fluviu, care sunt si cele mai scumpe (ShangriLa, Mandarin Oriental, Peninsula...). Dar poti sta altundeva si poti lua o croaziera pe Chao Praya in seara de revelion, croazierele astea sunt de obicei si cu transfer. Astfel vezi si artificiile si nu platesti o mica avere pe cazare.
In rest: in Sukhumvit poti sa te intinzi mai mult seara, si ai si skytrain, in centru (pe langa Central World / Siam) ai Skytrain, insa seara tarziu nu prea misca nimic, in zona veche  poti sa mergi pe jos la toate templele si la palatul regal, insa iti petreci serile vrand-nevrand pe sau pe langa Khaosan Road, ca dureaza o vesnicie sa ajungi cu taxiul in alta parte.
Am stat peste tot, mie cel mai mult insa tot in Sukhumvit mi-a placut, desi n-am servit pingpong sau alte astfel de distractii. ;)

#3182
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009

View PostMarius19891989, on 16 mai 2019 - 12:58, said:

Poti sa spui cu cine?imi trebuie si mie transfer  din aeroport in krabi si apoi din krabi in khao lak si preturile tale sunt foarte bune!

Nu am mers cu o companie anume. Am mers in autogara in Krabi unde erau mai multe minibus-uri pe care le foloseau localnicii. Am intrebat care merge spre Phuket si asta a fost tot.

Cand am ajuns in aeroportul Krabi, am luat un taxi pana la hotelul nostru cu 300 bath. Era fix la iesire si un autobus care mergea spre oras doar ca mai aveam de stat ~40 de minute pana pleca. Pretul era de 90 bath. Noi, dupa o noapte de petrecere nu am mai avut rabdare sa asteptam asa ca am luat taxi-ul. Doamna de la aubobus ne-a indrumat undeva in parcare sa luam un taxi cu galben si verde si sa nu dam mai mult de 30 bath. Cand iesi din aeroportul Krabi sar pe tine diversi indivizi care te duc in oras cu 600 bath. Du-te in parcare undeva si mai mult ca sigur ca gasesti. Poate scoteam cursa si la 20-25 bath dar nu ne-am mai targuit. Caldura era mare. Posted Image

Edited by capodecina, 16 May 2019 - 21:23.


#3183
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
In aeroportul din Bangkok, cam cat timp sa imi aloc intre zboruri?(companii diferite)

Ajung la 07:05 in BKK, la cat sa imi pun avionul spre Chiang Mai? 10:00 sau 12:00, calatoresc doar cu bagaj de mana. Dureaza mult imigrationul?

#3184
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
REVIN:intrebare de baraj: pasaportul copilului expira la 6 luni si o saptamana de sosirea noastra in Thailanda, iar cand vom pleca spre Bucuresti ar fi mai putin de 6 luni cu cateva zile....Sa schimbam totusi pasaportul sau conteaza  cele 6 luni strict la sosire si acordarea VOA? Multumesc, poate ma puteti lamuri

#3185
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostMarius19891989, on 13 mai 2019 - 13:13, said:

Ma intereseaza sa am sky train,sa nu fie cartier de musulmani,si sa fie aproape de locul unde se trag artificiile in seara de revelion(nu stiu unde este locul).
Am citit pe net foarte multe păreri dar fiecare recomanda in alta parte,zona care zici tu am inteles ca e zona rosie ceva cu femei,Pe mine nu prea ma ajuta ca ma duc in cuplu,dar daca acolo gasesc toate mijloacele de transport  in comun si e si aproape de locul cu artificii(unde o fi asta nu stiu),o sa iau acolo,sunt tare nehotărat pentru ca fiecare recomanda alta zona.

Salut,

Îți recomand  Hotel Okura
https://www.okuraban...m/en/index.html

Principalele avantaje sunt următoarele:

* Are ieșire direct pe platforma Sky Train. De la aeroport se ia metrolul pâna la Phaya Thai.   Acolo se schimbă și mergi câteva stații până la Phloen Chit.  Poți intra și ieși din hotel direct în stație, sau două etaje mai jos,  direct în stradă,  sub linia trenului suspendat.  

* Condițiile sunt peste nivelul altor hoteluri de 5 stele.   Lanțul Okura este administrat de japonezi.  Asta spune tot despre curățenie și atenția la detalii.

* Este poziționat în zona zero,  cartierul fiind cel mai bun din BKK, zonă unde sunt ambasadele principale,  inclusiv ambasada SUA.    

* Este la o distanță rezonabilă de zonele pentru distracție.   Se poate merge pe jos (0,5km), de exemplu,  până pe strada Sukhumvit 4 Alley,  zonă roșie (girls & ladyboys).   Este safe la orice oră, nu sunt probleme pentru turiști.

* Tot la o distanță rezonabilă se află cele mai faine parcuri din oraș (opinie personală)  - Parcul Lumphini și Wachirabenchathat Park.  

*  Lângă hotel există restaurante tradiționale thai,  unde se gătește în fața turistului, la prețuri foarte zen, proaspăt și bun.

*  Zonă comercială (mall)  -  cel puțin 7 malluri (foarte mari) grupate într-o rază de 1km distanță.

Câteva considerații despre preț.
O vizită în BKK este ceva special,  mai ales când alegi să te duci pentru revelion.   Prețul unui hotel de 5* pare mare,  dar ținând cont că asemenea haiducii nu se fac toată ziua,  cred că se justifică un mic sacrificiu financiar pentru a fi sigur că va fi totul perfect. Am fost cazat câteva zile în acest hotel și față de altele,  acesta mi s-a părut de departe cel mai bun, prin prisma raportului preț/calitate.   Micul dejun este spectaculos,  iar piscina infinită de la etajul douăzeci și ceva  ieșit din comun.   TOTUL este spectaculos în acest hotel. Ca loc de vizionare al artificiilor,  zona liberă a piscinei este perfectă. Dacă ar fi să organizez eu o asemenea aventură turistică,  aș alege  un sejur în BKK din 29 decembrie până în 2 ianuarie.

Doar așa ar fi timp ca să vizitezi în liniște,  să ”simți” că ai fost în Bangkok,  sau spus pe numele real (yeap, este un nume foarte lung):
“Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit ”  

  

P.S.
Data aviatoare să nu mai pleci în cuplu  Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#3186
sradu

sradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2004

View Postqew, on 30 mai 2019 - 10:56, said:

In aeroportul din Bangkok, cam cat timp sa imi aloc intre zboruri?(companii diferite)

Ajung la 07:05 in BKK, la cat sa imi pun avionul spre Chiang Mai? 10:00 sau 12:00, calatoresc doar cu bagaj de mana. Dureaza mult imigrationul?

Vezi ca-n Bangkok sunt 2 aeroporturi. Majoritatea low-cost-urilor zboara de la Don Mueang. Daca conexiunea e in BKK si avionul iti ajunge la timp, fara bagaj de cala, ai timp sa prinzi avionul de 10. Dar daca intarzie un pic poti avea probleme.
Nu stiu cum e cu viza-on-arrival, cate cozi faci pentru asta inainte de imigratia propiuzisa. Acum cativa ani stiu ca trebuiau poze, niste bahti pentru taxa, etc... acum poate s-a mai simplificat procesul.

Long story short: 12 daca vrei sa fii sigur, 10 daca te risti :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate